Cestovní pojištění – srovnání cen

úroky z hypotéky

Víte, že hypotéka vám může pomoci ušetřit na daních? Jako odčitatelnou položku na daních totiž lze uplatnit úroky zaplacené za hypotéku. Povíme vám, kdo všechno může odečet úroků uplatnit, kdo nikoliv a jak velkou slevu na daních můžete získat.

Úroky na daních zaplacené za hypoteční úvěr patří mezi nezdanitelné položky základu daně. Že nevíte, o co se jedná? Všichni platíme daně a nejde zrovna o malé částky. Byla velké škoda nevyužít zákonné možnosti, jak na daních ušetřit a třeba získat i nějakou tu korunu zpět. To platí zejména pro rodiny, pro které splácení hypotéky představuje velký zásah do rodinného rozpočtu.

porovnání půjček

Odečet úroků z hypotéky nemůže uplatnit kdokoliv

Než začnete jásat, kterak ušetříte na daních, je nejprve dobré znát podrobnosti. Uplatnit nárok na vrácení úroků z hypotéky totiž nemůže kdokoliv, kdo splácí hypotéku. Existují nějaká pravidla a ty je nutné dodržet. V tomto případě mohou odpočet úroků z hypotéky uplatnit pouze lidé splácející hypotéku použitou na řešení vlastního bydlení. Může jít také o hypotéku použitou na rekonstrukci bydlení.

3 podmínky nezbytné pro uplatnění odpočtu úroků z hypotéky:

 1. Být účastníkem úvěrové smlouvy

 2. Vlastnit nebo spoluvlastnit nemovitosti

 3. Užívat nemovitost k vlastnímu bydlení

Výše částky, o kterou lze snížit roční základ daně, závisí na úrokové sazbě a sjednané době splatnosti hypotéky. Dle zákona je možné odečíst maximálně 300 000 Kč ročně, tedy 25 000 Kč měsíčně. Čím dříve daňový odpočet uplatníte, tím lépe, protože právě v prvních letech splatnosti tvoří až 80 % splátky právě úroky. O odečtení úroků ze základu daně nelze žádat zpětně.

„Zvláště v první třetině splatnosti úvěru tvoří většinu celkové měsíční splátky úroky úvěru. Úvěr je v této fázi umořován pouze asi z 20 %. Co zaplatí dlužník na úrocích, dostane však z části zpátky na daních. U hypotéky ve výši 1,8 milionu korun je běžné získat za rok 12 000 Kč na daních zpátky,“ uvedl Jan Kruntorád, předseda představenstva a generální ředitel společnosti Gepard Finance pro web Finance.cz.

vrácení úroků z hypotéky

Jak prokázat, že v nemovitosti opravdu bydlíte

To znamená, že při uplatňování odpočtu úroků z hypotéky jste povinni prokázat, že v bytě či domě bydlíte vy nebo vaši nejbližší příbuzní. Nejlepším a nejprokazatelnějším způsobem je výpis z katastru nemovitostí a trvalé bydliště uvedené na občanském průkazu. V případě, že jste se do bytu či domu teprve nastěhovali a trvalé bydliště ještě nemáte vyřízené, lze použít jiné důkazy.

Jak prokázat, že bydlíte v koupené nemovitosti:

 • výpis z katastru

 • trvalé bydliště je uvedeno v platném průkazu totožnosti

 • svědecké výpovědi sousedů

 • adresa je zadaná jako korespondenční např. u dodavatele energií, mobilního operátora apod.

Kdo nemůže uplatnit daňový odpočet úroků z hypotéky?

Lidé či podnikatelé, kteří na hypotéku kupují nemovitosti a dále je pronajímají nebo s nimi jinak obchodují za účelem finančního zisku, vrácení úroků z hypotéky uplatnit nemohou. Nelze to také uplatnit u nemovitosti určených k provádění rekreační, investiční či podnikatelské činnosti (kancelářské prostory, provozovny, dílny, apod.).

Jak uplatnit vrácení úroků z hypotéky, když nemáte příjmy

Typickým příkladem je svobodná žena, která si sama vzala hypotéku na bydlení. Po nějaké době si našla partnera, vdala se, otěhotněla a nastoupila na mateřskou. V ten moment přišla o pravidelný příjem ze zaměstnání, na který dosud uplatňovala daňový odpočet. V bytě však bydlí a úvěr splácí společně. 

Jako řešení se nabízí uplatnění odpočtu úroků z hypoték ze strany manžela. Bohužel dle zákona daňový odpočet může uplatnit pouze osoba čerpající úvěr, tedy žena. Jediným řešením je refinancování hypoteční smlouvy, kdy v nové smlouvě budou zapsáni oba manželé. 

Závěrečné shrnutí:

 • Odpočet úroků z hypotéky je nezdanitelná část daně.

 • Výše slevy na dani za rok činí při částce 300 000 Kč ročně (25 000 Kč měsíčně) až 45 000 Kč.

 • Slevu na dani může uplatnit pouze ten, který prostřednictvím hypotéky řeší vlastní bydlení nebo bydlení pro své příbuzné v první linii.

 • Slevu na dani nemohu uplatnit ti, které hypotéku využívají jako formu investice (např. koupený byt pronajímají).

 • Slevu na dani je možné uplatnit každý rok v daňovém přiznání, případně v ročním zúčtování daně u zaměstnavatele.

 • Daňové přiznání lze podat každý rok do 1. dubna 2019) nebo u zaměstnavatele při ročním zúčtování daně do 15. února.

 • Může přinést vrácení úroků z hypotéky.

 • Nemůže přinést daňový bonus.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 6