Cestovní pojištění – srovnání cen

Investice na stavbu domu

Nemovitost jako forma investice patří k nejoblíbenějším a nejrozšířenějším typům investic vůbec. Platí to především ve velkých městech, kde je o pronájem nemovitostí k bydlení či podnikání největší zájem. Například jenom v Praze bylo loni na podzim cca 170 tisíc bytů určeno k pronájmu.

Nemovitosti jednoznačně patří k nejbezpečnějším typům investic, jejichž hodnota nejenže dlouhodobě roste a překonává investici, ale navrch přináší zisk v podobě pravidelného měsíčního nájmu. To z vlastnění a následného pronajímání nemovitostí činí v současnosti jednu z nejvýhodnějších investic na trhu.

Investice do nemovitosti patří k nejrozšířenějším

Nejlépe udělali lidé, kteří investovali do nemovitosti před 20 lety, kdy ceny nemovitostí byly oproti dnešku několinásobně nižší. Za tuto dobu průměrné ceny bytů vzrostly až o 460 % a to se týká i nájmu. Byt, který se před dvaceti lety pronajímal stěží za 8 tisíc korun, se nyní bez problému pronajímá za dvojnásobnou cenu.

Dnes už takový ohromný nárůst zisk z pronájmu nelze v budoucnosti očekávat. Zlaté časy jsou, jak se říká, za námi. Přesto se investice do nemovitosti stále vyplatí a spousta lidí své volné finanční prostředky investuje právě tímto způsobem. 

Vzít si hypoteční úvěr na investici do bytu se vyplatí

Finanční odborníci přitom doporučují ke koupit bytu či jiné nemovitost využít pouze menší část vlastních finančních prostředků a podstatnou část hodnoty vybrané nemovitosti profinancovat prostřednictvím výhodného hypotečního úvěru. Tímto způsobem lze podle nich z vlastnění nemovitosti dosáhnout nejvyššího možného výnosu.

Důvod je prostý. Za použití kombinace vlastních financí a hypoték je možné nakoupit více nemovitostí. V průběhu následujících let jejich hodnota vzroste třeba i o jeden milion korun. Je zřejmé, že je vždy lepší držet v rukou pět takových nemovitostí než pouze jednu, kterou byste byli schopni zaplatit v hotovosti.

Investiční úvěr na nemovitost jako efektivní nástroj investování

Investice do nemovitosti je dlouhodobá investice, která vyžaduje trpělivost. Aby se však opravdu vyplatila, je důležité myslet už na začátku a dobře si vybrat investiční úvěr. V ideálním případě se výše původního vkladu vrátí klidně už po šesti letech, v horším za devět let. 

Investiční hypotéky samozřejmě nedokáže zázraky, ale při současných nízkých úrokových sazbách je to efektivní způsob investice s rychlou návratností. Hypotéku se vyplatí brát jako investiční nástroj, který při správném nastavení zvýší váš výnos na maximum.

Jak vybrat investiční hypoteční úvěr

Prostřednictvím investičního úvěru lze financovat koupi bytů, celých bytových domů, rodinných domů, rekreačních chat, komerčních objektů a rekonstrukci či výstavbu nemovitostí určených k pronájmu. O investiční hypotéku mohou žádat zájemci, kteří mají dostatek vlastních finančních prostředků. Banky obvykle poskytují maximálně 80 % odhadní ceny nemovitosti. 

Investiční hypotéku pomohou splácet příjmy z pronájmu, které není nutné dokládat předem. Banka je však může uznat, pokud je cílem zlepšení bonity kupující na určitou úroveň. K doložení příjmu z pronájmu nestačí příslib budoucího investičního záměru, ale je nutné předložit podepsanou nájemní smlouvu, případně smlouvu o smlouvě budoucí nájemní.

Dále je potřeba počítat s tím, že každá banka má své vlastní podmínky. Než byste se dobrali k nejlepší nabídce, je lepší oslovit zkušeného finančního a hypotečního poradce, který ví nejlépe na kterou banku či banky se se žádostí o investiční hypotéku obrátit.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2