Bouřka s blesky nad městem

Hromosvod nestačí. 5 rad, jak při bouřce ochránit svoje spotřebiče

13. 7. 2023
|
Délka čtení: 5 min.

Blesky zvyšují napětí v elektrickém vedení a následně ničí elektroniku, bojlery nebo elektrokotle. Bouřky takhle poškodily už každého čtvrtého Čecha a každoročně přibývají další případy. Přepěťová ochrana není drahá, stojí řádově stovky až tisíce Kč, ale každá technická vychytávka má svoje slabiny. Proto odpojte svoje spotřebiče ze sítě, pokud odcházíte ven anebo vidíte, že se obloha zatáhla bouřkovými mračny.

Česká republika leží v mírném podnebném pásmu, ale přesto občas zažíváme divoké chvilky. Na každý rok připadá 25 až 40 bouřkových dnů. Blesky křižují oblohu nejčastěji za horkých letních odpolední, když panují velké teplotní rozdíly mezi nebem a zemí. Jde vlastně o extrémní elektrické výboje, které rozžhavují atmosféru až na 30 000 °C. Prolétávají vlhkým vzduchem a ohrožují lidi, domy nebo energetickou infrastrukturu.

Bouřky zvyšují napětí v síti

Nad moderními domy ční bleskosvody (hromosvody), aby elektřina prošla kovovým vodičem do země a nezapálila střechu. Některé blesky však vrážejí do drátů normálního elektrického vedení, jež vede do rodinných domů a bytů. Napětí přitom dosahuje až 50 milionů voltů, zatímco v domácí elektrické zásuvce potřebujeme pouhých 230 voltů. V distribuční soustavě tedy vzniká přepětí, které představuje riziko pro domácí elektroniku.

Přepětí ničí české spotřebiče 

Můj první stolní počítač zkolaboval právě při bouřce, všechna uložená data přišla vniveč a oprava poničených komponent byla dražší než celá nová sestava. Agentura Ipsos zjistila, že nejsem jediný smolař. Každý čtvrtý Čech přišel kvůli bouřce o nějaký elektrospotřebič. Vysoké přepětí nevydržely některé stolní počítače a notebooky, herní konzole, routery, televizory nebo elektrokotle. 

Česká asociace pojišťoven (ČAP) vloni zaznamenala 4 568 případů, kdy blesky poničily pojištěný majetek. Avšak přepětí vzniká také kvůli zastaralým vodičům nebo nepovedeným opravám elektrického vedení. Když sečteme všechny loňské výskyty abnormálního napětí, škody z pojištěného majetku vyjdou na více než 290 milionů Kč. Kdybychom přičetli ještě nepojištěné spotřebiče, celkové ztráty by šly pravděpodobně do miliard Kč.

Domov v bezpečí

Chraňte to, na čem vám záleží

Správně sjednané pojištění majetku vám pokryje náklady na opravu škody. Pomůžeme vám s výběrem i sjednáním nejlepší nabídky pro vás, jednoduše a online.

Vyberte jednu z možností:

Jak funguje přepěťová ochrana

Pokud odebíráte elektřinu z venkovního elektrického vedení, potom máte nainstalovaný jistič, přes který neprojde nadměrný elektrický proud. Bývá umístěn ve stejné skříni jako elektroměr. Jeho aktuální stav poznáte podle páčky, která spadne a zhasne celou domácnost, jakmile vaše spotřeba překročí nejvyšší povolenou úroveň. Tenhle jistič však nestačí na bouřky, blesky a jejich napětí. Kompletní přepěťová ochrana funguje trojfázově.

Přepěťová ochranaCo chráníPřed čím chráníCena

1. stupeň

Celý dům

Před vysokým proudem

tisíce Kč

2. stupeň

Celý dům

Před vysokým napětím

tisíce Kč

3. stupeň

Konkrétní spotřebič

Před vysokým napětím

stovky Kč

Přepěťovou ochranu 1. a 2. stupně můžete mít nainstalovanou ve stejné skříni jako elektroměr. Ostatně vypadá podobně jako jistič, který najdete tamtéž. Stojí řádově tisíce Kč.

Přepěťová ochrana 3. stupně připomíná spíše elektrickou zásuvku nebo prodlužovačku. Tato podoba není náhodná. Jakožto bezpečnostní spojka pasuje mezi elektrickou zásuvku a počítač, televizor nebo jiný spotřebič, který chrání. Stojí řádově stovky Kč.

Jak při bouřce ochránit spotřebiče - grafika

Nečekejte, až přijde bouřka 

 1. Odpojujte ze sítě všechny spotřebiče, které zrovna nepotřebujete. Nestačí, když svůj počítač nebo televizor pouze vypnete. Dokud zůstává připojený k elektrické rozvodné síti, může být poškozen vysokým napětím.

 2. Jakmile na obzoru spatříte bouřková mračna, odpojte také ledničku, mrazák a další spotřebiče, které normálně necháváte permanentně pod proudem. Blesky jsou rizikem i pro bílou techniku, ale potraviny se během hodinové bouře nezkazí.

 3. Požádejte schopného elektrikáře, aby zkontroloval, zda máte přepěťovou ochranu 1. a 2. stupně. Případně zvažte její instalaci.

 4. Přepěťovou ochranu 3. stupně jednoduše zapojíte sami. Potřebnou komponentu seženete na Alza.cz, Mall.cz, CZC.cz a v dalších specializovaných e-shopech.

 5. Zabezpečte se pro případ, že přepěťová ochrana nebude dostatečně účinná. Naše kalkulačka vám srovná, kolik stojí a co zahrnuje pojištění rodinných domů, bytů a dalšího majetku proti živelným pohromám, haváriím, vandalismu nebo krádežím.

Chraňte vybavení vašeho domu

Pomůžeme vám s pojištěním elektroniky, nábytku i starožitností už od 150 Kč měsíčně.


Vyberte jednu z možností:

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?

 • Žena s účty počítá na kalkulačce
  08. září 2023|Jana Březinová
  Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

  Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

 • struktura-vydaju
  07. září 2023|Petr Woff
  Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

  Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například nedávné zdražení elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje našich domácností.