Hromádka peněz

Půjčky bez registru a doložení příjmů: Rychlé řešení, nebo cesta k problémům?

Zní to velmi lákavě, stačí dva kliky a peníze máte za pár minut na účtu. Těch pár kliknutí vás však v případě půjček bez registru či půjček bez doložení příjmů může posunout vstříc velkým potížím.

Půjčka bez registru či bez doložení příjmů aneb Když vás banka nechce

Nabídky půjček bez doložení příjmů či bez ověření platební morálky v registrech klientských informací jsou stále časté. Slyší na ně většinou zájemci, kteří by s žádostí o půjčku neuspěli v bance. Podmínky jsou mírnější a šance, že na půjčku dosáhnou, je mnohem vyšší.

Co jsou půjčky bez registru a doložení příjmů?

Když se rozhodnete pro půjčku, standardní součástí schvalovacího procesu u bank je posouzení vaší schopnosti úvěr splácet. Bance budete dokládat vaše příjmy, padne dotaz i na výdaje, projdete kontrolou záznamů v registrech dlužníků, zda za vámi nezůstal nějaký nesplacený úvěr.

Na trhu ale existují i nebankovní společnosti a v jejich nabídce jsou mimo jiné půjčky bez nutnosti dokládat potvrzení o příjmech, případně také půjčky, které dostanou i žadatelé se záznamem v registrech dlužníků. Poskytovatel jednoduše nepřihlíží k vašim příjmům ani vašim případným prohřeškům z minulosti,“ vysvětluje Ondřej Hruška, současně ale doplňuje: „Benevolentnější podmínky pro schválení půjčky u nebankovních společností jsou ovšem často vykoupeny výrazně vyššími úroky.

Bez registru? Větší riziko pro obě strany

Prověření platební morálky doporučuje ve svých studiích třeba i Světová banka či OECD. Jako potenciální zájemci byste tak měli vědět, že ověření je ve vašem zájmu. Nemožnost získat úvěr jinak než formou půjčky bez registru byste měli brát jako výstrahu.

Co je registr dlužníků

Jedná se o databázi osob a firem, které řádně nesplácejí své dluhy. Registry mají omezit riziko bankovních i nebankovních institucí při poskytování úvěrů. V České republice funguje například Bankovní registr klientských informací, Veřejný registr dlužníků, Centrální registr dlužníků či SOLUS, zájmové sdružení právnických osob.

Rychlé půjčky: Možná výhoda i lákadlo

U půjček bez doložení příjmu a bez registru je obvyklé extrémně rychlé vyřízení – někteří poskytovatelé slibují peníze do pár minut. To je ale samozřejmě dvousečné.

Potřebovali jste jednorázově vyřešit nečekanou situaci, nebylo zbytí, úvěr co nejdříve doplatíte a už se to nebude opakovat? Pak byla rychlost výhodou.

Ovšem tato výhoda vás může rázem poslat i na velmi tenký led. Pokud je vaší motivací pro půjčku bez doložení příjmů třeba další nový telefon či úhrada splátek předchozích úvěrů, míříte do dluhové pasti a z té je velmi těžké se bez úhony dostat.

Spotřebitelské půjčky a zákon

Od 1. června 2018 mají dle nových podmínek úvěrového zákona i nebankovní společnosti povinnost vlastnit ke své činnosti licenci od České národní banky. Tím pádem podléhají jejímu dohledu. Tímto krokem se trh pročistil, ovšem stále je třeba mít se na pozoru. A to při každém úvěru, zvláště u těch bez doložení příjmů a bez registru.

Půjčky bez registru a jejich podmínky

Před podpisem smlouvy byste měli chtít přesně vědět, co vás čeká. Kolik budete měsíčně splácet a jak dlouho? Chtějte vědět i informace o předčasném splacení. Nechejte si také vyčíslit, kolik vás budou půjčené peníze stát celkově. A pamatujte, že skutečnou vypovídací hodnotu nemá úroková sazba, ale RPSN – roční procentní sazba nákladů. Ta zahrnuje veškeré další poplatky.

Počítejte i s přísným dodržováním splátkového kalendáře. Každé „škobrtnutí“ u půjčky bez registru či bez doložení příjmů vás může vyjít pěkně draho. Sankce za opoždění splátky jsou vysoké a přicházejí záhy.

Maximální splatnost je u nebankovních půjček obvykle možné nastavit na 84 měsíců. Z hlediska účelovosti se jedná o půjčky neúčelové. To znamená, že poskytovateli nemusíte dokládat, na co si potřebujete půjčit. (Pro vysvětlení: třeba hypotéka je úvěr účelový – půjčené peníze jsou určené na bydlení, jejich účel je tedy pevně daný.)

Jak žádat o půjčku bez doložení příjmů či bez registru

Mezi úvěry existují propastné rozdíly – jednotlivé se liší konečnou cenou půjčených peněz třeba i v řádu desítek procent. Výjimkou není ani to, že můžete přeplatit dokonce více, než jste si půjčili. Na místě je tedy opravdu relevantní srovnání podmínek,“ dodává Ondřej Hruška.

Žádost samotná je následně velmi jednoduchá. V dnešní době probíhá přes online formuláře, prostřednictvím telefonu či samozřejmě osobně. U sebe potřebujete mít pouze občanský průkaz.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Solární panely na střeše domu
  23. května 2023|Petr Woff
  Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

  Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

 • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
  19. května 2023|Petr Woff
  Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

  Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

 • Nastavení kotle
  17. května 2023|Monika Šaríková
  Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

  Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

 • cestování-vozem
  15. května 2023|Petr Pohůdka
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

 • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
  14. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

  Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.

 • Turistka si prohlíží maďarský parlament
  13. května 2023|Jana Březinová
  Tipy na dovolenou v Evropě za pár korun

  Hledáte evropské město, kde si užijete fajn prodloužený víkend za cenu, která vás nezruinuje? Máme pro vás dva tipy, kam letos v létě vyrazit za poznáním.

 • Kalkulačka s brýlemi a bankovkami
  11. května 2023|Magdaléna Kubečková
  Začněte spořit na důchod už dnes

  Spoříte si na důchod? Děláte dobře. Příjmy od státu vám zřejmě nebudou stačit. Počet seniorů roste a vlády už léta tápou, z čeho penze v budoucnu financovat. Roky zaslouženého odpočinku vám tak může znepříjemnit citelný pokles životní úrovně. 

 • Dráty vysokého napětí
  09. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou ceny elektřiny v EU? Česká republika zaspala

  Evropská unie věří volnému trhu, takže cena elektrické energie vzniká na velkoobchodních burzách. Jednotlivé členské státy však spotřebitelům připočítávají různé distribuční poplatky a daně, nebo rozdávají dotace. Proto průměrná dánská domácnost zaplatí za kilowatthodinu (kWh) pětkrát více než typická maďarská rodina. Ale nejbouřlivější cenový vývoj zaznamenaly Rumunsko a Česká republika.

 • Bankéř vysvětluje mladému páru
  Banky zpřísnily podmínky úvěrů. Kdo hůř dosáhne na půjčku?

  Před rokem byste půjčku získali bez problémů. Dnes ale banka vaši žádost zamítla. Co banky motivuje ke zpřísnění scoringu? A podle jakých pravidel vlastně posuzují vaši žádost o půjčku?

 • Pláž v letovisku Kemer v Turecku
  07. května 2023|Jana Březinová
  Levná dovolená u moře: Kde letos neutratíte majlant?

  Plánujete dovolenou na začátek léta, ale jste limitováni objemem finančních prostředků, které během ní můžete utratit? Nezoufejte! Máme pro vás několik tipů na levnou dovolenou u moře i v exotice za cenu, která neudělá díru v rodinném rozpočtu.