Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmu

Zpět na všechny pojmy

Refinancování

Co je refinancování

Refinancování znamená převod vybraného úvěru ke konkurenčnímu poskytovateli za nových a zpravidla významně výhodnějších podmínek. Nejčastěji se refinancují hypotéky.

Kdy se využívá refinancování

Refinancování se využívá především u úvěrů, které byly uzavřeny za méně výhodných podmínek, jako je například vyšší úroková sazba či RPSN. Dlužník může refinancování iniciovat sám tak, že konkurenční poskytovatele požádá o vypracování nové nabídky na půjčku. Běžná je ale i situace, kdy klienta jiné banky osloví konkurent sám se zajímavější nabídkou v rámci akvizice nových klientů. Díky refinancování klient získá lepší podmínky a ušetří.

Jak refinancování funguje

Klient jedné banky splácí půjčku, u které se mu nelíbí například vysoký úrok. Po nějaké době si všimne, že průměrné úrokové sazby klesly, a on proto osloví konkurenční banky a požádá je o nové nabídky.

Pokud splňuje podmínky (zejména dostatečná  bonita), jedna či více bank mu mohou nabídnout novou půjčku s lepšími podmínky. Klient si vybere nejlepší z nich a nová banka půjčku u původního poskytovatele splatí a převede ji k sobě. Nová banka obvykle provede veškeré administrativní kroky.

Hlavní výhody refinancování

  • Celková finanční úspora,

  • upravení podmínek půjčky - nižší úroky, změna výše splátek, navýšení půjčky apod.,

  • nižší či dokonce žádné poplatky spojené s půjčkou.

 

Refinancování hypotéky

U hypotéky je nezbytné správné načasování refinancování, které lze provést zdarma pouze k datu výročí (tj. konec období fixace úrokové sazby). Dle platného zákona o spotřebitelském úvěru lze bezplatně splatit každý rok až 25 % z celkové výše hypotečního úvěru. V období fixace je nutné počítat s možnými sankcemi a poplatkami spojenými s předčasným ukončením hypotéky.