Česká národní banka využije svoje nové pravomoci a od dubna zchladí přehřátý realitní trh. Zároveň sleduje, jak se vyvíjí spontánní nabídka a poptávka. Některé komerční banky nečekají na povinné regulace a samy zpřísňují svoje úvěrové podmínky. Zatímco domácnosti stále opatrněji zvažují, jestli požádají o hypotéku nebo spotřebitelskou půjčku.
Česká národní banka (ČNB) se pravidelně ptá svých komerčních partnerek, jestli zpřísňují, nebo uvolňují úvěrové podmínky. Také se zajímá, zda roste, či klesá poptávka. A paralelně zkoumá, jaký budoucí vývoj očekávají komerční bankéři. Následně vydává kvartální analýzy, přičemž aktuální trendy vyjadřuje „čistým tržním podílem”.
Uveďme příklad:
Komerční banky, které zpřísní své úvěrové podmínky, obsluhují 24 % celkového trhu.
Komerční banky, které uvolní své úvěrové podmínky, zabírají 15 % celého trhu.
Takže souhrnně dojde ke zpřísnění úvěrů, v rozsahu 9 % čistého tržního podílu.
ČNB vydala novou analýzu za poslední kvartál loňského roku (říjen až prosinec 2021). Podmínky byly zpřísněny pro spotřebitelské půjčky (v rozsahu 9 % čistého tržního podílu). Stabilita panovala na hypotečním trhu, konstantní parametry měly také úvěry pro živnostníky. Uvolněny však byly podmínky pro obchodní společnosti (v rozsahu 10 % čistého tržního podílu). Takže zatímco spotřebitelům stouply úroky, smluvní pokuty nebo poplatky za předčasné splátky, důvěryhodná firma dosáhla na úvěr snáze než v předchozích měsících.
Významnější byly změny v poptávce. Klesl zájem o spotřebitelské půjčky a hypotéky (v rozsahu 19 %, respektive 18 % čistého tržního podílu). Důvodem byla podzimní covidová vlna, kterou provázely protiepidemické restrikce. Ovšem důležitou roli sehrály také dražší energie. Typická česká domácnost bere současnou inflaci vážně a raději šetří, než aby spadla do dluhové pasti. Podnikatelé jsou však optimističtí. Stoupla poptávka po firemních i živnostenských půjčkách (v rozsahu 20 % a 5 % čistého tržního podílu).
Naše centrální banka v posledních měsících rychle zvyšuje svoje úrokové sazby, aby zdražila peníze a zabrzdila inflaci. Navíc využila svoje nové pravomoci, a zanedlouho zklidní bouřlivý hypoteční trh. Stanovila limity, kvůli kterým nízkopříjmoví, předlužení nebo nemajetní žadatelé nedostanou hypotéku. Nové podmínky nabudou účinnosti 1. dubna 2022, ovšem mnohé komerční banky raději zpřísňují svoje standardy už nyní.
Vyšším úrokovým sazbám a tvrdším úvěrovým limitům odpovídají aktuální prognózy pro první kvartál letošního roku (leden až březen 2022). Komerční bankéři očekávají, že klesne poptávka po hypotékách a spotřebitelských úvěrech (v rozsahu 55 % a 20 % čistého tržního podílu). Nicméně tuzemské podnikatelské prostředí nadále vnímají pozitivně. Předpokládají, že živnostníci zůstanou stejně aktivní jako doposud a stoupne poptávka po firemních úvěrech (v rozsahu 19 % čistého tržního podílu).
O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.