Půjčka pro důchodce

  • Poskytují bankovní i nebankovní společnosti

  • O schválení rozhoduje výše důchodu a celková bonita

  • Někdy omezené věkem

Půjčky
Radíme

Půjčujte si zodpovědně

Než si půjčíte, vyzkoušejte naši kalkulačku a spočítejte si, kolik zvládnete splácet.

Co je půjčka pro důchodce

Půjčka pro důchodce je ve většině případů reklamní název produktu, který nabízí nebankovní společnosti. Na první pohled se tak zdá, že nebankovní půjčka pro důchodce je jediný způsob, jak mají šanci na půjčku lidé starší 60 let bez trvalého zaměstnání, jejichž jediný příjem představuje státní důchod. Přitom senioři mohou získat půjčku i v bance, často za výhodnějších podmínek. Jak se tedy v nabídce půjček pro důchodce vyznat?


Nebankovní půjčka pro důchodce

Nebankovní poskytovatelé půjček se zaměřují i na rizikovější skupiny klientů, mezi něž patří senioři, ženy na mateřské dovolené, drobní podnikatelé či pracující studenti. Tito klienti se považují za více rizikové, protože jim na rozdíl od pracujících neplyne pravidelný příjem ze zaměstnání či podnikání.

Pod označením půjčka pro důchodce se tak u nebankovních společností často skrývají rizikové mikropůjčky ve výši několika tisíc, které musí žadatel splatit v krátké době. O půjčku bývá možné žádat online, telefonicky nebo stačí krátká SMS zpráva. Někteří poskytovatelé dokonce umožňují předání půjčky v hotovosti přímo do rukou zájemce, a tak uspokojují poptávku po půjčce pro důchodce bez účtu.

Dávejte si ovšem pozor na to, že za lákavým příslibem půjčky pro důchodce ihned a rychlých peněz se může schovávat nevýhodný úvěr s vysokými úroky a pokutami při nesplácení. Buďte obezřetní zejména v případě, kdy po vás poskytovatel půjčky nebude vyžadovat výměr důchodu, kterým potvrdíte výši svého příjmu. Raději využijte srovnání nebankovních půjček, kde najdete jen prověřené poskytovatele.


Bankovní půjčka pro důchodce

Také banky poskytují půjčky pro důchodce, ovšem v jejich portfoliu je nenajdete pod tímto názvem. Půjčku pro důchodce totiž banka schvaluje na základě stejných pravidel jako pro pracující –⁠ záleží jí především na vašem příjmu a celkové bonitě –⁠ tedy jestli budete schopni půjčku splácet. Na to, zda patříte mezi seniory, až tolik nehledí.

Navíc z hlediska příjmů nepředstavují důchodci až tak rizikovou skupinu –⁠ důchod je totiž trvalý a pravidelný příjem. Pokud je vypůjčená částka a výše měsíční splátky nastavená s ohledem na výši důchodu, znamená to pro banku jistotu, že vás půjčka nedostane do potíží.


Podmínky půjčky pro důchodce

Senior musí splňovat podmínky a požadavky, které banky či nebankovní společnosti stanovují pro žadatele o půjčku. Někdy mívají danou maximální věkovou hranici, do níž žadateli poskytnou půjčku. Například u České spořitelny je limit pro schválení půjčky 71 let. Avšak většinou v podmínkách narazíte pouze na omezení minimální věkovou hranicí 18 let.

Stejně jako u ostatních žadatelů si také u seniorů poskytovatelé půjček prověřují bonitu. Důchodce musí být schopen získanou půjčku řádně a bez problému splatit. Mnozí důchodci si ke státnímu důchodu přivydělávají či podnikají. Vyšší celkový příjem jim umožňuje získat vyšší půjčku, ovšem záleží i na dalších finančních závazcích.

Půjčky pro invalidní důchodce

Půjčky pro důchodce se týkají nejen starších osob pobírajících starobní důchod, ale také lidí, i výrazně mladších, kteří žijí z invalidního důchodu. Půjčka pro invalidní důchodce funguje obdobně jako pro starobní důchodce. Nejedná se o žádný speciální produkt. Invalidní důchodci mohou žádat o běžnou půjčku, protože důchod představuje pravidelný a prokazatelný příjem. Samozřejmostí je doložení příslušného dokladu.


Jak získat půjčku pro seniory

Senioři mohou žádat o půjčku online nebo se vydat na pobočku některé z bank. Výhodou vyřízení půjčky na internetu je, že si nejdříve můžete srovnat nabídky od několika poskytovatelů. Online srovnání půjček vám rychle a jednoduše najde úvěr za nejvýhodnějších podmínek, který bude odpovídat výši vašeho důchodu.

Pro sjednání půjčky budete potřebovat:

  • občanský průkaz

  • potvrzení o příjmu –⁠ kopii výměru důchodu, který vystavuje Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) nebo Ministerstvo vnitra.


Výměr důchodu může nahradit oznámení o valorizaci důchodu nebo výplatní doklad od České pošty (ne starší než 30 dnů). Pokud máte kromě důchodu další příjem, k žádosti je doporučeno doložit také potvrzení o tomto příjmu (výplatní pásku, potvrzení o příjmu od zaměstnavatele neb daňové přiznání).


Rizika půjček pro seniory

Na trhu se bohužel objevují poskytovatelé nevýhodných půjček, kteří horší finanční situace důchodců zneužívají. Půjčky poskytují i nesolventním a již zadluženým seniorům. Ti nejsou schopni půjčky dlouhodobě splácet a upadají do tzv. dluhového spirály. Mnozí důchodci si v takové situaci nedokáží adekvátně poradit a skončí v exekučním řízení, v němž přijdou o majetek včetně nemovitosti, a to i kvůli nízkým půjčkám.

Proto buďte při výběru půjčky opatrní a raději využijte srovnávač půjček. S ním si vyhledáte nabídky půjček pouze od prověřených poskytovatelů a projdete si jejich podmínky přehledně na jednom místě.

Před sjednáním půjčky pro důchodce také důkladně zvažte, na co si půjčku chcete brát a zda jste schopni ji splácet. Vždy by mělo jít o podstatné věci. Nikdy se lehkomyslně nezadlužujte kvůli nezodpovědným dětem či vnukům nebo vánočním dárkům a dovoleným.

Před sjednáním půjčky si doporučujeme přečíst Zásady bezpečného půjčování.