Ukazování grafu na pc

Vývoj úrokové sazby: Jak to bylo před 30 lety?

13. 2. 2023
|
Délka čtení: 7 min.

Poslední roky byly pro finanční trhy pořádně turbulentní. Během pandemie koronaviru se úrokové sazby dostaly na absolutní minimum. To se ale vzápětí otočilo kvůli vysoké inflaci, a tak jsou teď úrokové sazby naopak nejvyšší za posledních 20 let. Podívejte se, jak se úroková sazba vyvíjela.

Jak se úroková sazba vyvíjela v České republice?

Pro sledování vývoje úrokové sazby využijeme diskontní sazbu, kterou určuje Česká národní banka (ČNB). Od jejího vývoje odvozují banky úrokové sazby pro běžné spotřebitele. ČNB vede statistiku diskontní sazby od 90. let –⁠ první úroková sazba byla stanovena ve výši 4 %.

Jak je zřejmé z následujícího grafu, poté měla spíše rostoucí tendenci. K rozhodnutí o zvýšení úrokových sazeb vedla ČNB snaha o snižování inflace, která se na počátku 90. let pohybovala ve dvouciferných hodnotách. Po vzniku samostatné České republiky se stát potýkal s vysokým přílivem zahraničního kapitálu a vlivem privatizace. Navíc hlavním nástrojem měnové politiky ČNB byl fixní kurz koruny s cílováním peněžní zásoby.

To vedlo až k měnové krizi v roce 1997, kdy byla stanovena diskontní sazba na 13 %, což je historické maximum. ČNB přistoupila k novým nástrojům měnové politiky –⁠ zrušila fixní kurz a zaměřila se na cílování inflace. Od té doby se úroková sazba v České republice snižovala.

Zdroj: ČNB

Nejnižší úroková sazba v historii během pandemie

Během pandemie koronaviru jsme se stali svědky další historické události –⁠ úrokové sazby klesly na své minimum. Od 27. 3. 2020 byla diskontní sazba stanovena na 0,05 %. Tak nízko byla během 30 let jen v období od roku 2012 do 2018. Česká národní banka potřebovala v té době podpořit stagnující ekonomiku, stejně jako ostatní země v Evropě. Některé centrální banky dokonce přistoupily k záporným úrokovým sazbám.

V tomto období panovaly také historicky nejnižší hypoteční sazby, v listopadu 2016 dosahovaly v průměru pouze 1,77 %.


Do podobné situace jsme se dostali i během celosvětové pandemie koronaviru. Snížení sazeb ČNB se promítlo do úrokových sazeb spotřebitelských úvěrů a hypoték. Podle FINCENTRUM Hypoindexu klesla úroková sazba na hypotékách na nejnižší hodnotu v únoru 2021, a to na 1,93 %. 

Skokový růst úrokových sazeb kvůli inflaci

Po ukončení protiepidemických opatření na jaře 2021 se česká ekonomika rozběhla na plné obrátky a začaly se objevovat inflační tlaky. K nim přispěla zejména extrémně nízká nezaměstnanost, a tím pádem tlak na růst mezd, útrata peněz nashromážděných během pandemie, ale také nízká nabídka kvůli omezené výrobě. ČNB proto přistoupila ke zvýšení úrokových sazeb, aby udržela inflaci na 2% inflačním cíli. Na podzim se ovšem do ekonomiky přeneslo ještě prudké zdražení energií a surovin.

Prudký růst inflace pokračoval i v roce 2022 v souvislosti s propuknutím války na Ukrajině a dalším zdražováním energií, což se promítlo do zvýšení cen takřka veškerého zboží a služeb. Inflace dosáhla dvouciferných hodnot.

Průměrná míra inflace za rok 2022 činila 15,1 %. Šlo o druhou nejvyšší hodnotu od vzniku samostatné České republiky. Vyšší byla pouze v roce 1993, a to 20,8 %. Ceny zboží úhrnem v roce 2022 vzrostly o 16,8 % a ceny služeb o 12,3 %.

Pavla Šedivávedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ

To byl pro ČNB jasný signál pro další zvyšování úrokových sazeb. K poslednímu zvýšení došlo 23. 6. 2022, kdy byla diskontní sazba stanovena na 6 %.

Kvůli zvýšení úrokových sazeb ze strany ČNB došlo ke zdražení úvěrů pro spotřebitele. Úrokové sazby u hypoték se zvýšily na maximum na přelomu roku 2022 a 2023, kdy podle údajů FINCENTRUM Hypoindexu dosáhly v průměru 6,34 %.

Vyšší úrokové sazby by měly pomoci přiblížit inflaci zpět k 2% cíli. Podle výhledů ČNB by se tak mělo stát v první polovině roku 2024. Během příštího roku by tak mohly klesat i úrokové sazby.

Máte zájem o půjčku?

V době vysokých úrokových sazeb se vyplatí srovnání půjček. Jedině tak najdete opravdu nejvýhodnější úvěr. Využijte náš srovnávač a zjistěte, za jakou úrokovou sazbu si můžete půjčit.

Jak fungují úrokové sazby?

Změnu úrokové sazby využívá Česká národní banka jako jeden z nástrojů měnové politiky. Existují tři úrokové sazby, se kterými ČNB operuje:

 • repo sazba,

 • lombardní sazba,

 • diskontní sazba.


Od výše těchto úrokových sazeb se odvozují úrokové sazby pro spotřebitele. Základní princip je následující –⁠ čím nižší je úroková sazba, tím více si lidé a firmy berou úvěry, a tím se podporuje ekonomika. Více se investuje, roste spotřeba, nevyplatí se spořit.

Pokud naopak centrální banka potřebuje snížit množství peněz v oběhu, úrokové sazby zvýší. Tím úvěry zdražují a nejsou dostupné pro tolik žadatelů, lidé více šetří.

Za půjčení peněz se platil úrok už tisíce let zpátky

Princip úvěru funguje už tisíce let stejně –⁠ za půjčení peněz zaplatíte úrok. V historii to nebylo zrovna málo. Podle Michaela Hartnetta z Bank of America Merrill Lynch, který dal dohromady dostupné historické údaje, se platil ve staré Mezopotámii 3000 let př. n. l. úrok ve výši 20 %.

Podobných hodnot pravděpodobně dosahovala úroková sazba také v Benátkách v 15. století, ale daleko od ní nebyly ani Spojené státy v 80. letech minulého století. Tehdy byla vysoká úroková sazba opatřením proti velmi vysoké inflaci, která byla způsobena růstem ceny ropy.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Nákup páru přes PC
  22. května 2024|Jana Březinová
  Nákup na splátky: Snadná cesta k novému telefonu, nebo k exekuci?

  Nákup na splátky je oblíbenou možností financování elektroniky nebo vybavení domácnosti. Často se ale zapomíná na to, že se jedná o typ půjčky. A někdy velmi nevýhodný. Kdy nákup na splátky (ne)dává smysl? Vychází lépe pronájem zařízení? Nebo raději zvolit úplně jinou alternativu?

 • Jaké jsou úrokové sazby hypoték - dřevěná procenta a baráček na stole
  15. května 2024|Jana Březinová
  Úrokové sazby hypoték 2024

  Úrokové sazby hypoték pozvolna klesají, ale nesnižují se tak rychle, jak by naznačoval vývoj sazeb ČNB. V průměru si hypotéku sjednáte s úrokovou sazbou 5,57 %. Do konce roku 2024 by nabízené sazby mohly začínat čtyřkou, v roce 2025 dokonce trojkou. Další vývoj závisí na situaci v ČR i ve světě.

 • Mladý pár a společné finance
  31. prosince 2023|Magdaléna Kubečková
  Dokud nás dluhy nerozdělí: Jak řešit finance ve vztahu?

  Mluvíte doma o penězích? Pokud ne, měli byste začít. Téměř polovina partnerů před svými protějšky tají příjmy a výdaje. Tzv. finanční nevěra umí rozbít vztah stejně spolehlivě jako opravdová milenka. Pokud jí chcete předejít, vyložte karty (a nejen platební) na stůl nejpozději před společným stěhováním. Sladit byste měli společné finanční cíle i způsob, jak budete hradit běžné výdaje domácnosti.

 • Účty za vánoční dárky - žena počítá na kalkulačce
  10. listopadu 2023|Jana Březinová
  Vánoční půjčka – kdy pomůže a kdy se jí vyhnout

  Půjčku na vánoční dárky si loni sjednalo 3 % Čechů, nejčastěji na částku do 10 000 Kč. Bohužel 20 % lidí, kteří si v minulosti na Vánoce půjčili, splácí s problémy a musí žádat o odklad splátek. Existuje tak poměrně vysoké riziko, že vás vánoční půjčka dostane do finančních potíží. Proto si ji dobře promyslete.

 • Trápení placení na internetu
  06. listopadu 2023|Magdaléna Kubečková
  SOS! Poslal jsem peníze na špatný účet. Jak nyní postupovat?

  Stačí špatně kliknout a peníze mizí na úplně jiný účet. Taky se vám to už stalo? Zachovejte klid. Čísla účtů se tvoří podle daného algoritmu, a je docela náhoda se do něj strefit. Kdybyste zadali omylem existující číslo, stále máte šanci peníze získat zpět. Pokud totiž příjemce peníze nevrátí, může se dopustit trestného činu.

 • Porovnání kreditní karty a kontokorentu - Žena držící před obličejem kreditní kartu
  02. listopadu 2023|Jana Březinová
  Porovnání kreditní karty a kontokorentu

  Potřebujete zaplatit nečekaný výdaj nebo chcete mít finanční zálohu pro všechny případy? Pak vám poslouží kontokorent i kreditní karta. Jedná se o krátkodobé úvěrové produkty, díky nimž si můžete opakovaně vypůjčit až desítky tisíc korun. To mají společné, ale jinak mezi nimi najdete řadu rozdílů.

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Žena s účty počítá na kalkulačce
  08. září 2023|Jana Březinová
  Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

  Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

 • struktura-vydaju
  07. září 2023|Petr Woff
  Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

  Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například nedávné zdražení elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje našich domácností.