Jako nebankovní jsou označovány půjčky poskytované jinou než bankovní institucí. Vzhledem k tomu, že kontrakt neuzavíráte s bankou, je třeba mít se na pozoru a ověřit si, zda je daný subjekt skutečně důvěryhodný. I nebankovní instituce nabízející spotřebitelské úvěry musí disponovat licencí od České národní banky (ČNB). Licencované poskytovatele si můžete dohledat právě na webových stránkách ČNB. V případě, že společnost na tomto seznamu nenaleznete, poskytuje půjčky nezákonně. V našem srovnání najdete jen prověřené společnosti poskytující nebankovní půjčky.
Hlavní výhodou nebankovních půjček je především rychlost schválení žádosti a její poměrně snadný proces. Většina nebankovních institucí pracuje on-line, případně na telefonických linkách, a tak není potřeba osobní návštěvy na pobočkách. Z toho vyplývá také možnost sjednat si půjčku mimo standardní pracovní dobu, například o víkendu. Kromě toho jsou tyto subjekty mnohem benevolentnější než banky co se týče požadavků, jež mají na žadatele úvěrů. Zatímco u banky s žádostí o půjčku s negativním záznamem v registru dlužníků nebo nízkým a nepravidelným příjmem neuspějete, u nebankovních institucí většinou nemáte dveře zcela zavřené. Nicméně za podobných okolností neočekávejte, že vám subjekt poskytne nebankovní půjčku na závratně vysokou částku.
Nevýhodou nebankovních půjček je jejich cena – poskytovatelé obvykle operují s vyššími úroky a poplatky než banky. Nebankovní sektor se netěší příliš dobré reputaci, neboť některé méně solidní společnosti si dostatečně neověřují schopnost žadatelů platit závazky nebo nabízejí velmi nevýhodné půjčky zaměřené na lidi ve složitých životních situacích. Fungování některých nebankovních subjektů tak prohlubuje problém dluhových pastí. Rozhodně nelze všechny nebankovní společnosti házet do jednoho pytle, je však třeba být obezřetný a firmu si dostatečně prověřit.
Pomůže vám také naše přehledné porovnání nebankovních půjček. Díky srovnávači se snadno zorientujete v mnoha nabídkách a vyberete si úvěr, který vyhovuje vašim potřebám. V našem srovnání naleznete jen prověřené společnosti.
Nebankovních úvěrů existuje celá řada. Mezi ty nejpopulárnější se řadí online půjčky, které žadatel vyřídí pohodlně třeba na svém chytrém telefonu. Oblíbené jsou rovněž půjčky bez doložení příjmů, půjčky bez kontroly registrů nebo tzv. rychlé půjčky před výplatou, které jsou jen krátkodobé. Některé nebankovní společnosti poskytují půjčku zdarma – ta je nabízena pro žadatele, kteří si u tohoto subjektu půjčují poprvé. V takovém případě nezaplatíte navíc žádný úrok ani poplatek, jen to, co jste si opravdu půjčili.
Velmi specifickým typem nebankovních úvěrů jsou peer-to-peer (P2P) půjčky, ve kterých lidé půjčují lidem. Princip P2P půjček tkví v tom, že na jedné straně stojí zájemci o úvěr a na druhé lidé – investoři, kteří jsou ochotni peníze půjčit. Mezi nimi stojí prostředník, který zajistí registraci žadatelů i investorů a všechny další potřebné náležitosti. Standardně tento systém funguje na bázi webové platformy, kde zároveň dochází ke zveřejňování žádostí.
Potřebné dokumenty se budou lišit v závislosti na poskytovateli, nicméně běžně po vás bude vyžadován průkaz totožnosti, číslo mobilního telefonu, e-mailová adresa a bankovní účet. U některých typů nebankovních půjček bude vyžadováno také potvrzení o příjmech.
Většina poskytovatelů nebankovních půjček vyplácí peníze výhradně formou převodu na bankovní účet – po registraci, vyplnění online žádosti a jejím schválení vám příslušná společnost odešle dohodnutou částku. Najdete však i subjekty, které vám přivezou hotovost až domů nebo vám ji vyplatí ve vybraných trafikách, čerpacích stanicích nebo na terminálech Sazky. Smlouvu o půjčce nejčastěji obdržíte prostřednictvím e-mailu či poštou.
O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.