Muž na kalkulačce přepočítává výdaje

Kdy začít s refinancováním: kdo se nestará, ten přeplácí

1. 9. 2023
|
Délka čtení: 8 min.

Víte, že snížení splátek o 200 Kč měsíčně vám uspoří 12 000 Kč při pětileté fixaci? Nemusíte přitom čekat až na konec fixace: mohli byste hypotéku hodně přeplatit. Refinancování je výhodné, když se sníží úrokové sazby, získáte lepší práci nebo vzroste hodnota vaší nemovitosti. My vám poradíme, jak na to.

Úroky se neptají, kdy vám končí fixace: refinancujte, když je to výhodné

Čekáte na konec fixace hypotéky? Pak vám banka zřejmě nabídne vyšší úrokovou sazbu. Většina bank totiž novým klientům nabízí lepší podmínky než stávajícím. Navíc nemáte jistotu, jaké úrokové sazby vás ke konci fixace čekají. Jak tedy postupovat? 

Podle zákona o spotřebitelském úvěru máte právo kdykoliv splatit celou hypotéku. Banka má nárok pouze na účelně vynaložené náklady. V refinancování vám tedy nic nebrání. Proto aktivně sledujte nabídky úrokových sazeb jiných bank.

O situaci na trhu napoví i změna sazeb, které vyhlašuje Česká národní banka. V případě jejich výraznějšího poklesu nastává ten správný čas na refinancování. Než definitivně převedete hypotéku jinam, zkuste ještě vyjednávat. Pro banku je výhodnější nabídnout slevu a udržet si stávajícího klienta. 

K refinancování hypotéky motivují i nižší splátky nebo vaše povýšení  

Nemusíte ale čekat jen na výhodnější sazby. Refinancování zvažte i tehdy, když se změní vaše finanční situace. Třeba když získáte výbornou práci a zvýší se vaše bonita, nebo když vzroste hodnota vaší nemovitosti. V obou případech máte šanci vyjednat mnohem lepší podmínky úvěru. 

Tip

Umíme vám individuálně vyjednat snížení úrokové sazby a zajistit nejlepší podmínky hypotéky.

Refinancovat můžete i v případě, kdy potřebujete snížit splátky. Toho docílíte prodloužením doby splacení hypotéky. Celková částka, kterou tak na hypotéce zaplatíte, bude ovšem vyšší. K refinancování může motivovat i nabídka výhodnějších podmínek smlouvy: např. možnost zastavenou nemovitost pronajmout. Banka vám také může nabídnout lepší podmínky u dalších produktů. 

Tip

Pokud chcete refinancovat ke konci fixace, nečekejte pasivně na banku. Zhruba půl roku předem si nastavte upomínku do kalendáře a aktivně vyhledejte nejvýhodnější nabídku.

Jak refinancovat: postup je jednoduchý 

O přechod k jiné bance nemusíte žádat. Stačí stávající bance refinancování oznámit 30 dnů předem. Refinancování ke konci fixace je zcela zdarma, v době fixace hypotéky platíte pouze účelně vynaložené náklady, které se pohybují v řádu stokorun. Někdy nová banka vyžaduje nový odhad nemovitosti. Cena se pohybuje v řádu tisíců. Zaplatíte také za výmaz a vklad zástavního práva. Katastr za tento úkon účtuje vždy 2 000 Kč.

Tip

Při refinancování revidujte i další služby. Např. pojištění nemovitosti, pojištění domácnosti, pojištění schopnosti splácet nebo životní pojištění. Možná tyto produkty přeplácíte nebo se pojištěná rizika překrývají. 


Seznam věcí potřebných k refinancování - grafika
Všechny tyto dokumenty byste měli dodat nové bance zhruba 2 měsíce před koncem fixace. 

Věděli jste?

Některé banky nabízejí tzv. dopředné refinancování? Podmínky refinancování dohodnete s bankou už 2–3 roky před koncem fixace. K samotnému refinancování pak dojde až s koncem fixace u stávající banky.

Kde refinancovat? Napoví pokuty i recenze 

Při výběru finanční instituce se neptejte jenom na úroky a RPSN. Zajímejte se také o to, jak se bude banka chovat, když nastanou problémy. Přistoupí na změnu výše splátek, odklad splátek, ale také pokuty za pozdní splácení? To vše může čerpání půjčky nebo hypotéky značně zkomplikovat. Pečlivě se proto finanční instituce na vše vyptejte. Pročtěte i recenze stávajících klientů. 

Refinancovat můžete i úvěry a půjčky: jednoduše online

Máte spotřebitelský úvěr, kreditní kartu, kontokorent, mikropůjčku nebo úvěr na bydlení? Jejich refinancování je snadnější než u hypotéky. Pokud vám tedy nabídne nová banka nižší RPSN nebo výhodnější podmínky, neváhejte. Potřebujete jen doklad totožnosti, doklady o stávající půjčce, váš příjem, v některých případech potvrzení, že nemáte záznam v registru dlužníků. Vše můžete vyřídit online

Vyberte si půjčku podle vašich možností

Stačí zadat, kolik si chcete půjčit a kolik zvládnete splácet. Následně vám zobrazíme půjčky, které odpovídají vašim požadavkům.

Kolik si chcete půjčit?
1 000 Kč800 000 Kč
Kolik zvládnete splácet?Přesný propočet
1 250 Kč12 500 Kč

Úroková sazba
0,00 %
Orientační doba spláceníRefinancovat můžete i v případě, že potřebujete další úvěr. Při refinancování požádejte o navýšení úvěrového rámce. Nová banka doplatí váš dluh u stávající banky a nabídne vám nový úvěr. Zároveň můžete upravit i dobu splácení, aby budoucí splátka nebyla příliš vysoká. 

Konsolidovat, nebo refinancovat? Rozdíl je v počtu 

Všude čtete, že máte konsolidovat půjčky, a my vám tu radíme s refinancováním. Co si tedy vybrat? Konsolidace i refinancování probíhají téměř stejně. Jeden podstatný rozdíl tu ale je. 

Při konsolidaci zároveň slučujete více půjček do jedné. Můžete tak získat výhodnější podmínky - obdobně jako u refinancování. Navíc snížíte administrativní náklady - budete platit poplatky a komunikovat pouze s jednou institucí.

Magdaléna Kubečková - autorka, copywriterka
Magdaléna KubečkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?

 • Žena s účty počítá na kalkulačce
  08. září 2023|Jana Březinová
  Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

  Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

 • struktura-vydaju
  07. září 2023|Petr Woff
  Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

  Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například nedávné zdražení elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje našich domácností.