Blog
Hypotéky
Odhad ceny nemovitosti

Odhad nemovitosti: Kde ho získáte zdarma a kde naopak zaplatíte?

29. října 2021|Vendula Flassig Vrablová|

Vlastnictví nemovitosti s sebou přináší řadu situací, kdy po vás bude banka nebo jiná instituce žádat odhad ceny vašeho domu či bytu. Při odhadu nemovitosti navíc hraje roli spousta specifických faktorů a pouze opravdoví odborníci dokáží vypočítat cenu nemovitosti správně. Kolik za odhad zaplatíte a kde ho můžete získat zcela zdarma?

Zjistite více o hypotéce

K čemu je vlastně odhad nemovitosti dobrý?

Existují různé situace, kdy je potřeba stanovit odhad nemovitosti. Odhad ceny bytu či domu  budete potřebovat například pro banku ve chvíli, kdy žádáte o hypotéku, při dědickém řízení, při rozvodovém řízení, pro finanční úřad k zaplacení daní a v neposlední řadě i při samotném prodeji nemovitosti. Na tomto místě je pak důležité zmínit, že ne ve všech případech bude nutné doložit znalecký posudek o ceně. V některých případech vám bude stačit odhad od profesionálního realitního makléře.

3 typy odhadů nemovitosti

Věděli jste, že v souvislosti s bydlením se můžete setkat hned s několika druhy ocenění nemovitosti? Pokud se v této oblasti příliš neorientujete, můžou pro vás být některé pojmy onou pomyslnou španělskou vesnicí. S jakými typy odhadů nemovitosti se tedy u nás můžete setkat a kolik vás to bude stát?

1. Bankovní odhad nemovitosti

V tomto případě se jedná o  znalecký posudek o výši zástavní hodnoty  dané nemovitosti, který vypracuje smluvní znalec banky. Většinou ho můžete získat zdarma, někde si za něj ale odpovídajícím způsobem zaplatíte. Například Air Bank nabízí standardní odhad bytu za poplatek 4500 Kč. U rodinného domu jde o 5500 Kč. Stejný poplatek si účtuje i banka Creditas. Česká spořitelna a ČSOB si účtují za odhad bytové jednotky 3900 Kč a o tisícovku víc za odhad rodinného domu. Nejlevnější je mBank, u které za odhad bytu zaplatíte 3800 Kč a za odhad domu pak o tisícovku víc. Vždy ale počítejte s tím, že tento odhad je zpravidla  o 10 % - 20 % nižší, než je kupní cena nemovitosti. To slouží bance jako pojistka v případě, že nebudete hypotéku včas a řádně splácet a banka bude nucena vaši nemovitost prodat.

2. Tržní odhad

Neboli taky odhad ceny nemovitosti při prodeji zohledňuje veškeré aspekty nemovitosti, které na ni mohou mít vliv. V tomto případě tak bude zkoumán nejen stav nemovitosti, její velikost či dispozice, ale také lokalita, dostupnost služeb v okolí či dopravní situace. Tržním odhadem je stanovena reálná tržní cena nemovitosti a zpravidla k ní nepotřebujete soudního znalce. Za tržní odhad ceny bytu většinou zaplatíte okolo 3 000 Kč, za rodinný dům či chalupu pak přibližně 5 000 Kč. Nejdražší je odhad hodnoty bytového domu nebo firemní budovy, který vyjde cca na 10 000 Kč. Jednotlivé ceny za odhady se navíc mohou lišit v rámci jednotlivých lokalit (ty nejdražší jsou zpravidla v Praze a Středočeském kraji).

Mladý pár plánuje bydlení

3. Soudní odhad nemovitosti

Jak už název napovídá, tady se bez spolupráce se soudním znalcem neobejdete. Znalec v tomto případě připraví znalecký posudek o nemovitosti, který poté předložíte u soudu při různých sporech (např. rozvodové řízení, exekuce, insolvenční řízení, rozvod, majetkové spory) či  finančnímu úřadu. Znalecký odhad nemovitosti se výrazně liší od tržní ceny, protože posuzuje jiné záležitosti než tržní odhad a výsledná cena může být výrazně nižší než cena tržní. Za jeho vypracování si též odpovídajícím způsobem připlatíte. Nejčastěji se cena znaleckých posudků u bytů pohybuje od 2 800 do 4 000 Kč, u domů od 5 500 do 7 000 Kč.

Odhadovat cenu nemovitosti svépomocí se nevyplácí 

Někteří by mohli na tomto místě namítnout, že pro prodej domu nebo bytu služby znalce nebo jiného odborníka nepotřebují a cenu jednoduše odhadnou sami. Takový postup se ale nemusí vždy vyplatit. Určit správnou cenu nemovitosti je věda a majitelé nemovitostí, kteří se rozhodnou ji prodat vlastními silami, mají často velmi zkreslené představy ohledně prodejní ceny.

Ve finále tak opravdu nestačí prozkoumat realitní servery a výslednou cenu nemovitosti jednoduše „odhadnout“. Prodejní cena se totiž většinou nerovná ceně inzerované, takže nevíte, za kolik se nemovitosti ve skutečnosti prodaly. Výslednou cenu navíc ovlivňuje nejen lokalita, ale třeba podlaží, blízkost silnice či výhledy z oken. Pokud navíc cenu nadsadíte, stane se z nemovitosti „ležák“, který budete ve výsledku nuceni prodat pod cenou.

Zjistit více o hypotéce

Na internetu můžete získat odhad nemovitosti zdarma

Spousta majitelů nemovitostí též namítne, že na internetu existuje nespočet kalkulaček, které za vás vypracují  odhad nemovitosti  zcela  nezištně a zdarma. Narazit na ně můžete třeba na webu  odhad-zdarma.cz nebo  reas.cz v sekci „Atlas cen“. Tahle služba může vypadat na první pohled lákavě. Na ten druhý ovšem opět zjistíte, že ceny takto vygenerované jsou pouze orientační

Zmíněné kalkulačky totiž využívají data z veřejné inzerce nemovitostí, data z katastrálního úřadu, případně kombinace obojího a nemají příliš dobrou vypovídací hodnotu. Pokud proto chcete prodat ocenit nemovitost tak, aby se vám další postup vyplatil, je vždy dobré kontaktovat odborníka, který zohlední všechny důležité aspekty konkrétního případu. 

Vendula Flassig Vrablová Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).