Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmu

Zpět na všechny pojmy

Bezúčelová půjčka

Co je bezúčelová půjčka

Jedním ze základních kritérii dělení půjček je jejich účel. Dle účelu úvěry dělíme na účelové a neúčelové (bezúčelové) půjčky. Hlavní vlastností bezúčelových půjček je možnost využít poskytnuté finance na libovolný účel bez nutnosti je dokládat poskytovateli půjčky.

Bezúčelová půjčka vs. účelová půjčka

Bezúčelová půjčka představuje klasický spotřebitelský úvěr, který spotřebiteli bankovní či nebankovní instituce poskytne na základě podané žádosti a splnění všech podmínek.

Účelovou půjčku na rozdíl od neúčelové půjčky lze použít pouze na předem stanovený účel. Typickým představitelem účelové půjčky je hypotéka či leasing na vybranou věc (automobil, zařízení, stroje apod.).

Hlavní výhody bezúčelové půjčky

  • Volnost při nakládání s poskytnutými finančními prostředky,

  • žádné dokazování využití neúčelové půjčky,

  • minimální administrativa spojená s vyřizováním půjčky,

  • rychlost vyřízení.

 

Typy bezúčelové půjčky

Základním typem bezúčelové půjčky je běžný spotřebitelský úvěr. Za neúčelové však lze označit také kontokorenty či kreditní karty (přečerpání bankovního účtu do “mínusu”), které lze využívat opakované na libovolné účely.

Také v oblasti hypoték existuje varianta neúčelové hypotéky, která je známá pod názvem Americká hypotéka. Americkou hypotéku lze použít na cokoliv, nejen k financování vlastního bydlení, ale vyžaduje zajištění vhodnou nemovitostí.

Nejčtenější
Top články

Poslechněte si

Nepodceňto

V podcastu Nepodceňto vám poradíme, jak předcházet nečekaným životním situacím v oblasti dopravy, rodinných financí nebo domácnosti.

Nepodceňto - Tereza Tobiášová