Ceny nemovitostí

Kupujete nebo prodáváte nemovitost? Pak vás budou zajímat aktuální ceny nemovitostí. Co má vliv na cenu nemovitostí? Kde zjistit aktuální ceny a jak si obstarat odhad nemovitosti?

Ceny nemovitostí - dřevěný dům, postupně vyskládané mince do komínků

Ceny nemovitostí – co je ovlivňuje?

Pokud bychom se na trh realit a ceny nemovitostí podívali jako na celek, mají na ně vliv následující faktory:

Nezapomeňte na pojištění

Pojištění nemovitosti je nedílnou součástí hypotečního úvěru. Potřebovat ho budete k čerpání úvěru.

Cena bytu – záleží na výměře i lokalitě

Kromě faktorů, které ovlivňují celkový trh s nemovitostmi, se cena bytu odvíjí rovněž od parametrů konkrétní bytové jednotky.
Ceny nemovitostí - Lokalita, zelený kopec, strom, modré nebe s mraky, červený ukazatel polohy
Lokalita

Atraktivní lokalita představuje nejdůležitější faktor pro určení ceny bytu. To vidíme při porovnání cen bytů o stejné výměře a stejném vybavení v Praze a na malém městě – rozdíly jsou násobné. Ale lokalita rozhoduje i v rámci jednoho města – oblíbené bývají byty v centru, blízko zeleně, s dobrou dopravní dostupností a občanskou vybaveností.

Ceny nemovitostí - Výměra bytu, dřevěná podlaha, žlutý metr, muž v košili
Výměra bytu

Čím více metrů, tím vyšší cena? V zásadě ano, ale při přepočtu ceny bytu na m2 jsou dražší menší byty. Je po nich totiž větší poptávka. Zatímco byt 2+1 využijí páry, jednotlivci, senioři i malé rodiny, byt 5+1 se obvykle hodí jen pro velkou rodinu.

Ceny nemovitostí - Vybavení bytu, šedé křeslo, dřevěný stolek, počítač, dřevěná židle na kolečkách
Vybavení bytu

Novostavby a byty po rekonstrukci s moderně zařízenou domácností jsou dražší než byty se zastaralým vybavením. K vyšší ceně nemovitosti přispívá také balkon, lodžie či parkovací místo.

Ceny nemovitostí - Stav budovy, rozestavený rodinný dům
Stav budovy

Cenu bytu ovlivňuje i celkový stav domu – z čeho je postaven, jestli je zateplen, jak je vyřešeno topení a podobně. V zásadě platí, že byty v novostavbách a domech po rekonstrukci pořídíte za vyšší ceny. Připlatíte si také za výtah v domě.

Ceny nemovitostí - Podlaží, dvě děti na schodech, rodiče s krabicemi pod schodami
Podlaží

Nejlevněji pořídíte byty v suterénu. Naopak ve vyšších patrech se byty prodávají za vyšší ceny, a to zejména ty s orientací na jih a na západ.

Cena bytu za m2

  • Do cen bytů vstupuje nesčetně faktorů, a proto není jejich porovnání vůbec snadné. Alespoň částečné zjednodušení představuje přepočet ceny bytu na metr čtvereční.

    Kde zjistit aktuální ceny nemovitostí? Pokud vás zajímají ceny, za něž se aktuálně snaží majitelé prodat nemovitosti, prozkoumejte nabídky realitních kanceláří a realitních serverů. Přehledné shrnutí, kde uvidíte cenu bytu za m2, nabízí například cenový kompas Sreality.cz. Tento nástroj porovnává nabídkové ceny z portálu Sreality.cz.

    Realitní servery vám ovšem říkají pouze cenu, za níž se majitel snaží nemovitost prodat. Reálnou cenu, za níž se byty a domy opravdu prodaly, najdete v Katastru nemovitostí. Přehledně a na jednom místě sdružuje tyto informace Atlas cen od společnosti Reas. V cenové mapě nemovitostí můžete vyhledávat podle adresy, výměry, ceny bytu za m2 či data prodeje.

Vývoj cen nemovitostí

Jak se vyvíjely ceny nemovitostí v posledních letech?

Ceny nemovitostí 2020

Příchod pandemie Covid-19 znamenal větší zájem o nemovitosti. Reality jsou vnímány jako bezpečná investice a nákup nemovitosti tak pro spoustu lidí znamenal ochranu proti očekávané ekonomické krizi. Průměrná cena bytu za m2 překonala 50 000 Kč. Poptávku po nemovitostech hnaly nahoru i nízké úrokové sazby u hypoték, podle Hypoindexu činily v průměru 2,2 %.

Ceny nemovitostí 2021

Ačkoliv se očekávalo, že v roce 2021 dojde k zastavení růstu cen nemovitostí kvůli koronavirové krizi, opak byl pravdou. Došlo dokonce k extrémnímu růstu cen nemovitostí o více než 30 %. Největší poptávka byla po bytech do 70 m2 a menších investičních bytech.

Ceny nemovitostí 2022

Rok 2022 byl rokem vysoké inflace, která dosáhla v některých měsících téměř 20 %. Na to reagovala ČNB zvyšováním úrokových sazeb, což se projevilo i v růstu úroků u hypoték. Na konci roku 2022 přesáhly hypoteční úrokové sazby 6 %. To znamenalo pokles poptávky po nemovitostech a zároveň růst nabídky. S rostoucími náklady na splátky se totiž někteří majitelé museli nemovitosti zbavit. Konečně došlo k ochlazení realitního trhu.

Ceny nemovitostí 2023

Zdá se, že rok 2023 bude po dlouhé době ve znamení poklesu cen nemovitostí, či alespoň stagnace. Pokles cen se projevuje především u větších bytů a rodinných domů. Se slevou se prodávají starší byty před rekonstrukcí, naopak novostavby si cenu drží. Jak se bude cena nemovitostí vyvíjet do budoucna, je teď obtížné odhadnout. Záleží zejména na vývoji konfliktu na Ukrajině, inflaci a úrokových sazbách hypoték.

Odhad nemovitosti a ocenění nemovitosti


Rozhodli jste se pro koupi či prodej nemovitosti, řešíte dědictví či žádáte o hypotéku? Ve všech případech budete potřebovat odhad nemovitosti. Existují různé způsoby ocenění nemovitosti podle účelu, k jakému potřebujete cenu bytu nebo domu znát. Odhad nemovitosti provádí několik profesí.

Odhad ceny nemovitosti - ikona domu
  • Soudní znalec nabízí nejodbornější, ale také nejdražší odhad ceny nemovitosti. Jako jediný má právo vydat znalecký posudek. Soudního znalce využijte na ocenění nemovitosti v souvislosti se soudním sporem či exekucí.

  • Soukromý odhadce pracuje jako nezávislý živnostník nebo ve spolupráci s realitní kanceláří. Jedná se o odborníka, který provádí tržní ocenění nemovitosti. Soukromého odhadce oslovte při prodeji či nákupu nemovitosti nebo během dědického řízení.

  • Bankovní odhadce připravuje odhady nemovitostí pro banku, když žádáte o hypotéku. Jeho úkolem je odhadnout zadlužitelnou cenu nemovitosti.

Odhad ceny bytu – kupní cena se nakonec může lišit

Podle účelu odhadu se rozlišují různé ceny nemovitostí.

Tržní cena (obvyklá cena)

je částka, za níž byste pořídili podobné nemovitosti v dané lokalitě. Slouží pro odhad nemovitosti pro účely nákupu a prodeje.

Zadlužitelná cena

je stanovena bankovním odhadcem, když žádáte o hypoteční úvěr. Bývá o něco nižší než tržní cena, aby si banka byla jistá, že v případě nesplácení úvěru bude moci nemovitost snadno zpeněžit.

Zjištěná cena (administrativní cena)

se určuje podle cenového předpisu, který vydává Ministerstvo financí. Zjištěná cena se stanovuje zejména pro daňové účely.


Odhad ceny bytu je jedna věc, ale to, za kolik nemovitost nakonec koupíte či prodáte, záleží jen na dohodě s prodávajícím či kupujícím. Reálná kupní cena se od odhadu ceny nemovitosti může lišit.

Odhad nemovitosti – cena

  • Na kolik vyjde odhad nemovitosti? Za odhad ceny bytu zaplatíte 3 000 Kč až 4 000 Kč, u rodinných domů si připravte minimálně 5 000 Kč. Pokud žádáte o hypotéku, nabízí některé banky odhad nemovitosti zdarma.

Srovnaný magazín

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici v pracovní dny od 8:00 do 18:00 hodin.