Vrácení úroků z hypotéky

Máte šanci na hypotéku se záznamem v registru dlužníků?

13. 2. 2020
|
Délka čtení: 6 min.

Cestu k vlastnímu bydlení může velmi rychle překazit záznam v registru dlužníků, o jehož existenci jste do té doby neměli tušení. Před podáním žádostí o hypotéku si proto udělejte důkladný pořádek v osobních financích předtím, než to za vás učiní banka.

Spousta lidí si nepřipouští, na jak tenkém ledě se pohybují, když si neudržují pořádek ve svých financích. Přijdou na to až v momentě, kdy jim banka banka zamítne žádost o hypotéku kvůli relativně bezvýznamnému záznamu v registru dlužníků. Zejména u drobných záznamů nejde však ani tak o dluh, jako o škraloup v platební historii. Řešení přitom není tak obtížné, stačí začít včas.

Solidní hypotéka bez registru neexistuje

Jakýkoliv záznam v registru dlužníku představuje zásadní překážku pro poskytnutí hypotéky. Pokud nějaký poskytovatel nabízí hypotéky se záznamem v registru, zavání to velkými potížemi. Bankovní i nebankovní poskytovatelé totiž mají ze zákona povinnost prověřit platební schopnost (tvz. bonitu) každého zájemce o úvěr, u žadatelů o hypotéku to platí dvojnásob. Hypotéku dokonce nemohou poskytnout někomu, u kroho hrozí sebemenší riziko, že by se splácením hypotéky mohl mít problémy.

Žadatelova bonita je proto prověřována hned z několika stran. Významnou roli hraje nejen jeho současná finanční situace, ale také jeho platební historie. K prověření aktuálního stavu banky vyžadují podrobný přehled nejen o příjmech, ale také výdajů. Kvůli ověření platební historie se zase obrací na registry dlužníků. Zodpovědný poskytovatel hypotéku neposkytne žadateli, který má nedořešený záznam v některém z uznávaných registru dlužníků.

Zbavte se dluhů a udělejte si pořádek v osobních financích

Dostat se do zápisů v registru dlužníků není vůbec nic komplikovaného a může se dokonce jednat o omyl. O záznamu tak žadatel vůbec nemusí vědět, a přesto se stane překážkou na jeho cestě k získání půjčky na bydlení. Abyste se takové nepříjemné situaci vyhnuli hned na začátku, ujistěte se ještě před podáním žádosti o hypotéku, že vaše jméno není zapsáno v žádném registru dlužníků.

Prvním krokem je vyžádání písemného výpisu nejlépe ze všech důležitých registrů dlužníků, což lze udělat online zpravidla za finanční poplatek. Pokud je záznam čistý, můžete pokračovat v podání žádosti o hypotéku. Pokud narazíte na záznam o nedořešeném dluhu, zjistěte podrobnosti. Existující dluhy okamžitě uhraďte a podejte žádost o výmaz z registru dlužníků. Registry dlužníků však ještě po nějakou dobu (3 až 5 let) záznamy archivují. Pokud žádost o výmaz neprojde, budete muset se žádostí o hypotéku ještě pár let počkat.

Jaké registry dlužníků hrají roli

Registry dlužníků shromažďují informace o všech dlužnících a jejích závazcích sjednaných na území ČR. Nejedná se přitom pouze o nesplacené úvěry a půjčky, ale také o dluhy vůči dodavatelům energií, mobilním operátorům apod. Každý dluh se počítá a žádný dluh není zapomenut, dalo by se říci.

Do registru dlužníků se může člověk dostat omylem, což jsou ale spíše výjimečné případy, pravděpodobnější příčinou je porušení smluvních podmínek. Takový dlužník svůj dluh či dluhy splácí pozdě nebo vůbec a je dlouhodobě v platební neschopnosti. Do té doby, dokud svůj dluh či dluhy neuhradí, zůstává jeho jméno zapsáno v registru. Po uhrazení závazků trvá ještě obvykle několik let, než je záznam z registru definitivně vymazán.

Významnou roli hrají 3 registry dlužníků:

 • Bankovní registr klientských informací (BRKI) - uchovává pozitivní i negativní informace o klientech bank

 • Nebankovní registr klientských informací (NRKI) - uchovává pozitivní i negativní informace o klientech nebankovních poskytovatelů

 • SOLUS - uchovává pouze negativní informace o dlužnících

6 kroků jak na odstranění záznamu z registru dlužníků SOLUS

1) Obraťte se na poskytovatele, která do registru negativní záznam vložila.

2) Uhraďte celý dluh včetně úroků a sankcí.

3) Nechte si vystavit potvrzení o bezdlužnosti.

4) Ukončete smlouvy, které máte s daným poskytovatelem uzavřené.

5) Pošlete poskytovateli odvolání souhlasu se zpracováním osobních údajů.

6 ) Požádejte SOLUS o vymazání vašeho záznamu.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Jaké jsou úrokové sazby hypoték - dřevěná procenta a baráček na stole
  15. května 2024|Jana Březinová
  Úrokové sazby hypoték 2024

  Úrokové sazby hypoték pozvolna klesají, ale nesnižují se tak rychle, jak by naznačoval vývoj sazeb ČNB. V průměru si hypotéku sjednáte s úrokovou sazbou 5,57 %. Do konce roku 2024 by nabízené sazby mohly začínat čtyřkou, v roce 2025 dokonce trojkou. Další vývoj závisí na situaci v ČR i ve světě.

 • Odhad ceny nemovitosti
  27. září 2023|Jana Březinová
  Odhad nemovitosti: Kolik stojí a kde ho získáte zdarma?

  Za odhad nemovitosti zaplatíte od 1 500 Kč do 8 000 Kč. Cena závisí hlavně na tom, kdo odhad vypracuje. Jaký typ ocenění nemovitosti je nejlevnější a kde ho získáte zcela zdarma?

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na kalkulačce přepočítává výdaje
  01. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Kdy začít s refinancováním: kdo se nestará, ten přeplácí

  Víte, že snížení splátek o 200 Kč měsíčně vám uspoří 12 000 Kč při pětileté fixaci? Nemusíte přitom čekat až na konec fixace: mohli byste hypotéku hodně přeplatit. Refinancování je výhodné, když se sníží úrokové sazby, získáte lepší práci nebo vzroste hodnota vaší nemovitosti. My vám poradíme, jak na to.

 • Žádost o hypotéku krok za krokem - krabice, obývák, žena vyplňuje formulář
  21. června 2023|Monika Šaríková
  Žádost o hypotéku krok za krokem

  Hypotéka představuje dlouhodobý finanční závazek, jehož pravidelná měsíční splátka zatíží rodinný rozpočet klidně až na 40 let. Vzhledem k výši hypotečního úvěru a délce splatnosti je proto vyřízení hypotéky zdlouhavé, plné papírování a může trvat i několik týdnů až měsíců. Proces urychlí důkladná příprava.

 • Dveře s rukou na klice a klíčem v klíčové dírce
  01. května 2023|Jana Březinová
  Jak prodat byt s hypotékou?

  Splácíte hypotéku na byt a potřebujete nemovitost prodat? Ať už je to z důvodu stěhování nebo kvůli rozvodu, není prodej bytu s hypotékou nic složitého. Podívejte se, jak na prodej bytu s hypotékou.

 • Plány stavby domů
  22. dubna 2023|Nikola Zatloukalová
  Kdy financovat investici do nemovitosti úvěrem

  Investice do nemovitostí patří k nejoblíbenějším formám investic vůbec. Je to jeden z nejlepších způsobů, jak můžete investovat a zhodnotit své peníze. Platí to zejména ve velkých městech, kde je zájem o pronájem nemovitostí k bydlení nebo podnikání největší. Víte však, kdy se investice do nemovitostí finančním úvěrem vyplatí? A který způsob je pro vás nejvhodnější?

 • Pár seniorů kontroluje smlouvy
  06. dubna 2023|Magdaléna Kubečková
  Zpětná hypotéka: pomůže mi stát se rentiérem?

  Na stáří jste se zabezpečili vlastním domem nebo bytem. Teď, když zdražují energie a inflace rapidně roste, přemýšlíte, jak získat k důchodu další peněžní zdroje, aniž byste museli milované bydlení opustit. Jednou z možností je tzv. zpětná hypotéka. Jak přesně funguje, na co si dát pozor, a jaké máte alternativy?

 • Jste dostatečně bonitní? - peníze na hromádkách
  05. dubna 2023|Jana Březinová
  Jste dostatečně bonitní? Zjistěte, jak si bonitu zvýšit

  Žádáte o hypotéku nebo spotřebitelský úvěr? Pak už jste nejspíš na pojem bonita narazili. Co přesně se pod pojmem bonita skrývá a proč záleží i na tom, jakou vykonáváte profesi nebo kolik máte dětí? Zjistěte, jestli jste dostatečně bonitní a jak si bonitu navýšit.

 • 17. března 2023|Jana Březinová
  ČNB: Úvěrové podmínky hypoték se uvolňují, přesto poptávka po úvěrech klesá

  Česká národní banka pravidelně sleduje, jak se vyvíjí nabídka a poptávka po úvěrech a zjišťuje, jaké úvěrové podmínky stanovují komerční banky. Z analýzy centrální banky vyplývá, že domácnosti jsou opatrnější, a i přes uvolnění podmínek úvěrů na bydlení si o nové hypotéky nežádají. Na vině jsou především rostoucí životní náklady.