Pojištění elektroniky

  • Jak správně ochránit elektroniku kterou si pořídíte?

  • S výběrem pojištění vám poradíme

  • Sjednejte si pojištění online

Co je pojištění elektroniky

Pojištění elektroniky kryje škody, které vzniknou poškozením či zničením elektronického zařízení. Přijde vám vhod v případech, kdy si elektroniku náhodně poškodíte nebo je vám odcizena. Můžete si pojistit například mobilní telefon, notebook či televizi.

Přesný obsah pojištění elektroniky se u jednotlivých pojišťoven různí, přestože se označuje stejným názvem. Proto si vždy důkladně pročtěte pojistné podmínky, abyste měli jistotu, že je pojistka platná na vámi požadované události.

Na co se vztahuje pojištění elektroniky

Všeobecně vzato se pojištění elektroniky vztahuje na poškození či zničení věci přímo vámi, dále na krádež a poškození živly. Obvykle se můžete pojistit na následující příčiny nahodilých událostí.
1

Nešikovnost

když vám telefon upadne na zem a rozbije se

2

Neodborné zacházení

když k notebooku omylem připojíte špatný adaptér a zařízení se poškodí.

3

Požár, úder blesku a další živly

když u vás doma začne hořet a požár zasáhne i vaši televizi

4

Krádež nebo loupež

když vám ukradnou notebook při vloupání do bytu

5

Zkrat či přepětí

když vznikne v síti přepětí a jeho následkem se porouchá vaše televize

Pozor

Pojištění elektroniky se zpravidla vztahuje jen na konkrétní zařízení. To znamená, že když chcete proti výše uvedeným rizikům ochránit svůj telefon, počítač a televizi, musí být v pojistné smlouvě výslovně uvedena všechna zařízení. Podle jejich hodnoty se stanoví pojistná částka.


Pojištění elektroniky může chránit nejen samotné zařízení, ale také na něm uložená data. Pak bude pojistná částka uplatněna na náklady, které je nutné vynaložit na opětovné vložení či obnovení dat, znovupořízení nosičů dat a podobně.

Pojištění elektroniky jako součást pojištění domácnosti

Základní pojištění elektroniky je také součástí pojištění domácnosti. V takovém případě se však vztahuje pouze na poškození vzniklá v důsledku nahodilé události. Do nich se řadí:

  • požár, výbuch, úder blesku, povodeň, vichřice, krupobití a jiné živly,

  • pád stromů, stožárů aj.,

  • vodovodní nebezpečí,

  • krádež nebo loupež,

  • vandalismus,

  • elektroškody (přepětí, zkrat, podpětí).



Navíc platí pouze pro události, které nastanou přímo v domácnosti. Pokud vám tedy přepětí v síti poškodí telefon připojený do nabíječky v práci, pojištění domácnosti na tuto škodu uplatnit nemůžete.

Pojištění elektroniky v rámci pojištění domácnosti má ale i své výhody – platí na všechna elektrická zařízení a spotřebiče v domácnosti. Vztahuje se jak na váš chytrý telefon, tablet nebo počítač, tak na pračku, lednici či mixér. Proto při sjednávání pojištění nemusíte výslovně uvádět jednotlivé výrobky. Nicméně si dejte pozor, abyste při stanovení hodnoty vybavení zahrnuli všechna zařízení do pojistné částky a měli jste dostatečně vysoký pojistný limit.


Výluky z pojištění elektroniky

U pojištění elektroniky narazíte na mnoho případů, kdy na náhradu škody nemáte nárok. Mezi nejčastější výluky patří:

  • úmyslné poškození věci,

  • poškození kvůli hrubé nedbalosti,

  • ztráta věci,

  • vady, na něž se vztahuje platná záruka,

  • běžné opotřebení,

  • poškození povrchu, poškrábání a další drobné vady, které nemají vliv na funkčnost zařízení.



Přitom hranice mezi událostmi může být velmi tenká. Co se považuje za nešikovnost a co už představuje hrubou nedbalost si každá pojišťovna určuje sama. U některých pojišťoven najdete ve výlukách i užívání výrobku v rozporu s návodem k použití. Stejně tak vám pojišťovna neposkytne plnění na krádež, pokud jste si věc dostatečně nezabezpečili nebo ji ponechali bez dozoru.

Některé pojišťovny přidávají do výluk rovněž poškození, které způsobí jiná osoba. Co to znamená v praxi? Když vám kolega v práci polije telefon, vaše pojištění vám bude k ničemu. Počítá se totiž s tím, že škodu budete vymáhat na viníkovi.

Kdy se vyplatí pojištění elektroniky

Vyplatí se pojištění elektroniky? Na to neexistuje jednoznačná odpověď. Záleží především na tom, jak drahé vybavení si chcete pojistit. Elektronika rychle ztrácí svoji hodnotu, a tak se pojistka většinou uzavírá na tři roky. Obvykle dává smysl u výrobků, jejichž pořizovací cena přesahuje 10 tisíc korun. Pojištění takového zařízení vyjde na pár stovek měsíčně.

Jakou částku dostanete od pojišťovny

Při srovnání pojištění a jeho výhodnosti berte v úvahu také způsob, jakým pojišťovna stanovuje pojistnou hodnotu. U elektroniky se používají tyto dva způsoby.
1

Nová cena

Za zničenou nebo odcizenou elektroniku dostanete částku v takové výši, abyste si stejné zařízení mohli pořídit nové.

2

Časová cena

Částka za zničenou či odcizenou věc se odvozuje od její současné hodnoty, například za kolik se prodává v bazaru.

Setkáte se rovněž s kombinací obou způsobů. Například u nových zařízení stanovuje pojišťovna pojistnou hodnotu jako novou cenu, u elektroniky starší tří let využívá časovou cenu.


Jak si sjednat pojištění elektroniky

Pojištění elektroniky nabízí celá řada obchodníků rovnou při nákupu zařízení. Stejně tak se s ním můžete setkat u mobilních operátorů při koupi telefonu. Prodejci se vás obvykle budou snažit přesvědčit, že bez pojištění elektroniky nemůžete být. Jak jsme si ale vysvětlili výše, v některých případech může obsahovat spoustu kliček, a proto se nenechte natlačit do rychlého rozhodnutí. V klidu si přečtěte pojistné podmínky a zvažte, zda se vám vyplatí.

Neuzavřete-li pojistku hned při koupi výrobku, můžete si sami vybrat z nabídky pojišťoven. Ty poskytují pojištění elektroniky samostatně nebo jako součást jiných produktů.

Druhy pojištění

Pojištění domácnosti

Pokrývá škody způsobené nahodilou událostí v domácnosti. Vztahuje se na všechny členy domácnosti, a tak pokrývá i elektroniku vašeho partnera či dětí.

Pojištění zavazadel v autě

Nabízí se jako připojištění k havarijnímu pojištění. Kryje škody na věci uložené v autě. Ale pozor na výluky, většinou platí pouze pro věci v zavazadlovém prostoru.

Cestovní pojištění

Jeho součástí může být pojištění zavazadel, a tím pádem i elektroniky. Pak ovšem platí jen na události vzniklé v zahraničí.

Pojištění odpovědnosti

Bude se vám hodit, když škodu na elektronice způsobíte jiné osobě (mimo osob ve společné domácnosti).


S uzavřením výhodného pojištění elektroniky vám pomůže online kalkulačka. Srovnejte si pojištění domácnosti, havarijního pojištění nebo cestovního pojištění. Na jednom místě si porovnáte ceny a podmínky produktů od různých pojišťoven.

Co dělat při pojistné události

Pojistnou událost ohlaste neprodleně své pojišťovně, nejlépe telefonicky nebo pomocí formuláře na internetu.

Připravte si:

  • číslo pojistné smlouvy a údaje o pojištěné věci,

  • datum, čas a místo vzniku pojistné události,

  • informace o tom, jak k pojistné události došlo a jaký je rozsah poškození,

  • podklady pro prokázání vzniku škody (např. protokol o oznámení krádeže na policii).


Počítejte s tím, že pojišťovna vám určí, kam máte zařízení poslat na opravu.

Blog

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici.