Sen o vlastním domku má pravděpodobně většina z nás. Jeho pořízení ale není v dnešní době ani trochu jednoduché. Ačkoli úroky hypoték v posledních měsících rapidně poklesly, ne každý na hypoteční úvěr dosáhne. Dnes už totiž neexistuje banka, která by vám poskytla 100% hypotéku. Proto je potřeba mít značnou část finančních prostředků našetřenou. Pokud víte, že na hypotéku nedosáhnete nebo vám část peněz schází, je jednou z možností půjčka na pozemek.

Kdo tuhle půjčku poskytuje?

Půjčka na pozemek není standardním produktem bankovních ani nebankovních společností. Obvykle se za ní totiž skrývá bezúčelová půjčka, u níž nemusíte dokládat, jak s vypůjčenými prostředky naložíte. Tento typ půjček poskytují zpravidla nebankovní společnosti, s nimiž jsou spojeny mnohem mírnější podmínky kladného posouzení žádosti.

Mezi základní podmínky patří především plnoletost, bydliště nebo trvalý pobyt v ČR a hlavně pravidelný a doložitelný příjem. Ten často dokážou nebankovní společnosti ověřit bez toho, abyste jim museli dokládat potvrzení od zaměstnavatele. Menší nevýhodou bezúčelové půjčky jsou vyšší úroky a případné sankce za porušení smluvních podmínek.

Úvěr na pozemek ale můžete získat taky v bance. Některé bankovní domy tento produkt nabízí jako účelovou půjčku, u níž je potřeba doložit, jak s vypůjčenými prostředky naložíte. V opačném případě žadateli banka úvěr neposkytne. Oproti nebankovním půjčkám je ale potřeba počítat s náročnějším schvalovacím procesem a přísnějšími podmínkami schválení půjčky.

Jak půjčku na pozemek správně vybrat?

Abyste při výběru půjčky na pozemek nešlápli vedle, je dobré mezi sebou jednotlivé produkty vzájemně porovnat. K tomu vám poslouží nezávislé online srovnávače a kalkulačky, kam stačí vepsat informace o částce k zapůjčení, případně splatnosti.

Obratem se před vámi otevře aktuální nabídka půjček s důležitými informacemi o úroku, RPSN i splatnosti. Při výběru nesázejte pouze na zmíněný úrok, ale taky na RPSN, které má mnohem lepší vypovídací schopnost.