Kalkulačka a papíry s grafy

Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

13. 9. 2023
|
Délka čtení: 5 min.

Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

Nové sankce za předčasné splacení hypotéky

Vláda plánuje, že banky dostanou větší a jasnější práva. Pokud projde její návrh, od 1. ledna 2024 budou povolené sankce za předčasné splacení hypotečního úvěru. Typicky půjde o situaci, kdy dlužník umoří svoji hypotéku ještě předtím, než skončí fixace její úrokové sazby. Banka potom bude moci po klientovi požadovat až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny.

Příklad

Od první banky si půjčíte 4 000 000 Kč, přičemž si domluvíte roční úrokovou sazbu 5 % na 10 let. Měsíce utíkají. Postupně splatíte 500 000 Kč + počáteční úroky. Potom dostanete lepší nabídku. Druhá banka vám navrhne, že vám půjčí 3 500 000 Kč za roční úrokovou sazbu 3 %. Vy souhlasíte.

Předčasně splatíte svoji stávající hypotéku, respektive převedete svůj dluh pod levnějšího věřitele. Ale první banka po vás požaduje ještě 70 000 Kč (2 % z 3 500 000 Kč) + 1 000 Kč (jako náhradu administrativních nákladů). 

Jak se v roce 2024 vyhnete vysokým pokutám

Popsali jsme zjednodušený modelový příklad, ve kterém vychází vysoká sankce. V praxi však záleží na aktuálních tržních trendech a konkrétní životní situaci. 

Čím vyšší bude průměrná úroková sazba, tím nižší budou sankce za předčasné splacení hypotéky, protože věřitelé svoje volné peníze lehce a draze půjčí jiným zájemcům. Ve vládním návrhu jsou také vyjmenovány výjimky, kdy banka bude moci odcházejícímu klientovi naúčtovat maximálně 1 000 Kč. Svoji hypotéku takhle levně umoříte, například když:

 • končí fixace vaší hypotéky a stávající věřitel vám nabídne novou úrokovou sazbu,

 • splácíte maximálně 25 % celkové jistiny za rok,

 • dlouhodobě onemocníte nebo se stanete invalidním, a proto se výrazně zhorší vaše platební možnosti,

 • čerpáte pojistné plnění z pojištění, kterým jste pojistili svoji schopnost splácet hypotéku,

 • zdědíte nemovitost zatíženou hypotečním úvěrem po zemřelém,

 • prodáváte nemovitost, na kterou se hypotéka vztahuje nebo se rozvádíte, pokud od uzavření hypotečního úvěru uplynulo minimálně 24 měsíců.

Současné podmínky jsou výhodné pro dlužníky

V české populaci převažují konzervativci, kteří preferují fixované hypotéky. Požadují dlouhodobé pevné úrokové sazby, aby věděli, kolik zaplatí v dalších měsících a letech. Banky vycházejí vstříc masové poptávce. Poskytují hypoteční úvěry, které mají garantovanou úrokovou sazbu například na 1 rok nebo na 5, 10 či 20 let. A předpokládají, že stejně dlouho budou vydělávat na úrocích.

Jenže někteří klienti nečekají, až skončí fixace. A jakmile dostanou výhodnější nabídku od jiné banky, svoje hypotéky předčasně splatí, respektive převedou jinam. Původnímu věřiteli se vrátí celá jistina, kterou dlužníkovi půjčil, ale přijde o další úroky. Podle současných zákonů však není jasné, zda má právo na náhradu ušlého zisku, nebo pouze na kompenzaci svých administrativních nákladů, které se většinou pohybují od 700 po 1 000 Kč.

Názory na předčasné splacení hypotéky

Vláda navrhuje, aby podle jejích představ byl novelizován zákon o spotřebitelském úvěru. Zatím však není jisté, jestli najde dostatečnou podporu v Parlamentu. Proti jsou mnozí opoziční zákonodárci (ANO, SPD), ale i někteří poslanci vládních stran (Piráti, STAN). 

Ministerstvo financí argumentuje, že věřitelům hrozí ztráty kvůli takzvané hypoteční turistice. Proto jsou prý nyní banky motivovány, aby nabízely vyšší úrokové sazby. Jakmile budou bankovní ztráty kompenzovány, hypotéky možná zlevní. 

Pirátský poslanec Jakub Michálek hovoří o „šíleném nápadu”, který by prý poškodil občany. Předpokládá, že hypotéky zlevní, až Česká národní banka sníží svoje úrokové sazby. Varuje, že kvůli chystané novele by se „miliardy korun” přesunuly od domácností k bankám.

Nečekejte, jestli vládní návrh projde, nebo bude zamítnut Parlamentem. Využijte naši nezávislou kalkulačku, která vám najde nejnižší úrokovou sazbu pro vaši hypotéku.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?

 • Žena s účty počítá na kalkulačce
  08. září 2023|Jana Březinová
  Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

  Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

 • struktura-vydaju
  07. září 2023|Petr Woff
  Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

  Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například nedávné zdražení elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje našich domácností.