Žena stojí před prosklenou stěnou domu

Pojištění chaty: Proč byste si měli pojistit i hezký výhled?

Navrhli jste si chatu tak, aby uvnitř bylo co nejvíce světla? Velká okna či prosklené dveře jsou moderní a kromě dostatku světla vám poskytnou i krásný výhled do okolí. Jenže s množstvím skleněných ploch se zvyšuje také riziko jejich rozbití. Je proto důležité tomu přizpůsobit pojištění chaty.

Pojištění skel aneb není sklo jako sklo

Možná si ani neuvědomujete, kolik skleněných ploch může na chatě být. Nejde jen o okna či dveře. V interiéru bývají ještě zrcadla, skla osazená v nábytku nebo dokonce akvária. Je důležité si uvědomit, že z pohledu základních typů pojištění není sklo jako sklo. Do pojištění nemovitosti spadají skla spojená se stavbou budovy, tedy například okna a dveřní výplně. Na další skleněné plochy uvnitř chaty ale potřebujete pojištění domácnosti, které se vztahuje na samotné vybavení.

Kompletní ochranu všech skel vám poskytne jen kombinace obou typů pojištění. Pokud vám jde v rámci interiéru výhradně o pojištění skleněných ploch, tak si k pojištění nemovitosti můžete sjednat pouhé připojištění skel. Nicméně ne všechny pojišťovny podobnou kombinaci nabízí.

Rozbité sklo může mít celou řadu příčin – rozdováděné děti nebo domácí mazlíčky, přírodní živly, neopatrnou manipulaci s okolními předměty a mnohé další. Proto je ideální, když si sjednáte variantu pojištění all risk, která kryje všechna rizika a nebezpečí.

Domov v bezpečí

Chraňte to, na čem vám záleží

Správně sjednané pojištění majetku vám pokryje náklady na opravu škody. Pomůžeme vám s výběrem i sjednáním nejlepší nabídky pro vás, jednoduše a online.

Vyberte jednu z možností:

Důležitá je samozřejmě i prevence rizik. Například u oken vám s ochranou skel pomohou okenice, případně vnější rolety. U dalších skleněných ploch udělá hodně obyčejná opatrnost a neumisťování těžkých či jinak rizikových předmětů do blízkého okolí.

Věděli jste?

Podle statistik České asociace pojišťoven (ČAP) stálo poškození nebo zničení skla v roce 2022 za 12 376 majetkovými škodami v ČR. To znamená téměř 34 pojistných událostí každý den.

Kdy o pojištění skel uvažovat?

Pojištění skel dává smysl zejména v případě, kdy máte větší množství oken a dalších skleněných ploch. Pryč jsou časy, kdy chaty mívaly jen pár malých oken, navíc s ochranou v podobě okenice. Dnes klidně narazíte na velká francouzská okna a zasklené lodžie nebo terasy. V těchto situacích je pojištění rozhodně na místě. Rozbité sklo se totiž může pěkně prodražit –⁠ výměna skla vás u běžného plastového okna vyjde na cca 2–⁠5 tisíc Kč podle velikosti a typu, výměna celého okna stojí v průměru až okolo 10 tisíc Kč.

Myslete i na vedlejší stavby

Pojištění skel by si měli sjednat také majitelé zimních zahrad a skleníků. Nezapomeňte si ale ověřit, jak pojišťovna přistupuje k pojištění tzv. vedlejších staveb. Podle Martina Podávky z Pillow pojišťovny se na trhu setkáte s dvěma základními přístupy. Buď si klient zvolí pojistnou částku vedlejších staveb samostatně, nebo je dána sublimitem z pojistné částky hlavní budovy (například 20 % z pojistné částky). „Pillow používá první způsob, který má výhodu, že si klient nastaví částku přesně dle svých potřeb,“ vysvětluje Podávka a dodává, že u druhého přístupu představuje velké riziko podpojištění.

Kromě zimní zahrady či skleníku patří k nejčastějším vedlejším stavbám například:

 • garáž,

 • dílna,

 • stodola,

 • bazén,

 • zahradní altán,

 • studna.


Příklad: Studnu plánuje do pojištění zahrnout majitel chaty v Kytíně. Spolu se studnou by rád pojistil celou nemovitost, domácnost a speciálně také skla, protože chata má velké množství oken. Pojistná částka u nemovitosti činí 1 milion Kč, u domácnosti 250 tisíc Kč. Ve Srovnejto.cz jsme majiteli pro tento případ našli výhodné pojištění chaty za 2 088 Kč ročně.

Pojištění majetku

Chcete si najít nejvýhodnější nabídku i vy?

Přesně pro vás je určena kalkulačka pojištění chaty. Po vyplnění potřebných vstupních údajů o nemovitosti vám srovnáme nabídky pojišťoven. Vybranou nabídku vám naši specialisté na telefonu pomůžou i sjednat.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Lyže na horách zapíchnuté ve sněhu
  25. listopadu 2023|Jana Březinová
  Pojištění sportovního vybavení: Kryje i krádež lyží před chatou?

  Každoročně je v Alpách odcizeno sportovní vybavení za stovky milionů korun, zloději lyží a snowboardů se vyskytují i v českých horách. Sportovní vybavení si můžete pojistit v rámci cestovního pojištění nebo pojištění domácnosti. Dokáže ale pojistka ochránit lyže odložené před restaurací? Čtěte, jak české pojišťovny přistupují k pojištění sportovního vybavení.

 • deratizér v obleku
  17. listopadu 2023|Magdaléna Kubečková
  Hubení hmyzu a škůdců vám proplatí pojišťovna

  Za hubení hmyzu nebo hlodavců možná utrácíte zbytečně. Deratizaci, dezinsekci nebo likvidaci vosích hnízd poskytují pojišťovny v rámci asistenčních služeb. Vašeho deratizátora vám ale neproplatí: využívají vlastní smluvní partnery. Připravili jsme pro vás přehled asistenčních služeb našich smluvních pojišťoven v oblasti hubení škůdců. K tomu 7 snadných kroků, jak postupovat, pokud chcete, aby vám deratizaci nebo dezinsekci proplatila pojišťovna. 

 • Náhrobní kámen s věncem
  13. října 2023|Jana Březinová
  Pojištění hrobu chrání před řáděním přírodních živlů i vandalů

  Hřbitovní stavby nejsou levná záležitost – poškození vichřicí nebo vandaly znamená náklady na opravu v řádech desítek tisíc korun. Proto se vyplatí zvážit pojištění hrobu, které vyjde jen na několik set korun ročně. Některé pojišťovny ho dokonce automaticky zahrnují do pojištění jiné stavby.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Muž s kufrem odchází z domu
  21. července 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení domu před dovolenou: Jak ochránit domov před nezvanými hosty?

  Před odjezdem na dovolenou nejspíš řešíte organizaci celé cesty a balení. Zapomínat byste ale neměli ani na adekvátní zabezpečení bytu či domu. Váš opuštěný domov se totiž snadno může stát terčem zlodějů. Jakým způsobem nezvané hosty od „návštěvy“ odradit?

 • Bouřka s blesky nad městem
  13. července 2023|Petr Woff
  Hromosvod nestačí. 5 rad, jak při bouřce ochránit svoje spotřebiče

  Blesky zvyšují napětí v elektrickém vedení a následně ničí elektroniku, bojlery nebo elektrokotle. Bouřky takhle poškodily už každého čtvrtého Čecha a každoročně přibývají další případy. Přepěťová ochrana není drahá, stojí řádově stovky až tisíce Kč, ale každá technická vychytávka má svoje slabiny. Proto odpojte svoje spotřebiče ze sítě, pokud odcházíte ven anebo vidíte, že se obloha zatáhla bouřkovými mračny.

 • Oheň v grilu
  03. července 2023|Petr Pohůdka
  Škoda za 3,5 milionu: Co se může stát při grilování?

  Požár rodinného domu s celkovou škodou ve výši 3,5 milionu korun. Příčina? Nedbalost při manipulaci s grilem. To není modelový příklad z manuálu pojišťoven, ale skutečná událost, ke které došlo loni na Liberecku. Případ bohužel není nijak výjimečný, lidé rizika spojená s grilováním často podceňují. Jak uspořádat táborák nebo grilovačku bezpečně?

 • Kuchyně na chalupě
  12. dubna 2023|Petr Pohůdka
  Pojištění chaty: Jak chránit vybavení interiéru?

  Chaty už dávno nejsou místa, kde máme jen kamna a staré vybavení vyřazené před mnoha lety z domácnosti. Stále častěji na chatách vidíte vkusně vybavený interiér, do kterého majitelé investovali nemalé peníze. Je proto logické chránit svůj majetek za pomoci vhodného pojištění chaty.

 • 3 tipy, jak vybrat nejvýhodnější pojištění chalupy - Roubenka na samotě
  07. dubna 2023|Jana Březinová
  3 tipy, jak vybrat nejvýhodnější pojištění chaty

  Vlastníte chatu nebo chalupu, ale zatím ji nemáte pojištěnou? Hodnota rekreačních objektů se neustále zvyšuje, a tak vám v důsledku požáru nebo řádění přírodních živlů mohou vzniknout škody za miliony. Přitom základní pojištění chaty nemusí být nijak drahé. Poradíme, jak vybrat nejvýhodnější pojištění chaty.