Půjčka bez registru patří mezi nebankovní úvěry. Je zaměřena na lidi, kteří mají negativní zápis v rejstříku dlužníků, a proto nemohou dostat běžnou bankovní půjčku. Většinou je důvodem pro neposkytnutí půjčky to, že jste v exekuci nebo máte jiný závažný záznam v registru. V takovém případě u důvěryhodných institucí nepochodíte.

Bohužel se najdou nesolidní společnosti, které žadatelům dají půjčku i v této situaci. Půjčku bez registru však důrazně nedoporučujeme. Nejprve je na místě splatit své předchozí závazky, než se upíšete k dalším – snadno byste se mohli dostat do dluhové pasti.

Jaká jsou rizika půjčky bez registru?

Řada nebankovních společností nabízí úvěry, při jejichž poskytnutí zápis v rejstříku není překážkou. Jedná se ovšem o jeden z nejrizikovějších úvěrů. Pokud si důkladně nepřečtete podmínky, můžete rázem zjistit, že splátky nejsou měsíční, ale týdenní. Stejně tak poplatky u půjček bez registru dosahují obrovských částek. Proto se kvůli půjčce bez registru můžete dostat do ještě větších finančních potížích.

Někdy se dlužníci uchýlí pod návalem emocí k půjčce bez registru, protože mají záznam v registru dlužníků a obávají se, že jim banka nepůjčí. To ale nemusí být pravda. Každá banka i nebankovní instituce prověřuje žadatele individuálně a je pouze na jejím zvážení, zda úvěr poskytne či ne. S negativním záznamem v registru ovšem musíte počítat s vyšší cenou půjčky.

Vyhněte se podvodníkům a pro vyhledání půjčky využijte raději náš srovnávač, ve kterém najdete jen prověřené společnosti. Na jednom místě přehledně uvidíte všechny důležité informace o nabízených půjčkách a snadno tak vyberete tu nejvýhodnější právě pro vás.

Co je to registr dlužníků?

Registr dlužníků je databáze osob nebo firem řádně nesplácejících své závazky. Může jít o jiné půjčky, ale také například o faktury za mobilní telefon či poplatky za kabelovou televizi. Bankovní i nebankovní subjekty jsou kontrolou žadatelů v této databázi schopni omezovat svá rizika spojená s poskytováním úvěrů.

V České republice funguje paralelně několik různých bankovních a nebankovních registrů dlužníků. Tím pravděpodobně nejčastěji používaným je SOLUS (Sdružení na ochranu leasingu a úvěrů spotřebitelům). Poskytovatelé úvěrů však mohou nahlížet také do Bankovního registru klientských informací (BRKI), Nebankovního registru klientských informací (NRKI) nebo do Centrálního registru úvěrů (CRÚ).

Pokud teď přemýšlíte nad tím, zda jste vždy včas zaplatili všechny složenky, je snazší požádat příslušné registry o výpis z databáze. Předem tak budete vědět, jaká je vaše výchozí pozice při hledání výhodné půjčky. Zápis v databázi automaticky neznamená problém – jsou zde vedeny i osoby, které pravidelně a včas platí své závazky, což vám naopak při žádosti o úvěr může pomoci.

Chci půjčku

Poskytovatelé půjček jsou povinni prověřit žadatelovu schopnost splácet

Poskytovatelé půjček jsou v souladu se zákonem o spotřebitelském úvěru povinni prověřit si schopnost klienta splácet závazek. Součástí kontroly ze strany bankovních a nebankovních institucí by tak logicky měl být náhled do příslušných rejstříků dlužníků. Nicméně zákon nijak nezakazuje poskytnutí půjčky žadatelům s negativním zápisem v registru, vše je na individuálním posouzení jednotlivých poskytovatelů. U bankovních institucí vám zápis v rejstříku dlužníků při žádání o úvěr zpravidla vystaví stopku, nicméně nebankovní společnosti půjčky bez registru standardně nabízejí.

Půjčka bez registru – vyšší riziko pro poskytovatele

Vzhledem k tomu, že půjčky bez registru představují pro společnosti poskytující úvěry určité riziko, počítejte s vyšší cenou úvěru a většinou také s nižší poskytnutou částkou. Naopak lákadlem pro žadatele bývá kromě benevolence v udělování půjček také rychlost vyřízení celého procesu. Ve chvíli, kdy daný subjekt nebude přihlížet k negativnímu zápisu v rejstříku dlužníků, bude chtít s největší pravděpodobností doložit vaši schopnost splácet úvěr.

Požadováno po vás může být například potvrzení o příjmu vystavené zaměstnavatelem, daňové přiznání, pracovní smlouva nebo výpis z účtu, na který vám pravidelně chodí příjem. Výjimku mohou představovat velmi nízké úvěry s volnějším schvalovacím procesem. U nich byste ale také měli být obezřetní. Pár půjčených tisíc se kvůli vysokým úrokovým sazbám a poplatkům může proměnit na několikanásobné částky, které nebudete schopni splácet. Proto si vždy důkladně prostudujte podmínky úvěru.

Chci půjčku

© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).