Bouřka s blesky nad městem

Hromosvod nestačí. 5 rad, jak při bouřce ochránit svoje spotřebiče

13. 7. 2023
|
Délka čtení: 5 min.

Blesky zvyšují napětí v elektrickém vedení a následně ničí elektroniku, bojlery nebo elektrokotle. Bouřky takhle poškodily už každého čtvrtého Čecha a každoročně přibývají další případy. Přepěťová ochrana není drahá, stojí řádově stovky až tisíce Kč, ale každá technická vychytávka má svoje slabiny. Proto odpojte svoje spotřebiče ze sítě, pokud odcházíte ven anebo vidíte, že se obloha zatáhla bouřkovými mračny.

Česká republika leží v mírném podnebném pásmu, ale přesto občas zažíváme divoké chvilky. Na každý rok připadá 25 až 40 bouřkových dnů. Blesky křižují oblohu nejčastěji za horkých letních odpolední, když panují velké teplotní rozdíly mezi nebem a zemí. Jde vlastně o extrémní elektrické výboje, které rozžhavují atmosféru až na 30 000 °C. Prolétávají vlhkým vzduchem a ohrožují lidi, domy nebo energetickou infrastrukturu.

Bouřky zvyšují napětí v síti

Nad moderními domy ční bleskosvody (hromosvody), aby elektřina prošla kovovým vodičem do země a nezapálila střechu. Některé blesky však vrážejí do drátů normálního elektrického vedení, jež vede do rodinných domů a bytů. Napětí přitom dosahuje až 50 milionů voltů, zatímco v domácí elektrické zásuvce potřebujeme pouhých 230 voltů. V distribuční soustavě tedy vzniká přepětí, které představuje riziko pro domácí elektroniku.

Přepětí ničí české spotřebiče 

Můj první stolní počítač zkolaboval právě při bouřce, všechna uložená data přišla vniveč a oprava poničených komponent byla dražší než celá nová sestava. Agentura Ipsos zjistila, že nejsem jediný smolař. Každý čtvrtý Čech přišel kvůli bouřce o nějaký elektrospotřebič. Vysoké přepětí nevydržely některé stolní počítače a notebooky, herní konzole, routery, televizory nebo elektrokotle. 

Česká asociace pojišťoven (ČAP) vloni zaznamenala 4 568 případů, kdy blesky poničily pojištěný majetek. Avšak přepětí vzniká také kvůli zastaralým vodičům nebo nepovedeným opravám elektrického vedení. Když sečteme všechny loňské výskyty abnormálního napětí, škody z pojištěného majetku vyjdou na více než 290 milionů Kč. Kdybychom přičetli ještě nepojištěné spotřebiče, celkové ztráty by šly pravděpodobně do miliard Kč.

Domov v bezpečí

Chraňte to, na čem vám záleží

Správně sjednané pojištění majetku vám pokryje náklady na opravu škody. Pomůžeme vám s výběrem i sjednáním nejlepší nabídky pro vás, jednoduše a online.

Vyberte jednu z možností:

Jak funguje přepěťová ochrana

Pokud odebíráte elektřinu z venkovního elektrického vedení, potom máte nainstalovaný jistič, přes který neprojde nadměrný elektrický proud. Bývá umístěn ve stejné skříni jako elektroměr. Jeho aktuální stav poznáte podle páčky, která spadne a zhasne celou domácnost, jakmile vaše spotřeba překročí nejvyšší povolenou úroveň. Tenhle jistič však nestačí na bouřky, blesky a jejich napětí. Kompletní přepěťová ochrana funguje trojfázově.

Přepěťová ochranaCo chráníPřed čím chráníCena

1. stupeň

Celý dům

Před vysokým proudem

tisíce Kč

2. stupeň

Celý dům

Před vysokým napětím

tisíce Kč

3. stupeň

Konkrétní spotřebič

Před vysokým napětím

stovky Kč

Přepěťovou ochranu 1. a 2. stupně můžete mít nainstalovanou ve stejné skříni jako elektroměr. Ostatně vypadá podobně jako jistič, který najdete tamtéž. Stojí řádově tisíce Kč.

Přepěťová ochrana 3. stupně připomíná spíše elektrickou zásuvku nebo prodlužovačku. Tato podoba není náhodná. Jakožto bezpečnostní spojka pasuje mezi elektrickou zásuvku a počítač, televizor nebo jiný spotřebič, který chrání. Stojí řádově stovky Kč.

Jak při bouřce ochránit spotřebiče - grafika

Nečekejte, až přijde bouřka 

 1. Odpojujte ze sítě všechny spotřebiče, které zrovna nepotřebujete. Nestačí, když svůj počítač nebo televizor pouze vypnete. Dokud zůstává připojený k elektrické rozvodné síti, může být poškozen vysokým napětím.

 2. Jakmile na obzoru spatříte bouřková mračna, odpojte také ledničku, mrazák a další spotřebiče, které normálně necháváte permanentně pod proudem. Blesky jsou rizikem i pro bílou techniku, ale potraviny se během hodinové bouře nezkazí.

 3. Požádejte schopného elektrikáře, aby zkontroloval, zda máte přepěťovou ochranu 1. a 2. stupně. Případně zvažte její instalaci.

 4. Přepěťovou ochranu 3. stupně jednoduše zapojíte sami. Potřebnou komponentu seženete na Alza.cz, Mall.cz, CZC.cz a v dalších specializovaných e-shopech.

 5. Zabezpečte se pro případ, že přepěťová ochrana nebude dostatečně účinná. Naše kalkulačka vám srovná, kolik stojí a co zahrnuje pojištění rodinných domů, bytů a dalšího majetku proti živelným pohromám, haváriím, vandalismu nebo krádežím.

Chraňte vybavení vašeho domu

Pomůžeme vám s pojištěním elektroniky, nábytku i starožitností už od 150 Kč měsíčně.


Vyberte jednu z možností:

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Povinná výměna kotlů
  14. března 2024|Petr Woff
  Povinná výměna kotlů na tuhá paliva: Kdy a proč už si ve starém kotli nezatopíte?

  Povinná výměna starých kotlů na tuhá paliva se blíží. Od 1. září 2024 nesmí být provozovány kotle 1. a 2. emisní třídy, původní termín vláda kvůli energetické krizi posunula. Zjistěte, zda se výměna týká i vašeho kotle.

 • 22. února 2024|Petr Woff
  Jaká je průměrná spotřeba elektřiny v rodinném domě a bytě?

  V tuzemských domácnostech přibývají sušičky, myčky a další spotřebiče. Nejnáročnější však zůstávají elektrické přímotopy, akumulační kamna a tepelná čerpadla. Srovnejme různé distribuční sazby, které závisí na používaných přístrojích. Průměrná spotřeba elektřiny v české domácnosti vychází na 2 930 kWh/rok, zateplená garsonka však funguje daleko šetrněji než starý rodinný dům.

 • Kuchyně
  29. prosince 2023|Jana Březinová
  7 zásad, jak bezpečně pronajmout byt

  Správně stanovit cenu, proklepnout si nájemníka a sepsat kvalitní smlouvu. To je jen pár zásad pro bezpečný pronájem bytu, které byste si měli pohlídat. Nechcete mít přece problémy s opožděným placením nájemného nebo poškozeným vybavením. Zjistěte, jak najít spolehlivého nájemníka i jak sestavit nájemní smlouvu, aby vás dostatečně chránila.

 • Fotovoltaika na bytovém domě
  12. prosince 2023|Jana Březinová
  Fotovoltaika v bytovém domě od 2023: Až do výkonu 50 kWp a bez souhlasu všech vlastníků

  Od roku 2023 je instalace fotovoltaiky na bytový dům o dost jednodušší. Není potřeba souhlas všech vlastníků, ani sloučení do jednoho elektroměru. Existují dokonce čtyři způsoby, jak může SVJ provozovat fotovoltaiku a sdílet vyrobenou energii. Vlastníci bytů tak mohou ročně ušetřit 50–90 % na účtech za elektřinu.

 • Lyže na horách zapíchnuté ve sněhu
  25. listopadu 2023|Jana Březinová
  Pojištění sportovního vybavení: Kryje i krádež lyží před chatou?

  Každoročně je v Alpách odcizeno sportovní vybavení za stovky milionů korun, zloději lyží a snowboardů se vyskytují i v českých horách. Sportovní vybavení si můžete pojistit v rámci cestovního pojištění nebo pojištění domácnosti. Dokáže ale pojistka ochránit lyže odložené před restaurací? Čtěte, jak české pojišťovny přistupují k pojištění sportovního vybavení.

 • Žena u topení - srovnání nákladů na vytápění
  19. listopadu 2023|Petr Woff
  Srovnání nákladů na vytápění: Kolik zaplatíte za topení elektřinou nebo plynem?

  Nejnáročnější zůstávají elektrické přímotopy, ale zdražil i provoz plynových a peletových kotlů, městských tepláren a tepelných čerpadel. Nižší jsou ceny palivového dřeva nebo uhlí. Nejlevnější topení mají domácnosti, které důkladně zateplily svůj dům a větrají přes takzvanou rekuperaci. Aktualizujeme porovnání nákladů na vytápění: kilowatthodina (kWh) stojí od 1 do 6 Kč.

 • deratizér v obleku
  17. listopadu 2023|Magdaléna Kubečková
  Hubení hmyzu a škůdců vám proplatí pojišťovna

  Za hubení hmyzu nebo hlodavců možná utrácíte zbytečně. Deratizaci, dezinsekci nebo likvidaci vosích hnízd poskytují pojišťovny v rámci asistenčních služeb. Vašeho deratizátora vám ale neproplatí: využívají vlastní smluvní partnery. Připravili jsme pro vás přehled asistenčních služeb našich smluvních pojišťoven v oblasti hubení škůdců. K tomu 7 snadných kroků, jak postupovat, pokud chcete, aby vám deratizaci nebo dezinsekci proplatila pojišťovna. 

 • Balkónové solární panely
  15. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Balkonové solární panely: Vyplatí se jejich pořízení?

  Popularita solárních panelů na balkon roste. Lákají především nízkou cenou a snadnou instalací. Jejich neohlášeným provozem ale často riskujete mastnou pokutu. Má solární panel na balkoně skutečně smysl a na co si při provozu dávat pozor?

 • Náhrobní kámen s věncem
  13. října 2023|Jana Březinová
  Pojištění hrobu chrání před řáděním přírodních živlů i vandalů

  Hřbitovní stavby nejsou levná záležitost – poškození vichřicí nebo vandaly znamená náklady na opravu v řádech desítek tisíc korun. Proto se vyplatí zvážit pojištění hrobu, které vyjde jen na několik set korun ročně. Některé pojišťovny ho dokonce automaticky zahrnují do pojištění jiné stavby.

 • Odhad ceny nemovitosti
  27. září 2023|Jana Březinová
  Odhad nemovitosti: Kolik stojí a kde ho získáte zdarma?

  Za odhad nemovitosti zaplatíte od 1 500 Kč do 8 000 Kč. Cena závisí hlavně na tom, kdo odhad vypracuje. Jaký typ ocenění nemovitosti je nejlevnější a kde ho získáte zcela zdarma?