Vosí hnízdo pod střechou

Kryje pojištění majetku pád parašutisty na dům nebo encefalitidu? Aneb o čem lidé často neví, že mají pojištěno

Pojištění domácnosti a nemovitosti je nejčastěji využíváno pro situace jako vichřice, vytopení sousedů, vloupání a další. Najde se ale i řada netradičních situací, na které tato pojištění myslí. Jen o nich lidé často neví.

Když vytopíte sousedy, automaticky vše nahlásíte svojí pojišťovně, které pak i všichni poškození budou na číslo vaší smlouvy hlásit žádost o náhradu škody. Stejně tak když vás vykradou, budete kromě na policii všechno hlásit i na pojišťovnu. Co když ale na váš dům omylem spadne parašutista a poškodí střechu? A nebo co když zjistíte, že váš soused od vás neoprávněně odebírá elektřinu?

Soused, co vám krade elektřinu

Nastávají těžké časy, ceny elektřiny stoupají. Při vyúčtování za elektřinu ale zjistíte, že máte platit tak vysokou částku, že jste snad elektřinou museli napájet celou bytovou jednotku. Začnete proto podrobněji řešit, za co platíte a dojdete k tomu, že objem odebrané elektřiny je násobně vyšší, než předchozí roky. A protože se u vás doma v rámci spotřeby mnoho nezměnilo, pátráte dál, až nakonec zjistíte, že na vaše odběrné místo je napojený soused, který odebírá elektřinu od vás. Na černo, pochopitelně.

Škoda, která vám vznikla, je v řádu desítek tisíc. Věděli jste, že můžete škodu nahlásit jako pojistnou událost v rámci pojištění domácnosti? Samozřejmě jde také o trestný čin, který musíte hlásit na Policii ČR, ale některé pojišťovny mají toto riziko kryté. Škodu vám tak proplatí a následně ji po viníkovi budou vymáhat sami.

Domov v bezpečí

Chraňte to, na čem vám záleží

Správně sjednané pojištění majetku vám pokryje náklady na opravu škody. Pomůžeme vám s výběrem i sjednáním nejlepší nabídky pro vás, jednoduše a online.

Vyberte jednu z možností:

Zkažené jídlo a zničená podlaha u rozbité lednice

Na pojišťovnu rovněž můžete nahlásit škodu, která vám vznikla v důsledku rozbité lednice. V praxi se takové situace stávají tehdy, kdy se nejméně hodí. Například když jedete na dovolenou a na celou spoušť tak přijdete až po návratu. Lednice je na odpis, a stejně tak jídlo v ní. Navíc ještě vyteklá lednice způsobila škodu na plovoucí podlaze, kterou je potřeba vyměnit.

I takovou situaci můžete řešit s pojišťovnou. Ta vám uhradí škodu za zkažené jídlo a za opravu zničené podlahy. A někdy vám dokonce zaplatí i opravu lednice.

Věci, které jsou odcizeny vaší dceři při studiu ve Španělsku

Řada lidí si myslí, že pojištění domácnosti se vztahuje jen na majetek, který se nachází uvnitř konkrétního bytu či domu, nikoli mimo něj. Není to ale úplně pravda. Pojišťovny například kryjí také věci vašich studujících dětí.

Pokud tedy například vaše dcera odletí studovat do Španělska a na místní koleji dojde k odcizení jejích osobních věcí, pojišťovny škodu uhradí.

Pojištění proti klíšťové encefalitidě

Při podezření na klíšťovou encefalitidu nejspíše jako první navštívíte doktora a poprosíte o příslušná vyšetření. Věděli jste ale, že pokud se u vás klíšťová encefalitida potvrdí, můžete to pojišťovně nahlásit jako pojistnou událost?

Toto nabízí na našem trhu pouze Uniqa Pojišťovna, a to v rámci svého balíčku Domov & bezpečí. Jde o unikát, protože jde o spojení pojištění smrti nebo hospitalizace následkem klíšťové encefalitidy v majetkovém pojištění, což v současné době nikdo jiný na trhu nenabízí.

Chraňte vybavení vašeho domu

Pomůžeme vám s pojištěním elektroniky, nábytku i starožitností už od 150 Kč měsíčně.


Vyberte jednu z možností:

Máte doma sršní či vosí hnízda? Poproste o odstranění pojišťovnu

Další ne úplně běžnou situaci, na kterou pojištění domácnosti myslí, je odstranění vosích či sršních hnízd z vašeho domu. Pokud se příště budete potýkat s náletem vos a sršní, nemusíte volat specializovanou firmu a platit náklady na odstranění. Asistenční služby pojišťoven to vyřeší za vás.

Pokud máte toto riziko kryté, stačí zavolat na asistenční službu a ta sama vyšle pověřenou osobu, aby vás hnízda zbavila.

Pád parašutisty na dům

A na závěr uveďme netradiční situaci z pojištění nemovitosti. Už se vám někdy stalo, že by na váš dům spadl odpad z letadla? Snadno vám poškodí střechu a oprava pak může být poměrně drahá. Ačkoli to není moc běžný typ škod, pojištění nemovitosti na ně myslí a opravu vám uhradí.

A co třeba poškozená střecha v důsledku špatného přistání parašutisty? Může se stát, že parašutista neodhadne situaci a místo na přilehlém poli přistane na vaší střeše. Samozřejmě ji poškodí, což znamená vynaložit peníze na opravu střechy.

Někdy pojištění nemovitosti tuto situaci kryje, není to však pravidlo.

„Většina pojištění na trhu nekryje škodu na majetku, když na dům spadne parašutista. Není totiž neživý a nejedná se o pád věci. Pojišťovna Pillow má ale v podmínkách přímo popsáno, že zaplatí i škody po pádu či chybném přistání parašutisty či paragladisty,“ informuje Martin Podávka, tiskový mluvčí Pillow pojišťovny.

Nezapomeňte si pojistit majetek

Doma vás může překvapit extrémní počasí, zloději i neohleduplní sousedé. Srovnejte si nabídky jednotlivých pojišťoven s pomocí naší online kalkulačky a mějte klid na duši. Vybrané pojištění vám sjednáme do pár minut.

Vyberte jednu z možností:

Ptejte se a zajímejte se

Pokud se vám příště doma stane nějaká ne zcela typická událost, zkuste nejdříve nahlédnout do pojistné smlouvy nebo rovnou zavolejte do pojišťovny a svou situaci jim popište. Ne všechny pojišťovny kryjí všechna výše uvedená rizika, ale pokud zrovna vy máte toto riziko kryté, je výhodnější využít pojištění, než řešit situaci po vlastní ose.

PojišťovnaPád odpadu z letadla na střechu domuPřistání parašutisty či paraglidisty na střeše domuElektřina na černo odebíraná sousedemZkažené jídlo, zničená podlaha vlivem rozbité ledniceŠkoda na věcech dětí studujících v EvropěKlíšťová encefalitidaOdstranění vosích a sršních hnízd

Allianz pojišťovna

ANO

ANO

NE

ANO (lednice do 5 let od koupě)

NE

NE

ANO

ČPP

ANO

NE

NE

ANO

NE

NE

ANO

ČSOB Pojišťovna

ANO

NE

NE

NE

NE

NE

ANO

Direct pojišťovna

ANO

ANO

NE

ANO (lednice do 5 let od koupě)

NE

NE

ANO

Kooperativa pojišťovna

ANO

ANO

NE

ANO

ANO

NE

ANO

Maxima pojišťovna

ANO

NE

ANO

ANO (kromě lednice)

NE

NE

NE

Pillow pojišťovna

ANO

ANO

ANO

ANO (lednice do 5 let stáří)

ANO

NE

ANO

Slavia pojišťovna

ANO

NE

NE

ANO

NE

NE

ANO

Uniqa Pojišťovna

ANO

ANO

NE (ale poskytne právní podporu z pojištění)

ANO (lednice do 7 let stáří)

ANO

ANO

ANO

Veronika Doskočilová Více článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Chata v horách
  Dům a domácnost
  16. března 2023|Jana Březinová
  Podpojištění chat a chalup aneb když vám pojišťovna nahradí jen část škody

  Češi mají sjednáno pojištění nemovitosti na správnou částku pouze ve 30 % případů. Zbytek nemovitostí je podpojištěno, a to platí i pro chaty a chalupy. Vysoká inflace přitom propast mezi pojistnou částkou a hodnotou rekreačního bydlení dál prohlubuje.

 • Zasněžená chata v zimě
  Dům a domácnost
  14. března 2023|Jana Březinová
  10 kroků, jak na zazimování chaty

  Vypnout lednici, zhasnout a zamknout? Jestli opouštíte chatu na celou zimu, tak to rozhodně nestačí. Máme pro vás jednoduchý návod, jak na zazimování chaty, aby vás na jaře nečekala nepříjemná překvapení. Kromě pečlivých příprav na zimu vám s ochranou majetku pomůže i pojištění chaty.

 • Dům a domácnost
  15. ledna 2023|Jana Březinová
  Jak správně stanovit pojistnou částku u pojištění majetku?

  U pojištění majetku si dejte pozor na správné určení pojistné částky. Jinak se může stát, že bude vaše nemovitost podpojištěná a v případě pojistné události vám pojišťovna neuhradí celou škodu. Pojistnou smlouvu byste také měli pravidelně aktualizovat, a to zejména teď v době vysoké inflace.

 • Hořící svíčka na vánočním stromku
  Dům a domácnost
  15. prosince 2022|Jana Březinová
  Chraňte sebe a svůj domov během vánočních svátků

  Svátky klidu a pohody se mohou díky chvilce nepozornosti proměnit v tragédii. O Vánocích roste riziko vzniku požárů, úrazů a nehod, a to i při zcela běžných činnostech, jako je úklid. Přitom většině z nich můžete předcházet. Máme pro vás tipy, na co si dát během svátků pozor.

 • Nemáte pojištěný dům - Rodina na ulici před svým domem
  Dům a domácnost
  18. listopadu 2022|Veronika Doskočilová
  Nemáte podpojištěný dům? I při malé škodě a vysokém krytí nemusíte dostat skoro nic

  Při podpojištění nemovitosti pojišťovny nemusí, ale většinou krátí pojistné plnění, a to stejným poměrem, jakým je nemovitost podpojištěná. Za určitých okolností tak můžete dostat jen zlomek toho, co vynaložíte za opravu.

 • Chaty a chalupy jako trend - Roubenka
  Dům a domácnost
  20. října 2022|Veronika Doskočilová
  Chaty a chalupy jako trend

  Češi se ve velkém stěhují na chaty a chalupy. Zapomínají ale na aktualizaci pojistek. Rekonstrukce i nové vybavení zvyšuje hodnotu nemovitosti i několikanásobně.

 • Drahý obraz si můžete připojistit v rámci druhého domácího pojištění - Domácí zátiší z obrazem
  Dům a domácnost
  18. října 2022|Veronika Doskočilová
  Drahý obraz si můžete pojistit v rámci pojištění domácnosti, ale i samostatně

  Máte doma drahý obraz na plátně? Většinou ho stačí zahrnout do pojištění domácnosti. U dražších kusů je ale potřeba samostatné pojištění i posudek. A hodnotí se i zabezpečení nemovitosti.

 • Průvodce koupí pozemku a výstavbou - manželé prochází stavbu domu
  Dům a domácnost
  15. října 2022|Jana Březinová
  Průvodce koupí stavebního pozemku a výstavbou

  V dnešní době představuje koupě pozemku investici v řádech milionů korun, proto jeho výběr neuspěchejte. Jinak se může stát, že se vám výstavba rodinného domu prodraží nebo vůbec nebude možná. Po zahájení výstavby předcházejte neočekávaným výdajům pomocí pojištění hrubé stavby.

 • Podpis smlouvy o pojištění majetku
  Dům a domácnost
  10. října 2022|Veronika Doskočilová
  Máte podpojištěnou nemovitost? Následky mohou být finančně likvidační

  Podpojištění nemovitosti vám v případě pojistné události plnění od pojišťovny výrazně zkrátí. Místo peněz za skutečnou škodu tak můžete dostat jen zlomek, který vám škodu nenahradí.

 • Žena maluje po rekonstrukci bytu
  Dům a domácnost
  16. září 2022|Jana Březinová
  Ceny za rekonstrukci šly rapidně nahoru, nepodceňujte to

  V posledních měsících výrazně vzrostla cena stavebních materiálů i práce řemeslníků. To znamená jediné – rekonstrukce bytu se prodraží. Na kolik teď rekonstrukce vyjde a má smysl čekat na zlevnění? Na co si dát pozor a jak ušetřit, aniž byste museli dělat kompromisy v kvalitě?

 • Poškozená střecha domu po pádu stromu
  Dům a domácnost
  12. září 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Buďte připraveni na všechny živelné pohromy

  Přírodní živly udeří svoji silou mnohdy nečekaně a působí velké škody na relativně malém území. Tornáda, vichřice, povodně, ale i krupobití nebo oheň a sníh představují v posledních letech podstatnou část pojistných událostí, které musí pojišťovny řešit. Jen loni vyplatily za škody na majetku 6,45 miliardy korun, což byl proti roku 2020 nárůst o 117 %. Proto je nezbytně nutné pojištění nepodceňovat a samotnou pojistku správně nastavit.

 • Jak na zabezpečení chat a chalup proti zlodějům - Chata s terasou pod kopcem, kamenná cesta
  Dům a domácnost
  07. září 2022|Jana Březinová
  Jak na zabezpečení chat a chalup proti zlodějům

  Léto se chýlí ke konci a brzy začnou žně pro vykradače chat a chalup. Opuštěné rekreační objekty jsou snadnou kořistí, protože v zimních měsících mají zloději na vloupání klid. Navíc v letošním roce počet vloupání do chat a chalup vzrostl. Jak na zabezpečení chaty, aby se vám lupiči vyhnuli? A jak si správně nastavit pojištění chaty, aby vám pokrylo případné škody?

 • Pár mezi krabicemi v novém bytě
  Dům a domácnost
  29. srpna 2022|Jana Březinová
  Odpovědnost jako součást pojištění nemovitosti

  Stačí chvilka nepozornosti a můžete zavinit škody za miliony –⁠ ať už vytopíte sousedy nebo někoho srazíte na kole. Nezanedbatelné škody na cizím majetku mohou způsobit také vaše děti či domácí mazlíčci. I když máte „den blbec“, pojištění odpovědnosti vás spolehlivě ochrání. Přesto ho má sjednáno jen 39 % Čechů.

 • Prasknuté potrubí v kuchyni
  Dům a domácnost
  19. srpna 2022|Petr Pohůdka
  Výhody pojištění domácnosti v nájemním bydlení

  Bydlíte v pronajatém bytě nebo domě? To ještě neznamená, že veškeré pojištění obstará majitel nemovitosti. Podceňovat byste neměli zejména pojištění domácnosti a odpovědnosti za škodu. Proč se vyplatí sjednat pojištění bytu v nájmu a v jakých případech vás smlouva s pojišťovnou ochrání před nepříjemnostmi?

 • nájem-nebo-hypotéka
  HypotékyDům a domácnost
  05. července 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Nájem vs. hypotéka na byt: Kdy se co vyplatí?

  Žít ve vlastním by chtěl každý. Bohužel zdaleka už ne každý si může dovolit koupit byt či dokonce dům. Rostou ceny nemovitostí, hypotéky jsou dražší a podmínky získání přísnější, ale o mnoho lépe na tom nejsou ani nájmy. Nakonec nejvíce záleží na aktuální finanční situaci.

 • asistence
  Dům a domácnost
  26. května 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Asistenční služby u majetku: Víte, v jakých situacích se vám můžou hodit?

  Zabouchnuté dveře, deratizace nebo třeba servis elektrospotřebičů. Víte, co mají všechny tyto služby společného? Mnohé pojišťovny je nabízejí v rámci balíčků asistenčních služeb. Asistenční služby jsou totiž (minimálně v základní verzi) součástí všech majetkových pojistných smluv a extra se za ně nepřiplácí. Proto jsou často opomíjené a řada pojistníků dokonce ani netuší, že je může aktivně využívat.

 • pronájem
  Dům a domácnost
  10. května 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Pronájem bytu: Kde hledat ty nejlepší nabídky a na co se ptát při osobní prohlídce?

  Vzhledem k aktuálním úrokovým sazbám a současné situaci jste se rozhodli pro pronájem bytu. Kde takový pronájem hledat a jak se na celý proces vlastně připravit? Máme pro vás praktické rady i tipy, které využijete při samotné prohlídce.

 • Dům a domácnost
  02. května 2022|Jana Březinová
  Jak se vyhnout požáru v domácnosti

  Většina požárů v domácnosti způsobí lidská chyba –⁠ neopatrnost, nedbalost nebo ponechání dětí či domácích mazlíčků bez dozoru. Přitom chvilka nepozornosti může zavinit obrovské škody na majetku a především zdraví. Zjistěte, jaké zásady dodržovat, abyste předešli požáru v domácnosti i jak se s ohněm vypořádat, aby byly škody co nejmenší.

 • Kupujeme byt - Mladý pár, makléřka, světlý pokoj, dřevěná podlaha
  Dům a domácnost
  22. března 2022|Jana Březinová
  Kupujeme byt: Na co se zaměřit při prohlídce

  Konečně jste našli byt, který se vám líbí a chystáte se na prohlídku? Koupě bytu je obrovská investice, a tak byste neměli nic ponechat náhodě. Prohlídka představuje zásadní krok, který vám pomůže odhalit nedostatky a možné budoucí problémy. Na co si dát pozor při koupi bytu?

 • lupič páčí okno
  Dům a domácnost
  Jak zabezpečit dům proti krádeži i živlům? Vsaďte na bezpečnostní dveře i kamery

  V průběhu roku 2021 Policie ČR evidovala 24 638 krádeží a 28 321 vloupání. Spolu s dalšími zločiny tak zjistila zhruba 71 400 majetkových trestných činů. Jak dům, byt či chatu zabezpečit a ochránit před zloději a živly?

 • žena ruce nad modelem baráku
  Dům a domácnost
  31. ledna 2022|Jana Poncarová
  8 tipů, kdy vám přijde vhod pojištění domácnosti a stavby

  Ač jste sebeopatrnější, můžou v životě nastat situace, které s vámi zacloumají a způsobí vám škody. Proto existuje pojištění. Pojistit si dnes můžete opravdu cokoliv, co je vám drahé. Vybavení domácnosti, sbírku umění i stavbu samotnou. Vysvětlíme vám, jaký je rozdíl mezi jednotlivými typy pojistek a proč vám v současné nejisté době přijdou vhod.

 • Podpis smlouvy - model domu
  Dům a domácnost
  22. ledna 2022|Jana Poncarová
  Co vše kryje pojištění stavby?

  Každý, kdo má majetek, se ho snaží chránit. Ať už vlastníte rodinný dům, vilu, chatu nebo chalupu, jejich pojištění je na místě. Ukážeme vám, na co vše se vztahuje pojištění stavby a jaké možnosti pojištění nemovitosti aktuálně existují.

 • Matka s dcerou u vánočního stromu
  Dům a domácnost
  21. prosince 2021|Vendula Flassig Vrablová
  Bezpečný domov během Vánoc: Jak se chránit před požáry a jinými katastrofami

  Vánoce by měly být svátky klidu a pohody, někdy se ale kvůli malé chvilce nepozornosti promění v pohromu. To potvrzují i záchranáři, kteří každoročně zasahují u požárů a úrazů. Připomeňte si, jaká rizika na vás během Vánoc v domácnosti číhají a jak jim předcházet.

 • Obývací pokoj se zelenou sedačkou
  Dům a domácnost
  20. listopadu 2021|Vendula Flassig Vrablová
  Na co se vztahuje pojištění domácnosti? Na víc věcí, než byste možná čekali

  Pořídit si vysněný dům nebo byt je v dnešní době takovým malým vítězstvím. Stačí ale jeden nečekaný rozmar přírody nebo návštěva nenechavého zloděje a místo perfektně vybaveného interiéru vám zbydou oči pro pláč. Abyste bezpečně ochránili svůj majetek, je dobré sjednat si pojištění domácnosti. Na co všechno se tahle pojistka vztahuje a proč si ji neplést s pojištěním nemovitosti?

 • energie setreni
  EnergieDům a domácnost
  11. listopadu 2021|Monika Šaríková
  Co dělat, pokud máte vysoké zálohy na energie

  Přestože spousta lidi se teď bude snažit šetřit na spotřebě energií, výsledek se jim projeví až ve vyúčtování. Do té doby bude třeba platit vysoké zálohy, které však spousta domácností momentálně není schopna splácet. Přinášíme vám desatero rad, jak si tuto situaci alespoň trochu zlehčit.

© 2023 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.