Návod, jak získat půjčku za nejvýhodnějších podmínek

7. 10. 2022
|
Délka: 14 min.

Abyste získali co nejvýhodnější půjčku, je potřeba správně vybrat její typ a poskytovatele. Pozorně si projděte podmínky – úrokovou sazbu a další poplatky, RPSN, výši splátek a dobu splácení. K lepším podmínkám vám rovněž pomůže, když zvýšíte svoji bonitu. Máme pro vás podrobný návod, jak získat nejvýhodnější půjčku.

Co zvážit, ještě než si půjčíte

Každý se může dostat do situace, kdy se bez půjčky neobejde. Abyste se kvůli půjčce nedostali do problémů, je dobré si odpovědět na několik otázek:

 • Opravdu půjčku potřebujete? Půjčovat byste si měli pouze v nezbytných situacích a na věci, z nichž máte dlouhodobý užitek. Smysluplná půjčka může být například na pořízení a rekonstrukci bydlení nebo nákup vybavení. Naopak se vyvarujte půjček na dovolené, nejnovější telefon nebo vánoční dárky.

 • Můžete si půjčku dovolit? Pokud žijete od výplaty k výplatě, půjčka rozhodně nebude dobrým řešením. Proto si důkladně propočítejte, jestli váš rozpočet půjčku zvládne. Sjednejte si úvěr jen v případě, že budete schopni dluh řádně a včas splácet. Jinak riskujete, že se dostanete do dluhové pasti.


 • Kolik si chcete půjčit? Důkladně si spočítejte, kolik finančních prostředků potřebujete, abyste vyřešili svůj problém. Následné navýšení půjčky bývá problematické. Na druhou stranu se nenechte zlákat na sjednání vyššího úvěru, jinak hrozí, že peníze utratíte za zbytečnosti.

Jděte na půjčku chytře

Spočítejte si, kolik zvládnete splácet s ohledem na vaše příjmy a výdaje.

Chci si spočítat, kolik zvládnu splácet

Z jakých druhů půjček vybírat?

Dlouhodobé úvěry

Dlouhodobé úvěry volte, když si potřebujete půjčit vyšší částku. Nabízí nižší úrokové sazby.

 • Hypoteční úvěr: Jde o dlouhodobý úvěr zajištěný zástavním právem k nemovitosti. Hypoteční úvěr slouží k financování pořízení nemovitosti, výstavby nebo rekonstrukce. Půjčíte si až miliony korun.

 • Spotřebitelský úvěr: Je určený pro běžné jednotlivce na nákup spotřebního zboží, auta, vybavení aj. Výše spotřebitelských úvěrů se typicky pohybuje od desítek tisíc až po stovky tisíc korun. Podle poskytovatele se rozlišuje půjčka bankovní a nebankovní. Oblíbené typy spotřebitelských půjček jsme pro vás shrnuli v tabulce níže.

Krátkodobé úvěry

Menší závazky a náhlé výdaje vyřešíte krátkodobým úvěrem. Musíte však počítat s tím, že se pojí s vyšší úrokovou sazbou než dlouhodobý úvěr.

 • Kontokorent: Jde o bankovní produkt, který umožňuje přečerpat běžný účet a jít do minusu, zpravidla v řádech tisíců až deseti tisíců korun. Přečerpanou částku a úroky musíte vrátit v dohodnutém termínu. Většinou není nutné splatit celou sumu najednou a peníze si můžete opět průběžně půjčovat. Další výhodou kontokorentu je rychlé vyřízení, často bývá předschválen k běžnému účtu. Na druhou stranu musíte počítat s vyšší úrokovou sazbou.


 • Kreditní karta: Na rozdíl od debetní karty, s níž čerpáte peníze ze svého účtu, kreditní karta představuje bankovní úvěr – když s ní platíte, používáte peníze banky. Můžete čerpat peníze opakovaně a splácet průběžně. Mezi výhody kreditní karty patří bezúročné období (až 55 dní). Pokud v tomto období uhradíte dlužnou částku, neplatíte žádné poplatky ani úroky. Pokud nesplatíte kreditní kartu v termínu, zaplatíte za celou vyčerpanou částku většinou 2x vyšší úrok, než který bývá u spotřebitelských úvěrů. O kreditní kartu musíte zažádat a banka vám stanoví maximální limit, obvykle v desítkách tisíc korun.

 • Mikropůjčka: Jedná se o speciální typ spotřebitelského úvěru, setkáte se také s označením půjčka před výplatou. Poskytují ji nebankovní společnosti. Výhodou je rychlé vyřízení. Jedná se o půjčky s extrémně vysokými úroky a úvěr musíte splatit v jedné splátce už během 30 dnů. Často končí v exekucích. Mikropůjčku berte v úvahu až jako poslední možnost a vždy si ověřte, kolik budete vracet.


Typy spotřebitelských půjček
TypVýhody půjčkyNevýhody půjčky

Bohatá nabídka

Bezpečné produkty

Nižší i vyšší částky k zapůjčení

Kratší i delší doba splatnosti

Nižší úrokové sazby

Možnost odkladu splátek

Možnost refinancování nebo konsolidace půjček

Přísnější podmínky

Někdy náročnější schvalovací proces

Nutnost stabilního a doložitelného příjmu

Negativní záznam v registrech může být překážkou

Benevolentnější podmínky než v bance

Negativní záznam v registru nemusí být překážkou

Nižší i vyšší částky k zapůjčení

Zpravidla vyšší úroky a poplatky než v bance

Je třeba být obezřetný a firmu si dostatečně prověřit

Větší riziko sklouznutí do dluhové pasti

Poskytovatel nenahlíží do registrů, případně zde negativní záznam nebere jako překážku pro poskytnutí půjčky

Nižší i vyšší částky k zapůjčení

Vysoké úroky a poplatky

Je třeba být obezřetný a firmu si dostatečně prověřit

Je lehčí sklouznout do dluhové pasti

Příjem není potřeba dokládat potvrzením od zaměstnavatele

Poskytovatelé mají vlastní způsoby, jak příjem žadatele ověřit

Zpravidla vyšší úroky a poplatky než v bance

Je třeba být obezřetný a firmu si dostatečně prověřit

Je lehčí sklouznout do dluhové pasti

P2P půjčky

Půjčka od lidí pro lidi

Půjčka i pro ty, kterým banka nepůjčí

Vyšší schvalovatelnost

Možnost půjčit si vyšší i nižší částky

Poměrně zdlouhavá administrativa

Riziko, že se na půjčku investoři nesloží

Riziko nesplaceného dluhu pro investory

Rychlost poskytnutí finančních prostředků

Zpravidla snadná dostupnost peněz bez ověření v registru

Vysoké úroky a poplatky

Je třeba být obezřetný a firmu si dostatečně prověřit

Je lehčí sklouznout do dluhové pasti

Půjčky bez dokládání účelu

Nebankovní i bankovní poskytovatelé

Není potřeba dokládat, jak jste s vypůjčenými prostředky naložili

Obrovská míra svobody a nižší administrativní zátěž

Vyšší úroky, než u účelových půjček (např. půjčka na auto)


Online srovnání Aktuální nabídky

Podívejte se na nabídky poskytovatelů půjček

Ve srovnávači najdete aktuální podmínky a úrokové sazby ověřených poskytovatelů.

Chci se podívat na aktuální nabídky

Na některé půjčky si dávejte pozor

Někteří poskytovatelé nabízí půjčky s ručením. U nich ručíte movitým (automobil) nebo nemovitým majetkem, a tak nemusíte dokládat příjmy, případně dosáhnete na nižší úrokovou sazbu. Pokud ale své závazky včas a dle dohody neuhradíte, můžete kvůli půjčce v řádech desítek či stovek tisíc přijít o nemovitost za miliony. Nemovitostí byste proto měli ručit pouze u hypotečního úvěru.

Problémy hrozí u půjčky na IČO, která se neřídí zákonem o spotřebitelském úvěru. Podmínky si nastavuje sám poskytovatel a často bývají velmi nevýhodné, zejména když se dostanete do potíží se splácením. Nemůžete využít 14 dní na odstoupení od smlouvy či splatit úvěr předčasně bez vysokých poplatků. Existuje také vyšší riziko, že si vyberete nesolidní společnost, jelikož nepodléhají regulaci ze strany ČNB.

Kde si půjčit – banky vs. nebanky

Na trhu působí desítky poskytovatelů půjček. Bankovní i nebankovní společnosti musí disponovat platnou licencí od České národní banky. Proto existuje jen zanedbatelné riziko, že natrefíte na podvodníky. Ale stále hrozí, že vás někteří poskytovatelé budou lákat na krajně nevýhodné produkty.

V první řadě doporučujeme půjčovat si u banky, kde narazíte na bezpečné produkty, nižší úrokové sazby a poplatky. I v rámci bankovních úvěrů se však liší výhodnost úvěrů, proto si nejdříve porovnejte bankovní půjčky.

Jestliže u banky nepochodíte, vybírejte jen z prověřených nebankovních společností. Organizace Člověk v tísni připravuje Index odpovědného úvěrování, v němž hodnotí výhodnost půjčky a férovost podmínek u firem působících na českém trhu. Nejlepší instituce mají hodnocení 4 hvězdičky, ty nejhorší si neodnesou žádnou. Na Srovnejto.cz srovnáváme pouze nebankovní poskytovatele, kteří dosáhli minimálně jedné hvězdy. Porovnejte si s námi nebankovní půjčky.

Srovnejte si aktuální nabídky na trhu

Ve srovnávači najdete pouze ověřené poskytovatele s licencí ČNB a jejich aktuální nabídku.

Chci si srovnat nabídky

Jaké ukazatele posuzovat při výběru půjčky

 • Úroková sazba: Nejčastěji se uvádí v procentech za rok (p.a.). Udává, o kolik procent ročně se navýší vypůjčená částka.

 • RPSN: Roční procentní sazba nákladů obsahuje nejen úrokovou sazbu, ale i další poplatky, které se vážou se k uzavření smlouvy či vedení úvěrového účtu. Čím nižší RPSN, tím méně za úvěr zaplatíte.

 • Další poplatky: Zjistěte si výši poplatku za mimořádnou splátku nebo předčasné splacení – pokud je vysoký, nevyplatí se vám splatit půjčku předčasně, a tím pádem pro vás bude komplikované případné refinancování nebo konsolidace.

 • Výše splátky: Měsíční splátka by v žádném případě neměla ohrozit váš rozpočet. Měli byste pokrýt všechny pravidelné výdaje a nadále tvořit rezervy pro nečekaný výpadek příjmů. S orientačním výpočtem výše splátek pomůže úvěrová kalkulačka. Jednoduše zadejte potřebné údaje a zjistěte, jak vysokou splátku si můžete dovolit.

 • Doba splácení: Splácet méně a delší dobu, nebo si nastavit vyšší splátky a dluhu se zbavit, pokud možno co nejdříve? Jednoznačná odpověď neexistuje, ale většinou bývá lepším řešením nastavit si o něco nižší splátky a splácet déle v klidu, než se každý měsíc strachovat, zda s financemi vyjdete.

 • Pozdní splacení: Zajímejte se, kolik zaplatíte, když se opozdíte se splátkou. Jaké jsou poplatky za upomínky, sankce při opoždění se splátkou a úroky z prodlení? Zpoplatněn bývá také odklad splátek.


Při výběru půjčky si pečlivě nastudujte smlouvu o půjčce. Pozornost věnujte i nejrůznějším poznámkám pod čarou nebo hvězdičkám. Jestliže něčemu nerozumíte, nebojte se zeptat, případně si dokument vyžádat k domácímu pročtení. Pamatujte, že svým podpisem stvrzujete, že s nastavenými podmínkami souhlasíte, plně jim rozumíte a zároveň se zavazujete je dodržovat.

Jak získat nejlepší podmínky půjčky

Před poskytnutím půjčky si bankovní i nebankovní společnosti ověřují vaši bonitu, aby posoudily vaši schopnost splácet. Ke zjištění bonity slouží tzv. scoring, na jehož základě se určuje rizikovost klienta.

Od výsledku scoringu se odvíjí, zda vám půjčka bude či nebude schválena, kolik vám společnost půjčí, za jakou úrokovou sazbu a jaké navrhne měsíční splátky. Čím vyšší bonitu máte, tím lepších podmínek úvěru dosáhnete.

Podcast Nepodceňto

Víte, že...

Důkladné posuzování bonity má výhody i pro vás. Projdete-li přísným scoringem, nejspíš se nedostanete do problémů se splácením, protože si půjčujete adekvátní částku své finanční situaci. Snižuje se také riziko předlužení. Naopak zamítnutí půjčky je pro vás signál, že něco není v pořádku, vysvětluje analytik David Borges v podcastu Nepodceňto na téma Jak si půjčit chytře.

Co ovlivňuje scoring a bonitu

 • Věk: U dlouhodobých úvěrů musí žadatel zpravidla spadat do věkové skupiny 18–65 let.

 • Bydliště: Poskytovatelé úvěrů podle bydliště určují vaše životní náklady. Pokud bydlíte v nejdražším kraji v ČR, bude poskytovatel započítávat vyšší životní náklady a to menší splátku si budete moci dovolit splácet.

 • Dosažené vzdělání: Čím vyšší vzdělání, tím je bonita žadatele vyšší.

 • Rodinný stav a počet dětí: Často bývají věřitelé daleko ochotnější půjčit člověku bez závazků než člověku, který platí například alimenty.

 • Zaměstnání: Žadatel by neměl být ve zkušební nebo výpovědní lhůtě. Ideálně by měl mít také uzavřenou smlouvu na dobu neurčitou.

 • Pravidelný a doložitelný příjem: Poskytovatele zajímají především příjmy trvalé, nikoliv ty příležitostné (tzn. příjmy z brigád). Některé instituce nepovažují za pravidelný příjem např. rodičovský příspěvek či důchod.

 • Výdaje: K pravidelným výdajům patří platby nájemného, energií, ale třeba i alimenty nebo i splátky úvěru uzavřeného v dřívější době. Pokud má žadatel se splácením problém nebo jsou jeho výdaje příliš vysoké, opět to snižuje jeho scoring a šance na získání úvěru.

 • Záznam v registrech: Měli jste v minulosti problémy se splácením? Pak budete mít v registru negativní záznam. Ten výrazně snižuje bonitu. Na druhou stranu se v registrech evidují i řádně splácené úvěry, což vám naopak skóre vylepší. Pro banku je to dokonce lepší, než když nemáte žádnou úvěrovou historii.

Jak vylepšit scoring a získat výhodnější půjčku

 1. Ověřte své záznamy v registrech. Pro ověření žadatele banky nahlíží do tří registrů: BRKI, NRKI a SOLUS. Zjistěte si, jaké v nich máte záznamy a ještě před žádostí o půjčku se pokuste vypořádat co nejvíce závazků, které vám způsobují negativní zápisy.

 2. Doplaťte úvěry, u nichž je to možné. Splácíte-li více úvěrů, konsolidujte je do jednoho.

 3. Zrušte kontokorent a kreditní kartu. V registru se totiž zobrazují i dostupné částky, nejen ty skutečně vypůjčené. Pokud máte kreditní kartu s limitem 50 000 Kč, posuzuje se to jako úvěr v této výši, ačkoliv aktuálně z kreditky nečerpáte ani korunu.

 4. Žádejte o půjčku společně s ručitelem nebo se spolužadatelem (typicky manžel/manželka, rodiče apod.)

 5. Změňte svůj pracovní úvazek z dohody na hlavní pracovní poměr, nejlépe na dobu neurčitou.

 6. Zvyšte své příjmy a snižte výdaje. K vyšším příjmům vám pomohou například prémie, proto si žádost o půjčku načasujte po jejich vyplacení.

 7. Budujte si pozitivní úvěrovou historii díky splácení dřívějších závazků (např. půjček, kreditních karet, kontokorentů).

 8. Po zamítnutí půjčky s další žádostí vyčkejte. Neschválení půjčky se totiž objeví v registru a nepůsobí dobře, když budete mít v záznamu několik zamítnutí v řadě.

 9. V žádosti o půjčku uvádějte pouze pravdivé údaje. Pošlete bance dokumenty a potvrzení ve formě, v jaké je vyžaduje.

 10. Nepodávejte si žádost o úvěr u několika společností najednou. Když vám jedna úvěr schválí, objeví se již v úvěrovém registru. To může mít za následek odmítnutí u jiného poskytovatele, který by vám třeba nabídnul lepší podmínky.

Jak probíhá proces půjčky a její schválení

 • Podání žádosti o půjčku: Každý poskytovatel nabízí jiné možnosti, jak podat žádost o půjčku – osobně na pobočce, prostřednictvím internetového bankovnictví, online, telefonicky nebo pomocí SMS. Chcete-li najít co nejrychleji výhodnou půjčku, srovnejte si půjčky online a hned si můžete podat žádost.


Online srovnání

Srovnejte si nabídky poskytovatelů

Srovnejte si aktuální nabídky jednotlivých poskytovatelů a vyberte si tu nejvýhodnější pro vás.

Chci si srovnat nabídky


 • Doložení potřebných dokladů: Zpravidla budete potřebovat dva doklady totožnosti a potvrzení o příjmu od zaměstnavatele, případně tři poslední výpisy z účtu, na nějž si necháváte posílat výplatu. OSVČ většinou musí předložit daňové přiznání.

 • Scoring: Poskytovatel půjčky vyhodnotí vámi předložené údaje a ověří si vaši minulost v úvěrových registrech.

 • Schválení nebo zamítnutí: Pokud nemáte žádné vroubky z minulosti a dobře jste odhadli své možnosti, co se týče vypůjčené částky a výše splátek, půjčka vám může být schválena už během několika minut. Jinak obdržíte reakci během 24–48 hodin.

 • Podpis smlouvy: Po schválení obdržíte návrh smlouvy o půjčce – zkontrolujte si zejména výši úrokové sazby a RPSN. Vše si důkladně přečtěte a nebojte se ptát, když něčemu nerozumíte. Souhlasíte-li s podmínkami smlouvy, stačí ji jen podepsat.

 • Čerpání peněz: Po podpisu smlouvy obdržíte peníze na účet obvykle během pár hodin.

Náš tip - Na co se zaměřit, než požádáte o půjčku
Náš tip

Během schvalování vás může překvapit ověřovací poplatek. Ten slouží k doložení vlastnictví bankovního účtu a činí 1 Kč.

Nikdo se vám neozývá? Možná jste udělali některou z těchto chyb

Pokud na informaci o schválení či zamítnutí půjčky čekáte více než 48 hodin, pravděpodobně jste udělali některou z následujících chyb:

 • v žádosti jste lhali,

 • přepsali jste se v kontaktních údajích,

 • nejste na příjmu,

 • odpověď skončila ve spamu.


Vyřízení žádosti se může pozdržet také kvůli tomu, že jste ji nepodali v pracovní den a nebo žádáte o vysokou sumu – v takovém případě zabere prověření žadatele více času.

Co když se během splácení dostanete do potíží

Závěrem je potřeba zmínit, že do problémů se splácením se může dostat kdokoliv vlastní vinou i cizím zaviněním. Proto doporučujeme ke každé půjčce sjednat odpovídající pojištění schopnosti splácet, které vás podrží v náročných situacích a pojišťovna za vás při splnění podmínek pojištění závazek převezme.

Jestliže se během splácení půjčky dostanete do problémů, neprodleně kontaktujte poskytovatele půjčky a zkuste se s ním domluvit na odkladu splátek nebo novém splátkovém kalendáři.


Pokud vám u dlouhodobých závazků nevyhovují jejich parametry, je na místě zvážit možnosti refinancování nebo konsolidace půjček. I v tomto případě je ale potřeba důkladně počítat, ať se vám sloučení, či převedení stávajícího úvěru k novému věřiteli neprodraží.

Konsolidace Refinancování

Ušetřete a získejte výhodnější podmínky

Konsolidací nebo refinancováním můžete ušetřit na úrocích, snížit si splátku nebo získat výhodnější podmínky. Poradíme vám, jak vybrat tu nejlepší nabídku.

Chci se dozvědět více
Autor - Jana Březinová
Jana Březinová Více článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Skládání bankovek a mincí
  Půjčky a úvěry
  21. března 2023|Jana Březinová
  První půjčka zdarma. Kde ji získáte?

  První půjčku zdarma nabízí v Česku pouze některé nebankovní společnosti. Bez úroku a jakýchkoliv poplatků můžete získat až 30 000 Kč. Jedinou podmínkou je včasné vrácení dlužné částky. Poradíme vám, kde získáte první půjčku zdarma.

 • Půjčky a úvěry
  17. března 2023|Jana Březinová
  ČNB: Úvěrové podmínky hypoték se uvolňují, přesto poptávka po úvěrech klesá

  Česká národní banka pravidelně sleduje, jak se vyvíjí nabídka a poptávka po úvěrech a zjišťuje, jaké úvěrové podmínky stanovují komerční banky. Z analýzy centrální banky vyplývá, že domácnosti jsou opatrnější, a i přes uvolnění podmínek úvěrů na bydlení si o nové hypotéky nežádají. Na vině jsou především rostoucí životní náklady.

 • Ukazování grafu na pc
  Půjčky a úvěry
  13. února 2023|Jana Březinová
  Vývoj úrokové sazby: Jak to bylo před 30 lety?

  Poslední roky byly pro finanční trhy pořádně turbulentní. Během pandemie koronaviru se úrokové sazby dostaly na absolutní minimum. To se ale vzápětí otočilo kvůli vysoké inflaci, a tak jsou teď úrokové sazby naopak nejvyšší za posledních 20 let. Podívejte se, jak se úroková sazba vyvíjela.

 • Žena sedí nad účty a smlouvami
  Půjčky a úvěry
  13. prosince 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Trápí vás nevýhodné půjčky? Poradíme, jak se jich zbavit

  Podle České bankovní asociace má zkušenosti s půjčkou 83 % obyvatel Česka. To znamená, že peníze si někdy půjčilo 8 z 10 Čechů. Pokud vy sami půjčku splácíte a zároveň cítíte, že vám přerůstá přes hlavu, poradíme, co dělat, abyste se jí zbavili jednou pro vždy!

 • o dělat, když nedokážete uhradit další splátku - Žena s účty v ruce počítá na kalkulačce
  Půjčky a úvěry
  07. prosince 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Co dělat, když nedokážete uhradit další splátku? Nestrkejte hlavu do písku a situaci aktivně řešte

  Zhruba třetina obyvatel České republiky má hypotéku nebo půjčku. Každý čtvrtý z nich přitom vůbec netuší, kolik věřiteli dluží. A třetina lidí dokonce přiznává, že se občas zpozdí se splátkami. Co dělat, pokud je to i váš případ? Situaci aktivně řešte a hledejte možnosti, jak si nezadělat na ještě větší komplikace.

 • Účty za vánoční dárky - žena počítá na kalkulačce
  Půjčky a úvěry
  01. prosince 2022|Jana Březinová
  Vánoční půjčka – kdy pomůže a kdy se jí raději vyhnout

  Dárky k Vánocům neodmyslitelně patří, ale co dělat, když máte hluboko do kapsy a na hodnotnější dárky nezbývají finance? Možná přemýšlíte o vánoční půjčce. Ta vám dokáže s nákupem vánočních dárků pomoci, ale jen když si ji dobře promyslíte.

 • Půjčky v rodině - rodiče, prarodiče a holčička na gauči
  Půjčky a úvěry
  09. listopadu 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Půjčky v rodině a mezi známými. Víte, na co si dát pozor?

  I přes snižující se zájem o nové dlouhodobé úvěry stále roste celkové zadlužení domácností. Na konci prvního pololetí činil dlouhodobý dluh 3,14 bilionu korun. Průměrný Čech tak hypoteticky dluží přibližně 300 000 Kč. Nejčastěji si půjčujeme na bydlení. Naopak nejmenší zájem je o půjčky v rodině. Zkušenost s nimi má pouze 8 % dotázaných. Pokud sami půjčku v rodině nebo mezi známými zvažujete, měli byste vědět, na co si dát pozor.

 • Porovnání kreditní karty a kontokorentu - Žena držící před obličejem kreditní kartu
  Půjčky a úvěry
  06. listopadu 2022|Jana Březinová
  Porovnání kreditní karty a kontokorentu

  Potřebujete zaplatit nečekaný výdaj nebo chcete mít finanční zálohu pro všechny případy? Pak vám poslouží kontokorent i kreditní karta. Jedná se o krátkodobé úvěrové produkty, díky nimž si můžete opakovaně vypůjčit až desítky tisíc korun. To mají společné, ale jinak mezi nimi najdete řadu rozdílů. V jakých situacích se vyplatí kreditní karta a kdy kontokorent?

 • Propočítání půjčky - kalkulačka a kasička s mincemi
  Půjčky a úvěry
  29. října 2022|Jana Březinová
  Kdy si vzít rychlou půjčku?

  Díky rychlé půjčce získáte peníze během několika málo minut až hodin. To zní velmi lákavě, ale počítejte s tím, že půjčku budete muset také rychle splatit – obvykle za 1 měsíc. Jaké další výhody a nevýhody má rychlá půjčka? A jaké existují alternativy, když potřebujete rychle sehnat peníze?

 • Jak vypočítat úrok z půjčky - paní počítá na kalkulačce
  Půjčky a úvěry
  24. října 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Jak vypočítat úrok z půjčky? Stačí vám znát tři základní parametry

  Potřebujete peníze navíc a nemáte našetřeno? Pravděpodobně budete zvažovat možnost půjčky. Ať už se rozhodnete pro půjčku od banky nebo nebankovní společnosti, určitě vás bude zajímat, kolik za ni ve finále zaplatíte. Pokud společnost tuto informaci neuvádí, je dobré vědět, jak vypočítat úrok z půjčky, což vám pomůže při samotném výběru i rozhodování.

 • Žena se složenkami a účty
  Půjčky a úvěry
  21. října 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Jak funguje oddlužení? Na pár let se omezíte výměnou za život bez dluhů

  Nových insolvencí meziročně ubylo. A to i přes fakt, že ČR čelí ekonomické krizi a inflace prudce roste. Jedním z důvodů tohoto trendu může být i to, že o možnosti oddlužení řada dlužníků neví. Jak takové oddlužení funguje a co vás během něj čeká?

 • Exekuce - žena s prázdnou peněženkou
  Půjčky a úvěry
  03. října 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Co vše vám může exekutor zabavit? Peníze, majetek, řidičák i spoření

  Statistiky Exekutorské komory ČR za první pololetí roku 2022 potvrzují, že se v Česku dál snižuje počet lidí s exekucemi. Zatímco ke konci roku 2021 bylo v exekuci 698 028 lidí, ke konci června 2022 jich bylo zhruba o 15 000 méně. Pokud se vás exekuce týká, určitě vás bude zajímat, co vše vám exekutor může zabavit.

 • Jak si půjčit a nedostat se do potíží - muž sedí u okna s počítačem a přemýšlí
  Půjčky a úvěry
  19. září 2022|Jana Březinová
  Jak si půjčit a nedostat se do nesnází

  Ať si chcete půjčit deset tisíc na výměnu porouchané pračky nebo potřebujete stovky tisíc na rekonstrukci domu, měli byste být při výběru půjčky opatrní. Za lákavými reklamními slogany se někdy ukrývají neférové podmínky, které vás mohou dostat do nesnází. Podívejte se na kompletní návod, jak si půjčit bezpečně a za co nejvýhodnějších podmínek.

 • Jak ufinancovat rekonstrukci - Pár sedí na zemi a plánuje rekonstrukci
  Půjčky a úvěry
  08. září 2022|Jana Březinová
  Jak naplánovat a ufinancovat rekonstrukci domácnosti

  Chystáte se modernizovat své bydlení od základu nebo plánujete jen menší úpravy? Pak vás nejspíš zajímá, jak se na rekonstrukci připravit krok za krokem, aby vše běželo jako po drátkách. Kde najít spolehlivé řemeslníky, na kolik vás rekonstrukce vyjde a kde na ni vzít? To všechno se dozvíte v článku.

 • Žena s nezaplacenými účty
  Půjčky a úvěry
  05. září 2022|Jana Březinová
  Milostivé léto pokračuje. Jak se zbavit exekucí?

  Druhé kolo tzv. milostivého léta začíná 1. září 2022. Jedná se o jedinečnou příležitost, jak se zbavit exekuce, kterou proti vám vede stát a další veřejnoprávní instituce. Stačí splatit jistinu a nízký poplatek exekutorovi, zbytek dluhu bude odpuštěn. Jak přesně milostivé léto funguje?

 • Schválení bankovní půjčky - Šťastný muž a žena si plácají rukou
  Půjčky a úvěry
  Schválení bankovní půjčky: Celým procesem vás provedeme krok za krokem

  Než vám banka půjčí, důkladně si vás prověří. Jak zvládnout celý proces schválení a vyřízení bankovní půjčky bez zbytečných průtahů a komplikací? Máme pro vás jednoduchý návod i několik praktických rad a tipů.

 • Podpis smlouvy
  Půjčky a úvěry
  Specifika bankovní půjčky: Přísnější podmínky, ale bohaté portfolio produktů, které vám sednou

  Naprostá většina žadatelů o půjčku míří v první řadě do banky, kde na ně čeká poměrně přísný schvalovací proces s předem nejasným výsledkem. Co bude banku zajímat a jaká specifika se k bankovním půjčkám pojí?

 • Nebankovní poskytovatelé - zamyšlený muž, který kouká do papírů
  Půjčky a úvěry
  30. července 2022|Jana Březinová
  Čeho si všímat, když si půjčujete u nebankovní společnosti?

  Nebankovní půjčky vnímá řada lidí negativně. Nemusí se však automaticky jednat o špatné řešení. Někdy může být nebankovní půjčka i levnější, než kdybyste šli do banky. Je však třeba vědět, na co se při žádosti o úvěr u nebankovní společnosti zaměřit a jaké nástrahy očekávat.

 • Na co se zaměřit, než budete žádat o půjčku - Muž koukající skrz lupu na počítač
  Půjčky a úvěry
  24. července 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Na co se zaměřit, než budete žádat o půjčku?

  V životě každého z nás může nastat nespočet situací, které vyžadují okamžité finanční řešení. Pokud jste se do některé z nich dostali vy sami, měli byste vědět, co všechno zvážit a na co se zaměřit ještě před tím, než banku či nebankovní instituci o půjčku doopravdy požádáte.

 • Počítač peníze papíry
  Půjčky a úvěryOsobní finance
  10. července 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Splátkový kalendář a vše, co jste o něm chtěli vědět

  Se splátkovým kalendářem, coby plánem všech vašich budoucích splátek, se setkáte ve chvíli, kdy si sjednáte spotřebitelskou půjčku, úvěr nebo hypotéku. Domluvit se na něm ale můžete i tehdy, pokud vybrané instituci dlužíte větší částku, kterou nejste schopni jednorázově uhradit. Jak si ho správně nastavit, aby vám co nejvíce vyhovoval a nepůsobil zbytečné komplikace?

 • Peníze v peněžence
  Půjčky a úvěry
  25. června 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Půjčka na dovolenou: Kdy má smysl o ní uvažovat a jak ji vybrat?

  Jedním ze způsobů, jak si splnit svou představu o ideální dovolené, je právě půjčka na dovolenou. Opravdu se ale vyplatí anebo je dobré si raději pár dnů u moře nebo na horách pro letošek odpustit?

 • Proč mi v bance nepůjčili - žárovka v ruce
  Půjčky a úvěry
  15. června 2022|Jana Březinová
  Proč mi v bance nepůjčili? Ověřte svůj záznam v registrech

  Při žádosti o půjčku si banky každého žadatele důkladně proklepnou a zjišťují jeho úvěrovou historii. Máte z minulosti škraloup nebo aktuálně splácíte jiný úvěr a chcete vědět, zda to bude mít vliv na vaši současnou žádost o půjčku? Přinášíme tipy, jak zjistit vaši platební historii.

 • Sberbank ukončení
  Půjčky a úvěryOsobní finance
  Sberbank v Česku končí! ČNB jí plánuje odebrat licenci. Co to znamená pro její klienty?

  Česká národní banka (dále jen ČNB) dne 28. 2. 2022 zahájila kroky k odebrání licence Sberbank CZ, která má vazby na Rusko. Hlavním důvodem je razantní zhoršení její likviditní situace v souvislosti s odlivem vkladů. V praxi to znamená, že Sberbank v Česku končí.

 • předávání peněz nad smlouvou
  Půjčky a úvěry
  22. února 2022|Petr Woff
  Vysoká inflace zlevňuje staré a zdražuje nové půjčky. Komu se vyplatí předčasná splátka?

  Průměrné životní náklady meziročně zdražují o více než 8 %. Vysoká inflace těší některé dlužníky, ale zneklidňuje střadatele a centrální bankéře. Proto stouply úrokové sazby a zdražily nové úvěry. Přinášíme několik modelových příkladů, aby bylo jasnější, komu se vyplatí předčasná splátka nebo investice do půjček. Pokaždé záleží na aktuálním vztahu mezi inflací a úrokovou mírou.

 • matka, dcera a otec stehovani
  HypotékyPůjčky a úvěry
  Úrokové sazby hypoték rostou, má smysl vzít si teď úvěr na vlastní bydlení?

  Zvažujete koupi nemovitosti na hypotéku nebo se zajímáte o situaci na hypotečním trhu? Pak vám jistě neuniklo, že úrokové sazby u hypoték v posledních měsících výrazně vzrostly. Co za růstem úrokových sazeb stojí a má teď vůbec cenu vzít si hypotéku na koupi nemovitosti? A jakou fixaci případně zvolit?

© 2023 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.