Hromádka peněz

Půjčky bez registru a doložení příjmů: Rychlé řešení, nebo cesta k problémům?

Zní to velmi lákavě, stačí dva kliky a peníze máte za pár minut na účtu. Těch pár kliknutí vás však v případě půjček bez registru či půjček bez doložení příjmů může posunout vstříc velkým potížím.

Půjčka bez registru či bez doložení příjmů aneb Když vás banka nechce

Nabídky půjček bez doložení příjmů či bez ověření platební morálky v registrech klientských informací jsou stále časté. Slyší na ně většinou zájemci, kteří by s žádostí o půjčku neuspěli v bance. Podmínky jsou mírnější a šance, že na půjčku dosáhnou, je mnohem vyšší.

Co jsou půjčky bez registru a doložení příjmů?

Když se rozhodnete pro půjčku, standardní součástí schvalovacího procesu u bank je posouzení vaší schopnosti úvěr splácet. Bance budete dokládat vaše příjmy, padne dotaz i na výdaje, projdete kontrolou záznamů v registrech dlužníků, zda za vámi nezůstal nějaký nesplacený úvěr.

Na trhu ale existují i nebankovní společnosti a v jejich nabídce jsou mimo jiné půjčky bez nutnosti dokládat potvrzení o příjmech, případně také půjčky, které dostanou i žadatelé se záznamem v registrech dlužníků. Poskytovatel jednoduše nepřihlíží k vašim příjmům ani vašim případným prohřeškům z minulosti,“ vysvětluje Ondřej Hruška, současně ale doplňuje: „Benevolentnější podmínky pro schválení půjčky u nebankovních společností jsou ovšem často vykoupeny výrazně vyššími úroky.

Bez registru? Větší riziko pro obě strany

Prověření platební morálky doporučuje ve svých studiích třeba i Světová banka či OECD. Jako potenciální zájemci byste tak měli vědět, že ověření je ve vašem zájmu. Nemožnost získat úvěr jinak než formou půjčky bez registru byste měli brát jako výstrahu.

Co je registr dlužníků

Jedná se o databázi osob a firem, které řádně nesplácejí své dluhy. Registry mají omezit riziko bankovních i nebankovních institucí při poskytování úvěrů. V České republice funguje například Bankovní registr klientských informací, Veřejný registr dlužníků, Centrální registr dlužníků či SOLUS, zájmové sdružení právnických osob.

Rychlé půjčky: Možná výhoda i lákadlo

U půjček bez doložení příjmu a bez registru je obvyklé extrémně rychlé vyřízení – někteří poskytovatelé slibují peníze do pár minut. To je ale samozřejmě dvousečné.

Potřebovali jste jednorázově vyřešit nečekanou situaci, nebylo zbytí, úvěr co nejdříve doplatíte a už se to nebude opakovat? Pak byla rychlost výhodou.

Ovšem tato výhoda vás může rázem poslat i na velmi tenký led. Pokud je vaší motivací pro půjčku bez doložení příjmů třeba další nový telefon či úhrada splátek předchozích úvěrů, míříte do dluhové pasti a z té je velmi těžké se bez úhony dostat.

Spotřebitelské půjčky a zákon

Od 1. června 2018 mají dle nových podmínek úvěrového zákona i nebankovní společnosti povinnost vlastnit ke své činnosti licenci od České národní banky. Tím pádem podléhají jejímu dohledu. Tímto krokem se trh pročistil, ovšem stále je třeba mít se na pozoru. A to při každém úvěru, zvláště u těch bez doložení příjmů a bez registru.

Půjčky bez registru a jejich podmínky

Před podpisem smlouvy byste měli chtít přesně vědět, co vás čeká. Kolik budete měsíčně splácet a jak dlouho? Chtějte vědět i informace o předčasném splacení. Nechejte si také vyčíslit, kolik vás budou půjčené peníze stát celkově. A pamatujte, že skutečnou vypovídací hodnotu nemá úroková sazba, ale RPSN – roční procentní sazba nákladů. Ta zahrnuje veškeré další poplatky.

Počítejte i s přísným dodržováním splátkového kalendáře. Každé „škobrtnutí“ u půjčky bez registru či bez doložení příjmů vás může vyjít pěkně draho. Sankce za opoždění splátky jsou vysoké a přicházejí záhy.

Maximální splatnost je u nebankovních půjček obvykle možné nastavit na 84 měsíců. Z hlediska účelovosti se jedná o půjčky neúčelové. To znamená, že poskytovateli nemusíte dokládat, na co si potřebujete půjčit. (Pro vysvětlení: třeba hypotéka je úvěr účelový – půjčené peníze jsou určené na bydlení, jejich účel je tedy pevně daný.)

Jak žádat o půjčku bez doložení příjmů či bez registru

Mezi úvěry existují propastné rozdíly – jednotlivé se liší konečnou cenou půjčených peněz třeba i v řádu desítek procent. Výjimkou není ani to, že můžete přeplatit dokonce více, než jste si půjčili. Na místě je tedy opravdu relevantní srovnání podmínek,“ dodává Ondřej Hruška.

Žádost samotná je následně velmi jednoduchá. V dnešní době probíhá přes online formuláře, prostřednictvím telefonu či samozřejmě osobně. U sebe potřebujete mít pouze občanský průkaz.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Nákup páru přes PC
  22. května 2024|Jana Březinová
  Nákup na splátky: Snadná cesta k novému telefonu, nebo k exekuci?

  Nákup na splátky je oblíbenou možností financování elektroniky nebo vybavení domácnosti. Často se ale zapomíná na to, že se jedná o typ půjčky. A někdy velmi nevýhodný. Kdy nákup na splátky (ne)dává smysl? Vychází lépe pronájem zařízení? Nebo raději zvolit úplně jinou alternativu?

 • Účty za vánoční dárky - žena počítá na kalkulačce
  10. listopadu 2023|Jana Březinová
  Vánoční půjčka – kdy pomůže a kdy se jí vyhnout

  Půjčku na vánoční dárky si loni sjednalo 3 % Čechů, nejčastěji na částku do 10 000 Kč. Bohužel 20 % lidí, kteří si v minulosti na Vánoce půjčili, splácí s problémy a musí žádat o odklad splátek. Existuje tak poměrně vysoké riziko, že vás vánoční půjčka dostane do finančních potíží. Proto si ji dobře promyslete.

 • Trápení placení na internetu
  06. listopadu 2023|Magdaléna Kubečková
  SOS! Poslal jsem peníze na špatný účet. Jak nyní postupovat?

  Stačí špatně kliknout a peníze mizí na úplně jiný účet. Taky se vám to už stalo? Zachovejte klid. Čísla účtů se tvoří podle daného algoritmu, a je docela náhoda se do něj strefit. Kdybyste zadali omylem existující číslo, stále máte šanci peníze získat zpět. Pokud totiž příjemce peníze nevrátí, může se dopustit trestného činu.

 • Porovnání kreditní karty a kontokorentu - Žena držící před obličejem kreditní kartu
  02. listopadu 2023|Jana Březinová
  Porovnání kreditní karty a kontokorentu

  Potřebujete zaplatit nečekaný výdaj nebo chcete mít finanční zálohu pro všechny případy? Pak vám poslouží kontokorent i kreditní karta. Jedná se o krátkodobé úvěrové produkty, díky nimž si můžete opakovaně vypůjčit až desítky tisíc korun. To mají společné, ale jinak mezi nimi najdete řadu rozdílů.

 • Exekuce - žena s prázdnou peněženkou
  10. října 2023|Jana Březinová
  Co může exekutor zabavit? Peníze i auto ano, ale postel ani psa ne

  Exekutor vám může zabavit peníze i majetek, ale na určité věci sáhnout nesmí. Třeba postel, snubní prsten nebo váš pes jsou před exekutorem v bezpečí.

 • Předání vánočních dárků
  25. září 2023|Nikola Zatloukalová
  S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

  Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žena s účty počítá na kalkulačce
  08. září 2023|Jana Březinová
  Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

  Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

 • Žádost o hypotéku krok za krokem - krabice, obývák, žena vyplňuje formulář
  21. června 2023|Monika Šaríková
  Žádost o hypotéku krok za krokem

  Hypotéka představuje dlouhodobý finanční závazek, jehož pravidelná měsíční splátka zatíží rodinný rozpočet klidně až na 40 let. Vzhledem k výši hypotečního úvěru a délce splatnosti je proto vyřízení hypotéky zdlouhavé, plné papírování a může trvat i několik týdnů až měsíců. Proces urychlí důkladná příprava.

 • Výpočet půjčky
  25. května 2023|Nikola Zatloukalová
  Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

  Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.