Blog
HypotékyDům a domácnost
Novostavba

Ceny nemovitostí: jaká je aktuální situace na trhu? 1. díl

17. března 2020|Sára Nováková|

Ještě v roce 2018 a 2019 by vám spousta analytiků řekla, že na koupi nemovitosti není zrovna vhodná doba. V roce 2020 se postoj řady z nich může změnit, stejně jako se pravděpodobně změní i situace na českém trhu s nemovitostmi.

Nekonečné zdražování?

V posledních letech se české nemovitosti stále zdražují a mnoho lidí napadá, že jde snad o nekonečné stoupání cen, čímž se nemovitosti stávají stále nedostupnějšími. Nebylo tomu ale tak vždy. Ceny nemovitostí v České republice zažily i svůj propad, a to v různých situacích v návaznosti například na ekonomickou situaci či hypoteční krizi.

Například Česká bankovní asociace loni zpracovala a představila výsledky studie analytika Tomáše Somogyiho ze společnosti Conseq, který zmapoval situaci na nemovitostním trhu od roku 2000.

Ze studie je patrné, že od roku 2000 zažil trh s byty v České republice celkem 3 výrazné momenty, kdy došlo k citelnému zdražení. Stejně tak je ale patrné, že poté nastala korekce a následně byty opět zlevnily.

Očekávaný vstup do EU lidi nastartoval

Faktory, které zapříčiní vlnu, jež zvedne ceny bytů vzhůru, mohou být různé. Například v období 2000 - 2006 došlo k růstu cen bytů v očekávání spojeném se vstupem do Evropské unie. Češi jednoduše věřili a očekávali, že se po vstupu do Evropské unie budou mít lépe a zároveň docházelo i k cenové expanzi.

Nebyly to však jediné důvody. Mzdy tehdy rostly v průměru o 9 %, a lidé tak měli větší ochotu utrácet peníze a nakupovat. Dále panovala i všeobecná důvěra v ekonomiku a inflace pohybující se okolo 2,5 %.

Tehdejší situace vypadala tak, že mimo Prahu vzrostly ceny bytů v průměru o 86 % během 4 let. V Praze byl nárůst o něco mírnější, a sice 76% za stejné období.

Vliv ale měla i hypoteční krize

Druhou vlnu růstu cen nemovitostí můžeme pozorovat v letech 2006 - 2011, přičemž k nejstrmějšímu růstu došlo v roce 2008. Tehdy byl růst vyvolán zejména úvěrovou expanzí, protože došlo k výraznému zpřístupnění úvěrového financování. Rovněž panovala, stejně jako v první fázi, velice dobrá situace na trhu práce. V této fázi došlo k růstu cen bytů v Praze o 56 %. Mimo Prahu byl růst opět vyšší, a to o 64 %.

Prozatím poslední vlna, u které pozorujeme růst mezd, začala v roce 2014. Svůj podíl na tom má opět kombinace několika faktorů. Jednak extrémně nízká nezaměstnanost, která například v roce 2019 činila 1,9 %, zatímco v roce 2014 to bylo 6 %. A dále pak nízká inflace pohybující se okolo 1,2 %.

Výrazný podíl má však akutní nedostatek bytů způsobený pomalou a nedostatečnou bytovou výstavbou nebo skupováním bytů za účelem krátkodobého pronajímání. Zvláště v posledních letech se totiž stalo trendem, že movití Češi či cizinci koupí byt v lukrativní části Prahy a dále jej pronajímají například přes Airbnb na krátkodobé pronájmy. Takový způsob pronájmu vydělává majiteli bytu i násobně více, než kdyby v něm měl jednoho stabilního nájemce po řadu let. A to i za předpokladu, že byt pronajímaný přes Airbnb není obsazen permanentně.

V této vlně vzrostla cena bytů mimo Prahu o 43 %. V Praze ale došlo k vyššímu tempu růstu, a to o 56 %.

Nová kurchyně

Vždy ale následovala korekce a pokles

Nic ale nikdy nemůže růst donekonečna. A platí to i pro růst cen nemovitostí. V první fázi, která končila rokem 2006, došlo ke korekci a následnému poklesu cen tím způsobem, že po 12 měsících klesly ceny bytů mimo Prahu o 14 % a v Praze o 7 %.

Ještě výraznější pokles cen bytů nastal ve druhé fázi, která končila rokem 2011. Během jednoho roku poklesly ceny bytů v Praze o 17 % a mimo ni o 13 %.

Aktuální situace na trhu

V současné době ještě ceny nemovitostí v České republice stále rostou. Z údajů společnosti Deloitte, která zpracovala Real Index vyplývá, že průměrná prodejní cena bytu v České republice vzrostla od třetího čtvrtletí roku 2017 z 51 600 Kč/m2 na 60 700 Kč/m2 ve třetím čtvrtletí 2019. To značí 17% celorepublikový nárůst za pouhé dva roky. Meziročně pak podle Eurostatu vzrostly ceny bytů o 8,6 % (mezi lety 2018 a 2019).

Tempo růstu nabídkových cen bytů je dokonce více než dvojnásobné oproti průměru Evropské unie, kde byty zdražují v průměru o 4,1 %.

Nejdražší je tradičně Praha

Pokud porovnáme jednotlivé regiony v České republice, dojdeme k tomu, že suverénně nejdražší je hlavní město. Řada lidí už proto zvolila takovou variantu, že si byt koupí v přilehlém městě jako Beroun, Brandýs nad Labem, Mělník či Kladno, a do Prahy za prací dojíždí.

Zároveň se v Praze cena nejvíce proměňuje mezi jednotlivými městskými částmi. Z údajů realitní kanceláře Maxima Reality vyplývá, že aktuálně se cena za metr čtvereční na Praze 9 pohybuje od 75 000 Kč, zatímco na Praze 1 začínají ceny na 140 000 Kč za metr čtvereční. “I podle Eurostatu vyjde bydlení v Praze skutečně draho ve srovnání s jinými evropskými městy v přepočtu na počet ročních platů. V Praze stojí byt 3+1, 80 m2 zhruba 14 ročních platů, v Berlíně je to osm, ve Vídni devět. Z lokalit v hlavním městě je nejlevnější Praha 9, ale i tam dosahuje průměrná cena za m2 asi 75 000 Kč,” dodává Vladimír Zuzák, ředitel Maxima Reality.

V následujícím článku si podrobně přiblížíme aktuální situaci na trhu s nemovitostmi v dalších regionech, a také se zaměříme na budoucí vývoj cen.

Sára Nováková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).