Pojištění proti požáru

 • Oheň je jedním z nejobávanějších živlů

 • Každoročně má na svědomí škody i řadu lidských životů

 • Víte, jak se před ohněm ochránit?

Chci si pojistit majetekPro sjednání pojištění proti požáru si vyberte jednu z následujících možností:

Požáry v Česku


Počet pojistných událostí, které má na svědomí požár, se kvartálně pohybuje poměrně stabilně kolem průměrné hodnoty 1 200. Co se ovšem za poslední roky zvýšilo, byla průměrná škoda z požáru, která se z dlouhodobě stabilní hodnoty 367 000 Kč vyšplhala na současných 8 600 000 Kč. Za naprostou většinu požárů přitom může lidská nepozornost nebo chyba.

Příčiny vzniku požáru

 • Nedbalost (29,34 %)

 • Neprokázané zavinění (23,85 %)

 • Technické závady (21,16 %)

 • Úmyslné zapálení (6,71 %)

 • Jiné (6,69 %)

 • Komíny (6,13 %)

 • Neobjasněno (6,12 %)

Pokud bychom se blíže podívali na rok 2021, pak zjistíme, že hasiči nejčastěji vyjížděli k požárům v Moravskoslezském kraji, následně v Praze a pak Středočeském, Ústeckém a Jihomoravském kraji. Celkově museli řešit téměř 161 tisíců zásahů, což je zhruba 40–50 požárů denně.

Jedním z nejničivějších požárů v minulém roce byl požár ve vstupní hale výstavního areálu v pražských Letňanech nebo ve výrobní hale hliníkových fólií na Bruntálsku. V obou případech se škoda vyšplhala na neuvěřitelných 150 milionů korun.

Opomenout nemůžeme ani obrovský požár v okolí Hřenska a v Českém Švýcarsku, který zasáhl téměř 1 000 hektarů plochy.Chraňte životy i majetek

Abyste vzniku požáru a následným škodám na majetku, zdraví a v krajním případě i životě předcházeli, je potřeba dodržovat několik základních zásad. Ty neodmyslitelně souvisí s odpovědným chováním při manipulaci s ohněm a tepelnými spotřebiči, i pravidelnou odbornou údržbou topných systémů v domech a bytech nebo správně nastavené pojištění. 

Pojištění nemovitosti a domácnosti sice vzniku požáru nezabrání, pomůže vám ale s napravováním škod, které plameny způsobily. Jak se ale v dnešní době bezpečně zorientovat v nabídce jednotlivých pojišťoven?

Pojištění proti požáru, povodním a dalším přírodním živlům je základem každého majetkového pojištění. V případě rozsáhlých lesních požárů tak nemusíte mít strach, že by vás pojišťovna nevyplatila.

Při sjednání nové pojistné smlouvy je dobré mezi sebou jednotlivé nabídky porovnat pomocí nezávislých online kalkulaček a srovnávačů. Při výběru vhodné pojistky ale nesázejte pouze na cenu. Mnohem víc by vás měl zajímat rozsah krytí pojistných rizik, pojistné limity i výluky z pojistného plnění, na základě kterých může pojišťovna plnění krátit nebo ho dokonce odmítnout úplně.


Jak se pojistit proti ohni

Při nastavování vybrané pojistky je nezbytně nutné domácnost pojistit na takovou hodnotu, za kterou ji znovu při dnešních cenách a rostoucí inflaci vybavíte novými věcmi.

To samé platí také pro pojištění nemovitosti. Neustále se zvyšující ceny materiálů, energií i služeb kladou na skutečnou a správně nastavenou hodnotu majetku extrémní nároky.

Proto ani ve snu nepomýšlejte na to, že byste domácnost nebo nemovitost podpojistili a tím na pojistném plnění ušetřili. Možná sice ročně budete platit méně, v případě požáru ale nemáte šanci za obdržené pojistné plnění vybavit nebo postavit nemovitost znovu.Chci se dozvědět více o pojištění majetku

Kdy nemusí pojištění stačit

Pamatujte, že jak pojištění nemovitosti, tak pojištění domácnosti patří mezi rizikové druhy pojištění. Co to znamená v praxi? Především to, že věci jsou pojištěné pouze proti ve smlouvě uvedeným nebezpečím, nikoli proti jakémukoli zničení či poškození.

Problémem mohou být i výše zmíněné výluky z pojistného plnění, kterým je potřeba zvláště v případě rizika požáru a ohně věnovat maximální pozornost. Všeobecné výluky z pojištění domácnosti se obvykle týkají zvláštních situací (např. válečné události, vnitřní nepokoje, terorismus, jaderná reakce) nebo úmyslu či hrubé nedbalosti pojištěného.

A právě poslední zmíněná výluka se týká například situace, kdy pojistník nedbá na pravidelné kontroly a revize komínů, případně jejich nedostatky řeší sám a svépomocí. Problémem samozřejmě může být škoda způsobená pod vlivem alkoholu, svíčka, nedopalek od cigarety nebo vánoční prskavky, či zapomenutý hrnec na plotně.
 

I v takových případech pojišťovny posuzují případy individuálně a mohou pojistné plnění odpovídající způsobem krátit nebo ho rovnou odmítnou vyplatit. Vždy je proto důležité číst nejen pojistné smlouvy, ale také obchodní podmínky, které se sjednané pojistky týkají. 


Zasáhl váš požár sousedův dům?

Problémem může být nejen podpojištěná domácnost, ale také požár, který se z vašeho pozemku rozšířil na sousedův dům nebo nedaleký les. V tomto případě budou limity pojistného plnění nedostatečné. A pokud navíc nemáte sjednané i pojištění odpovědnosti, pojišťovna škody způsobené na obecním nebo sousedově pozemku z pojištění nemovitosti ani domácnosti neuhradí.

Vždy je proto potřeba objektivně zhodnotit, jaká rizika se vyplatí pojistit a který z balíčků vybrané pojišťovny vybrat. Navíc je potřeba pojistnou smlouvu alespoň jednou ročně překontrolovat a případně aktualizovat. Aktualizaci smlouvy byste měli věnovat pozornost i v případě, kdy nemovitost rekonstruujete nebo pořizujete drahé vybavení, které navýší její hodnotu.

Co dělat, pokud vyhoříte

Po uhašení požáru je potřeba nechat místo ohledat hasiči. Pokud existuje podezření na spáchání trestného činu, bude potřeba součinnost s policií. Všechny napáchané škody zdokumentujte a zabezpečte majetek tak, ať se škoda dále nezvětšuje.

Oznamte pojistnou událost pojišťovně, která vyšle na místo likvidátora. Připravte si číslo pojistné smlouvy, místo a datum vzniklé škody, identifikační údaje pojištěného, příčinu škody a kontakt na svědky. U rozsáhlejších požárů bude třeba doložit zprávu od hasičů, kde bude uvedena příčina požáru.

Dodejte pojišťovně soupis majetku, o který jste přišli a doložte vlastnictví věcí, jejich stáří a hodnotu. Jakmile místo opustí likvidátor pojišťovny, můžete se pustit do úklidu a odstraňování škod, které oheň napáchal.

pozar

Pro sjednání pojištění proti požáru si vyberte jednu z následujících možností:

Bezpečnostní desatero na závěr

 1. Nikdy nenechávejte bez dozoru zapnuté elektrické a plynové spotřebiče.

 2. Nezanedbávejte revizi kotle a čištění komínů.

 3. Nikdy nenechávejte bez dozoru otevřený oheň (např. svíčky, prskavky, otevřený krb apod.)

 4. Pořiďte si hasicí sprej a hlásič požáru.

 5. Pokud patříte mezi vášnivé, kuřáky, dbejte na dokonalé uhašení nedopalků.

 6. Pozor na nejrůznější lampy a svítilny. Nedávejte do jejich blízkosti žádné jiné předměty a ničím je nezakrývejte.

 7. Na přímotopy nepokládejte žádné věci ani oblečení.

 8. Buďte při vaření obezřetní a neustále mějte oheň pod dohledem.

 9. Zabraňte dětem a zvířatům v přístupu ke zdrojům otevřeného ohně, příp. zápalkám, zapalovačům apod.

 10. Nepodceňujte důležitost pojištění domácnosti i nemovitosti a myslete i na pojištění odpovědnosti.

Chci se dozvědět více o pojištění majetku
 • Jak vydělat na hypotéce - šťastný pár s penězi navíc
  Hypotéky
  23. května 2022|Lucie Dosedělová
  Na hypotéce se dá stále vydělat. Jak dostat peníze „navíc“?

  Je inflace důvodem, proč už není správný čas zvolit hypotéku? Nebo může inflace pomoct hodnotě majetku a ještě se na ní dá vydělat? Srovnejto.cz připravilo přehled, proč s hypotékou neotálet a nečekat na lepší situaci. Investice do bydlení je v zásadě stále bezpečným a výnosným zhodnocením majetku a míra inflace zisku paradoxně výrazně pomáhá.

 • Jste dostatečně bonitní? - peníze na hromádkách
  Hypotéky
  12. května 2022|Jana Březinová
  Jste dostatečně bonitní? Zjistěte, jak si bonitu zvýšit

  Žádáte o hypotéku nebo spotřebitelský úvěr? Pak už jste nejspíš na pojem bonita narazili. Co přesně se pod pojmem bonita skrývá a proč záleží i na tom, jakou vykonáváte profesi nebo kolik máte dětí? Zjistěte, jestli jste dostatečně bonitní a jak si bonitu navýšit.

 • Dům a domácnost
  02. května 2022|Jana Březinová
  Jak se vyhnout požáru v domácnosti

  Většina požárů v domácnosti způsobí lidská chyba –⁠ neopatrnost, nedbalost nebo ponechání dětí či domácích mazlíčků bez dozoru. Přitom chvilka nepozornosti může zavinit obrovské škody na majetku a především zdraví. Zjistěte, jaké zásady dodržovat, abyste předešli požáru v domácnosti i jak se s ohněm vypořádat, aby byly škody co nejmenší.

 • Muž opravuje modem
  Tarify
  25. dubna 2022|Petr Pohůdka
  Kradou vám internet sousedi? Mýty, legendy a fakta o internetovém připojení

  Okolo internetového připojení koluje celá řada mýtů a legend. Některé z nich se částečně zakládají na pravdě, jiné jsou zcela nesmyslné. Možná i vy jste v souvislosti s internetem slyšeli následující tvrzení.

 • tankování
  Cestování
  Jak ušetřit na pohonných hmotách? Stáhněte si chytrou aplikaci a jezděte chytře

  Ceny pohonných hmot v posledních týdnech překonávaly historická maxima. Důvodem je nejen zdražování ropy na světových trzích, ale i citelné oslabení koruny vůči dolaru. Oboje nepochybně souvisí s propuknutím války na Ukrajině. Jak ušetřit na pohonných hmotách a zároveň auto zbytečně neničit?

 • Podle čeho vybírat hypotéku - šťastný pár u počítače
  Hypotéky
  19. dubna 2022|Renata Badalíková
  Podle čeho vybírat hypotéku a na jak dlouho ji fixovat při rostoucích sazbách?

  Vlastní bydlení vám asi nikdo zadarmo nedá a ne každý má tolik finančních prostředků, aby si za ně koupil vlastní dům či byt. Hypotéční úvěr představuje spolehlivé řešení financování bydlení. Rok 2022 bude pro hypotéční trh, díky rostoucí inflaci a intervencím ČNB, velmi zátěžový. Úrokové sazby stoupají a počet zájemců o poskytnutí úvěru prudce klesá.

 • Pojistná částka nemovitost - domeček s mincemi
  Dům a domácnost
  17. dubna 2022|Jana Březinová
  Jak správně stanovit pojistnou částku u pojištění majetku?

  U pojištění majetku si dejte pozor na správné určení pojistné částky. Jinak se může stát, že bude vaše nemovitost podpojištěná a v případě pojistné události vám pojišťovna neuhradí celou škodu. Pojistnou smlouvu byste také měli pravidelně aktualizovat, aby pojistná částka odpovídala aktuální hodnotě vašeho majetku.

 • Technik elektroměr
  Energie
  13. dubna 2022|Jana Březinová
  Jak požádat o připojení elektřiny

  Potřebujete zřídit novou elektrickou přípojku? Pak vás čeká trochu papírování, domluvení práce elektrikáře i revizního technika – s naším návodem to ale hravě zvládnete. Zjistěte, jak požádat o připojení elektřiny, kolik přípojka stojí a jak dlouho trvá připojení elektřiny.

 • Žena s batohem a letenkami
  Cestování
  11. dubna 2022|Veronika Čermáková
  Jak ulovit nejlevnější letenky

  Akční letenky, díky kterým můžete výhodně procestovat celý svět, nejsou žádnou novinkou. Někdy vám sice hledání výhodných letenek zabere trochu více času a možná budete muset slevit ze svých nároků, odměnou vám však budou ušetřené peníze, které potom můžete investovat do zážitků. Přinášíme vám pár tipů, jak ulovit tu nejlevnější letenku.

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici v pracovní dny od 8:00 do 18:00 hodin.

Zavolejte mi
© 2023 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.