Předčasná splátka

Pokuta za předčasné splacení hypotéky? Takto se jí vyhnete

27. 4. 2021
|
Délka čtení: 10 min.

Prodej nemovitosti třeba z důvodu rozvodu či refinancování k jiné bance. To bývají nejčastější důvody pro mimořádnou splátku. Ročně o ni projeví zájem tisíce až desítky tisíc klientů každé z bank. Kdy je zdarma a kdy můžete naopak čekat poplatky? A jak budou vysoké?

Pokuta za předčasné splacení hypotéky

Před účinností novely zákona o spotřebitelském úvěru (vešla v platnost 1. 12. 2016), se klienti museli smířit s vysokými pokutami za předčasné splacení hypotéky. Banky si běžně účtovaly i 10 % z předčasně splacené částky.

Doplacení úvěru se tak vůbec nemuselo vyplatit, přinejlepším se významně prodražilo. Nyní jsou podmínky mimořádných splátek benevolentnější, reflektují zájmy klientů a také motivují k včasnému umoření dluhu. Není přece zrovna etické trestat za dobrou platební morálku.

Kolik vás bude stát mimořádná splátka hypotéky v současnosti?

Již při vyřizování hypotéky si pečlivě projděte veškerou smluvní dokumentaci. Stěžejním dokumentem je hypoteční smlouva. Najdete v ní mimo jiné i podmínky splácení hypotéky. Může se stát, že v průběhu trvání smlouvy o úvěru budete mít zájem jej doplatit. Některé banky mají přímo jako součást podmínek mimořádné splátky zdarma. Jinde uplatníte svůj nárok dle zákona o spotřebitelském úvěru.

Jednou za rok tak můžete splatit až 25 % celkové výše zdarma. Při splacení nad 25 % po vás může banka chtít poplatky. Ty mohou dosahovat výše maximálně úhrady takzvaných účelně vynaložených nákladů (viz dále).

Zákon uvádí tyto situace, kdy můžete složit mimořádnou splátku zcela zdarma:

  • Splacení v plné i částečné výši při výročí fixace. Bez dalších nákladů máte možnost umořit dluh ještě do 3 měsíců poté, co vám banka sdělila novou výši úrokové sazby.

  • V období jednoho měsíce před výročím podpisu úvěrové smlouvy (1x ročně) máte možnost uhradit až 25 % celkové výše úvěru.

  • Doplacení úvěru kvůli dlouhodobé nemoci, invaliditě či úmrtí.

  • V čase, kdy není stanovena pevná zápůjční úroková sazba.

  • Pokud došlo k pojistnému plnění, respektive je spláceno z pojištění, které je určeno k zajištění splacení daného spotřebitelského úvěru.


Speciální podmínky pak platí při prodeji – u splacení kvůli prodeji nemovitosti nesmí být poplatek bance u smluv trvajících déle než dva roky vyšší než 1 % z mimořádné splátky, maximálně 50 000 Kč.

V případě prodeje nemovitosti do 2 let od nabytí se dle zákona můžete poté opět setkat s poplatky za účelně vynaložené náklady.

Mezi účelně vynaložené náklady může patřit:

  • náklady na zaměstnance banky, který s vámi vyřizuje předčasné splacení;

  • náklady na tisk a kopírování dokumentů;

  • poštovné;

  • poplatky hrazené katastru nemovitostí;

  • poplatky za notářské úkony.

Pozor! Sankce se stále mohou významně lišit

Banky si však účelně vynaložené náklady někdy vykládají po svém (zvláště loni bylo toto téma hojně diskutováno). Mnohé banky si účtují jen stokoruny, jiné však žádají desítky i stovky tisíc.

Někteří odborníci, třeba známý ekonom Lukáš Kovanda, pak v případě sporně vysokých poplatků doporučují obrátit se na právníky či neziskové organizace. Banky pod tlakem často přistoupí k ponížení extrémních sankcí.

Česká národní banka (ČNB) právě kvůli nejasnému pojmu „účelně vynaložené náklady“ loni vydala své vyjádření. Podle výkladu ČNB mohou banky klientům účtovat pouze ty náklady, které přímo souvisejí s předčasným splacením spotřebitelského úvěru na bydlení a jejichž výše je zároveň odůvodněná. Dle ČNB se jedná zejména právě o administrativní náklady poskytovatele. Nelze však vyloučit ani případné další náklady, a to za podmínky, že v dané konkrétní situaci v udávané výši prokazatelně vzniknou, a bez předčasného splacení konkrétního úvěru by vůbec nevznikly (a byly vynaloženy účelně).

Přípustná naopak není třeba provize vyplacená poskytovatelem zprostředkovateli za zprostředkování spotřebitelského úvěru na bydlení. „Provize je v tomto případě nákladem vynaloženým již v minulosti. Jeho cílem je vznik právního vztahu, nejedná se o nový náklad související s předčasným splacením úvěru,“ komentuje Ondřej Hruška.

Nákladem nemůže být ani snížení úrokových výnosů poskytovatele, ani jeho úrokové náklady z dluhů. V prvním případě jde o ušlý zisk, ve druhém o náklady na dluhy poskytovatele.

Nepřípustnými náklady dle ČNB jsou:

  • provize vyplacené zprostředkovateli hypotéky;

  • snížení úrokových výnosů finanční instituce;

  • úrokové náklady z dluhů poskytovatele.


Monika ŠaríkováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • Jaké jsou úrokové sazby hypoték - dřevěná procenta a baráček na stole
    15. května 2024|Jana Březinová
    Úrokové sazby hypoték 2024

    Úrokové sazby hypoték pozvolna klesají, ale nesnižují se tak rychle, jak by naznačoval vývoj sazeb ČNB. V průměru si hypotéku sjednáte s úrokovou sazbou 5,57 %. Do konce roku 2024 by nabízené sazby mohly začínat čtyřkou, v roce 2025 dokonce trojkou. Další vývoj závisí na situaci v ČR i ve světě.

  • Odhad ceny nemovitosti
    27. září 2023|Jana Březinová
    Odhad nemovitosti: Kolik stojí a kde ho získáte zdarma?

    Za odhad nemovitosti zaplatíte od 1 500 Kč do 8 000 Kč. Cena závisí hlavně na tom, kdo odhad vypracuje. Jaký typ ocenění nemovitosti je nejlevnější a kde ho získáte zcela zdarma?

  • Kalkulačka a papíry s grafy
    13. září 2023|Petr Woff
    Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

    Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

  • Muž na kalkulačce přepočítává výdaje
    01. září 2023|Magdaléna Kubečková
    Kdy začít s refinancováním: kdo se nestará, ten přeplácí

    Víte, že snížení splátek o 200 Kč měsíčně vám uspoří 12 000 Kč při pětileté fixaci? Nemusíte přitom čekat až na konec fixace: mohli byste hypotéku hodně přeplatit. Refinancování je výhodné, když se sníží úrokové sazby, získáte lepší práci nebo vzroste hodnota vaší nemovitosti. My vám poradíme, jak na to.

  • Žádost o hypotéku krok za krokem - krabice, obývák, žena vyplňuje formulář
    21. června 2023|Monika Šaríková
    Žádost o hypotéku krok za krokem

    Hypotéka představuje dlouhodobý finanční závazek, jehož pravidelná měsíční splátka zatíží rodinný rozpočet klidně až na 40 let. Vzhledem k výši hypotečního úvěru a délce splatnosti je proto vyřízení hypotéky zdlouhavé, plné papírování a může trvat i několik týdnů až měsíců. Proces urychlí důkladná příprava.

  • Dveře s rukou na klice a klíčem v klíčové dírce
    01. května 2023|Jana Březinová
    Jak prodat byt s hypotékou?

    Splácíte hypotéku na byt a potřebujete nemovitost prodat? Ať už je to z důvodu stěhování nebo kvůli rozvodu, není prodej bytu s hypotékou nic složitého. Podívejte se, jak na prodej bytu s hypotékou.

  • Plány stavby domů
    22. dubna 2023|Nikola Zatloukalová
    Kdy financovat investici do nemovitosti úvěrem

    Investice do nemovitostí patří k nejoblíbenějším formám investic vůbec. Je to jeden z nejlepších způsobů, jak můžete investovat a zhodnotit své peníze. Platí to zejména ve velkých městech, kde je zájem o pronájem nemovitostí k bydlení nebo podnikání největší. Víte však, kdy se investice do nemovitostí finančním úvěrem vyplatí? A který způsob je pro vás nejvhodnější?

  • Pár seniorů kontroluje smlouvy
    06. dubna 2023|Magdaléna Kubečková
    Zpětná hypotéka: pomůže mi stát se rentiérem?

    Na stáří jste se zabezpečili vlastním domem nebo bytem. Teď, když zdražují energie a inflace rapidně roste, přemýšlíte, jak získat k důchodu další peněžní zdroje, aniž byste museli milované bydlení opustit. Jednou z možností je tzv. zpětná hypotéka. Jak přesně funguje, na co si dát pozor, a jaké máte alternativy?

  • Jste dostatečně bonitní? - peníze na hromádkách
    05. dubna 2023|Jana Březinová
    Jste dostatečně bonitní? Zjistěte, jak si bonitu zvýšit

    Žádáte o hypotéku nebo spotřebitelský úvěr? Pak už jste nejspíš na pojem bonita narazili. Co přesně se pod pojmem bonita skrývá a proč záleží i na tom, jakou vykonáváte profesi nebo kolik máte dětí? Zjistěte, jestli jste dostatečně bonitní a jak si bonitu navýšit.

  • 17. března 2023|Jana Březinová
    ČNB: Úvěrové podmínky hypoték se uvolňují, přesto poptávka po úvěrech klesá

    Česká národní banka pravidelně sleduje, jak se vyvíjí nabídka a poptávka po úvěrech a zjišťuje, jaké úvěrové podmínky stanovují komerční banky. Z analýzy centrální banky vyplývá, že domácnosti jsou opatrnější, a i přes uvolnění podmínek úvěrů na bydlení si o nové hypotéky nežádají. Na vině jsou především rostoucí životní náklady.