Standardně půjčky dělíme na dva typy - bankovní půjčky a nebankovní půjčky. Existují však další alternativy, které mohou tyto tradiční typy půjček velice dobře nahradit. Někdy dokonce vychází výhodněji. Jedná se o půjčky od soukromých osob, které jsou známé také pod označením peer to peer půjčky, zkratkou pak P2P půjčky.

Co jsou půjčky od soukromých osob

V první řadě je třeba zdůraznit, že se jedná o jakousi odnož nebankovních půjček. Jejich poskytovatelem však nejsou klasické nebankovní úvěrové společnosti, ale soukromé osoby. Běžně se pro půjčky od soukromých osob užívá anglicý název peer to peer půjčky, ze kterého vychází zkratka P2P půjčky. U nás je možné natrefit na české názvy “půjčky od lidí” nebo “půjčky mezi lidmi”.

Z názvu je tedy jasné, že si půjčky poskytují lidé vzájemně mezi sebou. Na jedné straně jsou soukromé osoby, které mají nadbytek financí a tento způsob vnímají jako zajímavou investiční příležitost. Na straně druhé jsou pak lidé, kteří peníze naopak potřebují a s žádostí o půjčku neúspěli ani u bank, ani u nebankovních společností. Nemusí jít však vyloženě o neúspěšné žadatele. Půjčky od soukromých osob jsou stále oblíbenější, protože nabízí možnost získat půjčku s individuálně nastavenými podmínkami.

Chci půjčku

Jak půjčky od soukromých osob fungují

Jak takové půjčky mezi lidmi fungují? Někdo musí skupinu potencionálních poskytovatelů půjček spojit s případnými zájemci. K tomu slouží speciálně vytvořená platforma (aplikace), která funguje jako zprostředkovatel půjček mezi soukromými osobami. Kromě toho, že tato platforma půjčky zprostředkovává, zajišťuje také nezbytnou administrativu a nastoluje pořádek, pokud zákazník půjčku nesplácí.

Platforma funguje na jednoduchém principu. Zájemce o půjčku vyplní žádost, která vedle osobních údajů a požadavků na půjčku obvykle obsahuje také osobní příběh žadatele, na co půjčku chce použít. Příběh slouží k oslovení potencionálních investorů. Pokud příběh investory zaujme, mohou zájemci poslat libovolnou částku až jím do požadované výše. Většinou se ale na jednu půjčku skládá více drobných investorů.

Podmínky půjček od soukromých osob

Na poskytnutí půjčky je stanoven termín. Pokud se do stanoveného data investoři na požadovanou částku nesloží, půjčka je zamítnuta a peníze jsou vráceny zpět investorům. Pokud ano, zprostředkovatel zajistí smlouvu a celý proces splácení tak , že investoři z každé splátky obdrží poměrnou část dle poskytnuté částky.

Zprostředkovatel rovněž určuje podmínky půjčky včetně výše úrokové sazby. Úrok je zpravidla určován dle rizikovosti žadatele. Zprostředkovatel je zavázán prověřením úvěruschopnosti každého žadatele a čím je žadatel rizikovější (nižší příjem, nesplacené závazky, záznam v registru dlužníků apod.), tím vyšší úrokovou sazbu obdrží. Žadatel má právo půjčku odmítnout, pokud mu navržené podmínky nevyhovují.

Výhody půjček od soukromých osob:

 • půjčky vhodné pro každého

 • mírnější pravidla pro schválení půjčky

 • lze získat nižší úrok než u klasických půjček

 • rychlé vyřízení půjčky online

 • individuálně nastavené podmínky půjčky

 • bez ručitele a zajištění nemovitostí

 • neúčelové půjčky

 • žádné skryté poplatky

Nevýhody půjček od soukromých osob:

 • riziko neúspěchu - žadatel neosloví dost investorů

 • riziko negativního hodnocení, pokud žadatel nebude splácet půjčku včas

 • sankce za pozdní splátky

Jak získat půjčku od soukromých osob

Na našich stránkách Srovnejto.cz najdete nabídky na půjčky nejen od bank a nebankovních společností, ale také od soukromých osob. Jedná se zejména o platformu Zonky. U nás si tak mezi sebou můžete porovnat půjčky od soukromých osob s tradičními typy půjček. Pokud vás nabídka na P2P půjčku zaujme, stačí o ni požádat a my vás navedeme, jak pokračovat, abyste uspěli.

Chci P2P půjčku
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.