ČNB: Úvěrové podmínky hypoték se uvolňují, přesto poptávka po úvěrech klesá

17. 3. 2023
|
Délka čtení: 6 min.

Česká národní banka pravidelně sleduje, jak se vyvíjí nabídka a poptávka po úvěrech a zjišťuje, jaké úvěrové podmínky stanovují komerční banky. Z analýzy centrální banky vyplývá, že domácnosti jsou opatrnější, a i přes uvolnění podmínek úvěrů na bydlení si o nové hypotéky nežádají. Na vině jsou především rostoucí životní náklady.

Česká národní banka (ČNB) se pravidelně ptá svých komerčních partnerek, jestli zpřísňují, nebo uvolňují úvěrové podmínky. Také se zajímá, zda roste, či klesá poptávka po úvěrech. A zároveň zkoumá, jaký budoucí vývoj očekávají komerční bankéři. Následně vydává kvartální analýzy, přičemž aktuální trendy vyjadřuje „čistým tržním podílem”.

Příklad

 • Komerční banky, které zpřísní své úvěrové podmínky, obsluhují 24 % celkového trhu.

 • Komerční banky, které uvolní své úvěrové podmínky, zabírají 15 % celého trhu.

 • Takže souhrnně dojde ke zpřísnění úvěrů v rozsahu 9 % čistého tržního podílu.

Domácnosti šetří a o úvěry nemají zájem

ČNB vydala za poslední kvartál loňského roku (říjen až prosinec 2022) novou analýzu. Stabilita panovala u půjček pro obchodní společnosti – zásadně se neměnily podmínky pro poskytnutí úvěrů ani celková poptávka po úvěrech. Firmy nemají takový zájem o dlouhodobé úvěry na financování velkých investic. Na druhou stranu si o to více berou úvěry na krátkodobé financování podniku, a to zejména kvůli přetrvávajícím problémům s dodávkami některých komponent a surovin, a tudíž vyšší potřebě držet zásoby.

Naproti tomu u domácností se projevují zvýšené životní náklady a obavy z budoucího ekonomického vývoje. V závěru loňského roku poklesl zájem domácností o úvěry, a to jak o hypotéky, tak o ostatní spotřebitelské půjčky.

Podcast

Život rodin zdražuje. Víte, kde šetřit?

Poslechněte si náš podcast Nepodceňto, ve které jsme pro vás shrnuli, jak co nejlépe šetřit.

Podmínky hypoték se uvolnily, přesto o ně domácnosti nežádají

Úvěrové standardy se u úvěrů na bydlení v souhrnu uvolnily (v rozsahu 18 % čistého tržního podílu), přesto více než dvě třetiny bank sledují pokles poptávky po hypotečních úvěrech. Proč nemají domácnosti o hypotéky zájem? Nejvíce odrazují rostoucí životní náklady kvůli vysoké inflaci a drahým energiím. Vliv mají rovněž vysoké úrokové sazby u hypoték. Částečně se na poklesu zájmu o hypotéky podílí také vysoké ceny nemovitostí, snaha o vyšší úspory a obavy z budoucnosti.

O aktuální situaci na trhu s nemovitostmi si můžete přečíst v našem článku:

Pro spotřebitelské úvěry se podmínky zpřísňují

Zatímco u hypoték se podmínky rozvolňují, u spotřebitelských úvěrů přistoupily banky ke zpřísnění úvěrových podmínek (v rozsahu 12 % čistého tržního podílu). Banky totiž zpřísnily hodnocení úvěruschopnosti klientů a mají obavy z jejich rostoucích životních nákladů. Nejen banky ale k úvěrům přistupují obezřetněji. Ani samotné domácnosti o ně nemají takový zájem. Poptávka po úvěrech na spotřebu klesla (v rozsahu 63 % čistého tržního podílu), jelikož domácnosti dávají přednost úsporám a odkládají nákup věcí dlouhodobé spotřeby. Odrazují je také vyšší úrokové sazby.

Jak ušetřit a vyzrát na zbytečné utrácení vám poradíme v tomto článku:

Prognóza je pozitivní pro domácnosti, pro firmy horší

V prvním čtvrtletí letošního roku (leden až březen 2023) banky očekávají mírné zlepšení situace. Pokles poptávky po úvěrech na bydlení předpokládá jen desetina bankovního trhu, u spotřebitelských úvěrů věří malá část dokonce v růst poptávky.

Naopak horší vyhlídky mají komerční bankéři u úvěrů pro živnostníky. Banky vnímají pokles poptávky živnostníků po úvěrech ve čtvrtém čtvrtletí 2022 o více než tři čtvrtiny bankovního trhu a další pokles předvídají i pro začátek letošního roku. Ochlazení se očekává rovněž u úvěrů pro obchodní společnosti. K poklesu přispěje zejména další propad poptávky po dlouhodobých úvěrech.

Vývoj úrokové sazby

Zajímá vás, jak se vyvíjela úroková sazba v posledních 30 letech? Přečtěte si náš článek.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Výpočet půjčky
  25. května 2023|Nikola Zatloukalová
  Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

  Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

 • Solární panely na střeše domu
  23. května 2023|Petr Woff
  Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

  Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

 • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
  19. května 2023|Petr Woff
  Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

  Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

 • Nastavení kotle
  17. května 2023|Monika Šaríková
  Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

  Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

 • cestování-vozem
  15. května 2023|Petr Pohůdka
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

 • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
  14. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

  Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.

 • Turistka si prohlíží maďarský parlament
  13. května 2023|Jana Březinová
  Tipy na dovolenou v Evropě za pár korun

  Hledáte evropské město, kde si užijete fajn prodloužený víkend za cenu, která vás nezruinuje? Máme pro vás dva tipy, kam letos v létě vyrazit za poznáním.

 • Kalkulačka s brýlemi a bankovkami
  11. května 2023|Magdaléna Kubečková
  Začněte spořit na důchod už dnes

  Spoříte si na důchod? Děláte dobře. Příjmy od státu vám zřejmě nebudou stačit. Počet seniorů roste a vlády už léta tápou, z čeho penze v budoucnu financovat. Roky zaslouženého odpočinku vám tak může znepříjemnit citelný pokles životní úrovně. 

 • Dráty vysokého napětí
  09. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou ceny elektřiny v EU? Česká republika zaspala

  Evropská unie věří volnému trhu, takže cena elektrické energie vzniká na velkoobchodních burzách. Jednotlivé členské státy však spotřebitelům připočítávají různé distribuční poplatky a daně, nebo rozdávají dotace. Proto průměrná dánská domácnost zaplatí za kilowatthodinu (kWh) pětkrát více než typická maďarská rodina. Ale nejbouřlivější cenový vývoj zaznamenaly Rumunsko a Česká republika.

 • Bankéř vysvětluje mladému páru
  Banky zpřísnily podmínky úvěrů. Kdo hůř dosáhne na půjčku?

  Před rokem byste půjčku získali bez problémů. Dnes ale banka vaši žádost zamítla. Co banky motivuje ke zpřísnění scoringu? A podle jakých pravidel vlastně posuzují vaši žádost o půjčku?