Ceny nemovitostí

Kupujete nebo prodáváte nemovitost? Pak vás budou zajímat aktuální ceny nemovitostí. Co má vliv na cenu nemovitostí? Kde zjistit aktuální ceny a jak si obstarat odhad nemovitosti?

Ceny nemovitostí - dřevěný dům, postupně vyskládané mince do komínků

Ceny nemovitostí – co je ovlivňuje?

Pokud bychom se na trh realit a ceny nemovitostí podívali jako na celek, mají na ně vliv následující faktory:
1

Počet dostupných nemovitostí

Čím větší nabídka nemovitostí, tím nižší bude cena. Česká republika, a zejména velká města jako Praha, se potýká s nedostatečnou výstavbou, což tlačí ceny nemovitostí dlouhodobě nahoru.

2

Úrokové sazby hypoték

Nižší úrokové sazby dělají vlastní bydlení dostupnější pro více zájemců, tím roste poptávka po nemovitostech, a tudíž i jejich cena. Kromě samotné úrokové sazby hrají roli také parametry ČNB (DSTI a DTI), které ovlivňují dosažitelnost hypoték.

3

Ekonomická situace

V době ekonomického růstu si nákup bydlení může dovolit více lidí, a tak ceny nemovitostí rostou. Na vývoj realitního trhu mají vliv makroekonomické ukazatele, jako je nezaměstnanost, výše průměrného příjmu či inflace.

Nezapomeňte na pojištění

Pojištění nemovitosti je nedílnou součástí hypotečního úvěru. Potřebovat ho budete k čerpání úvěru.

Cena bytu – záleží na výměře i lokalitě

Kromě faktorů, které ovlivňují celkový trh s nemovitostmi, se cena bytu odvíjí rovněž od parametrů konkrétní bytové jednotky.
Ceny nemovitostí - Lokalita, zelený kopec, strom, modré nebe s mraky, červený ukazatel polohy
Lokalita

Atraktivní lokalita představuje nejdůležitější faktor pro určení ceny bytu. To vidíme při porovnání cen bytů o stejné výměře a stejném vybavení v Praze a na malém městě – rozdíly jsou násobné. Ale lokalita rozhoduje i v rámci jednoho města – oblíbené bývají byty v centru, blízko zeleně, s dobrou dopravní dostupností a občanskou vybaveností.

Ceny nemovitostí - Výměra bytu, dřevěná podlaha, žlutý metr, muž v košili
Výměra bytu

Čím více metrů, tím vyšší cena? V zásadě ano, ale při přepočtu ceny bytu na m2 jsou dražší menší byty. Je po nich totiž větší poptávka. Zatímco byt 2+1 využijí páry, jednotlivci, senioři i malé rodiny, byt 5+1 se obvykle hodí jen pro velkou rodinu.

Ceny nemovitostí - Vybavení bytu, šedé křeslo, dřevěný stolek, počítač, dřevěná židle na kolečkách
Vybavení bytu

Novostavby a byty po rekonstrukci s moderně zařízenou domácností jsou dražší než byty se zastaralým vybavením. K vyšší ceně nemovitosti přispívá také balkon, lodžie či parkovací místo.

Ceny nemovitostí - Stav budovy, rozestavený rodinný dům
Stav budovy

Cenu bytu ovlivňuje i celkový stav domu – z čeho je postaven, jestli je zateplen, jak je vyřešeno topení a podobně. V zásadě platí, že byty v novostavbách a domech po rekonstrukci pořídíte za vyšší ceny. Připlatíte si také za výtah v domě.

Ceny nemovitostí - Podlaží, dvě děti na schodech, rodiče s krabicemi pod schodami
Podlaží

Nejlevněji pořídíte byty v suterénu. Naopak ve vyšších patrech se byty prodávají za vyšší ceny, a to zejména ty s orientací na jih a na západ.

Cena bytu za m2

 • Do cen bytů vstupuje nesčetně faktorů, a proto není jejich porovnání vůbec snadné. Alespoň částečné zjednodušení představuje přepočet ceny bytu na metr čtvereční.

  Kde zjistit aktuální ceny nemovitostí? Pokud vás zajímají ceny, za něž se aktuálně snaží majitelé prodat nemovitosti, prozkoumejte nabídky realitních kanceláří a realitních serverů. Přehledné shrnutí, kde uvidíte cenu bytu za m2, nabízí například cenový kompas Sreality.cz. Tento nástroj porovnává nabídkové ceny z portálu Sreality.cz.

  Realitní servery vám ovšem říkají pouze cenu, za níž se majitel snaží nemovitost prodat. Reálnou cenu, za níž se byty a domy opravdu prodaly, najdete v Katastru nemovitostí. Přehledně a na jednom místě sdružuje tyto informace Atlas cen od společnosti Reas. V cenové mapě nemovitostí můžete vyhledávat podle adresy, výměry, ceny bytu za m2 či data prodeje.

Vývoj cen nemovitostí

Jak se vyvíjely ceny nemovitostí v posledních letech?

Ceny nemovitostí 2020

Příchod pandemie Covid-19 znamenal větší zájem o nemovitosti. Reality jsou vnímány jako bezpečná investice a nákup nemovitosti tak pro spoustu lidí znamenal ochranu proti očekávané ekonomické krizi. Průměrná cena bytu za m2 překonala 50 000 Kč. Poptávku po nemovitostech hnaly nahoru i nízké úrokové sazby u hypoték, podle Hypoindexu činily v průměru 2,2 %.

Ceny nemovitostí 2021

Ačkoliv se očekávalo, že v roce 2021 dojde k zastavení růstu cen nemovitostí kvůli koronavirové krizi, opak byl pravdou. Došlo dokonce k extrémnímu růstu cen nemovitostí o více než 30 %. Největší poptávka byla po bytech do 70 m2 a menších investičních bytech.

Ceny nemovitostí 2022

Rok 2022 byl rokem vysoké inflace, která dosáhla v některých měsících téměř 20 %. Na to reagovala ČNB zvyšováním úrokových sazeb, což se projevilo i v růstu úroků u hypoték. Na konci roku 2022 přesáhly hypoteční úrokové sazby 6 %. To znamenalo pokles poptávky po nemovitostech a zároveň růst nabídky. S rostoucími náklady na splátky se totiž někteří majitelé museli nemovitosti zbavit. Konečně došlo k ochlazení realitního trhu.

Ceny nemovitostí 2023

Zdá se, že rok 2023 bude po dlouhé době ve znamení poklesu cen nemovitostí, či alespoň stagnace. Pokles cen se projevuje především u větších bytů a rodinných domů. Se slevou se prodávají starší byty před rekonstrukcí, naopak novostavby si cenu drží. Jak se bude cena nemovitostí vyvíjet do budoucna, je teď obtížné odhadnout. Záleží zejména na vývoji konfliktu na Ukrajině, inflaci a úrokových sazbách hypoték.

Odhad nemovitosti a ocenění nemovitosti


Rozhodli jste se pro koupi či prodej nemovitosti, řešíte dědictví či žádáte o hypotéku? Ve všech případech budete potřebovat odhad nemovitosti. Existují různé způsoby ocenění nemovitosti podle účelu, k jakému potřebujete cenu bytu nebo domu znát. Odhad nemovitosti provádí několik profesí.

Odhad ceny nemovitosti - ikona domu
 • Soudní znalec nabízí nejodbornější, ale také nejdražší odhad ceny nemovitosti. Jako jediný má právo vydat znalecký posudek. Soudního znalce využijte na ocenění nemovitosti v souvislosti se soudním sporem či exekucí.

 • Soukromý odhadce pracuje jako nezávislý živnostník nebo ve spolupráci s realitní kanceláří. Jedná se o odborníka, který provádí tržní ocenění nemovitosti. Soukromého odhadce oslovte při prodeji či nákupu nemovitosti nebo během dědického řízení.

 • Bankovní odhadce připravuje odhady nemovitostí pro banku, když žádáte o hypotéku. Jeho úkolem je odhadnout zadlužitelnou cenu nemovitosti.

Odhad ceny bytu – kupní cena se nakonec může lišit

Podle účelu odhadu se rozlišují různé ceny nemovitostí.

Tržní cena (obvyklá cena)

je částka, za níž byste pořídili podobné nemovitosti v dané lokalitě. Slouží pro odhad nemovitosti pro účely nákupu a prodeje.

Zadlužitelná cena

je stanovena bankovním odhadcem, když žádáte o hypoteční úvěr. Bývá o něco nižší než tržní cena, aby si banka byla jistá, že v případě nesplácení úvěru bude moci nemovitost snadno zpeněžit.

Zjištěná cena (administrativní cena)

se určuje podle cenového předpisu, který vydává Ministerstvo financí. Zjištěná cena se stanovuje zejména pro daňové účely.


Odhad ceny bytu je jedna věc, ale to, za kolik nemovitost nakonec koupíte či prodáte, záleží jen na dohodě s prodávajícím či kupujícím. Reálná kupní cena se od odhadu ceny nemovitosti může lišit.

Odhad nemovitosti – cena

 • Na kolik vyjde odhad nemovitosti? Za odhad ceny bytu zaplatíte 3 000 Kč až 4 000 Kč, u rodinných domů si připravte minimálně 5 000 Kč. Pokud žádáte o hypotéku, nabízí některé banky odhad nemovitosti zdarma.

Srovnaný magazín

 • deratizér v obleku
  17. listopadu 2023|Magdaléna Kubečková
  Hubení hmyzu a škůdců vám proplatí pojišťovna

  Za hubení hmyzu nebo hlodavců možná utrácíte zbytečně. Deratizaci, dezinsekci nebo likvidaci vosích hnízd poskytují pojišťovny v rámci asistenčních služeb. Vašeho deratizátora vám ale neproplatí: využívají vlastní smluvní partnery. Připravili jsme pro vás přehled asistenčních služeb našich smluvních pojišťoven v oblasti hubení škůdců. K tomu 7 snadných kroků, jak postupovat, pokud chcete, aby vám deratizaci nebo dezinsekci proplatila pojišťovna. 

 • Oheň v grilu
  03. července 2023|Petr Pohůdka
  Škoda za 3,5 milionu: Co se může stát při grilování?

  Požár rodinného domu s celkovou škodou ve výši 3,5 milionu korun. Příčina? Nedbalost při manipulaci s grilem. To není modelový příklad z manuálu pojišťoven, ale skutečná událost, ke které došlo loni na Liberecku. Případ bohužel není nijak výjimečný, lidé rizika spojená s grilováním často podceňují. Jak uspořádat táborák nebo grilovačku bezpečně?

 • Dveře s rukou na klice a klíčem v klíčové dírce
  01. května 2023|Jana Březinová
  Jak prodat byt s hypotékou?

  Splácíte hypotéku na byt a potřebujete nemovitost prodat? Ať už je to z důvodu stěhování nebo kvůli rozvodu, není prodej bytu s hypotékou nic složitého. Podívejte se, jak na prodej bytu s hypotékou.

 • Žena stojí před prosklenou stěnou domu
  20. dubna 2023|Petr Pohůdka
  Pojištění chaty: Proč byste si měli pojistit i hezký výhled?

  Navrhli jste si chatu tak, aby uvnitř bylo co nejvíce světla? Velká okna či prosklené dveře jsou moderní a kromě dostatku světla vám poskytnou i krásný výhled do okolí. Jenže s množstvím skleněných ploch se zvyšuje také riziko jejich rozbití. Je proto důležité tomu přizpůsobit pojištění chaty.

 • Kuchyně na chalupě
  12. dubna 2023|Petr Pohůdka
  Pojištění chaty: Jak chránit vybavení interiéru?

  Chaty už dávno nejsou místa, kde máme jen kamna a staré vybavení vyřazené před mnoha lety z domácnosti. Stále častěji na chatách vidíte vkusně vybavený interiér, do kterého majitelé investovali nemalé peníze. Je proto logické chránit svůj majetek za pomoci vhodného pojištění chaty.

 • 3 tipy, jak vybrat nejvýhodnější pojištění chalupy - Roubenka na samotě
  07. dubna 2023|Jana Březinová
  3 tipy, jak vybrat nejvýhodnější pojištění chaty

  Vlastníte chatu nebo chalupu, ale zatím ji nemáte pojištěnou? Hodnota rekreačních objektů se neustále zvyšuje, a tak vám v důsledku požáru nebo řádění přírodních živlů mohou vzniknout škody za miliony. Přitom základní pojištění chaty nemusí být nijak drahé. Poradíme, jak vybrat nejvýhodnější pojištění chaty.

 • Déšť stéká po střeše domu
  02. dubna 2023|Petr Pohůdka
  Počítá vaše pojištění chaty s vodou?

  Poškodila vám chatu voda? V prvotní chvíli vám nejspíš bude jedno, jestli šlo o vodovodní havárii či důsledek srážek – váš majetek je zkrátka poničen. Jenže z pohledu pojištění může jít o klíčovou záležitost. Máte svoji chatu nebo chalupu pojištěnou proti všem rizikům spojeným s vodou?

 • home office u chaty volající pan s notebookem v ruce
  25. března 2023|Jana Březinová
  Home office na chatě: na co si dát pozor? 

  Zájem o rekreační objekty oproti období covidu ochladl, ale Češi i nadále vyhledávají chaty a chalupy k trvalému bydlení. Navíc řada zaměstnanců využívá chatu k práci na home office. Pokud také chatu využíváte intenzivněji než na občasný víkendový pobyt, neměli byste zapomenout na aktualizaci pojistky. Rekonstrukce a nové vybavení zvyšuje hodnotu nemovitosti i několikanásobně.

 • Zasněžená chata v zimě
  14. března 2023|Jana Březinová
  10 kroků, jak na zazimování chaty

  Vypnout lednici, zhasnout a zamknout? Jestli opouštíte chatu na celou zimu, tak to rozhodně nestačí. Máme pro vás jednoduchý návod, jak na zazimování chaty, aby vás na jaře nečekala nepříjemná překvapení. Kromě pečlivých příprav na zimu vám s ochranou majetku pomůže i pojištění chaty.

 • Energetický štítek domu
  17. února 2023|Jana Březinová
  Co je energetický štítek domu a proč ho potřebujete?

  Energetický štítek musíte mít při výstavbě nového domu, ale potřebujete ho i v případě, že chcete svoji nemovitost pronajímat či prodat. Zjistěte všechny případy, kdy je energetický štítek potřeba, kdo ho může vystavit a jaká je jeho cena.

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici.