Oheň v grilu

Škoda za 3,5 milionu: Co se může stát při grilování?

Požár rodinného domu s celkovou škodou ve výši 3,5 milionu korun. Příčina? Nedbalost při manipulaci s grilem. To není modelový příklad z manuálu pojišťoven, ale skutečná událost, ke které došlo loni na Liberecku. Případ bohužel není nijak výjimečný, lidé rizika spojená s grilováním často podceňují. Jak uspořádat táborák nebo grilovačku bezpečně?

Základní tipy pro bezpečné grilování

Letní sezóna je v plném proudu. Příjemné počasí přímo vybízí ke grilování či táboráku. Jenže otevřený oheň kromě chutných pokrmů přináší také rizika. Hasiči by bohužel mohli vyprávět řadu příběhů o požárech vzniklých v důsledku grilování. Jejich škody se často šplhají do stovek tisíc nebo dokonce milionů korun. Většině nepříjemných situací se přitom dá předejít dodržováním základních pravidel.

 • Umístění grilu či ohniště: Gril umístěte a provozujte v souladu s návodem výrobce. V manuálu je mimo jiné uvedena bezpečná vzdálenost od dalších předmětů v okolí (obvykle minimálně 3 metry). U ohniště počítejte s ještě větší vzdáleností. Ve volné přírodě platí zákaz rozdělávání ohně v lese a ve vzdálenosti do 50 metrů od jeho okraje. V opačném případě riskujete pokutu až 25 tisíc korun.

 • Nepřetržitý dohled nad ohněm: Rozdělaný táborák nebo žhavý gril musí stále někdo kontrolovat. V těsné blízkosti ohně by se neměly pohybovat děti. Problémy mohou způsobit i domácí mazlíčci. Poblíž místa grilování mějte pro jistotu připravené vědro s vodou (případně písek, hasicí přístroj) na rychlé uhašení ohně.

 • Palivo: Při grilování používejte jen palivo k tomu určené (dřevo, dřevěné uhlí, grilovací brikety apod.). Vyhněte se pálení odpadků a umělých látek či zapalování ohně za pomoci nevhodných hořlavin (benzín, ředidla).

 • Počasí: Nepodceňujte rizika spojená s počasím. Za silného větru nebo během delšího období teplého a suchého počasí táborák raději vůbec nerozdělávejte. Rozmary počasí ale mohou způsobit značné nepříjemnosti i při klasickém grilování.

 • Hodiny po grilování: Opékání buřtů nekončí posledním soustem. K požáru často vedou i doutnající uhlíky nebo naakumulované teplo. Gril proto mějte pod kontrolou, dokud zcela nevychladne. Během této doby ho nikam nepřesouvejte. U ohniště dává smysl prolití vodou či zasypání zeminou.

Náš tip

Kromě dodržování uvedených bezpečnostních pravidel se vyplatí mít majetek pojištěný. V případě požáru vám pojištění majetku pokryje finanční škody, které by jinak šly z vaší kapsy.


Grafika - základní tipy pro bezpečné grilování

Grilování na balkoně v paneláku? Raději bez kouře

Zvažujete grilování na balkoně v paneláku nebo jiném bytovém domě? Opékání buřtů zde nebude tak jednoduché. Balkon totiž z právního hlediska patří mezi společné prostory domu. Tím pádem se na něj vztahují ustanovení a pravidla pro užívání společných prostor. Vaše grilovací možnosti tedy mohou omezovat stanovy společenství vlastníků jednotek či družstva. Za společnou část je balkon automaticky považován u domů, v nichž došlo k převodu první bytové jednotky po 1. 1. 2014. U starších domů záleží na prohlášení vlastníka budovy.

Nejde ale jen o vlastnictví prostorů. Podle občanského zákoníku (§ 1013/1) se jako vlastník bytu musíte zdržet všeho, co působí vniknutí mimo jiné kouře a pachu na pozemek jiného vlastníka („v míře nepřiměřené místním poměrům“). Sousedé, kteří pro vaše grilování nebudou mít pochopení, tak při případném sporu nejspíš najdou oporu v právu. Pokud se pro grilování na balkoně přesto rozhodnete, vsaďte raději na elektrické grily. Ty neprodukují kouř a v balkonových podmínkách jsou bezpečnější.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?

 • Žena s účty počítá na kalkulačce
  08. září 2023|Jana Březinová
  Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

  Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

 • struktura-vydaju
  07. září 2023|Petr Woff
  Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

  Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například nedávné zdražení elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje našich domácností.