Blog
Půjčky a úvěry
Předávání peněz u smlouvy

Jak vypočítat úrok z půjčky? Stačí vám znát tři základní parametry

02. prosince 2019|Vendula Flassig Vrablová|

Potřebujete peníze navíc a nemáte našetřeno? Pravděpodobně budete zvažovat možnost půjčky. Ať už se rozhodnete pro půjčku od banky nebo nebankovní společnosti, určitě vás bude zajímat, kolik za ni ve finále zaplatíte. Pokud společnost tuto informaci neuvádí, je dobré vědět, jak vypočítat úrok z půjčky, což vám pomůže při samotném výběru i rozhodování. Jak na to? Čtěte dál a dozvíte se to!

Potřebujete jenom tři základní parametry

Abyste si spočítali úrok půjčky, můžete využít nejrůznějších online kalkulaček. Nebo se vrhnout na výpočet svépomocí. Pokud zvolíte druhou zmíněnou variantu, pak potřebujete znát jistinu – tedy částku, kterou si půjčujete, sazbu (tj. roční úrok, který vám banka stanoví), a čas, čili dobu splatnosti, která je uváděná v týdnech, měsících nebo letech.

Všechny tři parametry pak stačí vynásobit a poté vydělit stem. Výsledkem vám bude úrok, tedy částka, o kterou půjčku přeplatíte. Vzorec pro výpočet úroku pak vypadá následovně: Úrok = (jistina x sazba x čas)/100

Mám zájem o půjčku

Pokud si půjčujete peníze na dobu kratší jednoho roku, pak je potřeba informovat se u vybraného poskytovatele půjčky na konkrétní postup výpočtu dnů v měsíci. Nejčastěji se pro kratší dobu splatnosti používá vzorec Úrok = (jistina x sazba x čas)/100x360.

Úrok je důležitý, RPSN ještě důležitější

Teď už víte, jaký úrok je s vybranou půjčkou spojený. Pokud se vám na základě výpočtu jeví jako příliš nízký, měli byste zpozornět a zaměřit se na hodnotu RPSN. Pod zkratkou RPSN se skrývá tzv. Roční Procentní Sazba NákladůRoční Procentní Sazba Nákladů, což je exaktně vypočtené číslo, které vám pomůže určit, jestli je pro vás půjčka opravdu výhodná či nikoli. Právě do těchto čtyř písmen se dá totiž „schovat“ mnohé.

Na rozdíl od úrokové sazby totiž RPSN zohledňuje veškeré náklady spojené s úvěrem, mezi které patří třeba poplatek za zřízení a správu úvěru, poplatky spojené s čerpáním úvěru, pojištění schopnosti splácet, akontace, případně různé další administrativní poplatky. Ve finále tak můžete zjistit, že půjčka, která se na první pohled tváří jako výhodná, ve finále už tak moc výhodná nebude.

Desatero správného výběru půjčky závěrem:

  1. Objektivně zhodnoťte, zda se bez půjčky opravdu neobejdete

  2. Půjčujte si pouze na věci/služby, z nichž máte dlouhodobý užitek

  3. Půjčka by nikdy neměla negativně ovlivnit vaši životní úroveň

  4. Půjčujte si pouze nezbytný objem finančních prostředků

  5. Oslovujte pouze známé a ověřené společnosti

  6. Neváhejte mezi sebou jednotlivé nabídky vzájemně porovnat skrze online kalkulačky a srovnávače

  7. Půjčku vybírejte podle úroku a hodnoty RPSN

  8. Důkladně si přečtěte smlouvy a obchodní podmínky související s vybranou půjčkou

  9. Nikdy nic neplaťte předem

  10. Zjistěte si o vybraném poskytovateli maximum informací (např. v diskuzích nebo na sociálních sítích)

Půjčka je dobrý sluha, ale špatný pán

Jak vypočítat úrok z půjčky už víte. Při jejím sjednávání ale myslete na to, že i ta nejvýhodnější půjčka se může v případě porušení smluvních podmínek proměnit v noční můru. Pokud žijete tzv. od výplaty k výplatě, půjčka nebude ideální volbou, jak tuhle situaci změnit. Pokud se pro ni i přesto rozhodnete a během splácení se dostanete do potíží, neprodleně kontaktujte věřitele a domluvte se na odkladu splátek (tzv. splátkových prázdninách) nebo nově nastaveném splátkovém kalendáři. V žádném případě ale situaci neignorujte a nestrkejte hlavu do písku. Ignorace by vás totiž mohla dostat do mnohem závažnější a komplikovanější situace, která může v krajním případě končit i exekucí.

Chci půjčku
Vendula Flassig Vrablová Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).