3 tipy, jak vybrat nejvýhodnější pojištění chalupy - Roubenka na samotě

3 tipy, jak vybrat nejvýhodnější pojištění chaty

Vlastníte chatu nebo chalupu, ale zatím ji nemáte pojištěnou? Hodnota rekreačních objektů se neustále zvyšuje, a tak vám v důsledku požáru nebo řádění přírodních živlů mohou vzniknout škody za miliony. Přitom základní pojištění chaty nemusí být nijak drahé. Poradíme, jak vybrat nejvýhodnější pojištění chaty.

1. Vyznejte se v pojistných produktech

Existují dva typy pojištění chaty, které si můžete sjednat –⁠ pojištění nemovitosti a domácnosti.

 • Pojištění nemovitosti chrání stavbu jako takovou (zdi, střechu, podlahy aj.) Pomůže, když vám vichřice odnese střechu nebo když povodeň poškodí obvodové zdivo.

 • Pojištění domácnosti nabízí pojistnou ochranu na vybavení domácnosti (nábytek, spotřebiče, oblečení aj.) Hodí se například, když na chatě praskne voda a podmáčí nábytek a koberce.

Jaké pojištění tedy zvolit? Vaše chata bude mít nejspíš hodnotu několika milionů, a tak by vám rozhodně nemělo chybět pojištění nemovitosti. Za zvážení stojí i pojištění domácnosti, a to zejména v případě, že na chalupě máte dražší spotřebiče, elektroniku nebo zahradní techniku.

Věděli jste, že…
Pojištění chaty byste měli uzavřít na tzv. novou cenu? Jedná se o částku, za níž by bylo možné chatu znovu postavit na stejném místě a ve stejné kvalitě. U starších a nerekonstruovaných chat se používá pojištění na tzv. časovou cenu, která zahrnuje opotřebení.

Domov v bezpečí

Chraňte to, na čem vám záleží

Správně sjednané pojištění majetku vám pokryje náklady na opravu škody. Pomůžeme vám s výběrem i sjednáním nejlepší nabídky pro vás, jednoduše a online.

Vyberte jednu z možností:

2. Pojistěte si jen nutná rizika

Abyste za pojištění chaty neplatili zbytečně moc, zvažte, jaká rizika vám opravdu hrozí. Podle statistik České asociace pojišťoven patřily v loňském roce k nejčastějším pojistným událostem škody z vichřice –⁠ pojišťovny řešily téměř 50 tisíc případů. Podobně často dochází k vodovodním škodám. Hojně se vyskytují také škody z přepětí v síti, další poškození elektroniky a škody z krupobití.

Velké riziko pak představují požáry. Sice k nim dochází asi 8× méně než ke škodám z vichřice, na druhou stranu obvykle způsobí nákladnější škody. Celá chata za miliony korun může lehnout popelem i kvůli drobnosti, jako je svíčka ponechaná bez dozoru, nevyčištěný komín nebo zkrat ve starých elektrických rozvodech.

Na co si dát pozor

Pojistná částka by měla odpovídat pojistné hodnotě chaty, jinak hrozí podpojištění, a tím pádem krácení plnění při pojistné události. Chata by měla být pojištěna na částku, za níž ji můžete znovu postavit. Pojistná částka se tedy neodvíjí od tržní ceny chalupy, za kterou byste ji aktuálně prodali na realitním trhu.

Pokud máte chatu na samotě, můžete se také snadno dostat do hledáčku zlodějů, a proto se vyplatí pojištění proti odcizení a vandalismu. Jestli se chata nachází uprostřed obce a nemáte v ní žádné cennosti, není pojištění rizika vloupání tak důležité.

3. Srovnejte si nabídky pojištění chaty

Každá pojišťovna zahrnuje do pojištění chaty trochu jiná rizika a vytvoří vám nabídku na míru. Proto není jednoduché se v nabídkách vyznat a rozhodně vám přijde vhod online srovnání pojištění chat. Zabere jen pár minut a přehledně vám porovná krytá rizika u jednotlivých pojišťoven.

Všechny pojišťovny kryjí v základním pojištění rizika požáru, úderu blesku, pádu letadla a výbuchu, včetně škod způsobených při zásahu záchranných složek (např. hašení, stržení budovy). Některé pojišťovny však zahrnují do základního pojištění i škody způsobené vichřicí či vodovodní škody.

Pojištění

Kolik stojí základní pojištění chaty?

Majitelé chtěli pojistit chatu ve Zbečnu. Pojistná částka nemovitosti činí 4,6 miliony korun, pojistná částka domácnosti je 200 tisíc korun. Díky online srovnání si sjednali pojištění chaty včetně rizik požáru, vichřice a vodovodních škod za cenu pouze 1 908 Kč ročně. Vyzkoušejte také naši kalkulačku pojištění chaty a zjistěte, která pojišťovna vám dá nejlepší nabídku.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Předání vánočních dárků
  25. září 2023|Nikola Zatloukalová
  S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

  Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

 • motorkář v Alpách
  23. září 2023|Petr Pohůdka
  Jak vybrat výbavu na motorku na dlouhé cesty

  Kvalitní a bezpečné oblečení, uzamykatelné kufry na motorku nebo povinná výbava přizpůsobená navštěvovaným zemím. Vícedenní výlety na dvou kolech vyžadují delší přípravu. Jaká výbava vám na dlouhých cestách přijde vhod?

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?