Blog
Hypotéky
Vrácení úroků z hypotéky

Máte šanci na hypotéku se záznamem v registru dlužníků?

13. února 2020|Monika Šaríková|

Cestu k vlastnímu bydlení může velmi rychle překazit záznam v registru dlužníků, o jehož existenci jste do té doby neměli tušení. Před podáním žádostí o hypotéku si proto udělejte důkladný pořádek v osobních financích předtím, než to za vás učiní banka.

Spousta lidí si nepřipouští, na jak tenkém ledě se pohybují, když si neudržují pořádek ve svých financích. Přijdou na to až v momentě, kdy jim banka banka zamítne žádost o hypotéku kvůli relativně bezvýznamnému záznamu v registru dlužníků. Zejména u drobných záznamů nejde však ani tak o dluh, jako o škraloup v platební historii. Řešení přitom není tak obtížné, stačí začít včas.

Solidní hypotéka bez registru neexistuje

Jakýkoliv záznam v registru dlužníku představuje zásadní překážku pro poskytnutí hypotéky. Pokud nějaký poskytovatel nabízí hypotéky se záznamem v registru, zavání to velkými potížemi. Bankovní i nebankovní poskytovatelé totiž mají ze zákona povinnost prověřit platební schopnost (tvz. bonitu) každého zájemce o úvěr, u žadatelů o hypotéku to platí dvojnásob. Hypotéku dokonce nemohou poskytnout někomu, u kroho hrozí sebemenší riziko, že by se splácením hypotéky mohl mít problémy.

Žadatelova bonita je proto prověřována hned z několika stran. Významnou roli hraje nejen jeho současná finanční situace, ale také jeho platební historie. K prověření aktuálního stavu banky vyžadují podrobný přehled nejen o příjmech, ale také výdajů. Kvůli ověření platební historie se zase obrací na registry dlužníků. Zodpovědný poskytovatel hypotéku neposkytne žadateli, který má nedořešený záznam v některém z uznávaných registru dlužníků.

Mám zájem o hypotéku

Zbavte se dluhů a udělejte si pořádek v osobních financích

Dostat se do zápisů v registru dlužníků není vůbec nic komplikovaného a může se dokonce jednat o omyl. O záznamu tak žadatel vůbec nemusí vědět, a přesto se stane překážkou na jeho cestě k získání půjčky na bydlení. Abyste se takové nepříjemné situaci vyhnuli hned na začátku, ujistěte se ještě před podáním žádosti o hypotéku, že vaše jméno není zapsáno v žádném registru dlužníků.

Prvním krokem je vyžádání písemného výpisu nejlépe ze všech důležitých registrů dlužníků, což lze udělat online zpravidla za finanční poplatek. Pokud je záznam čistý, můžete pokračovat v podání žádosti o hypotéku. Pokud narazíte na záznam o nedořešeném dluhu, zjistěte podrobnosti. Existující dluhy okamžitě uhraďte a podejte žádost o výmaz z registru dlužníků. Registry dlužníků však ještě po nějakou dobu (3 až 5 let) záznamy archivují. Pokud žádost o výmaz neprojde, budete muset se žádostí o hypotéku ještě pár let počkat.

Jaké registry dlužníků hrají roli

Registry dlužníků shromažďují informace o všech dlužnících a jejích závazcích sjednaných na území ČR. Nejedná se přitom pouze o nesplacené úvěry a půjčky, ale také o dluhy vůči dodavatelům energií, mobilním operátorům apod. Každý dluh se počítá a žádný dluh není zapomenut, dalo by se říci.

Do registru dlužníků se může člověk dostat omylem, což jsou ale spíše výjimečné případy, pravděpodobnější příčinou je porušení smluvních podmínek. Takový dlužník svůj dluh či dluhy splácí pozdě nebo vůbec a je dlouhodobě v platební neschopnosti. Do té doby, dokud svůj dluh či dluhy neuhradí, zůstává jeho jméno zapsáno v registru. Po uhrazení závazků trvá ještě obvykle několik let, než je záznam z registru definitivně vymazán.

Významnou roli hrají 3 registry dlužníků:

  • Bankovní registr klientských informací (BRKI) - uchovává pozitivní i negativní informace o klientech bank

  • Nebankovní registr klientských informací (NRKI) - uchovává pozitivní i negativní informace o klientech nebankovních poskytovatelů

  • SOLUS - uchovává pouze negativní informace o dlužnících

6 kroků jak na odstranění záznamu z registru dlužníků SOLUS

1) Obraťte se na poskytovatele, která do registru negativní záznam vložila.

2) Uhraďte celý dluh včetně úroků a sankcí.

3) Nechte si vystavit potvrzení o bezdlužnosti.

4) Ukončete smlouvy, které máte s daným poskytovatelem uzavřené.

5) Pošlete poskytovateli odvolání souhlasu se zpracováním osobních údajů.

6 ) Požádejte SOLUS o vymazání vašeho záznamu.

Monika Šaríková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).