Cestovní pojištění – srovnání cen

Hlavním zdrojem zisku poskytovatelů úvěrů a hypoték jsou především pravidelné úroky. V momentě, kdy se zákazník rozhodne hypotéku splatit dříve, připraví tak poskytovatele o část zisk. Za předčasné splacení si proto účtovaly vysoké sankce. Dnes už to tak snadné nemají.

V případě předčasného splacení přijdou poskytovatelé úvěrů a hypoték o nezanedbatelnou část o zisku vyplývající z pravidelných úroků. Ještě před pár let bylo předčasné splacení hypotéky považováno za porušení smluvních podmínek, a pokud na něm zákazník trval, čekal jej vysoký sankční poplatek. Ten byl v mnoha případech dokonce tak vysoký, že se předčasné splacení vůbec nevyplatilo.

Změny pravidel předčasného splacení hypotéky po roce 2016

Takto si banky účtovaly sankční poplatky za mimořádné splátky či předčasné splacení hypotéky ještě relativně nedávno, a to do konce roku 2016. Tehdy nová pravidla při splácení hypotéky nastavil dlouho očekávaný nový zákon o spotřebitelském úvěru, jehož cílem nového zákona bylo posílení práv dlužníků a zpřísnění podmínek pro poskytování půjček.

Kromě toho, že úvěry a hypotéky už nemůže poskytovat zdaleka jen tak někdo, došlo k zásadní úpravě některých pravidel týkajících se předčasného splacení půjček. Poskytovatel půjčky nesmí zákazníkovi bránit v rozhodnutí půjčku zaplatit předčasně a samy si mohou účtovat pouze náklady spojené s předčasným splacením. Co se týče pokut, sankce za předčasné splacení hypotéky byly výrazně omezeny.

Aby bylo zřejmé, jaké náklady si banka může naúčtovat, Česká národní banka (ČNB) raději vypracovala podrobný seznam.

Náklady, které si banky mohou naúčtovat:

  • administrativní náklady (např. papír, korespondence, pošta)

  • náklady na mzdu zaměstnance vyřizujícího předčasné splacení

  • poplatky spojené s katastrem nemovitostí

  • poplatky za telefonní hovory

  • poplatky za nezbytné notářské úkony

Náklady, které si banky nemohou naúčtovat:

  • provize vyplacené zprostředkovateli

  • snížení výnosu z úroků

  • náklady spojené s osobní schůzkou se zákazníkem

Až 25 % bez poplatku za předčasné splacení hypotéky ročně

Díky nově nastaveným pravidlům už není nutné řešit možnost, jak se vyhnout vysokým poplatkům za předčasné splacení hypotéky. Dle nového zákona o spotřebitelském úvěru má každý zákazník právo zaplatit předčasně až 25 % z celkového dluhu a to bez nároku na jakoukoliv sankci. 

Zákazník, který by se rozhodl splatit celou hypotéku naráz, rovněž ušetří oproti dřívějším pravidlům. Dle zákona si poskytovatel hypotéky smí naúčtovat maximálně 1 % z výše dluhu, přičemž maximální hranice tohoto poplatku je omezena na částce 50 000 Kč. Předčasné splacení hypotéky se tedy vyplatí v každém případě, protože na úrocích by zákazník přeplatil výrazně více.

Předčasné splacení hypotéky v životní nouzi zdarma

Další novinkou byla úprava pravidel předčasného splacení v případě těžké životní situace. Mezi takové situace patří například úmrtí, invalidita či dlouhodobá nemoc. Zákazník, který se v těžké životní situaci ocitne, má právo zbytek dluhu splatit předčasně zdarma. Poskytovatel půjčky si nesmí naúčtovat žádné další poplatky.

Banky se k novým pravidlům postavily se sebejistotou sobě vlastní a povinnost změnily v bonus pro zákazníky. Některé banky se rozhodly poplatky za předčasné splacení hypotéky zrušit úplně a bezplatné splacení rychle nabídly jako další benefit pro potenciální zájemce o hypotéku

Banky nabízí předčasné splacení hypotéky jako benefit

Stačí si tedy v rámci porovnání hypoték ověřit, kteří poskytovatelé hypoték si sankce za předčasné splacení hypotéky stále účtují a v jaké výši, a vybrat si poskytovatele, který poplatek zrušil. Samozřejmě je to pouze jedno z kritérií, které při výběru správné hypotéky hrají důležitou roli (úroková sazba, RPSN, jiné poplatky).

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2