Měli jste dobrý nápad a chuť podnikat? Zároveň jste toužili opustit vody korporátu a vydat se na sólovou dráhu? Pokud jste alespoň na jednu z výše uvedených otázek odpověděli „ano,“ pak pravděpodobně patříte do skupiny OSVČ nebo podnikatelů, kteří si splnili svůj velký sen. Jestliže na jeho splnění teprve pracujete a potřebujete finanční podporu „do začátku,“ nebo by se vám v průběhu podnikání hodila menší či větší finanční injekce, možná přemýšlíte o půjčce. Jak půjčka pro OSVČ (někdy též označovaná jako půjčka na IČO) funguje a na co si při jejím sjednávání dát pozor? Poradíme na následujících řádcích.

Chci půjčku

Půjčka pro OSVČ a specifická pravidla

Protože nejde o klasickou půjčku pro fyzickou osobu, kterou upravuje zákon o spotřebitelském úvěru, platí pro tuto půjčku odlišná pravidla. Ta velice obecně upravuje Obchodní zákoník. Konkrétní specifika a podmínky si ale většinou nastavuje sám poskytovatel podnikatelského úvěru.

Proto je na místě vybírat pouze známé a ověřené společnosti s dlouhou historií a řadou spokojených klientů. Abyste měli jistotu, že je vybraný poskytovatel půjčky na IČO solidní, je dobré zapátrat v internetových fórech a diskuzích, kde se dočtete zajímavé reference a zkušenosti reálných klientů.

Jak půjčku pro OSVČ vyřídíte a sjednáte?

Půjčka pro živnostníky je poskytována jak bankami, tak nebankovními společnostmi. Řada poskytovatelů navíc poskytuje možnost vyřídit půjčku pěkně z pohodlí domova bez toho, abyste museli absolvovat osobní schůzku. Půjčku si navíc můžete sjednat i online prostřednictvím jednoduchého formuláře, kam stačí navolit objem finančních prostředků k zapůjčení, splatnost, vyplnit osobní údaje a půjčku odeslat.

Protože společnosti potřebují doložit příjem OSVČ, bude pravděpodobně a u vyšších částek nutno doložit daňové přiznání za poslední období. Pokud si ale vystačíte s menšími částkami k zapůjčení, doložení příjmu skrze daňové přiznání nebude potřeba. Tato půjčka bez dokládání příjmu pro OSVČ a podnikatele je proto vhodná i pro zájemce, kteří nechtějí nebo nemohou příjem doložit.

Výhody půjčky pro OSVČ

  • finance navíc do začátků podnikání

  • snadné vyřízení a sjednání

  • dostupnost půjčky

  • i bez doložení příjmů daňovým přiznáním

  • možnost promítnout cenu půjčky do účetnictví

  • dlouhodobá splatnost

Nevýhody půjčky pro OSVČ

  • pouze pro podnikatele, nutno mít živnostenské podnikání

  • půjčka na živnostenský list nepodléhá regulaci České národní banky

  • nutnost zřízení podnikatelského účtu

  • Podmínky půjčky nastavuje poskytovatel

Chci půjčku pro OSVČ
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).