Blog
Půjčky a úvěry
Počítání peněz

Co je konsolidace a jak vám pomůže s dluhy?

26. listopadu 2020|Vendula Flassig Vrablová|

Půjčky už dávno nejsou stigmatem, za které se člověk musí stydět. Zkušenosti s nimi má podle aktuálních statistik zhruba každý druhý Čech. Co když vám ale půjčky (a hlavně dluhy) přerostou přes hlavu? V takovém případě je na místě zvážit další postup, který vás z téhle prekérní situace vyseká. Jednou z možností, jak situaci řešit, je konsolidace. Co je konsolidace a kdo by o ní měl uvažovat? Odpověď najdete na následujících řádcích.

Konsolidace = sloučení půjček do jedné

Představte si situaci, kdy – lidově řečeno – lepíte jednu půjčku půjčkou další. Po čase se dostanete do začarovaného kruhu, v němž se přestanete orientovat. Komu zbývá zaplatit? Od koho přišla další upomínka? Otázky a neuhrazené závazky se začínají hromadit, což zavání mnohem závažnějším problémem. Pokud se do této nezáviděníhodné situace dostanete, je na místě rychle jednat a začít půjčky konsolidovat.

Chci si srovnat konsolidace a refinancování

A tady se dostáváme k jádru pudla. Konsolidace půjček je vlastně sloučení více půjček do jednoho většího balíku. Dlužník tak díky konsolidaci získá lepší přehled o svých závazcích a navíc může vyjednat i výhodnější podmínky pro splácení (např. nižší úrok nebo delší dobu splácení). Aby vám byla konsolidace schválená, je potřeba splnit několik základních podmínek. Mezi ty patří:

  • Mít minimálně dva dluhy (maximální počet zpravidla není stanoven)

  • Dluhy musí být se splatností delší než půl roku, popřípadě jeden rok

  • Celková suma dluhů nesmí přesáhnout 500 000 Kč až 1 000 000 Kč, výjimečně banky umožní sloučit půjčky v celkové hodnotě do 2 500 000 Kč

  • Celková suma dluhů nesmí být nižší než 50 000 KčPokud výše uvedené podmínky splňujete, máte velkou šanci na to, aby vám byla konsolidace povolena. Konsolidovat navíc nemusíte jen spotřebitelné půjčky a úvěry, ale také kontokorenty, kreditní karty apod. Za určitých podmínek některé banky povolují do konsolidace zahrnout také leasing.Existují však i půjčky, které sloučit nelze. Jsou to například ty poskytované bez nutnosti prověření v registru dlužníků. V tomhle případě můžeme zmínit třeba online půjčky, půjčky v hotovosti nebo rychlé půjčky před výplatou, které poskytují zpravidla nebankovní společnosti.

Jak konsolidace půjček vlastně probíhá?

Konsolidaci půjček nabízí jak banky, tak nebankovní instituce. Ještě než se bezhlavě vrhnete do jejího vyřizování, mějte na paměti, že konsolidace se vám musí vyplatit a hlavně by měla vašemu domácímu rozpočtu ulehčit.


O konsolidaci je vhodné začít přemýšlet, pokud se dostanete do finanční tísně. Splácíte-li více dluhů a vaše měsíční splátky s nezbytnými výdaji již přesahují vaše příjmy, pak je sloučení dluhů do jednoho to pravé.


Pro její vyřízení nemusíte opouštět pohodlí domova. Řada společností umožňuje konsolidaci vyřídit online během několika minut. Po vyplnění žádosti stačí doložit několik základních dokumentů, podepsat novou smlouvu (zpravidla stačí podpis pomocí SMS) a počkat si na instrukce věřitele, který půjčky sloučí do jednoho většího balíku.Pamatujte však, že konsolidace vám půjčky nezaplatí. Stále budete muset pravidelně splácet a uskromnit se. Navíc kvůli novým podmínkám získáte pravděpodobně i delší dobu splatnosti. To je na druhou stranu daň za to, že se vaše závazky stanou přehlednější a snáze hraditelné.

Chci si srovnat konsolidace a refinancování
Vendula Flassig Vrablová Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).