kdy vzít hypotéku

Kdy je nejlepší čas na hypotéku?

Zvažujete výstavbu vysněného domku nebo přemýšlíte o koupi nemovitosti, která se stane vaším novým domovem? Pokud jste odpověděli ano, pravděpodobně řešíte, jak tenhle zásadní výdaj financovat. Jen málokdo má to štěstí a může si dovolit koupit nebo postavit nemovitost za „hotové“. Většina z nás musí uvažovat o hypotéce. Pokud přemýšlíte, kdy je ten nejlepší čas na hypotéku, jak ji vybrat a kde si hypotéku vzít, je tenhle článek určený právě vám.

O hypotéce má smysl uvažovat do 35 let

Při posuzování žádosti o hypotéku sleduje každá banka věk žadatele i případných spolužadatelů. Výhrou ale není příliš nízký, ale naopak ani příliš vysoký věk. Ideální věk pro sjednání první hypotéky je mezi 26 a 35 lety. Hypotéka sjednaná v mladším věku (zpravidla do zmíněných 30 let), má tu výhodu, že ji můžete splácet poměrně dlouho, čemuž odpovídá také přijatelná výše měsíčních splátek.

Česká národní banka totiž upravuje (v rámci doporučení) horní věkovou hranici, do kdy musí být hypoteční úvěr splacen. Ta se nyní pohybuje okolo 65 let. Některé banky a nebankovní společnosti ale umožňují delší dobu splatnosti. Maximální věk, do kdy je nutno hypotéku splatit ale činí 75 let. Co z toho ve výsledku plyne? Především to, že abyste měli na splacení hypotéky alespoň 20 let, sjednejte si ji nejpozději do svých 45. narozenin.

Bez vlastních prostředků to nepůjde

Abyste hypotéku získali, nestačí být jen mladý. Potřebujete také stabilní a dostatečný příjem a vlastní rezervy. Dnes již totiž není možné čerpat 100 % hypotéky. Banky vám poskytnou maximálně 80 – 90 % finančních prostředků. 10 – 20 % tak musíte mít předem našetřeno. Pokud zvažujete např. výstavbu domu a 3 000 000, měli byste mít na účtu minimálně 300 000 Kč a to rozhodně není málo.

Bankovního úředníka také budou zajímat vaše pravidelné příjmy a výdaje, ale také finanční minulost. Pokud máte negativní záznam v registrech dlužníků, s bankovní hypotékou zpravidla nepočítejte. V takovém případě bude potřeba hledat náhradní alternativu u některé nebankovní společnosti. Tady je ale potřeba počítat s vyššími úroky i hodnotou RPSN. S tím, jak vybrat hypotéku vám mohou v konečném důsledku pomoci nezávislé online kalkulačky a srovnávače.

Úrokové sazby hypoték napoví

Abyste za hypotéku zaplatili pokud možno co nejméně, je potřeba vychytat tu správnou dobu. To ale není tak jednoduché. Nikdo totiž nedokáže stoprocentně říct, zda budou úrokové sazby hypoték v následujících měsících klesat nebo naopak stoupat. Před rokem (červen 2019 – pozn. redakce) jste si například mohli sjednat hypotéku s průměrnou úrokovou sazbou 2,76 %. Od začátku roku 2020 ale sazby hypoték opět klesají a aktuálně se pohybují okolo 2,39 %.

To sice není jejich historické minimum (1,69 %), stále je to však výhodná sazba v porovnání s rokem 2005, kdy průměrná sazba atakovala hranici šesti procent. Sjednání výhodné hypotéky nahrává i současná situace týkající se pandemie nového typu koronaviru, která umírnila podmínky vydané Českou národní bankou.

Aktuální změny se týkají limitu výše hypotéky v poměru k hodnotě zastavované nemovitosti (označované jako LTV), kterou ČNB upravila z 80 na 90 %. Další změna se pak týkala poměru mezi měsíční splátkou veškerých úvěrů proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu DSTI. Tam se poměr zvýšil ze 45 na 50 %. Poslední limit a to poměr výše dluhu a čistého příjmu žadatele o úvěr (DTI) byl zcela zrušen. Na hypotéku tak nyní dosáhnou i ti, kteří v minulosti neměli šanci. A toho by byla škoda nevyužít.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Účty za vánoční dárky - žena počítá na kalkulačce
    10. listopadu 2023|Jana Březinová
    Vánoční půjčka – kdy pomůže a kdy se jí vyhnout

    Půjčku na vánoční dárky si loni sjednalo 3 % Čechů, nejčastěji na částku do 10 000 Kč. Bohužel 20 % lidí, kteří si v minulosti na Vánoce půjčili, splácí s problémy a musí žádat o odklad splátek. Existuje tak poměrně vysoké riziko, že vás vánoční půjčka dostane do finančních potíží. Proto si ji dobře promyslete.

  • Trápení placení na internetu
    06. listopadu 2023|Magdaléna Kubečková
    SOS! Poslal jsem peníze na špatný účet. Jak nyní postupovat?

    Stačí špatně kliknout a peníze mizí na úplně jiný účet. Taky se vám to už stalo? Zachovejte klid. Čísla účtů se tvoří podle daného algoritmu, a je docela náhoda se do něj strefit. Kdybyste zadali omylem existující číslo, stále máte šanci peníze získat zpět. Pokud totiž příjemce peníze nevrátí, může se dopustit trestného činu.

  • Porovnání kreditní karty a kontokorentu - Žena držící před obličejem kreditní kartu
    02. listopadu 2023|Jana Březinová
    Porovnání kreditní karty a kontokorentu

    Potřebujete zaplatit nečekaný výdaj nebo chcete mít finanční zálohu pro všechny případy? Pak vám poslouží kontokorent i kreditní karta. Jedná se o krátkodobé úvěrové produkty, díky nimž si můžete opakovaně vypůjčit až desítky tisíc korun. To mají společné, ale jinak mezi nimi najdete řadu rozdílů.

  • Exekuce - žena s prázdnou peněženkou
    10. října 2023|Jana Březinová
    Co může exekutor zabavit? Peníze i auto ano, ale postel ani psa ne

    Exekutor vám může zabavit peníze i majetek, ale na určité věci sáhnout nesmí. Třeba postel, snubní prsten nebo váš pes jsou před exekutorem v bezpečí.

  • Odhad ceny nemovitosti
    27. září 2023|Jana Březinová
    Odhad nemovitosti: Kolik stojí a kde ho získáte zdarma?

    Za odhad nemovitosti zaplatíte od 1 500 Kč do 8 000 Kč. Cena závisí hlavně na tom, kdo odhad vypracuje. Jaký typ ocenění nemovitosti je nejlevnější a kde ho získáte zcela zdarma?

  • Předání vánočních dárků
    25. září 2023|Nikola Zatloukalová
    S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

    Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

  • Platba kreditní kartou
    19. září 2023|Magdaléna Kubečková
    Využijte kreditní kartu na maximum

    Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

  • Kalkulačka a papíry s grafy
    13. září 2023|Petr Woff
    Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

    Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

  • Muž na kalkulačce přepočítává výdaje
    01. září 2023|Magdaléna Kubečková
    Kdy začít s refinancováním: kdo se nestará, ten přeplácí

    Víte, že snížení splátek o 200 Kč měsíčně vám uspoří 12 000 Kč při pětileté fixaci? Nemusíte přitom čekat až na konec fixace: mohli byste hypotéku hodně přeplatit. Refinancování je výhodné, když se sníží úrokové sazby, získáte lepší práci nebo vzroste hodnota vaší nemovitosti. My vám poradíme, jak na to.

  • Žádost o hypotéku krok za krokem - krabice, obývák, žena vyplňuje formulář
    21. června 2023|Monika Šaríková
    Žádost o hypotéku krok za krokem

    Hypotéka představuje dlouhodobý finanční závazek, jehož pravidelná měsíční splátka zatíží rodinný rozpočet klidně až na 40 let. Vzhledem k výši hypotečního úvěru a délce splatnosti je proto vyřízení hypotéky zdlouhavé, plné papírování a může trvat i několik týdnů až měsíců. Proces urychlí důkladná příprava.