Ceny nemovitostí
Kupujete nebo prodáváte nemovitost? Pak vás budou zajímat aktuální ceny nemovitostí. Co má vliv na cenu nemovitostí? Kde zjistit aktuální ceny a jak si obstarat odhad nemovitosti?
Ceny nemovitostí – co je ovlivňuje?
Počet dostupných nemovitostí
Čím větší nabídka nemovitostí, tím nižší bude cena. Česká republika, a zejména velká města jako Praha, se potýká s nedostatečnou výstavbou, což tlačí ceny nemovitostí dlouhodobě nahoru.
Úrokové sazby hypoték
Nižší úrokové sazby dělají vlastní bydlení dostupnější pro více zájemců, tím roste poptávka po nemovitostech, a tudíž i jejich cena. Kromě samotné úrokové sazby hrají roli také parametry ČNB (DSTI a DTI), které ovlivňují dosažitelnost hypoték.
Ekonomická situace
V době ekonomického růstu si nákup bydlení může dovolit více lidí, a tak ceny nemovitostí rostou. Na vývoj realitního trhu mají vliv makroekonomické ukazatele, jako je nezaměstnanost, výše průměrného příjmu či inflace.
Nezapomeňte na pojištění
Pojištění nemovitosti je nedílnou součástí hypotečního úvěru. Potřebovat ho budete k čerpání úvěru.
Cena bytu – záleží na výměře i lokalitě
Atraktivní lokalita představuje nejdůležitější faktor pro určení ceny bytu. To vidíme při porovnání cen bytů o stejné výměře a stejném vybavení v Praze a na malém městě – rozdíly jsou násobné. Ale lokalita rozhoduje i v rámci jednoho města – oblíbené bývají byty v centru, blízko zeleně, s dobrou dopravní dostupností a občanskou vybaveností.
Čím více metrů, tím vyšší cena? V zásadě ano, ale při přepočtu ceny bytu na m2 jsou dražší menší byty. Je po nich totiž větší poptávka. Zatímco byt 2+1 využijí páry, jednotlivci, senioři i malé rodiny, byt 5+1 se obvykle hodí jen pro velkou rodinu.
Novostavby a byty po rekonstrukci s moderně zařízenou domácností jsou dražší než byty se zastaralým vybavením. K vyšší ceně nemovitosti přispívá také balkon, lodžie či parkovací místo.
Cenu bytu ovlivňuje i celkový stav domu – z čeho je postaven, jestli je zateplen, jak je vyřešeno topení a podobně. V zásadě platí, že byty v novostavbách a domech po rekonstrukci pořídíte za vyšší ceny. Připlatíte si také za výtah v domě.
Nejlevněji pořídíte byty v suterénu. Naopak ve vyšších patrech se byty prodávají za vyšší ceny, a to zejména ty s orientací na jih a na západ.
Cena bytu za m2
Vývoj cen nemovitostí
Jak se vyvíjely ceny nemovitostí v posledních letech?
Ceny nemovitostí 2020
Příchod pandemie Covid-19 znamenal větší zájem o nemovitosti. Reality jsou vnímány jako bezpečná investice a nákup nemovitosti tak pro spoustu lidí znamenal ochranu proti očekávané ekonomické krizi. Průměrná cena bytu za m2 překonala 50 000 Kč. Poptávku po nemovitostech hnaly nahoru i nízké úrokové sazby u hypoték, podle Hypoindexu činily v průměru 2,2 %.
Ceny nemovitostí 2021
Ačkoliv se očekávalo, že v roce 2021 dojde k zastavení růstu cen nemovitostí kvůli koronavirové krizi, opak byl pravdou. Došlo dokonce k extrémnímu růstu cen nemovitostí o více než 30 %. Největší poptávka byla po bytech do 70 m2 a menších investičních bytech.
Ceny nemovitostí 2022
Rok 2022 byl rokem vysoké inflace, která dosáhla v některých měsících téměř 20 %. Na to reagovala ČNB zvyšováním úrokových sazeb, což se projevilo i v růstu úroků u hypoték. Na konci roku 2022 přesáhly hypoteční úrokové sazby 6 %. To znamenalo pokles poptávky po nemovitostech a zároveň růst nabídky. S rostoucími náklady na splátky se totiž někteří majitelé museli nemovitosti zbavit. Konečně došlo k ochlazení realitního trhu.
Ceny nemovitostí 2023
Zdá se, že rok 2023 bude po dlouhé době ve znamení poklesu cen nemovitostí, či alespoň stagnace. Pokles cen se projevuje především u větších bytů a rodinných domů. Se slevou se prodávají starší byty před rekonstrukcí, naopak novostavby si cenu drží. Jak se bude cena nemovitostí vyvíjet do budoucna, je teď obtížné odhadnout. Záleží zejména na vývoji konfliktu na Ukrajině, inflaci a úrokových sazbách hypoték.
Odhad nemovitosti a ocenění nemovitosti
Rozhodli jste se pro koupi či prodej nemovitosti, řešíte dědictví či žádáte o hypotéku? Ve všech případech budete potřebovat odhad nemovitosti. Existují různé způsoby ocenění nemovitosti podle účelu, k jakému potřebujete cenu bytu nebo domu znát. Odhad nemovitosti provádí několik profesí.
Soudní znalec nabízí nejodbornější, ale také nejdražší odhad ceny nemovitosti. Jako jediný má právo vydat znalecký posudek. Soudního znalce využijte na ocenění nemovitosti v souvislosti se soudním sporem či exekucí.
Soukromý odhadce pracuje jako nezávislý živnostník nebo ve spolupráci s realitní kanceláří. Jedná se o odborníka, který provádí tržní ocenění nemovitosti. Soukromého odhadce oslovte při prodeji či nákupu nemovitosti nebo během dědického řízení.
Bankovní odhadce připravuje odhady nemovitostí pro banku, když žádáte o hypotéku. Jeho úkolem je odhadnout zadlužitelnou cenu nemovitosti.
Odhad ceny bytu – kupní cena se nakonec může lišit
Podle účelu odhadu se rozlišují různé ceny nemovitostí.
Tržní cena (obvyklá cena)
je částka, za níž byste pořídili podobné nemovitosti v dané lokalitě. Slouží pro odhad nemovitosti pro účely nákupu a prodeje.
Zadlužitelná cena
je stanovena bankovním odhadcem, když žádáte o hypoteční úvěr. Bývá o něco nižší než tržní cena, aby si banka byla jistá, že v případě nesplácení úvěru bude moci nemovitost snadno zpeněžit.
Zjištěná cena (administrativní cena)
se určuje podle cenového předpisu, který vydává Ministerstvo financí. Zjištěná cena se stanovuje zejména pro daňové účely.
Odhad ceny bytu je jedna věc, ale to, za kolik nemovitost nakonec koupíte či prodáte, záleží jen na dohodě s prodávajícím či kupujícím. Reálná kupní cena se od odhadu ceny nemovitosti může lišit.