Blog
Půjčky a úvěry
Hromádka peněz

Půjčky bez registru a doložení příjmů: Rychlé řešení, nebo cesta k problémům?

21. ledna 2021|Monika Šaríková|

Zní to velmi lákavě, stačí dva kliky a peníze máte za pár minut na účtu. Těch pár kliknutí vás však v případě půjček bez registru či půjček bez doložení příjmů může posunout vstříc velkým potížím.

Půjčka bez registru či bez doložení příjmů aneb Když vás banka nechce

Nabídky půjček bez doložení příjmů či bez ověření platební morálky v registrech klientských informací jsou stále časté. Slyší na ně většinou zájemci, kteří by s žádostí o půjčku neuspěli v bance. Podmínky jsou mírnější a šance, že na půjčku dosáhnou, je mnohem vyšší.

Porovnat půjčky

Co jsou půjčky bez registru a doložení příjmů?

Když se rozhodnete pro půjčku, standardní součástí schvalovacího procesu u bank je posouzení vaší schopnosti úvěr splácet. Bance budete dokládat vaše příjmy, padne dotaz i na výdaje, projdete kontrolou záznamů v registrech dlužníků, zda za vámi nezůstal nějaký nesplacený úvěr.

Na trhu ale existují i nebankovní společnosti a v jejich nabídce jsou mimo jiné půjčky bez nutnosti dokládat potvrzení o příjmech, případně také půjčky, které dostanou i žadatelé se záznamem v registrech dlužníků. Poskytovatel jednoduše nepřihlíží k vašim příjmům ani vašim případným prohřeškům z minulosti,“ vysvětluje Ondřej Hruška, současně ale doplňuje: „Benevolentnější podmínky pro schválení půjčky u nebankovních společností jsou ovšem často vykoupeny výrazně vyššími úroky.

Bez registru? Větší riziko pro obě strany

Prověření platební morálky doporučuje ve svých studiích třeba i Světová banka či OECD. Jako potenciální zájemci byste tak měli vědět, že ověření je ve vašem zájmu. Nemožnost získat úvěr jinak než formou půjčky bez registru byste měli brát jako výstrahu.

Co je registr dlužníků

Jedná se o databázi osob a firem, které řádně nesplácejí své dluhy. Registry mají omezit riziko bankovních i nebankovních institucí při poskytování úvěrů. V České republice funguje například Bankovní registr klientských informací, Veřejný registr dlužníků, Centrální registr dlužníků či SOLUS, zájmové sdružení právnických osob.

Rychlé půjčky: Možná výhoda i lákadlo

U půjček bez doložení příjmu a bez registru je obvyklé extrémně rychlé vyřízení – někteří poskytovatelé slibují peníze do pár minut. To je ale samozřejmě dvousečné.

Potřebovali jste jednorázově vyřešit nečekanou situaci, nebylo zbytí, úvěr co nejdříve doplatíte a už se to nebude opakovat? Pak byla rychlost výhodou.

Ovšem tato výhoda vás může rázem poslat i na velmi tenký led. Pokud je vaší motivací pro půjčku bez doložení příjmů třeba další nový telefon či úhrada splátek předchozích úvěrů, míříte do dluhové pasti a z té je velmi těžké se bez úhony dostat.

Spotřebitelské půjčky a zákon

Od 1. června 2018 mají dle nových podmínek úvěrového zákona i nebankovní společnosti povinnost vlastnit ke své činnosti licenci od České národní banky. Tím pádem podléhají jejímu dohledu. Tímto krokem se trh pročistil, ovšem stále je třeba mít se na pozoru. A to při každém úvěru, zvláště u těch bez doložení příjmů a bez registru.

Půjčky bez registru a jejich podmínky

Před podpisem smlouvy byste měli chtít přesně vědět, co vás čeká. Kolik budete měsíčně splácet a jak dlouho? Chtějte vědět i informace o předčasném splacení. Nechejte si také vyčíslit, kolik vás budou půjčené peníze stát celkově. A pamatujte, že skutečnou vypovídací hodnotu nemá úroková sazba, ale RPSN – roční procentní sazba nákladů. Ta zahrnuje veškeré další poplatky.

Počítejte i s přísným dodržováním splátkového kalendáře. Každé „škobrtnutí“ u půjčky bez registru či bez doložení příjmů vás může vyjít pěkně draho. Sankce za opoždění splátky jsou vysoké a přicházejí záhy.

Maximální splatnost je u nebankovních půjček obvykle možné nastavit na 84 měsíců. Z hlediska účelovosti se jedná o půjčky neúčelové. To znamená, že poskytovateli nemusíte dokládat, na co si potřebujete půjčit. (Pro vysvětlení: třeba hypotéka je úvěr účelový – půjčené peníze jsou určené na bydlení, jejich účel je tedy pevně daný.)

Jak žádat o půjčku bez doložení příjmů či bez registru

Mezi úvěry existují propastné rozdíly – jednotlivé se liší konečnou cenou půjčených peněz třeba i v řádu desítek procent. Výjimkou není ani to, že můžete přeplatit dokonce více, než jste si půjčili. Na místě je tedy opravdu relevantní srovnání podmínek,“ dodává Ondřej Hruška.

Žádost samotná je následně velmi jednoduchá. V dnešní době probíhá přes online formuláře, prostřednictvím telefonu či samozřejmě osobně. U sebe potřebujete mít pouze občanský průkaz.

Monika Šaríková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).