Jak vypočítat úrok z půjčky - paní počítá na kalkulačce

Jak vypočítat úrok z půjčky? Stačí vám znát tři základní parametry

24. 10. 2022
|
Délka čtení: 6 min.

Potřebujete peníze navíc a nemáte našetřeno? Pravděpodobně budete zvažovat možnost půjčky. Ať už se rozhodnete pro půjčku od banky nebo nebankovní společnosti, určitě vás bude zajímat, kolik za ni ve finále zaplatíte. Pokud společnost tuto informaci neuvádí, je dobré vědět, jak vypočítat úrok z půjčky, což vám pomůže při samotném výběru i rozhodování.

Potřebujete jenom tři základní parametry

Abyste si spočítali úrok půjčky, můžete využít nejrůznějších online kalkulaček. Nebo se vrhnout na výpočet svépomocí. Pokud zvolíte druhou zmíněnou variantu, pak potřebujete znát jistinu (tedy částku, kterou si půjčujete), sazbu (tj. roční úrok, který vám banka stanoví), a čas (čili dobu splatnosti, která je uváděná v týdnech, měsících nebo letech).

Všechny tři parametry pak stačí vynásobit a poté vydělit stem. Výsledkem vám bude úrok, tedy částka, o kterou půjčku přeplatíte.

Vzorec pro výpočet úroku vypadá následovně:

Úrok = (jistina x sazba x čas) / 100

Pokud si půjčujete peníze na dobu kratší jednoho roku, pak je potřeba informovat se u vybraného poskytovatele půjčky na konkrétní postup výpočtu dnů v měsíci.

Nejčastěji se pro kratší dobu splatnosti používá vzorec:

Úrok = (jistina x sazba x čas) / 100 x 360

Úrok je důležitý, RPSN ještě důležitější

Teď už víte, jaký úrok je s vybranou půjčkou spojený. Pokud se vám na základě výpočtu jeví jako příliš nízký, měli byste zpozornět a zaměřit se na hodnotu RPSN. Pod zkratkou RPSN se skrývá tzv. Roční Procentní Sazba Nákladů. Jedná se o exaktně vypočtené číslo, které vám pomůže určit, jestli je pro vás půjčka opravdu výhodná či nikoli.

Na rozdíl od úrokové sazby totiž RPSN zohledňuje veškeré náklady spojené s úvěrem, mezi které patří třeba poplatek za zřízení a správu úvěru, poplatky spojené s čerpáním úvěru, pojištění schopnosti splácet, akontace, případně různé další administrativní poplatky. Ve finále tak můžete zjistit, že půjčka, která se na první pohled tváří jako výhodná, už tak moc výhodná nebude.

Desatero správného výběru půjčky:

 1. Objektivně zhodnoťte, zda se bez půjčky opravdu neobejdete.

 2. Půjčujte si pouze na věci/služby, z nichž máte dlouhodobý užitek.

 3. Půjčka by nikdy neměla negativně ovlivnit vaši životní úroveň.

 4. Půjčujte si pouze nezbytný objem finančních prostředků.

 5. Oslovujte pouze známé a ověřené společnosti.

 6. Neváhejte mezi sebou jednotlivé nabídky vzájemně porovnat skrze online kalkulačky a srovnávače.

 7. Půjčku vybírejte podle úroku a hodnoty RPSN.

 8. Důkladně si přečtěte smlouvy a obchodní podmínky související s vybranou půjčkou.

 9. Nikdy nic neplaťte předem.

 10. Zjistěte si o vybraném poskytovateli maximum informací (např. v diskuzích nebo na sociálních sítích).


Srovnání půjček - Tomáš Srovnaný s nabídkou od poskytovatelů

Půjčka je dobrý sluha, ale špatný pán

Jak vypočítat úrok z půjčky už víte. Při jejím sjednávání ale myslete na to, že i ta nejvýhodnější půjčka se může v případě porušení smluvních podmínek proměnit v noční můru. Pokud žijete tzv. od výplaty k výplatě, půjčka nebude ideální volbou, jak tuhle situaci změnit. Pokud se pro ni i přesto rozhodnete a během splácení se dostanete do potíží, neprodleně kontaktujte věřitele a domluvte se na odkladu splátek (tzv. splátkových prázdninách) nebo nově nastaveném splátkovém kalendáři. V žádném případě ale situaci neignorujte. Ignorace by vás totiž mohla dostat do mnohem závažnější a komplikovanější situace, která může v krajním případě končit i exekucí.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Účty za vánoční dárky - žena počítá na kalkulačce
  10. listopadu 2023|Jana Březinová
  Vánoční půjčka – kdy pomůže a kdy se jí vyhnout

  Půjčku na vánoční dárky si loni sjednalo 3 % Čechů, nejčastěji na částku do 10 000 Kč. Bohužel 20 % lidí, kteří si v minulosti na Vánoce půjčili, splácí s problémy a musí žádat o odklad splátek. Existuje tak poměrně vysoké riziko, že vás vánoční půjčka dostane do finančních potíží. Proto si ji dobře promyslete.

 • Trápení placení na internetu
  06. listopadu 2023|Magdaléna Kubečková
  SOS! Poslal jsem peníze na špatný účet. Jak nyní postupovat?

  Stačí špatně kliknout a peníze mizí na úplně jiný účet. Taky se vám to už stalo? Zachovejte klid. Čísla účtů se tvoří podle daného algoritmu, a je docela náhoda se do něj strefit. Kdybyste zadali omylem existující číslo, stále máte šanci peníze získat zpět. Pokud totiž příjemce peníze nevrátí, může se dopustit trestného činu.

 • Porovnání kreditní karty a kontokorentu - Žena držící před obličejem kreditní kartu
  02. listopadu 2023|Jana Březinová
  Porovnání kreditní karty a kontokorentu

  Potřebujete zaplatit nečekaný výdaj nebo chcete mít finanční zálohu pro všechny případy? Pak vám poslouží kontokorent i kreditní karta. Jedná se o krátkodobé úvěrové produkty, díky nimž si můžete opakovaně vypůjčit až desítky tisíc korun. To mají společné, ale jinak mezi nimi najdete řadu rozdílů.

 • Exekuce - žena s prázdnou peněženkou
  10. října 2023|Jana Březinová
  Co může exekutor zabavit? Peníze i auto ano, ale postel ani psa ne

  Exekutor vám může zabavit peníze i majetek, ale na určité věci sáhnout nesmí. Třeba postel, snubní prsten nebo váš pes jsou před exekutorem v bezpečí.

 • Předání vánočních dárků
  25. září 2023|Nikola Zatloukalová
  S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

  Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žádost o hypotéku krok za krokem - krabice, obývák, žena vyplňuje formulář
  21. června 2023|Monika Šaríková
  Žádost o hypotéku krok za krokem

  Hypotéka představuje dlouhodobý finanční závazek, jehož pravidelná měsíční splátka zatíží rodinný rozpočet klidně až na 40 let. Vzhledem k výši hypotečního úvěru a délce splatnosti je proto vyřízení hypotéky zdlouhavé, plné papírování a může trvat i několik týdnů až měsíců. Proces urychlí důkladná příprava.

 • Výpočet půjčky
  25. května 2023|Nikola Zatloukalová
  Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

  Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

 • Solární panely na střeše domu
  23. května 2023|Petr Woff
  Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

  Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

 • Bankéř vysvětluje mladému páru
  Banky zpřísnily podmínky úvěrů. Kdo hůř dosáhne na půjčku?

  Před rokem byste půjčku získali bez problémů. Dnes ale banka vaši žádost zamítla. Co banky motivuje ke zpřísnění scoringu? A podle jakých pravidel vlastně posuzují vaši žádost o půjčku?