Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmu

Zpět na všechny pojmy

Doba splatnosti

Každý úvěr nebo půjčku je potřeba jednoho dne vrátit. Lhůta, která je k navrácení vypůjčených prostředků (+ úroků) nutná, se nazývá doba splatnosti. Konkrétní doba splatnosti je ujednána ve smlouvě o hypotečním nebo spotřebitelském úvěru. U některých společností si ji dokonce můžete sami libovolně nastavit a v případě problémů se splácením dokonce i prodloužit.

Kde najdete informace o době splatnosti?

Informace o době splatnosti jsou vždy uvedené ve smlouvě o úvěru. Pokud si ale sjednáváte půjčku prostřednictvím online formuláře, můžete si často splatnost nastavit sami dle svých možností. Jestliže to poskytovatel půjčky neumožňuje, většinou je doba splatnosti, případně termín, uveden už při sjednávání vybrané půjčky. Závazná je samozřejmě ve finále informace ve zmíněné smlouvě, kterou žadatel podepisuje.

Dobu splatnosti si můžete prodloužit

Dostali jste se do potíží se splácením a víte, že další splátku nezvládnete uhradit? Neprodleně kontaktujte věřitele a informujte ho o této situaci. Domluvit se často totiž můžete na odkladu splátek (tzv. splátkových prázdninách). Nebude to ale zadarmo.  Odklad splátek je většinou zpoplatněn jednorázovým poplatkem. Pokud tuto možnost budete využívat opakovaně, může se vám půjčka ve finále nepěkně prodražit.

Delší nebo kratší?

Obecné pravidlo říká, že čím je doba splatnosti delší, tím menší měsíční splátky je potřeba platit (a naopak). Na druhou stranu znamená dlouhá doba splatnosti závazek na delší dobu. Pokud si naopak nastavíte vysoké měsíční splátky, půjčku vrátíte dříve. Výše splátky by ale rozhodně neměla ohrozit váš domácí rozpočet. Proto je potřeba zvolit „zlatou střední cestu“ a nastavit si takovou splátku, která nebude na hranici vašich finančních možností.