Kalkulačka a papíry s grafy

Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

13. 9. 2023
|
Délka čtení: 5 min.

Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

Nové sankce za předčasné splacení hypotéky

Vláda plánuje, že banky dostanou větší a jasnější práva. Pokud projde její návrh, od 1. ledna 2024 budou povolené sankce za předčasné splacení hypotečního úvěru. Typicky půjde o situaci, kdy dlužník umoří svoji hypotéku ještě předtím, než skončí fixace její úrokové sazby. Banka potom bude moci po klientovi požadovat až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny.

Příklad

Od první banky si půjčíte 4 000 000 Kč, přičemž si domluvíte roční úrokovou sazbu 5 % na 10 let. Měsíce utíkají. Postupně splatíte 500 000 Kč + počáteční úroky. Potom dostanete lepší nabídku. Druhá banka vám navrhne, že vám půjčí 3 500 000 Kč za roční úrokovou sazbu 3 %. Vy souhlasíte.

Předčasně splatíte svoji stávající hypotéku, respektive převedete svůj dluh pod levnějšího věřitele. Ale první banka po vás požaduje ještě 70 000 Kč (2 % z 3 500 000 Kč) + 1 000 Kč (jako náhradu administrativních nákladů). 

Jak se v roce 2024 vyhnete vysokým pokutám

Popsali jsme zjednodušený modelový příklad, ve kterém vychází vysoká sankce. V praxi však záleží na aktuálních tržních trendech a konkrétní životní situaci. 

Čím vyšší bude průměrná úroková sazba, tím nižší budou sankce za předčasné splacení hypotéky, protože věřitelé svoje volné peníze lehce a draze půjčí jiným zájemcům. Ve vládním návrhu jsou také vyjmenovány výjimky, kdy banka bude moci odcházejícímu klientovi naúčtovat maximálně 1 000 Kč. Svoji hypotéku takhle levně umoříte, například když:

 • končí fixace vaší hypotéky a stávající věřitel vám nabídne novou úrokovou sazbu,

 • splácíte maximálně 25 % celkové jistiny za rok,

 • dlouhodobě onemocníte nebo se stanete invalidním, a proto se výrazně zhorší vaše platební možnosti,

 • čerpáte pojistné plnění z pojištění, kterým jste pojistili svoji schopnost splácet hypotéku,

 • zdědíte nemovitost zatíženou hypotečním úvěrem po zemřelém,

 • prodáváte nemovitost, na kterou se hypotéka vztahuje nebo se rozvádíte, pokud od uzavření hypotečního úvěru uplynulo minimálně 24 měsíců.

Současné podmínky jsou výhodné pro dlužníky

V české populaci převažují konzervativci, kteří preferují fixované hypotéky. Požadují dlouhodobé pevné úrokové sazby, aby věděli, kolik zaplatí v dalších měsících a letech. Banky vycházejí vstříc masové poptávce. Poskytují hypoteční úvěry, které mají garantovanou úrokovou sazbu například na 1 rok nebo na 5, 10 či 20 let. A předpokládají, že stejně dlouho budou vydělávat na úrocích.

Jenže někteří klienti nečekají, až skončí fixace. A jakmile dostanou výhodnější nabídku od jiné banky, svoje hypotéky předčasně splatí, respektive převedou jinam. Původnímu věřiteli se vrátí celá jistina, kterou dlužníkovi půjčil, ale přijde o další úroky. Podle současných zákonů však není jasné, zda má právo na náhradu ušlého zisku, nebo pouze na kompenzaci svých administrativních nákladů, které se většinou pohybují od 700 po 1 000 Kč.

Názory na předčasné splacení hypotéky

Vláda navrhuje, aby podle jejích představ byl novelizován zákon o spotřebitelském úvěru. Zatím však není jisté, jestli najde dostatečnou podporu v Parlamentu. Proti jsou mnozí opoziční zákonodárci (ANO, SPD), ale i někteří poslanci vládních stran (Piráti, STAN). 

Ministerstvo financí argumentuje, že věřitelům hrozí ztráty kvůli takzvané hypoteční turistice. Proto jsou prý nyní banky motivovány, aby nabízely vyšší úrokové sazby. Jakmile budou bankovní ztráty kompenzovány, hypotéky možná zlevní. 

Pirátský poslanec Jakub Michálek hovoří o „šíleném nápadu”, který by prý poškodil občany. Předpokládá, že hypotéky zlevní, až Česká národní banka sníží svoje úrokové sazby. Varuje, že kvůli chystané novele by se „miliardy korun” přesunuly od domácností k bankám.

Nečekejte, jestli vládní návrh projde, nebo bude zamítnut Parlamentem. Využijte naši nezávislou kalkulačku, která vám najde nejnižší úrokovou sazbu pro vaši hypotéku.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Mladý pár a společné finance
  31. prosince 2023|Magdaléna Kubečková
  Dokud nás dluhy nerozdělí: Jak řešit finance ve vztahu?

  Mluvíte doma o penězích? Pokud ne, měli byste začít. Téměř polovina partnerů před svými protějšky tají příjmy a výdaje. Tzv. finanční nevěra umí rozbít vztah stejně spolehlivě jako opravdová milenka. Pokud jí chcete předejít, vyložte karty (a nejen platební) na stůl nejpozději před společným stěhováním. Sladit byste měli společné finanční cíle i způsob, jak budete hradit běžné výdaje domácnosti.

 • Účty za vánoční dárky - žena počítá na kalkulačce
  10. listopadu 2023|Jana Březinová
  Vánoční půjčka – kdy pomůže a kdy se jí vyhnout

  Půjčku na vánoční dárky si loni sjednalo 3 % Čechů, nejčastěji na částku do 10 000 Kč. Bohužel 20 % lidí, kteří si v minulosti na Vánoce půjčili, splácí s problémy a musí žádat o odklad splátek. Existuje tak poměrně vysoké riziko, že vás vánoční půjčka dostane do finančních potíží. Proto si ji dobře promyslete.

 • Trápení placení na internetu
  06. listopadu 2023|Magdaléna Kubečková
  SOS! Poslal jsem peníze na špatný účet. Jak nyní postupovat?

  Stačí špatně kliknout a peníze mizí na úplně jiný účet. Taky se vám to už stalo? Zachovejte klid. Čísla účtů se tvoří podle daného algoritmu, a je docela náhoda se do něj strefit. Kdybyste zadali omylem existující číslo, stále máte šanci peníze získat zpět. Pokud totiž příjemce peníze nevrátí, může se dopustit trestného činu.

 • Porovnání kreditní karty a kontokorentu - Žena držící před obličejem kreditní kartu
  02. listopadu 2023|Jana Březinová
  Porovnání kreditní karty a kontokorentu

  Potřebujete zaplatit nečekaný výdaj nebo chcete mít finanční zálohu pro všechny případy? Pak vám poslouží kontokorent i kreditní karta. Jedná se o krátkodobé úvěrové produkty, díky nimž si můžete opakovaně vypůjčit až desítky tisíc korun. To mají společné, ale jinak mezi nimi najdete řadu rozdílů.

 • Odhad ceny nemovitosti
  27. září 2023|Jana Březinová
  Odhad nemovitosti: Kolik stojí a kde ho získáte zdarma?

  Za odhad nemovitosti zaplatíte od 1 500 Kč do 8 000 Kč. Cena závisí hlavně na tom, kdo odhad vypracuje. Jaký typ ocenění nemovitosti je nejlevnější a kde ho získáte zcela zdarma?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žena s účty počítá na kalkulačce
  08. září 2023|Jana Březinová
  Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

  Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

 • struktura-vydaju
  07. září 2023|Petr Woff
  Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

  Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například nedávné zdražení elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje našich domácností.

 • Muž na kalkulačce přepočítává výdaje
  01. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Kdy začít s refinancováním: kdo se nestará, ten přeplácí

  Víte, že snížení splátek o 200 Kč měsíčně vám uspoří 12 000 Kč při pětileté fixaci? Nemusíte přitom čekat až na konec fixace: mohli byste hypotéku hodně přeplatit. Refinancování je výhodné, když se sníží úrokové sazby, získáte lepší práci nebo vzroste hodnota vaší nemovitosti. My vám poradíme, jak na to.