Jak vypočítat úrok z půjčky - paní počítá na kalkulačce

Jak vypočítat úrok z půjčky? Stačí vám znát tři základní parametry

24. 10. 2022
|
Délka čtení: 6 min.

Potřebujete peníze navíc a nemáte našetřeno? Pravděpodobně budete zvažovat možnost půjčky. Ať už se rozhodnete pro půjčku od banky nebo nebankovní společnosti, určitě vás bude zajímat, kolik za ni ve finále zaplatíte. Pokud společnost tuto informaci neuvádí, je dobré vědět, jak vypočítat úrok z půjčky, což vám pomůže při samotném výběru i rozhodování.

Potřebujete jenom tři základní parametry

Abyste si spočítali úrok půjčky, můžete využít nejrůznějších online kalkulaček. Nebo se vrhnout na výpočet svépomocí. Pokud zvolíte druhou zmíněnou variantu, pak potřebujete znát jistinu (tedy částku, kterou si půjčujete), sazbu (tj. roční úrok, který vám banka stanoví), a čas (čili dobu splatnosti, která je uváděná v týdnech, měsících nebo letech).

Všechny tři parametry pak stačí vynásobit a poté vydělit stem. Výsledkem vám bude úrok, tedy částka, o kterou půjčku přeplatíte.

Vzorec pro výpočet úroku vypadá následovně:

Úrok = (jistina x sazba x čas) / 100

Pokud si půjčujete peníze na dobu kratší jednoho roku, pak je potřeba informovat se u vybraného poskytovatele půjčky na konkrétní postup výpočtu dnů v měsíci.

Nejčastěji se pro kratší dobu splatnosti používá vzorec:

Úrok = (jistina x sazba x čas) / 100 x 360

Úrok je důležitý, RPSN ještě důležitější

Teď už víte, jaký úrok je s vybranou půjčkou spojený. Pokud se vám na základě výpočtu jeví jako příliš nízký, měli byste zpozornět a zaměřit se na hodnotu RPSN. Pod zkratkou RPSN se skrývá tzv. Roční Procentní Sazba Nákladů. Jedná se o exaktně vypočtené číslo, které vám pomůže určit, jestli je pro vás půjčka opravdu výhodná či nikoli.

Na rozdíl od úrokové sazby totiž RPSN zohledňuje veškeré náklady spojené s úvěrem, mezi které patří třeba poplatek za zřízení a správu úvěru, poplatky spojené s čerpáním úvěru, pojištění schopnosti splácet, akontace, případně různé další administrativní poplatky. Ve finále tak můžete zjistit, že půjčka, která se na první pohled tváří jako výhodná, už tak moc výhodná nebude.

Desatero správného výběru půjčky:

 1. Objektivně zhodnoťte, zda se bez půjčky opravdu neobejdete.

 2. Půjčujte si pouze na věci/služby, z nichž máte dlouhodobý užitek.

 3. Půjčka by nikdy neměla negativně ovlivnit vaši životní úroveň.

 4. Půjčujte si pouze nezbytný objem finančních prostředků.

 5. Oslovujte pouze známé a ověřené společnosti.

 6. Neváhejte mezi sebou jednotlivé nabídky vzájemně porovnat skrze online kalkulačky a srovnávače.

 7. Půjčku vybírejte podle úroku a hodnoty RPSN.

 8. Důkladně si přečtěte smlouvy a obchodní podmínky související s vybranou půjčkou.

 9. Nikdy nic neplaťte předem.

 10. Zjistěte si o vybraném poskytovateli maximum informací (např. v diskuzích nebo na sociálních sítích).


Půjčka je dobrý sluha, ale špatný pán

Jak vypočítat úrok z půjčky už víte. Při jejím sjednávání ale myslete na to, že i ta nejvýhodnější půjčka se může v případě porušení smluvních podmínek proměnit v noční můru. Pokud žijete tzv. od výplaty k výplatě, půjčka nebude ideální volbou, jak tuhle situaci změnit. Pokud se pro ni i přesto rozhodnete a během splácení se dostanete do potíží, neprodleně kontaktujte věřitele a domluvte se na odkladu splátek (tzv. splátkových prázdninách) nebo nově nastaveném splátkovém kalendáři. V žádném případě ale situaci neignorujte. Ignorace by vás totiž mohla dostat do mnohem závažnější a komplikovanější situace, která může v krajním případě končit i exekucí.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Předání vánočních dárků
  25. září 2023|Nikola Zatloukalová
  S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

  Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

 • motorkář v Alpách
  23. září 2023|Petr Pohůdka
  Jak vybrat výbavu na motorku na dlouhé cesty

  Kvalitní a bezpečné oblečení, uzamykatelné kufry na motorku nebo povinná výbava přizpůsobená navštěvovaným zemím. Vícedenní výlety na dvou kolech vyžadují delší přípravu. Jaká výbava vám na dlouhých cestách přijde vhod?

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?