Jak si půjčit a nedostat se do potíží - muž sedí u okna s počítačem a přemýšlí

Jak si půjčit a nedostat se do nesnází

Ať si chcete půjčit deset tisíc na výměnu porouchané pračky nebo potřebujete stovky tisíc na rekonstrukci domu, měli byste být při výběru půjčky opatrní. Za lákavými reklamními slogany se někdy ukrývají neférové podmínky, které vás mohou dostat do nesnází. Podívejte se na kompletní návod, jak si půjčit bezpečně a za co nejvýhodnějších podmínek.

Opravdu si musíte půjčit?

S nadsázkou by se dalo říct, že bezpečná půjčka je žádná půjčka. Proto ještě než se ponoříte do nabídky různých poskytovatelů, je dobré si ujasnit, zda půjčku opravdu potřebujete. Existují totiž případy, kdy není sjednání půjčky dobrý nápad.

Půjčka dává smysl, když potřebujete zaplatit mimořádný výdaj, který pro vás bude mít dlouhodobý přínos:

 • pořízení a rekonstrukce bydlení,

 • koupě či oprava auta,

 • výměna nezbytného kuchyňského spotřebiče (lednice, pračka),

 • pořízení pracovního náčiní a vybavení,

 • investice do vzdělání pro získání lepšího pracovního uplatnění apod.


Naopak půjčku na věci krátkodobé spotřeby a věci, bez nichž se obejdete – například nejnovější elektronika, vánoční dárky, dovolená – byste si brát neměli. Všeobecně platí, že by délka splácení neměla přesáhnout životnost dané věci.

Pokud si chcete vzít půjčku na splacení jiné půjčky, postupujte opatrně. Může se samozřejmě stát, že zjistíte, že splátka u vaší krátkodobé půjčky je příliš vysoká. V takový moment je rozumné půjčku refinancovat spotřebitelským úvěrem. Tím si splátku rozložíte na delší období (až několik let) a snížíte výši splátky.

Nepodceňto

Jak si půjčit chytře

Na co si dát před uzavřením půjčky pozor a jak se nedostat do potíží jsme řešili i v jedné z epizod našeho podcastu Nepodceňto.

Chci si poslechnout epizodu


Konsolidace vám zase může pomoci se sloučením více půjček pouze do jedné. Často získáte lepší podmínky, nižší splátku a lepší přehled pouze nad jednou půjčkou. Vždy si ale pečlivě porovnejte nabídky a podmínky poskytovatelů.

Při nákupu na internetu se také často setkáte s možností odložené platby. Znamená to, že koupíte zboží hned, ale zaplatíte ho třeba až za 10 dní. Jedná se o službu, která může být za určitých podmínek bezplatná. Většinou ale kromě úroku zaplatíte ještě poplatek za odložení platby a rozložení do více splátek. V některých situacích může být tato služba výhodná, vždy si ale dobře spočítejte, zda se zrovna vám opravdu vyplatí.

Sestavte si rozpočet

Při sjednávání půjčky myslete na to, že se ve vašem rozpočtu musí najít peníze na splátky. Proto je důležité znát své příjmy a výdaje.

Před sjednáním půjčky si sestavte alespoň přibližný rozpočet:

 • jaké jsou příjmy (mzda, příjmy z pronájmu, rodičovský příspěvek, důchod aj.),

 • jaké jsou výdaje (nájem, energie, jídlo, léky, doprava, splátky jiných úvěrů, pojištění apod. + jednorázové výdaje).


Každý měsíc byste si také měli dát nějaké peníze stranou jako rezervu.

K sestavení rozpočtu vám bude stačit tužka a papír nebo můžete využít chytré aplikace. Získáte tak představu, jakou částku měsíčně si můžete dovolit splácet, aniž byste se dostali do finančních potíží.

Vyberte si správný typ úvěru

Každý typ půjčky se hodí pro jiný účel. Při výběru půjčky byste měli vědět, na co si chcete půjčit a kolik peněz potřebujete.

Účelové vs. neúčelové půjčky

Účelové půjčky si můžete vzít pouze k nákupu konkrétní věci. Mezi účelové půjčky se řadí například hypotéka, která slouží k nákupu nemovitosti. Stejně tak úvěr ze stavebního spoření lze většinou využít pouze na nákup či rekonstrukci bydlení. Výhodou účelové půjčky je, že má nižší úroky, ale počítejte s tím, že banka kontroluje, na co ji čerpáte.

Neúčelové půjčky můžete použít, na co chcete. Nemusíte bance dokazovat, za co jste peníze utratili.

Zajištěné vs. nezajištěné úvěry

Za zajištěné úvěry musíte něčím ručit, nejčastěji nemovitostí. To dává smysl pouze u hypotéky. Nikdy neručte nemovitostí u jiného typu půjčky. Některé společnosti vám nabídnou levnou půjčku, pokud podepíšete ručení nemovitostí. Když se ale dostanete do potíží se splácením, využijí zástavního práva a nemovitost prodají. Kvůli půjčce ve výši pár desítek tisíc tak můžete přijít o střechu nad hlavou.

Kromě hypotéky tak vždy volte nezajištěné úvěry, tedy bez ručení nemovitostí. Na trhu existuje dostatek firem, které nezajištěné úvěry nabízejí.

Hypotéka

Přemýšlíte o hypotéce?

Chcete bydlet ve vlastním? Zajistíme vám úvěr s výhodnou sazbou i podmínkami.

Chci se podívat na nabídky

Půjčka s pravidelnou splátkou

Pro větší jednorázový výdaj – například rekonstrukci bydlení či nákup nového auta – se nejlépe hodí půjčka s pravidelnou splátkou. Přesně víte, kolik každý měsíc budete splácet. To vám usnadní dlouhodobé plánování rozpočtu, protože úvěr budete splácet několik let. Dluh tak máte lépe pod kontrolou.

Měsíční splátka by měla být úměrná vašim příjmům. Dluhová poradna Člověka v tísni doporučuje, aby splátka nepřesáhla 10 % čistého měsíčního příjmu. Po zaplacení výdajů a odečtení splátky úvěru by vám měla zbýt ještě rezerva na nečekané výdaje.

Orientační měsíční splátku si můžete spočítat také v naší kalkulačce.

Jděte na půjčku chytře

Spočítejte si, kolik zvládnete splácet. Nezapomeňte ale také na finanční rezervu ve výši alespoň 3 vašich měsíčních platů.

Chci si spočítat, kolik zvládnu splácet

Kontokorent

Kontokorent neboli povolené přečerpání je typ krátkodobého úvěru. Banky ho nabízí k běžnému účtu – je to v podstatě částka, kterou můžete jít na svém účtu do minusu. Kontokorent se pojí s vysokými úroky, proto je dobré ho splatit co nejrychleji. Hodí se na nečekané výdaje, vychází levněji než tzv. mikropůjčky.

Kontokorent se obvykle splatí automaticky, jakmile vám přijdou peníze na účet. Do povoleného limitu můžete kontokorent čerpat i opakovaně. Kvůli tomu můžete zůstávat dlouhodobě v dluhu a úroky vám naskakují. Proto využívejte kontokorent opatrně a neberte ho jako automatickou finanční rezervu, jak se ho banky snaží prezentovat.

Kreditní karta

Při využití kreditní karty nepoužíváte k placení své vlastní peníze, ale peníze banky. Ve smlouvě máte sjednán úvěrový limit (maximální částku, kterou můžete z kreditky čerpat) a zároveň bezúročné období (např. 50 dní). Pokud během této doby zaplatíte celkovou částku, máte půjčku zdarma.

Když nestihnete využít bezúročné období, musíte počítat s vysokou úrokovou sazbou kolem 20 % ročně. Stejně tak se u kreditní karty prodraží výběry hotovosti, kreditka slouží primárně pro bezhotovostní platby.

Kreditní kartu můžete splácet postupně, není stanovená pevná měsíční splátka. To často způsobí, že dlužník tlačí půjčku před sebou, splácí zbytečně dlouho a čerpá peníze opakovaně. V konečném výsledku tak vychází půjčka mnohem dráž.

Revolvingový úvěr

Na podobném principu, jako kreditní karta, funguje revolvingový úvěr. Jedná se o půjčku, která se automaticky obnovuje a můžete ji čerpat opakovaně do výše sjednaného limitu.

Stejně jako u kontokorentu a kreditní karty platí, že výše splátky revolvingového úvěru není pevně stanovená a při částečném splacení je do daného limitu možné opětovné čerpání peněz. Dlužník tak setrvává dlouhodobě v dluhu a splácí velmi pomalu.

Mikropůjčka

Nejrizikovější typ půjček představují tzv. mikropůjčky, označované také jako půjčky do výplaty. Jedná se o nízké půjčky (max. 10–20 000 Kč), které musí být splaceny do 1 měsíce. To znamená, že si půjčíte například 10 000 Kč a za měsíc musíte najednou splatit 14 000 Kč. Mikropůjčky se pojí nejen s extrémně vysokými úrokovými sazbami, ale také vysokými sankcemi za prodlení či nesplacení úvěru.

Mikropůjčky jsou poskytovány nebankovními společnostmi, které často slibují rychlé vyřízení bez nutnosti doložení příjmů či první půjčku zdarma. Za atraktivní reklamou se však skrývají velmi nevýhodné podmínky, a to zejména v případě, že půjčku nestihnete splatit včas. Pokud potřebujete peníze jen krátkodobě, dejte přednost kontokorentu u banky, kde si vedete běžný účet.

Spotřebitelský vs. podnikatelský úvěr

U spotřebitelských úvěrů máte ze zákona nejvyšší možnou ochranu – můžete využít 14 dní na odstoupení od smlouvy či splatit úvěr předčasně bez vysokých poplatků. U podnikatelských úvěrů tato zákonná pravidla neplatí, a proto se můžete dostat do nesnází.

Některé nepoctivé společnosti se vás budou snažit přesvědčit, abyste uzavřeli raději podnikatelský úvěr, nabídnou vám k němu výhodnější podmínky. Tím ovšem ztrácíte nárok na zákonnou ochranu ke spotřebitelskému úvěru. Proto nikdy neuzavírejte úvěr na IČO, pokud si skutečně neberete půjčku k podnikání.

Tip

U spotřebitelských úvěrů můžete ze zákona využít odstoupení od smlouvy do 14 dnů.

U podnikatelského úvěru tuto možnost nemáte. Neberte si proto úvěr na IČO, pokud nepotřebujete peníze přímo na podnikání.

U koho si půjčit – bankovní vs. nebankovní půjčky

Máte dvě možnosti, kde si půjčit – u bankovní či nebankovní společnosti. Obě možnosti mají své výhody i nevýhody, nicméně opatrnější byste měli být u nebank. Přestože jsou regulovány ze strany ČNB, stále narazíte na nepoctivé poskytovatele, které nabízí půjčky za lichvářské úroky.

Stejně tak se nenechte nalákat na půjčku bez registru – vzít si úvěr u společnosti, která vůbec neprověřuje vaši historii, je vysoce rizikové a zaplatíte za to vysokou částku na úrocích a poplatcích. Problematické jsou také půjčky online či SMS půjčky, jež vyřídíte za pár minut. Těmto typům půjček se raději vyhněte.

Bankovní půjčky

Banky obvykle nabízí nižší úrokové sazby a výhodnější podmínky, ale důkladně si prověří vaši bonitu. Tato zdánlivá nevýhoda má i svoji pozitivní stránku – banka, kde si vedete běžný účet, má perfektní přehled o vašich příjmech a výdajích. Proto vám zpravidla nabídne nejvýhodnější půjčku. Pokud vám úvěr naopak zamítne, měli byste být na pozoru – možná není vaše finanční situace v pořádku a není dobrý nápad vzít si půjčku.

Do banky si půjdete pro úvěr v řádech stovek tisíc až milionů korun. Ale i když si potřebujete půjčit jen pár tisíc korun, nabízí banky rychlou půjčku – tím je předschválený kontokorent k běžnému účtu.

Nebankovní půjčky

Nebankovní instituce mívají vyšší úrokové sazby a další poplatky – to je cena, kterou platíte za to, že půjčí i rizikovějším klientům. Nezkoumají tolik vaše příjmy, výdaje a úvěrovou historii, schválení půjčky bývá rychlejší než v bance. U nebankovní společnosti často uspějete i ve chvíli, kdy vám banka žádost o úvěr zamítne. Na nebankovní půjčky narazíte rovněž u obchodníků nabízejících nákup na splátky (mobilní telefony, spotřebiče).

Bankovní půjčkyNebankovní půjčky

vyšší částky (stovky tisíc až miliony korun)

nižší částky (desítky tisíc korun), nákup na splátky

nižší úrokové sazby, nižší poplatky

vyšší úrokové sazby, vyšší poplatky

úvěr pouze po důkladném prověření bonity

úvěr i pro rizikovější klienty

zdlouhavější schvalovací proces

většinou rychlá půjčka

musí mít licenci ČNB

musí mít licenci ČNB

P2P půjčky

Kromě bankovních a nebankovních úvěrů existují ještě tzv. P2P půjčky. Zkratka znamená Peer to Peer půjčky, známé pod heslem „lidé půjčují lidem“. Na jedné straně stojí žadatelé o úvěr, na druhé pak běžní lidé, kteří mají peníze navíc a mohou je půjčit. O zprostředkování půjčky mezi oběma stranami se postará platforma, v ČR patří k nejznámějším Zonky.

Ani P2P půjčky nejsou bez podmínek, zprostředkovatelé žadatele o úvěr nejprve prověří podobně jako banka a podle toho mu přiřadí rating. Od něj se pak odvíjí výše úrokové sazby – čím lepší rating dlužník má, tím nižší úrok může získat.

Ověřte si společnost v Indexu odpovědného úvěrování

S výběrem společnosti, kde si půjčit, vám pomůže Index odpovědného úvěrování, který sestavuje Člověk v tísni. Porovnává podmínky malých úvěrů u všech bankovních a nebankovních institucí na českém trhu.

Index porovnává nejen výši úrokových sazeb a dalších poplatků, ale také transparentnost podmínek – tedy zda jsou veškeré informace o úvěru snadno k dohledání. Společnosti mohou získat maximálně čtyři hvězdičky. Nedoporučuje se vzít si půjčku u poskytovatelů s hodnocením dvě a méně hvězd.

Půjčte si chytře

Poradíme, jak bezpečně získat půjčku na nečekané výdaje i velké sny.

Chci se dozvědět více

Podle čeho vybírat půjčku

Jakmile si zvolíte správný typ půjčky, měli byste si srovnat podmínky, abyste našli tu nejvýhodnější půjčku. Náklady na půjčku se totiž mohou výrazně lišit. Sledujte tyto parametry.

 • Úroková sazba: Čím vyšší, tím více na úrocích zaplatíte. Zpravidla se uvádí roční úroková sazba (p. a.). Některé společnosti se ji snaží opticky snížit, a tak ji uvádějí jako měsíční (p. m.) – takovou sazbu si musíte vynásobit dvanácti.

 • RPSN: Roční procentní sazba nákladů vyjadřuje, kolik celkem za rok zaplatíte za úvěr. Promítají se do ní nejen úroková sazba, ale také další poplatky. Čím vyšší RPSN, tím je půjčka dražší.

 • Poplatky: Zejména nebankovní společnosti si účtují různé poplatky, například za sjednání půjčky. Zajímejte se především o poplatek za mimořádnou splátku nebo předčasné splacení – pokud je vysoký, nevyplatí se vám splatit půjčku předčasně, využít refinancování či konsolidaci.

 • Výše jednotlivých splátek: Pokud se jedná o úvěr s pravidelnými splátkami, nastavte si jejich výši tak, abyste je mohli bez problémů hradit. Po zaplacení běžných výdajů a splátky úvěru by vám měla zůstat ještě rezerva na neočekávané výdaje.

 • Délka splácení úvěru: Jde ruku v ruce s výší splátek. Čím nižší splátky si nastavíte, tím déle budete splácet, a tím pádem celkově zaplatíte za půjčku více. Na druhou stranu bývá lepší nastavit si nižší splátky a splácet úvěr delší dobu v klidu, než si zvolit splátky na hranici možností a dostat se do neschopnosti splácet i při krátkodobém výpadku příjmu.

 • Celková částka, kterou za úvěr zaplatíte: Měla by být uvedena ve smlouvě – jednoznačně z ní uvidíte, o kolik přeplatíte půjčenou částku. Například u úvěru na 50 000 Kč na jeden rok zaplatíte u bank a férových nebankovních společností asi 6 tisíc navíc, tedy celkem 56 000 Kč. U některých nebank si však musíte připravit až dvojnásobek, celkem tedy 100 000 Kč.

 • Hodnocení poskytovatele: Zjistíte například podle Indexu odpovědného úvěrování. Pomoci mohou také recenze jiných zákazníků. Doporučujeme zaměřit se na to, jak daný poskytovatel dodržuje slíbené parametry (rychlost vyřízení žádosti, rychlost čerpání půjčky nebo slibovaná výše úrokové sazby).


Se srovnáním půjček vám pomůže Srovnejto.cz. Pomocí kalkulačky můžete orientačně zjistit, jak dlouho budete úvěr splácet. Spolupracujeme pouze s prověřenými poskytovateli úvěrů – porovnáme podmínky u několika společností a najdeme tu nejvýhodnější půjčku pro vás.

Zjistěte si, kolik vás bude stát pozdní splátka

Při výběru půjčky byste neměli opomíjet, co se stane, když nebudete schopni splácet. Bankovní i nebankovní společnosti si totiž mohou účtovat celou řadu poplatků a sankcí za prodlení.

 • Upomínky: Pokud dostanete upomínku, že jste se opozdili se splátkou, bývá zpoplatněna. A to nejen ta, která přijde dopisem, ale může se jednat i o telefonní hovory a SMS. V průměru stojí jedna upomínka 300 Kč, ale určité nebankovní společnosti si účtují i tisíce korun.

 • Sankce: Při opoždění se splátkou zaplatíte nanejvýš 500 Kč za jedno porušení. Při delším prodlení činí pokuta 0,1 % z dluhu za den. Sankce nesmí být vyšší než polovina vypůjčené částky.

 • Úroky z prodlení: Kromě sankcí vám poskytovatel může účtovat ještě úroky z prodlení. Ty se počítají podle nařízení vlády jako repo sazba plus 8 procentních bodů. Repo sazbu určuje Česká národní banka, aktuálně činí 7 %.

 • Náklady na zesplatnění: Při delším prodlení může banka přistoupit k zesplatnění. To znamená, že musíte najednou uhradit celou vypůjčenou částku včetně smluvených úroků, sankcí, úroků z prodlení a navíc právě ještě náklady na zesplatnění. Ty činí kolem 1 000 Kč.


Může se také stát, že na splátku půjčky zapomenete – seriózní poskytovatelé nebudou z jednoho či dvou dnů zpoždění dělat problémy, ale některé společnosti vám budou poplatky a sankce účtovat okamžitě.

Nezapomněli jste, ale zkrátka nemáte na splátku dostatek peněz? Pak byste měli poskytovatele úvěru okamžitě kontaktovat. Jinak může přistoupit ke zesplatnění úvěru, a to v případě, že jste v prodlení s více než dvěma splátkami nebo jste se opozdili s jednou splátkou o více než tři měsíce.

Pokud nezvládáte svoji půjčku splácet, kontaktujte finanční instituci co nejdříve. Nestyďte se a otevřeně komunikujte, proč nemůžete splácet. Když začnete řešit potíže včas, obvykle se můžete domluvit na odkladu splátky či rozložení splátek na delší časový úsek.

Zajímejte se o pojištění neschopnosti splácet

Pojištění neschopnosti splácet vás chrání, když nejste schopni hradit splátky kvůli nezaviněné situaci, například úrazu, dlouhodobé nemoci nebo ztrátě zaměstnání. Důkladně si však pročtěte podmínky, zda se pojištění skutečně vyplatí. Na co si dávat pozor?

 • Jaká rizika pojištění kryje: Základní pojištění většinou pokrývá smrt a trvalou invaliditu, v takovém případě by měla pojišťovna doplatit celý dluh. Dále si můžete pojistit pracovní neschopnost (např. z důvodu dlouhodobé nemoci, úrazu) či ztrátu zaměstnání. Čím více rizik pojištění kryje, tím bude dražší.

 • Od kdy bude pojišťovna vyplácet peníze: Někdy bývá časová prodleva mezi tím, kdy jste se dostali do obtížné situace a kdy začne pojišťovna poskytovat plnění. Například při ztrátě zaměstnání můžete čekat několik měsíců, než začne pojišťovna splátky hradit. Na první měsíce bez práce tak musíte mít vlastní rezervu.

 • Posuzování situace: Nenechte se nalákat na líbivé slogany. Například ztráta zaměstnání bývá kryta jen v případě, že jste byli propuštěni kvůli nadbytečnosti či kvůli zrušení firmy.


Pojištění neschopnosti splácet se vyplatí zejména u velkých úvěrů – například u hypotéky je dokonce povinné.

Důkladně si přečtěte smluvní podmínky

Než podepíšete smlouvu o půjčce, důkladně si ji přečtěte a ověřte si, zda neobsahuje problematické pasáže. Ujistěte se, že:

 • podepisujete smlouvu o spotřebitelském úvěru, nikoliv o podnikatelském úvěru,

 • smlouva neobsahuje zástavní právo na vaši nemovitost,

 • je cena půjčky přijatelná, RPSN by pokud možno nemělo přesáhnout 25 %,

 • jste si ověřili všechny další poplatky, které se k úvěru vztahují,

 • víte, co se stane při prodlení a jak vysoké jsou náklady na upomínky, sankce a úroky z prodlení.


Není-li vám cokoliv ve smlouvě jasné, ptejte se. Nepodepisujte smlouvu, které nerozumíte.

Pokud přece jen něco přehlédnete nebo si půjčku rozmyslíte, máte ze zákona právo odstoupit od smlouvy do 14 dnů od podpisu, a to bez udání důvodů. Za odstoupení vám nesmí společnost účtovat žádné poplatky, ale musíte ho oznámit písemně (doporučeným dopisem či datovou schránkou). Pokud jste již obdrželi peníze z úvěru, musíte je pochopitelně vrátit.

Stejně tak máte právo na předčasné splacení půjčky. Pokuta za předčasné splacení nesmí přesáhnout 1 % z vypůjčené částky, u půjček se splatnostní kratší než rok jen 0,5 % z částky.

Kdy vám pomůže refinancování a konsolidace?

Zjistili jste, že jste podepsali nevýhodnou půjčku? Dostáváte se do problémů se splácením několika úvěrů? Z potíží vám může pomoci refinancování nebo konsolidace půjček.

Konsolidace a refinancování půjček

Kdy využít konsolidaci a kdy naopak refinancování? Poradíme vám, jak získat tu nejvýhodnější nabídku.

Chci konsolidovat půjčku

Myslete však na to, že refinancování ani konsolidace není schválena každému. Jestliže jste v prodlení se splácením a neřešili jste to, může vás společnost posoudit jako rizikového klienta a žádost vám zamítne. Proto nečekejte a hledejte řešení při prvních náznacích problémů.

Refinancování půjčky

Znamená převedení úvěru k jinému poskytovateli za výhodnějších podmínek. Hodí se pro dlužníky, kteří splácí jednu půjčku s nevýhodnými podmínkami. Novou půjčkou bude zaplacena vaše původní půjčka.

Než se rozhodnete pro refinancování, ověřte si, jak vysoké poplatky zaplatíte za předčasné splacení původního úvěru.

Refinancování půjčky se obvykle vyplatí, pokud vám jiná banka či nebankovní instituce nabídne nižší úrokovou sazbu (resp. RPSN), případně umožní rozložení splátek na delší dobu.

Konsolidace půjček

Pokud splácíte více nevýhodných úvěrů, můžete uvažovat o konsolidaci. Jedná se o sloučení několika půjček do jedné. Tím můžete získat nižší úrok, snížit měsíční splátku či upravit dobu splácení. Při sloučení půjček do jedné navíc ušetříte na poplatcích a zjednodušíte si splátky – každý měsíc posíláte pouze jednu platbu.

Sloučit můžete nejen klasické úvěry, ale také kontokorent, kreditní kartu a další půjčky. Často vám banky i nebanky nabídnou ke konsolidaci navýšení úvěru – to si ale dobře rozmyslete, protože se zadlužíte ještě víc.

Najít nejlepšího poskytovatele konsolidace vám pomůžeme na Srovnejto.cz. Na jednom místě si srovnáte nabídky konsolidace od prověřených společností. Na stránce konsolidace a refinancování půjček navíc získáte doporučení, jak získat nejvýhodnější nabídku.

Nebojte se požádat o pomoc

I když k půjčce přistupujete zodpovědně, může se stát, že se dostanete do potíží. V tíživé situaci se nebojte požádat o pomoc. Obraťte se na dluhovou poradnu, kterou vede Člověk v tísni. Pracovníci vám pomohou při problémech se splácením, ale také v případě, že se dostanete do exekuce nebo když přemýšlíte o oddlužení.

 • Dluhová helplinka: 770 600 800

 • E-mail: jakprezitdluhy@clovekvtisni.cz

 • Mapu dluhových poraden v ČR najdete na jakprezitdluhy.cz

Autor - Jana Březinová
Jana Březinová Více článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Žena sedí nad účty a smlouvami
  Půjčky a úvěry
  13. prosince 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Trápí vás nevýhodné půjčky? Poradíme, jak se jich zbavit

  Podle České bankovní asociace má zkušenosti s půjčkou 83 % obyvatel Česka. To znamená, že peníze si někdy půjčilo 8 z 10 Čechů. Pokud vy sami půjčku splácíte a zároveň cítíte, že vám přerůstá přes hlavu, poradíme, co dělat, abyste se jí zbavili jednou pro vždy!

 • o dělat, když nedokážete uhradit další splátku - Žena s účty v ruce počítá na kalkulačce
  Půjčky a úvěry
  07. prosince 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Co dělat, když nedokážete uhradit další splátku? Nestrkejte hlavu do písku a situaci aktivně řešte

  Zhruba třetina obyvatel České republiky má hypotéku nebo půjčku. Každý čtvrtý z nich přitom vůbec netuší, kolik věřiteli dluží. A třetina lidí dokonce přiznává, že se občas zpozdí se splátkami. Co dělat, pokud je to i váš případ? Situaci aktivně řešte a hledejte možnosti, jak si nezadělat na ještě větší komplikace.

 • Účty za vánoční dárky - žena počítá na kalkulačce
  Půjčky a úvěry
  01. prosince 2022|Jana Březinová
  Vánoční půjčka – kdy pomůže a kdy se jí raději vyhnout

  Dárky k Vánocům neodmyslitelně patří, ale co dělat, když máte hluboko do kapsy a na hodnotnější dárky nezbývají finance? Možná přemýšlíte o vánoční půjčce. Ta vám dokáže s nákupem vánočních dárků pomoci, ale jen když si ji dobře promyslíte.

 • Půjčky v rodině - rodiče, prarodiče a holčička na gauči
  Půjčky a úvěry
  09. listopadu 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Půjčky v rodině a mezi známými. Víte, na co si dát pozor?

  I přes snižující se zájem o nové dlouhodobé úvěry stále roste celkové zadlužení domácností. Na konci prvního pololetí činil dlouhodobý dluh 3,14 bilionu korun. Průměrný Čech tak hypoteticky dluží přibližně 300 000 Kč. Nejčastěji si půjčujeme na bydlení. Naopak nejmenší zájem je o půjčky v rodině. Zkušenost s nimi má pouze 8 % dotázaných. Pokud sami půjčku v rodině nebo mezi známými zvažujete, měli byste vědět, na co si dát pozor.

 • Porovnání kreditní karty a kontokorentu - Žena držící před obličejem kreditní kartu
  Půjčky a úvěry
  06. listopadu 2022|Jana Březinová
  Porovnání kreditní karty a kontokorentu

  Potřebujete zaplatit nečekaný výdaj nebo chcete mít finanční zálohu pro všechny případy? Pak vám poslouží kontokorent i kreditní karta. Jedná se o krátkodobé úvěrové produkty, díky nimž si můžete opakovaně vypůjčit až desítky tisíc korun. To mají společné, ale jinak mezi nimi najdete řadu rozdílů. V jakých situacích se vyplatí kreditní karta a kdy kontokorent?

 • Propočítání půjčky - kalkulačka a kasička s mincemi
  Půjčky a úvěry
  29. října 2022|Jana Březinová
  Kdy si vzít rychlou půjčku?

  Díky rychlé půjčce získáte peníze během několika málo minut až hodin. To zní velmi lákavě, ale počítejte s tím, že půjčku budete muset také rychle splatit – obvykle za 1 měsíc. Jaké další výhody a nevýhody má rychlá půjčka? A jaké existují alternativy, když potřebujete rychle sehnat peníze?

 • Jak vypočítat úrok z půjčky - paní počítá na kalkulačce
  Půjčky a úvěry
  24. října 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Jak vypočítat úrok z půjčky? Stačí vám znát tři základní parametry

  Potřebujete peníze navíc a nemáte našetřeno? Pravděpodobně budete zvažovat možnost půjčky. Ať už se rozhodnete pro půjčku od banky nebo nebankovní společnosti, určitě vás bude zajímat, kolik za ni ve finále zaplatíte. Pokud společnost tuto informaci neuvádí, je dobré vědět, jak vypočítat úrok z půjčky, což vám pomůže při samotném výběru i rozhodování.

 • Žena se složenkami a účty
  Půjčky a úvěry
  21. října 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Jak funguje oddlužení? Na pár let se omezíte výměnou za život bez dluhů

  Nových insolvencí meziročně ubylo. A to i přes fakt, že ČR čelí ekonomické krizi a inflace prudce roste. Jedním z důvodů tohoto trendu může být i to, že o možnosti oddlužení řada dlužníků neví. Jak takové oddlužení funguje a co vás během něj čeká?

 • Půjčky a úvěry
  07. října 2022|Jana Březinová
  Návod, jak získat půjčku za nejvýhodnějších podmínek

  Abyste získali co nejvýhodnější půjčku, je potřeba správně vybrat její typ a poskytovatele. Pozorně si projděte podmínky – úrokovou sazbu a další poplatky, RPSN, výši splátek a dobu splácení. K lepším podmínkám vám rovněž pomůže, když zvýšíte svoji bonitu. Máme pro vás podrobný návod, jak získat nejvýhodnější půjčku.

 • Exekuce - žena s prázdnou peněženkou
  Půjčky a úvěry
  03. října 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Co vše vám může exekutor zabavit? Peníze, majetek, řidičák i spoření

  Statistiky Exekutorské komory ČR za první pololetí roku 2022 potvrzují, že se v Česku dál snižuje počet lidí s exekucemi. Zatímco ke konci roku 2021 bylo v exekuci 698 028 lidí, ke konci června 2022 jich bylo zhruba o 15 000 méně. Pokud se vás exekuce týká, určitě vás bude zajímat, co vše vám exekutor může zabavit.

 • Jak ufinancovat rekonstrukci - Pár sedí na zemi a plánuje rekonstrukci
  Půjčky a úvěry
  08. září 2022|Jana Březinová
  Jak naplánovat a ufinancovat rekonstrukci domácnosti

  Chystáte se modernizovat své bydlení od základu nebo plánujete jen menší úpravy? Pak vás nejspíš zajímá, jak se na rekonstrukci připravit krok za krokem, aby vše běželo jako po drátkách. Kde najít spolehlivé řemeslníky, na kolik vás rekonstrukce vyjde a kde na ni vzít? To všechno se dozvíte v článku.

 • Žena s nezaplacenými účty
  Půjčky a úvěry
  05. září 2022|Jana Březinová
  Milostivé léto pokračuje. Jak se zbavit exekucí?

  Druhé kolo tzv. milostivého léta začíná 1. září 2022. Jedná se o jedinečnou příležitost, jak se zbavit exekuce, kterou proti vám vede stát a další veřejnoprávní instituce. Stačí splatit jistinu a nízký poplatek exekutorovi, zbytek dluhu bude odpuštěn. Jak přesně milostivé léto funguje?

 • Schválení bankovní půjčky - Šťastný muž a žena si plácají rukou
  Půjčky a úvěry
  Schválení bankovní půjčky: Celým procesem vás provedeme krok za krokem

  Než vám banka půjčí, důkladně si vás prověří. Jak zvládnout celý proces schválení a vyřízení bankovní půjčky bez zbytečných průtahů a komplikací? Máme pro vás jednoduchý návod i několik praktických rad a tipů.

 • Podpis smlouvy
  Půjčky a úvěry
  Specifika bankovní půjčky: Přísnější podmínky, ale bohaté portfolio produktů, které vám sednou

  Naprostá většina žadatelů o půjčku míří v první řadě do banky, kde na ně čeká poměrně přísný schvalovací proces s předem nejasným výsledkem. Co bude banku zajímat a jaká specifika se k bankovním půjčkám pojí?

 • Nebankovní poskytovatelé - zamyšlený muž, který kouká do papírů
  Půjčky a úvěry
  30. července 2022|Jana Březinová
  Čeho si všímat, když si půjčujete u nebankovní společnosti?

  Nebankovní půjčky vnímá řada lidí negativně. Nemusí se však automaticky jednat o špatné řešení. Někdy může být nebankovní půjčka i levnější, než kdybyste šli do banky. Je však třeba vědět, na co se při žádosti o úvěr u nebankovní společnosti zaměřit a jaké nástrahy očekávat.

 • Na co se zaměřit, než budete žádat o půjčku - Muž koukající skrz lupu na počítač
  Půjčky a úvěry
  24. července 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Na co se zaměřit, než budete žádat o půjčku?

  V životě každého z nás může nastat nespočet situací, které vyžadují okamžité finanční řešení. Pokud jste se do některé z nich dostali vy sami, měli byste vědět, co všechno zvážit a na co se zaměřit ještě před tím, než banku či nebankovní instituci o půjčku doopravdy požádáte.

 • Počítač peníze papíry
  Půjčky a úvěryOsobní finance
  10. července 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Splátkový kalendář a vše, co jste o něm chtěli vědět

  Se splátkovým kalendářem, coby plánem všech vašich budoucích splátek, se setkáte ve chvíli, kdy si sjednáte spotřebitelskou půjčku, úvěr nebo hypotéku. Domluvit se na něm ale můžete i tehdy, pokud vybrané instituci dlužíte větší částku, kterou nejste schopni jednorázově uhradit. Jak si ho správně nastavit, aby vám co nejvíce vyhovoval a nepůsobil zbytečné komplikace?

 • Peníze v peněžence
  Půjčky a úvěry
  25. června 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Půjčka na dovolenou: Kdy má smysl o ní uvažovat a jak ji vybrat?

  Jedním ze způsobů, jak si splnit svou představu o ideální dovolené, je právě půjčka na dovolenou. Opravdu se ale vyplatí anebo je dobré si raději pár dnů u moře nebo na horách pro letošek odpustit?

 • Proč mi v bance nepůjčili - žárovka v ruce
  Půjčky a úvěry
  15. června 2022|Jana Březinová
  Proč mi v bance nepůjčili? Ověřte svůj záznam v registrech

  Při žádosti o půjčku si banky každého žadatele důkladně proklepnou a zjišťují jeho úvěrovou historii. Máte z minulosti škraloup nebo aktuálně splácíte jiný úvěr a chcete vědět, zda to bude mít vliv na vaši současnou žádost o půjčku? Přinášíme tipy, jak zjistit vaši platební historii.

 • Sberbank ukončení
  Půjčky a úvěryOsobní finance
  Sberbank v Česku končí! ČNB jí plánuje odebrat licenci. Co to znamená pro její klienty?

  Česká národní banka (dále jen ČNB) dne 28. 2. 2022 zahájila kroky k odebrání licence Sberbank CZ, která má vazby na Rusko. Hlavním důvodem je razantní zhoršení její likviditní situace v souvislosti s odlivem vkladů. V praxi to znamená, že Sberbank v Česku končí.

 • předávání peněz nad smlouvou
  Půjčky a úvěry
  22. února 2022|Petr Woff
  Vysoká inflace zlevňuje staré a zdražuje nové půjčky. Komu se vyplatí předčasná splátka?

  Průměrné životní náklady meziročně zdražují o více než 8 %. Vysoká inflace těší některé dlužníky, ale zneklidňuje střadatele a centrální bankéře. Proto stouply úrokové sazby a zdražily nové úvěry. Přinášíme několik modelových příkladů, aby bylo jasnější, komu se vyplatí předčasná splátka nebo investice do půjček. Pokaždé záleží na aktuálním vztahu mezi inflací a úrokovou mírou.

 • Půjčky a úvěry
  15. února 2022|Petr Woff
  Úvěrové podmínky budou v roce 2022 přísnější

  Česká národní banka využije svoje nové pravomoci a od dubna zchladí přehřátý realitní trh. Zároveň sleduje, jak se vyvíjí spontánní nabídka a poptávka. Některé komerční banky nečekají na povinné regulace a samy zpřísňují svoje úvěrové podmínky. Zatímco domácnosti stále opatrněji zvažují, jestli požádají o hypotéku nebo spotřebitelskou půjčku.

 • matka, dcera a otec stehovani
  HypotékyPůjčky a úvěry
  Úrokové sazby hypoték rostou, má smysl vzít si teď úvěr na vlastní bydlení?

  Zvažujete koupi nemovitosti na hypotéku nebo se zajímáte o situaci na hypotečním trhu? Pak vám jistě neuniklo, že úrokové sazby u hypoték v posledních měsících výrazně vzrostly. Co za růstem úrokových sazeb stojí a má teď vůbec cenu vzít si hypotéku na koupi nemovitosti? A jakou fixaci případně zvolit?

 • Pobocka raiffeisenbank
  Půjčky a úvěryOsobní finance
  24. ledna 2022|Jana Poncarová
  Equa bank se spojila s Raiffeisenbankou. Co to znamená pro klienty?

  Dva významní bankovní hráči na českém trhu se spojili. Od 1. ledna 2022 se Equa bank sloučila s Raiffeisenbankou a přestala tak existovat jako samostatná společnost. Klienti Equa bank se ale o svá bankovní konta a další služby obávat nemusí. Raiffeisenbank je se vším všudy převzala pod svá křídla. Co to v praxi znamená? Přinášíme odpovědi na ty nejdůležitější otázky.

 • Muž vysypává prasátko
  Půjčky a úvěry
  29. října 2021|Vendula Flassig Vrablová
  Home Credit a Air Bank se přidávají k Milostivému létu. Na odpuštění sankcí ale dosáhnou jen někteří

  Těsně před zahájením unikátní akce s názvem Milostivé léto, která nabízí dlužníkům výjimečnou možnost zbavit se exekucí a dluhů vůči státu, se částečně připojila i společnost Home Credit a Air Bank, spadající skupiny PPF. I tyto dva zmíněné subjekty ale odpustí sankce svým klientům pouze za určitých podmínek.

© 2023 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.