Déšť stéká po střeše domu

Počítá vaše pojištění chaty s vodou?

Poškodila vám chatu voda? V prvotní chvíli vám nejspíš bude jedno, jestli šlo o vodovodní havárii či důsledek srážek – váš majetek je zkrátka poničen. Jenže z pohledu pojištění může jít o klíčovou záležitost. Máte svoji chatu nebo chalupu pojištěnou proti všem rizikům spojeným s vodou?

Vodovodní škody? Přes 120 případů denně

Pokud si sjednáváte pojištění chaty, rozhodně byste si měli vybrat produkt, který kryje vodovodní škody. U majetku se totiž dlouhodobě jedná o jednu z nejčastějších příčin pojistných událostí. Podle statistik České asociace pojišťoven (ČAP) stály vodovodní škody v loňském roce za více než 44 tisíci pojistnými událostmi, tedy zhruba za 16 % všech případů. Častější byly už jen škody způsobené vichřicí.

Vodovodní škody jsou v základním pojištění chaty standardně zahrnuty. Majitelé nemovitostí si ale často myslí, že z pohledu pojišťovny představují vodovodní škody totéž jako například zatečení střechou při prudkých srážkách nebo oblevě. Nicméně tak to není, jde o dvě různé skupiny rizik. Obleva či průtrž mračen zapříčiní tzv. škody z atmosférických srážek.

Ani škody z atmosférických srážek nejsou podle statistik ČAP ničím neobvyklým. V loňském roce atmosférické srážky způsobily přes 11 tisíc pojistných událostí – více než požár nebo vandalismus.

Domov v bezpečí

Chraňte to, na čem vám záleží

Správně sjednané pojištění majetku vám pokryje náklady na opravu škody. Pomůžeme vám s výběrem i sjednáním nejlepší nabídky pro vás, jednoduše a online.

Vyberte jednu z možností:

Atmosférické srážky: Pojištění je nemusí vždy zahrnovat

Přístup pojišťoven se v otázce vodovodních škod a škod z atmosférických srážek liší. U některých subjektů obě hrozby pokrývá již základní pojištění majetku. Do této skupiny patří například UNIQA. „Obě rizika se nacházejí v pojištění Domov & bezpečí v úrovních MINI, PLUS a EXTRA,“ uvádí Eva Svobodová, tisková mluvčí pojišťovny. Také u Pillow pojišťovny mají klienti krytá obě rizika již v základních produktech.

Nicméně zdaleka to neplatí pro všechny pojišťovny. Například u Kooperativy je zatečení srážek ze základního pojištění PRIMA vyčleněno. Tyto škody kryje až komplexnější pojištění KOMFORT. Podobný přístup volí i další pojišťovny, proto si před sjednáním pojištění chaty vždy ověřte, že se produkt vztahuje i na atmosférické srážky.

Pojištění chaty by mělo chránit nemovitost i domácnost

Při výběru pojištění chaty musíte dále zohlednit, jakou část majetku chcete ochránit. Pojišťovny totiž rozlišují mezi pojištěním nemovitosti a pojištěním domácnosti. První typ pojištění se vztahuje na samotnou stavbu a součásti, které jsou s ní pevně spojeny (okna, zdi, dveře apod.). Druhý kryje škody na vybavení.

Pokud máte u chaty sjednané jen pojištění nemovitosti, pak vám pojišťovna při vodovodních škodách proplatí pouze škody na stavbě. Za zničené vybavení chaty ale nedostanete ani korunu. Proto je důležité při sjednávání pojištění chaty myslet na nemovitost i domácnost.

Příklad: Majitel chaty v Nejdku hledá adekvátní pojištění. Plánuje pojistit nemovitost, domácnost a zahrnout chce také riziko atmosférických srážek. Pojistná částka u nemovitosti činí 6,4 mil. Kč, u domácnosti 1 mil. Kč. Srovnejto.cz dokáže v podobném případě zajistit pojištění za 2 940 Kč ročně.

Výhodné pojištění nemovitosti

Přemýšlíte, na kolik by vyšlo pojištění vás?

Kalkulačka pojištění chaty vám dá odpověď během několika minut. Stačí, když do ní vyplníte základní údaje o nemovitosti a my vám zdarma srovnáme nabídky hlavních pojišťoven. Tu nejlepší nabídku pro vás vám pomůžeme i sjednat jednoduše z pohodlí domova.

5 tipů, jak chránit chatu před vodou

Nejlepší je pochopitelně pojistným událostem předcházet. Těchto 5 tipů vám s tím pomůže.

 • Nezanedbávejte údržbu a výměnu hadic, které přivádí vodu do domácích spotřebičů a dalších zařízení.

 • Nenechávejte pračku či myčku v provozu, když na chatě nejste. Při odjezdu vždy zavírejte všechna okna.

 • Při odjezdu na delší dobu vypínejte hlavní přívod vody.

 • Před zimou včas vypusťte vodu z otopné soustavy.

 • Nechte náhradní klíče u spolehlivých sousedů, aby někdo mohl v případě vaší nepřítomnosti rychle zareagovat.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
  19. května 2023|Petr Woff
  Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

  Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

 • Nastavení kotle
  17. května 2023|Monika Šaríková
  Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

  Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

 • cestování-vozem
  15. května 2023|Petr Pohůdka
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

 • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
  14. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

  Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.

 • Turistka si prohlíží maďarský parlament
  13. května 2023|Jana Březinová
  Tipy na dovolenou v Evropě za pár korun

  Hledáte evropské město, kde si užijete fajn prodloužený víkend za cenu, která vás nezruinuje? Máme pro vás dva tipy, kam letos v létě vyrazit za poznáním.

 • Kalkulačka s brýlemi a bankovkami
  11. května 2023|Magdaléna Kubečková
  Začněte spořit na důchod už dnes

  Spoříte si na důchod? Děláte dobře. Příjmy od státu vám zřejmě nebudou stačit. Počet seniorů roste a vlády už léta tápou, z čeho penze v budoucnu financovat. Roky zaslouženého odpočinku vám tak může znepříjemnit citelný pokles životní úrovně. 

 • Dráty vysokého napětí
  09. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou ceny elektřiny v EU? Česká republika zaspala

  Evropská unie věří volnému trhu, takže cena elektrické energie vzniká na velkoobchodních burzách. Jednotlivé členské státy však spotřebitelům připočítávají různé distribuční poplatky a daně, nebo rozdávají dotace. Proto průměrná dánská domácnost zaplatí za kilowatthodinu (kWh) pětkrát více než typická maďarská rodina. Ale nejbouřlivější cenový vývoj zaznamenaly Rumunsko a Česká republika.

 • Pláž v letovisku Kemer v Turecku
  07. května 2023|Jana Březinová
  Levná dovolená u moře: Kde letos neutratíte majlant?

  Plánujete dovolenou na začátek léta, ale jste limitováni objemem finančních prostředků, které během ní můžete utratit? Nezoufejte! Máme pro vás několik tipů na levnou dovolenou u moře i v exotice za cenu, která neudělá díru v rodinném rozpočtu.

 • Nastavení teploty na radiátoru
  06. května 2023|Petr Woff
  Plynové topení: Komu se vyplatí?

  Typická česká rodina potřebuje komfortní vytápění, které není příliš drahé. Pokud kolem jejího domu vede plynovod, relativně levně vychází plynové topení. Potenciální úspora závisí na nutných investicích, na individuální spotřebě a na vybraném ceníku.

 • Žena sedí u stolu s nákupem a účtenkou
  05. května 2023|Jana Březinová
  Kdy bude konec zdražování potravin?

  Ceny některých potravin za poslední rok vzrostly téměř na dvojnásobek, další podražily o desítky procent. Zemědělci, výrobci i prodejci si stěžují na rostoucí ceny energií, přitom ty se v posledních měsících dostávají zpět do normálu. Kdy tedy zdražování potravin skončí?