3 tipy, jak vybrat nejvýhodnější pojištění chalupy - Roubenka na samotě

3 tipy, jak vybrat nejvýhodnější pojištění chaty

Vlastníte chatu nebo chalupu, ale zatím ji nemáte pojištěnou? Hodnota rekreačních objektů se neustále zvyšuje, a tak vám v důsledku požáru nebo řádění přírodních živlů mohou vzniknout škody za miliony. Přitom základní pojištění chaty nemusí být nijak drahé. Poradíme, jak vybrat nejvýhodnější pojištění chaty.

1. Vyznejte se v pojistných produktech

Existují dva typy pojištění chaty, které si můžete sjednat –⁠ pojištění nemovitosti a domácnosti.

 • Pojištění nemovitosti chrání stavbu jako takovou (zdi, střechu, podlahy aj.) Pomůže, když vám vichřice odnese střechu nebo když povodeň poškodí obvodové zdivo.

 • Pojištění domácnosti nabízí pojistnou ochranu na vybavení domácnosti (nábytek, spotřebiče, oblečení aj.) Hodí se například, když na chatě praskne voda a podmáčí nábytek a koberce.

Jaké pojištění tedy zvolit? Vaše chata bude mít nejspíš hodnotu několika milionů, a tak by vám rozhodně nemělo chybět pojištění nemovitosti. Za zvážení stojí i pojištění domácnosti, a to zejména v případě, že na chalupě máte dražší spotřebiče, elektroniku nebo zahradní techniku.

Věděli jste, že…
Pojištění chaty byste měli uzavřít na tzv. novou cenu? Jedná se o částku, za níž by bylo možné chatu znovu postavit na stejném místě a ve stejné kvalitě. U starších a nerekonstruovaných chat se používá pojištění na tzv. časovou cenu, která zahrnuje opotřebení.

Domov v bezpečí

Chraňte to, na čem vám záleží

Správně sjednané pojištění majetku vám pokryje náklady na opravu škody. Pomůžeme vám s výběrem i sjednáním nejlepší nabídky pro vás, jednoduše a online.

Vyberte jednu z možností:

2. Pojistěte si jen nutná rizika

Abyste za pojištění chaty neplatili zbytečně moc, zvažte, jaká rizika vám opravdu hrozí. Podle statistik České asociace pojišťoven patřily v loňském roce k nejčastějším pojistným událostem škody z vichřice –⁠ pojišťovny řešily téměř 50 tisíc případů. Podobně často dochází k vodovodním škodám. Hojně se vyskytují také škody z přepětí v síti, další poškození elektroniky a škody z krupobití.

Velké riziko pak představují požáry. Sice k nim dochází asi 8× méně než ke škodám z vichřice, na druhou stranu obvykle způsobí nákladnější škody. Celá chata za miliony korun může lehnout popelem i kvůli drobnosti, jako je svíčka ponechaná bez dozoru, nevyčištěný komín nebo zkrat ve starých elektrických rozvodech.

Na co si dát pozor

Pojistná částka by měla odpovídat pojistné hodnotě chaty, jinak hrozí podpojištění, a tím pádem krácení plnění při pojistné události. Chata by měla být pojištěna na částku, za níž ji můžete znovu postavit. Pojistná částka se tedy neodvíjí od tržní ceny chalupy, za kterou byste ji aktuálně prodali na realitním trhu.

Pokud máte chatu na samotě, můžete se také snadno dostat do hledáčku zlodějů, a proto se vyplatí pojištění proti odcizení a vandalismu. Jestli se chata nachází uprostřed obce a nemáte v ní žádné cennosti, není pojištění rizika vloupání tak důležité.

3. Srovnejte si nabídky pojištění chaty

Každá pojišťovna zahrnuje do pojištění chaty trochu jiná rizika a vytvoří vám nabídku na míru. Proto není jednoduché se v nabídkách vyznat a rozhodně vám přijde vhod online srovnání pojištění chat. Zabere jen pár minut a přehledně vám porovná krytá rizika u jednotlivých pojišťoven.

Všechny pojišťovny kryjí v základním pojištění rizika požáru, úderu blesku, pádu letadla a výbuchu, včetně škod způsobených při zásahu záchranných složek (např. hašení, stržení budovy). Některé pojišťovny však zahrnují do základního pojištění i škody způsobené vichřicí či vodovodní škody.

Pojištění

Kolik stojí základní pojištění chaty?

Majitelé chtěli pojistit chatu ve Zbečnu. Pojistná částka nemovitosti činí 4,6 miliony korun, pojistná částka domácnosti je 200 tisíc korun. Díky online srovnání si sjednali pojištění chaty včetně rizik požáru, vichřice a vodovodních škod za cenu pouze 1 908 Kč ročně. Vyzkoušejte také naši kalkulačku pojištění chaty a zjistěte, která pojišťovna vám dá nejlepší nabídku.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Lyže na horách zapíchnuté ve sněhu
  25. listopadu 2023|Jana Březinová
  Pojištění sportovního vybavení: Kryje i krádež lyží před chatou?

  Každoročně je v Alpách odcizeno sportovní vybavení za stovky milionů korun, zloději lyží a snowboardů se vyskytují i v českých horách. Sportovní vybavení si můžete pojistit v rámci cestovního pojištění nebo pojištění domácnosti. Dokáže ale pojistka ochránit lyže odložené před restaurací? Čtěte, jak české pojišťovny přistupují k pojištění sportovního vybavení.

 • deratizér v obleku
  17. listopadu 2023|Magdaléna Kubečková
  Hubení hmyzu a škůdců vám proplatí pojišťovna

  Za hubení hmyzu nebo hlodavců možná utrácíte zbytečně. Deratizaci, dezinsekci nebo likvidaci vosích hnízd poskytují pojišťovny v rámci asistenčních služeb. Vašeho deratizátora vám ale neproplatí: využívají vlastní smluvní partnery. Připravili jsme pro vás přehled asistenčních služeb našich smluvních pojišťoven v oblasti hubení škůdců. K tomu 7 snadných kroků, jak postupovat, pokud chcete, aby vám deratizaci nebo dezinsekci proplatila pojišťovna. 

 • Náhrobní kámen s věncem
  13. října 2023|Jana Březinová
  Pojištění hrobu chrání před řáděním přírodních živlů i vandalů

  Hřbitovní stavby nejsou levná záležitost – poškození vichřicí nebo vandaly znamená náklady na opravu v řádech desítek tisíc korun. Proto se vyplatí zvážit pojištění hrobu, které vyjde jen na několik set korun ročně. Některé pojišťovny ho dokonce automaticky zahrnují do pojištění jiné stavby.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Muž s kufrem odchází z domu
  21. července 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení domu před dovolenou: Jak ochránit domov před nezvanými hosty?

  Před odjezdem na dovolenou nejspíš řešíte organizaci celé cesty a balení. Zapomínat byste ale neměli ani na adekvátní zabezpečení bytu či domu. Váš opuštěný domov se totiž snadno může stát terčem zlodějů. Jakým způsobem nezvané hosty od „návštěvy“ odradit?

 • Bouřka s blesky nad městem
  13. července 2023|Petr Woff
  Hromosvod nestačí. 5 rad, jak při bouřce ochránit svoje spotřebiče

  Blesky zvyšují napětí v elektrickém vedení a následně ničí elektroniku, bojlery nebo elektrokotle. Bouřky takhle poškodily už každého čtvrtého Čecha a každoročně přibývají další případy. Přepěťová ochrana není drahá, stojí řádově stovky až tisíce Kč, ale každá technická vychytávka má svoje slabiny. Proto odpojte svoje spotřebiče ze sítě, pokud odcházíte ven anebo vidíte, že se obloha zatáhla bouřkovými mračny.

 • Oheň v grilu
  03. července 2023|Petr Pohůdka
  Škoda za 3,5 milionu: Co se může stát při grilování?

  Požár rodinného domu s celkovou škodou ve výši 3,5 milionu korun. Příčina? Nedbalost při manipulaci s grilem. To není modelový příklad z manuálu pojišťoven, ale skutečná událost, ke které došlo loni na Liberecku. Případ bohužel není nijak výjimečný, lidé rizika spojená s grilováním často podceňují. Jak uspořádat táborák nebo grilovačku bezpečně?

 • Žena stojí před prosklenou stěnou domu
  20. dubna 2023|Petr Pohůdka
  Pojištění chaty: Proč byste si měli pojistit i hezký výhled?

  Navrhli jste si chatu tak, aby uvnitř bylo co nejvíce světla? Velká okna či prosklené dveře jsou moderní a kromě dostatku světla vám poskytnou i krásný výhled do okolí. Jenže s množstvím skleněných ploch se zvyšuje také riziko jejich rozbití. Je proto důležité tomu přizpůsobit pojištění chaty.

 • Kuchyně na chalupě
  12. dubna 2023|Petr Pohůdka
  Pojištění chaty: Jak chránit vybavení interiéru?

  Chaty už dávno nejsou místa, kde máme jen kamna a staré vybavení vyřazené před mnoha lety z domácnosti. Stále častěji na chatách vidíte vkusně vybavený interiér, do kterého majitelé investovali nemalé peníze. Je proto logické chránit svůj majetek za pomoci vhodného pojištění chaty.