Žena stojí před prosklenou stěnou domu

Pojištění chaty: Proč byste si měli pojistit i hezký výhled?

Navrhli jste si chatu tak, aby uvnitř bylo co nejvíce světla? Velká okna či prosklené dveře jsou moderní a kromě dostatku světla vám poskytnou i krásný výhled do okolí. Jenže s množstvím skleněných ploch se zvyšuje také riziko jejich rozbití. Je proto důležité tomu přizpůsobit pojištění chaty.

Pojištění skel aneb není sklo jako sklo

Možná si ani neuvědomujete, kolik skleněných ploch může na chatě být. Nejde jen o okna či dveře. V interiéru bývají ještě zrcadla, skla osazená v nábytku nebo dokonce akvária. Je důležité si uvědomit, že z pohledu základních typů pojištění není sklo jako sklo. Do pojištění nemovitosti spadají skla spojená se stavbou budovy, tedy například okna a dveřní výplně. Na další skleněné plochy uvnitř chaty ale potřebujete pojištění domácnosti, které se vztahuje na samotné vybavení.

Kompletní ochranu všech skel vám poskytne jen kombinace obou typů pojištění. Pokud vám jde v rámci interiéru výhradně o pojištění skleněných ploch, tak si k pojištění nemovitosti můžete sjednat pouhé připojištění skel. Nicméně ne všechny pojišťovny podobnou kombinaci nabízí.

Rozbité sklo může mít celou řadu příčin – rozdováděné děti nebo domácí mazlíčky, přírodní živly, neopatrnou manipulaci s okolními předměty a mnohé další. Proto je ideální, když si sjednáte variantu pojištění all risk, která kryje všechna rizika a nebezpečí.

Domov v bezpečí

Chraňte to, na čem vám záleží

Správně sjednané pojištění majetku vám pokryje náklady na opravu škody. Pomůžeme vám s výběrem i sjednáním nejlepší nabídky pro vás, jednoduše a online.

Vyberte jednu z možností:

Důležitá je samozřejmě i prevence rizik. Například u oken vám s ochranou skel pomohou okenice, případně vnější rolety. U dalších skleněných ploch udělá hodně obyčejná opatrnost a neumisťování těžkých či jinak rizikových předmětů do blízkého okolí.

Věděli jste?

Podle statistik České asociace pojišťoven (ČAP) stálo poškození nebo zničení skla v roce 2022 za 12 376 majetkovými škodami v ČR. To znamená téměř 34 pojistných událostí každý den.

Kdy o pojištění skel uvažovat?

Pojištění skel dává smysl zejména v případě, kdy máte větší množství oken a dalších skleněných ploch. Pryč jsou časy, kdy chaty mívaly jen pár malých oken, navíc s ochranou v podobě okenice. Dnes klidně narazíte na velká francouzská okna a zasklené lodžie nebo terasy. V těchto situacích je pojištění rozhodně na místě. Rozbité sklo se totiž může pěkně prodražit –⁠ výměna skla vás u běžného plastového okna vyjde na cca 2–⁠5 tisíc Kč podle velikosti a typu, výměna celého okna stojí v průměru až okolo 10 tisíc Kč.

Myslete i na vedlejší stavby

Pojištění skel by si měli sjednat také majitelé zimních zahrad a skleníků. Nezapomeňte si ale ověřit, jak pojišťovna přistupuje k pojištění tzv. vedlejších staveb. Podle Martina Podávky z Pillow pojišťovny se na trhu setkáte s dvěma základními přístupy. Buď si klient zvolí pojistnou částku vedlejších staveb samostatně, nebo je dána sublimitem z pojistné částky hlavní budovy (například 20 % z pojistné částky). „Pillow používá první způsob, který má výhodu, že si klient nastaví částku přesně dle svých potřeb,“ vysvětluje Podávka a dodává, že u druhého přístupu představuje velké riziko podpojištění.

Kromě zimní zahrady či skleníku patří k nejčastějším vedlejším stavbám například:

 • garáž,

 • dílna,

 • stodola,

 • bazén,

 • zahradní altán,

 • studna.


Příklad: Studnu plánuje do pojištění zahrnout majitel chaty v Kytíně. Spolu se studnou by rád pojistil celou nemovitost, domácnost a speciálně také skla, protože chata má velké množství oken. Pojistná částka u nemovitosti činí 1 milion Kč, u domácnosti 250 tisíc Kč. Ve Srovnejto.cz jsme majiteli pro tento případ našli výhodné pojištění chaty za 2 088 Kč ročně.

Pojištění majetku

Chcete si najít nejvýhodnější nabídku i vy?

Přesně pro vás je určena kalkulačka pojištění chaty. Po vyplnění potřebných vstupních údajů o nemovitosti vám srovnáme nabídky pojišťoven. Vybranou nabídku vám naši specialisté na telefonu pomůžou i sjednat.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
  19. května 2023|Petr Woff
  Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

  Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

 • Nastavení kotle
  17. května 2023|Monika Šaríková
  Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

  Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

 • cestování-vozem
  15. května 2023|Petr Pohůdka
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

 • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
  14. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

  Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.

 • Turistka si prohlíží maďarský parlament
  13. května 2023|Jana Březinová
  Tipy na dovolenou v Evropě za pár korun

  Hledáte evropské město, kde si užijete fajn prodloužený víkend za cenu, která vás nezruinuje? Máme pro vás dva tipy, kam letos v létě vyrazit za poznáním.

 • Kalkulačka s brýlemi a bankovkami
  11. května 2023|Magdaléna Kubečková
  Začněte spořit na důchod už dnes

  Spoříte si na důchod? Děláte dobře. Příjmy od státu vám zřejmě nebudou stačit. Počet seniorů roste a vlády už léta tápou, z čeho penze v budoucnu financovat. Roky zaslouženého odpočinku vám tak může znepříjemnit citelný pokles životní úrovně. 

 • Dráty vysokého napětí
  09. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou ceny elektřiny v EU? Česká republika zaspala

  Evropská unie věří volnému trhu, takže cena elektrické energie vzniká na velkoobchodních burzách. Jednotlivé členské státy však spotřebitelům připočítávají různé distribuční poplatky a daně, nebo rozdávají dotace. Proto průměrná dánská domácnost zaplatí za kilowatthodinu (kWh) pětkrát více než typická maďarská rodina. Ale nejbouřlivější cenový vývoj zaznamenaly Rumunsko a Česká republika.

 • Pláž v letovisku Kemer v Turecku
  07. května 2023|Jana Březinová
  Levná dovolená u moře: Kde letos neutratíte majlant?

  Plánujete dovolenou na začátek léta, ale jste limitováni objemem finančních prostředků, které během ní můžete utratit? Nezoufejte! Máme pro vás několik tipů na levnou dovolenou u moře i v exotice za cenu, která neudělá díru v rodinném rozpočtu.

 • Nastavení teploty na radiátoru
  06. května 2023|Petr Woff
  Plynové topení: Komu se vyplatí?

  Typická česká rodina potřebuje komfortní vytápění, které není příliš drahé. Pokud kolem jejího domu vede plynovod, relativně levně vychází plynové topení. Potenciální úspora závisí na nutných investicích, na individuální spotřebě a na vybraném ceníku.

 • Žena sedí u stolu s nákupem a účtenkou
  05. května 2023|Jana Březinová
  Kdy bude konec zdražování potravin?

  Ceny některých potravin za poslední rok vzrostly téměř na dvojnásobek, další podražily o desítky procent. Zemědělci, výrobci i prodejci si stěžují na rostoucí ceny energií, přitom ty se v posledních měsících dostávají zpět do normálu. Kdy tedy zdražování potravin skončí?