3 tipy, jak vybrat nejvýhodnější pojištění chalupy - Roubenka na samotě

3 tipy, jak vybrat nejvýhodnější pojištění chaty

Vlastníte chatu nebo chalupu, ale zatím ji nemáte pojištěnou? Hodnota rekreačních objektů se neustále zvyšuje, a tak vám v důsledku požáru nebo řádění přírodních živlů mohou vzniknout škody za miliony. Přitom základní pojištění chaty nemusí být nijak drahé. Poradíme, jak vybrat nejvýhodnější pojištění chaty.

1. Vyznejte se v pojistných produktech

Existují dva typy pojištění chaty, které si můžete sjednat –⁠ pojištění nemovitosti a domácnosti.

 • Pojištění nemovitosti chrání stavbu jako takovou (zdi, střechu, podlahy aj.) Pomůže, když vám vichřice odnese střechu nebo když povodeň poškodí obvodové zdivo.

 • Pojištění domácnosti nabízí pojistnou ochranu na vybavení domácnosti (nábytek, spotřebiče, oblečení aj.) Hodí se například, když na chatě praskne voda a podmáčí nábytek a koberce.

Jaké pojištění tedy zvolit? Vaše chata bude mít nejspíš hodnotu několika milionů, a tak by vám rozhodně nemělo chybět pojištění nemovitosti. Za zvážení stojí i pojištění domácnosti, a to zejména v případě, že na chalupě máte dražší spotřebiče, elektroniku nebo zahradní techniku.

Věděli jste, že…
Pojištění chaty byste měli uzavřít na tzv. novou cenu? Jedná se o částku, za níž by bylo možné chatu znovu postavit na stejném místě a ve stejné kvalitě. U starších a nerekonstruovaných chat se používá pojištění na tzv. časovou cenu, která zahrnuje opotřebení.

Domov v bezpečí

Chraňte to, na čem vám záleží

Správně sjednané pojištění majetku vám pokryje náklady na opravu škody. Pomůžeme vám s výběrem i sjednáním nejlepší nabídky pro vás, jednoduše a online.

Vyberte jednu z možností:

2. Pojistěte si jen nutná rizika

Abyste za pojištění chaty neplatili zbytečně moc, zvažte, jaká rizika vám opravdu hrozí. Podle statistik České asociace pojišťoven patřily v loňském roce k nejčastějším pojistným událostem škody z vichřice –⁠ pojišťovny řešily téměř 50 tisíc případů. Podobně často dochází k vodovodním škodám. Hojně se vyskytují také škody z přepětí v síti, další poškození elektroniky a škody z krupobití.

Velké riziko pak představují požáry. Sice k nim dochází asi 8× méně než ke škodám z vichřice, na druhou stranu obvykle způsobí nákladnější škody. Celá chata za miliony korun může lehnout popelem i kvůli drobnosti, jako je svíčka ponechaná bez dozoru, nevyčištěný komín nebo zkrat ve starých elektrických rozvodech.

Na co si dát pozor

Pojistná částka by měla odpovídat pojistné hodnotě chaty, jinak hrozí podpojištění, a tím pádem krácení plnění při pojistné události. Chata by měla být pojištěna na částku, za níž ji můžete znovu postavit. Pojistná částka se tedy neodvíjí od tržní ceny chalupy, za kterou byste ji aktuálně prodali na realitním trhu.

Pokud máte chatu na samotě, můžete se také snadno dostat do hledáčku zlodějů, a proto se vyplatí pojištění proti odcizení a vandalismu. Jestli se chata nachází uprostřed obce a nemáte v ní žádné cennosti, není pojištění rizika vloupání tak důležité.

3. Srovnejte si nabídky pojištění chaty

Každá pojišťovna zahrnuje do pojištění chaty trochu jiná rizika a vytvoří vám nabídku na míru. Proto není jednoduché se v nabídkách vyznat a rozhodně vám přijde vhod online srovnání pojištění chat. Zabere jen pár minut a přehledně vám porovná krytá rizika u jednotlivých pojišťoven.

Všechny pojišťovny kryjí v základním pojištění rizika požáru, úderu blesku, pádu letadla a výbuchu, včetně škod způsobených při zásahu záchranných složek (např. hašení, stržení budovy). Některé pojišťovny však zahrnují do základního pojištění i škody způsobené vichřicí či vodovodní škody.

Pojištění

Kolik stojí základní pojištění chaty?

Majitelé chtěli pojistit chatu ve Zbečnu. Pojistná částka nemovitosti činí 4,6 miliony korun, pojistná částka domácnosti je 200 tisíc korun. Díky online srovnání si sjednali pojištění chaty včetně rizik požáru, vichřice a vodovodních škod za cenu pouze 1 908 Kč ročně. Vyzkoušejte také naši kalkulačku pojištění chaty a zjistěte, která pojišťovna vám dá nejlepší nabídku.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
  19. května 2023|Petr Woff
  Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

  Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

 • Nastavení kotle
  17. května 2023|Monika Šaríková
  Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

  Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

 • cestování-vozem
  15. května 2023|Petr Pohůdka
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

 • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
  14. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

  Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.

 • Turistka si prohlíží maďarský parlament
  13. května 2023|Jana Březinová
  Tipy na dovolenou v Evropě za pár korun

  Hledáte evropské město, kde si užijete fajn prodloužený víkend za cenu, která vás nezruinuje? Máme pro vás dva tipy, kam letos v létě vyrazit za poznáním.

 • Kalkulačka s brýlemi a bankovkami
  11. května 2023|Magdaléna Kubečková
  Začněte spořit na důchod už dnes

  Spoříte si na důchod? Děláte dobře. Příjmy od státu vám zřejmě nebudou stačit. Počet seniorů roste a vlády už léta tápou, z čeho penze v budoucnu financovat. Roky zaslouženého odpočinku vám tak může znepříjemnit citelný pokles životní úrovně. 

 • Dráty vysokého napětí
  09. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou ceny elektřiny v EU? Česká republika zaspala

  Evropská unie věří volnému trhu, takže cena elektrické energie vzniká na velkoobchodních burzách. Jednotlivé členské státy však spotřebitelům připočítávají různé distribuční poplatky a daně, nebo rozdávají dotace. Proto průměrná dánská domácnost zaplatí za kilowatthodinu (kWh) pětkrát více než typická maďarská rodina. Ale nejbouřlivější cenový vývoj zaznamenaly Rumunsko a Česká republika.

 • Pláž v letovisku Kemer v Turecku
  07. května 2023|Jana Březinová
  Levná dovolená u moře: Kde letos neutratíte majlant?

  Plánujete dovolenou na začátek léta, ale jste limitováni objemem finančních prostředků, které během ní můžete utratit? Nezoufejte! Máme pro vás několik tipů na levnou dovolenou u moře i v exotice za cenu, která neudělá díru v rodinném rozpočtu.

 • Nastavení teploty na radiátoru
  06. května 2023|Petr Woff
  Plynové topení: Komu se vyplatí?

  Typická česká rodina potřebuje komfortní vytápění, které není příliš drahé. Pokud kolem jejího domu vede plynovod, relativně levně vychází plynové topení. Potenciální úspora závisí na nutných investicích, na individuální spotřebě a na vybraném ceníku.

 • Žena sedí u stolu s nákupem a účtenkou
  05. května 2023|Jana Březinová
  Kdy bude konec zdražování potravin?

  Ceny některých potravin za poslední rok vzrostly téměř na dvojnásobek, další podražily o desítky procent. Zemědělci, výrobci i prodejci si stěžují na rostoucí ceny energií, přitom ty se v posledních měsících dostávají zpět do normálu. Kdy tedy zdražování potravin skončí?