Cestovní pojištění – srovnání cen

kam na hory

P2P půjčky nepředstavují pouze další možnost, jak si půjčit peníze a cokoliv, ale také zajímavý způsob, jak investovat peníze i pro ty, co na účtě nemají zrovna miliony. Zjednodušeně lze P2P popsat jako efektivní nástroj, který dokáže propojit možné věřitele s potenciálními dlužníky a umožnit jim sjednat vzájemně prospěšný obchod.

Co znamená zkratka P2P?

Zkratka P2P pochází z anglického výrazu peer to peer, což v doslovném překladu znamená rovný s rovným. Původně se výraz užíval v rámci počítačových sítí, kde spolu uživatele komunikovali napřímo nejčastěji za účelem sdílení různých dat (např. hudba). V oblasti financí zůstává význam P2P stejný pouze s tím rozdílem, že si uživatelé nepředávají data, ale peníze.

 

P2P půjčky propojují investory s dlužníky

Prvním provozovatelem platformu P2P byla britská společnost Zopa v roce 2005. Lidem, kteří peníze mají, nabídla rychlé propojení s lidmi, kteří peníze potřebují. V podstatě je to způsob, jak obejít banky a klasický systém půjčování peněz. 

V rámci P2P není poskytovatelem banka, ale jeden či více investorů, kteří si mohou vybrat, komu své peníze nabídnou a za jakých podmínek.

P2P půjčky

Na jakém principu fungují P2P patří mezi služby sdílené ekonomiky

Důležité je upozornit na princip P2P půjček, který spočívá v tom, že se věřitelé na půjčku skládají. Poskytovatel není nikdy jeden a každý věřitel (investor) může přispět klidně jen pár stovkami či tisíci korun. V podstatě se jedná o internetovou aukci

Typická P2P půjčka funguje tak, že žadatel prostřednictvím zvolené platformy (v Česku fungují Zonky, Bankerat, Prestito) vyvěsí poptávku na půjčku. Součástí poptávky jsou požadavky, jako je výše půjčky, účel půjčky, může tam být také návrh úroků, splátek apod. Pokud je poptávka zaujme, rozhodnou se, kolik půjčí. Půjčka je žadateli poskytnuta pouze tehdy, pokud se investoři složí na celou požadovanou částku.

Dalším úkolem platformy je zastřešení celé akce po právní stránce. Prověřuje investory i žadatele o půjčky, stará se o smlouvy a také o to, aby peníze dorazily vždy na místo, kam patří a stará se o to, aby dlužník půjčku řádně splácel dle dohodnutých podmínek. 

Než se obě strany vrhnou do vzájemného obchodu, vyplatí se nahlédnout pod pokličku P2P půjček a přečíst si pár zkušeností s P2P půjčkami.

P2P půjčky jako investice

Nejčastěji se o P2P půjčkách hovoří v souvislosti, jak si půjčit peníze. P2P půjčky však představují více než zajímavou investici s možností diverzifikace. Prostřednictvím P2P můžete své finanční prostředky rozložit do více půjček a minimalizovat tak riziko investiční ztráty

Pro představu si uvedeme jednoduchý příklad: Jan půjčí 100 000 Kč svému známému Petrovi. Pokud je Petr nebude splácet, Jan přijde o 100 000 Kč. Prostřednictvím P2P platformy může Jan svých 100 000 Kč rozdělit mezi více známého, třebo po 10 000 Kč. Pokud jeden z dlužníků nebude splácet, přijde “pouze” o 10 000 Kč, nikoliv však celou částku.

Výhodu představuje samotná platforma, který zaujímá roli nejen zprostředkovatele, ale také ověřovatele bonity dlužníky a rozdělení žadatelů do několika rizikových skupin. Věřitel se tak může lépe rozhodnout, komu se složí na půjčku.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2