Propočítání půjčky - kalkulačka a kasička s mincemi

Kdy si vzít rychlou půjčku?

29. 10. 2022
|
Délka čtení: 7 min.

Díky rychlé půjčce získáte peníze během několika málo minut až hodin. To zní velmi lákavě, ale počítejte s tím, že půjčku budete muset také rychle splatit – obvykle za 1 měsíc. Jaké další výhody a nevýhody má rychlá půjčka? A jaké existují alternativy, když potřebujete rychle sehnat peníze?

Co je rychlá půjčka

Rychlá půjčka je nízký úvěr, obvykle v řádech tisíců korun, který vyřídíte velmi rychle. V některých případech vám budou peníze vyplaceny ještě tentýž den.

Rychlé půjčky poskytují především nebankovní instituce. Díky novele zákona o spotřebitelských úvěrech by na našem trhu měli působit pouze důvěryhodní poskytovatelé půjček, kteří získali licenci od ČNB.

Nicméně přesto byste měli být na pozoru – rychlá nebankovní půjčka se většinou pojí s vysokými úroky a sankcemi, když se opozdíte se splacením. Dobře si rozmyslete, zda půjčku opravdu potřebujete a zda ji budete schopni splatit.

Velkou nevýhodou rychlých půjček je, že často musíte peníze také rychle splatit – obvykle za jeden měsíc v jedné splátce. To znamená, že když si půjčíte například 5 000 Kč, za měsíc budete muset splatit 8 000 Kč nebo dokonce 10 000 Kč.

Srovnejte si aktuální nabídky na trhu

Ve srovnávači najdete pouze ověřené poskytovatele s licencí ČNB a jejich aktuální nabídku.

Jak funguje rychlá půjčka online?

Prakticky stačí mít počítač, chytrý telefon nebo tablet s připojením na internet a pár minut volného času. Online si najdete poskytovatele rychlé půjčky, který bude vyhovovat vašim představám a požadavkům.

Při výběru rychlé půjčky berte v potaz nejen výši úrokové sazby, ale rovněž hodnotu RPSN. Zaměřte se na splatnost půjčky a případné sankce nebo pokuty za pozdní splacení či porušení podmínek. Přečtěte si všechny tipy, jak vybrat půjčku:

Samotný schvalovací proces pak probíhá většinou online. Vyplníte jednoduchou žádost, odešlete a počkáte si na její schválení.

Rychlá půjčka ještě dnes? Ano, schválení bývá obratem

Pokud žadatel splňuje podmínky poskytovatele rychlé půjčky, obratem získá informace o schválení žádosti. Některé společnosti vyžadují zaslání jednokorunového ověřovacího poplatku, jehož cílem je ověřit bankovní účet žadatele.

Tady může nastat problém a časová prodleva. Když se váš účet neshoduje s účtem poskytovatele, na peníze si počkáte zhruba do druhého pracovního dne. V případě, že nejsou prostředky zaslány na bankovní účet a doručí je kurýr, můžete peníze obdržet během několika hodin.

Srovnáme vám aktuální nabídky rychlých půjček

Vyberte si z prověřených poskytovatelů tu nejvýhodnější půjčku pro vás.

Jaké jsou výhody rychlé půjčky

Jak název produktu napovídá, rychlá půjčka se hodí pro klienty, kteří nechtějí nebo si nemohou dovolit na peníze čekat. Co dalšího je pro rychlou půjčku typické?

 • Možnost online vyřízení

 • Zapůjčení menších částek

 • Rychlé sjednání bez papírování

 • Benevolentní podmínky

 • Výplata peněz na účet, případně v hotovosti, na pobočkách vybraných čerpacích stanic či v trafikách

Na co si dát pozor u rychlé půjčky

Rychlá půjčka s sebou ovšem nese mnoho rizik. V žádném případě si půjčku neberte, pokud nemáte stabilní příjem, potřebujete půjčkou splatit jiné dluhy nebo chcete penězi financovat nákup nejnovějšího telefonu, dárků či dovolených. Rychlá půjčka by měla sloužit jen v krajních situacích na pořízení nezbytných věcí. Spočítejte si, kolik si můžete půjčit s ohledem na své příjmy a výdaje.

Jděte na půjčku chytře

Spočítejte si, kolik zvládnete splácet. Nezapomeňte ale také na finanční rezervu ve výši alespoň 3 vašich měsíčních platů.

Nenechte se zlákat na rychlou půjčku bez registru, nabízí ji neseriózní společnosti. Za vysoké riziko jim zaplatíte vysokou cenu. Jestliže máte negativní záznam v registrech a seriózní poskytovatel vám nechce půjčit, dává vám varovné znamení, že se splacením půjčky budete mít nejspíš problémy. Proto se rychlé půjčce bez doložení příjmu raději vyhněte. Zjistěte, jak si ověřit svůj záznam v registrech:

Důkladně si přečtěte podmínky půjčky. Věnujte pozornost zejména výši úrokové sazby a dalším poplatkům. Ve smlouvě by měla být uvedena celková částka, kterou zaplatíte. Často se rychlé půjčky musí splatit v jedné splátce už za měsíc. Nezapomeňte na to, že tak musíte splatit nejen úroky, ale také půjčenou jistinu. Celkem tak můžete zaplatit až dvojnásobek toho, co jste si půjčili, a to během jednoho měsíce. Pokud dnes nemáte 5 000 Kč, budete mít za měsíc 10 000 Kč?

Své rozhodnutí si vždy pečlivě promyslete a zvažte alternativy. Neuváženým rozhodnutím se můžete dostat do dluhové pasti, z níž není snadné uniknout.

Jaké jsou alternativy rychlé půjčky?

Rychlou půjčku si lidé berou, když si nemohou dovolit na peníze čekat. Tlačí vás termín úhrady nájmu či záloh na energie a vy jste bez rezerv a prostředků? Pak mohou existovat vhodnější řešení – například státní příspěvek na bydlení.

Jestli se vám porouchala lednice či jiné nezbytné vybavení domácnosti, může být rychlá půjčka do výplaty vhodná, ale můžete zvážit i kontokorent či nákup na kreditní kartu.

Právě kontokorent vám banka někdy dokonce předschválí, pokud máte pravidelné příjmy. Kontokorent tak často můžete využít obratem a zřídit si ho v internetovém bankovnictví. Oproti rychlé půjčce spočívá výhoda kontokorentu v tom, že částku můžete splácet postupně, nikoliv najednou. Nicméně i kontokorent se pojí s vysokými úroky, a proto je lepší ho splatit co nejrychleji. Totéž platí pro kreditní kartu. U nákupu spotřebičů můžete zvolit také nákup na splátky.

Chcete si vzít rychlou půjčku, protože nemáte na splátky jiných úvěrů? To není dobré řešení. Jestliže nezvládáte splácet jiné úvěry, může vám pomoci konsolidace. To znamená sloučení více půjček do jedné s výhodnějšími podmínkami. Díky konsolidaci si můžete prodloužit dobu splácení, a tím si snížit měsíční splátku.

Slučte své splátky do jedné a ušetřete

Poradíme vám, jak vybrat tu nejlepší konsolidaci a na co si dát při výběru pozor.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?

 • Žena s účty počítá na kalkulačce
  08. září 2023|Jana Březinová
  Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

  Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

 • struktura-vydaju
  07. září 2023|Petr Woff
  Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

  Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například nedávné zdražení elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje našich domácností.