Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmu

Zpět na všechny pojmy

Bonita fyzické osoby

Co je bonita?

Bonita je výraz používaný pro hodnocení platební schopnosti (také úvěruschopnosti) klienta. Bonita vyjadřuje schopnost klienta splácet závazky (dluhy) vůči poskytovateli, od kterého si půjčuje. Dostatečně vysoká bonita patří k základním podmínkám pro poskytnutí půjčky nebo hypotéky.

K čemu slouží bonita

Bonita je velmi důležitý parametr při poskytování půjček fyzickým osobám. Banky i nebankovní poskytovatelé půjček jsou ze zákona povinni důkladně prověřovat každého žadatele. Nesmí poskytnout půjčku nikomu, kdo ji evidentně nebude schopen splácet (tzn. že jeho bonita je příliš nízká).

Čím je bonita vyšší, tím větší má klient možnosti dosáhnout jak na úvěr, tak na výhodnější podmínky. Ale pozor, důvodem nedostatečné bonity nemusí být vždy nízké příjmy, ale také vysoké pravidelné výdaje a další úvěry.

Výpočet bonity

Pro výpočet bonity neexistuje žádný jednotný vzorec. Každá banka si podmínky určuje sama. To znamená, že bonita klienta se u různých bank může lišit, protože výpočet bonity je v každé instituci individuální. Proto může nastat situace, že v jedné bance úvěr klientovi schválí, zatímco v druhé mu ho zamítnou.

Jak se posuzuje bonita FO

Často bývá bonita mylně spojována pouze s příjmy. Ve skutečnosti výpočet bonity ovlivňuje celá řada kritérií jako:

  • věk - vyšší věk bonitu snižuje

  • pohlaví - ženy jsou při splácení půjček důslednější

  • vzdělání - vyšší vzdělání bonitu zvyšuje

  • povolání - lépe hodnoceni jsou lékaři, právníci apod.

  • rodinný stav a počet dětí - více dětí bonitu snižuje

  • výše všech příjmů - čím vyšší, tím lepší (výhodou je smlouva na dobu neurčitou)

  • pravidelné výdaje - nájem, hypotéka, leasing a další úvěry, výživné na děti apod. - čím vyšší výdaje, tím nižší bonita

 

Lepší bonita znamená lepší úvěrové podmínky

Bonita přitom neovlivňuje pouze to, zda žadatel půjčku dostane, ale i to za jakých podmínek (výše půjčky, úroková sazba, jiné bonusy). S lepší bonitou má žadatele šanci získat výrazně lepší podmínky, to se týká zejména výše půjčky a výše úrokové sazby. Naopak žadatelé s horší bonitou musí počítat s vyšší úrokovou sazbou a nižší půjčkou. Tímto způsobem poskytovatelé regulují míru rizika nesplácení půjčky

Jak zvýšit nízkou bonitu

Zejména u žádostí o větší úvěry, jako jsou hypotéky, představuje dostatečná bonita naprostý základ pro schválení půjčky a výhodné podmínky. Mezi jednu z možností pro zvýšení bonity je přizvání spolužadatele o úvěr, nejlépe manžela/manželky či jiné osoby ze společné domácnosti. Další možností pro zvýšení bonity je  ručitel  nebo ručení majetkem.

Nejčtenější
Top články

Poslechněte si

Nepodceňto

V podcastu Nepodceňto vám poradíme, jak předcházet nečekaným životním situacím v oblasti dopravy, rodinných financí nebo domácnosti.

Nepodceňto - Tereza Tobiášová