Blog
Hypotéky
Dům

Můžete prodat nemovitost s hypotékou?

19. března 2020|Monika Šaríková|

Prodat byt či dům lze i tehdy, je-li zatížen hypotékou. Prodávající by si však měl dát dobrý pozor, aby prodej proběhl hladce a bez zbytečných poplatků navrch. Na výběr má dokonce tři možnosti prodeje nemovitosti s hypotékou. Důvody prodeje nemovitosti v tomto případě nehrají žádnou roli.

Možná prodávající prostě potřebuje peníze, chce se na několik dlouhých let odstěhovat za prací do ciziny nebo touží koupit větší byt. Pravděpodobně nejběžnějším důvodem prodeje nemovitosti bývá rozchod s partnerem či partnerkou a jejich rozhodnutí nemovitost, kterou společně vlastní a splácí, prodat. V některých případech bývá důvodem natolik pozitivní vývoj cen nemovitostí, že se prostě její prodej vyplatí.

Prodej nemovitosti s hypotékou nabízí 3 možnosti, jak na to:

  • Předčasné splacení hypotéky

  • Prodej nemovitosti společně s hypotékou

  • Nová hypotéka ze strany kupujícího

Mám zájem o refinancování

Předčasné splacení hypotéky

Máte-li dostatek financí nebo je doplatek hypotéky nízký, lze hypotéku předčasně splatit. Jakmile je hypotéka splacená a nemovitost je plně ve vašem vlastnictví, je možné nemovitost prodat tradičními způsobem.

Tento způsob se jeví jako nejrychlejší způsob prodeje nemovitosti s hypotékou. Zdaleka ne vždy je však možný a to jednoduše proto, že lidé prostě nemívají na svém účtu stovky tisíc či dokonce miliony na splacení nemovitosti.

Komplikace zvaná sankce za předčasné splacení hypotéky

Nemluvě o překážce známé jako poplatek za předčasné splacení. Zde hraje zásadní roli datum sjednání hypotéky. Od 1. prosince 2016 totiž platí nový zákon o spotřebitelském úvěru, který mimo jiné změnil také pravidla splácení hypotéky.

Lidé, kteří prodávají nemovitost s hypotékou sjednanou po tomto datu, mají právo každý rok splatit zdarma až 25 % z celkové půjčky. Celou hypotéku lze “beztrestně” splatit pouze k datu fixace nebo ve zcela výjimečných životních situacích.

Náš tip: Než se do prodeje nemovitosti pustíte, vždy si ověřte, jaké podmínky se vztahují k vaší hypoteční smlouvě, ať zbytečně nepřijdete o peníze.

Zabavení - exekuce - účet

Prodej nemovitosti s hypotékou

Druhé řešení je běžné a vlastně i velice jednoduché a rychlé. To však platí pouze v případě, že prodávající najde takového kupujícího, který převezme hypotéku za domluvených podmínek. Samozřejmě vybraného kupujícího musí schválit také banka, která úvěr poskytla. Pokud banka kupujícího uzná jako bonitního, převede na něj hypotéku a prodávajícímu pak vyplatí zbývající část úvěru.

Problémy se v tomto případě prodeje mohou vyskytnout dva. Za prvé banka nemusí kupujícího schválit a to nejčastěji z důvodu nedostatečné bonity. Prostě usoudí, že by se splácením hypotéky mohl mít problém. Druhým důvodem může být sám kupující, kterému se nebudou zdát sjednané podmínky (např. vyšší úroková sazba, než je v době prodeje běžné).

Nová hypotéka ze strany kupujícího

Třetí možností je způsob prodeje nemovitosti s hypotékou, kdy si kupující s bankou vyjedná novou hypotéku, která bude následně použita k zaplacení nemovitosti zatížené hypotékou.

Prodávající získá peníze za nemovitost a kupující zase nemovitost za lepších podmínek než v případě původního hypotečního úvěru. Pokud prodej nemovitosti probíhá mimo datum fixace, bývá v zájmu banky, aby snížila nebo zrušila sankční poplatek a úvěr si tak udržela. V rámci stejné banky je celý administrativní proces výrazně jednodušší a rychlejší.

Nemusí jít přitom o stejnou bankou. Novou hypotéku si lze sjednat také u jiné banky. Zde je však velmi důležité dobře spočítat, na kolik se nová hypotéka vyplatí v souvislosti s poplatky za předčasné splacení hypotéky atd.

Monika Šaríková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).