Připravte se na nečekané výdaje - Prázdná peněženka a rozsypané peníze na fakturách

Připravte se na nečekané výdaje. Poradíme vám, jak zlepšíte svůj rodinný rozpočet

Moderní domácnost potřebuje elektřinu a teplo, ale obě tyto komodity nyní hrozivě zdražují. Nečekejte, až vám dodavatel opět zvýší cenu a připravte se na energetickou krizi už teď. Máme pro vás ověřené tipy, jak zvýšíte své příjmy a snížíte výdaje, aby rostla vaše finanční rezerva. Prozatím zapomeňte na vysokou politiku a makroekonomické analýzy, a zaměřte se pouze na svůj osobní či rodinný rozpočet.

Aktuálně řešíme surovinovou krizi, protože Ruská federace snížila dodávky zemního plynu do Evropské unie. Vývoj na pražské energetické burze (PXE) ukazuje, že elektřina a zemní plyn českým domácnostem zdraží až na trojnásobek svojí loňské ceny! Nevíme přesně, jaké budou příští měsíce a roky. Ale pokud se na další krizi připravíte už nyní, získáte výhodu.

Zrevidujte svůj rodinný rozpočet

Začněte inventurou, abyste našli své slabiny a skryté příležitosti. Nejdříve sepište svoje pravidelné měsíční příjmy: pracovní výdělky (mzdy, platy, brigádnické odměny, podnikatelské zisky), pojistné plnění (důchody), sociální dávky a další případné zdroje. Následně sepište svoje pravidelné měsíční výdaje: nájem, hypotéku nebo jiné náklady na bydlení, energie, potraviny, dopravu a podobné položky. Teď od celkových příjmů odečtěte souhrnné výdaje –⁠ a vyjde kladná finanční rezerva, či záporný schodek.

Pozor: Vyrovnaný rodinný rozpočet nestačí, potřebujete dostatečnou finanční rezervu, aby vás nezruinovaly nečekané výdaje. V České republice funguje pracovní trh a sociální stát, ale nezodpovědní dlužníci mají problémy. Exekutorská komora ČR uvádí, že vloni bylo zahájeno 459 319 nových exekucí.

Zvyšte své výdělky a další příjmy

Nejpočetnější sociální skupinou jsou zaměstnanci, jejichž průměrná hrubá mzda činí 37 929 Kč. Pokud vyděláváte výrazně méně, sledujte pracovní portály a průběžně hledejte lepší zaměstnání. Nebo využijte rekvalifikační kurzy a finanční podporu při rekvalifikaci, kterou nabízí Úřad práce.

Pro inspiraci

Podívejte se na dokumentární film Nová šichta, kde vystupuje skutečný moravský horník přeškolený na profesionálního programátora.


Druhou nejpočetnější skupinou jsou důchodci, přičemž průměrný starobní důchod letos stoupl na 17 299 Kč. Máte-li nízkou penzi, zapátrejte po přijatelné brigádě. Supermarkety hledají lidi, kteří by roznášeli slevové letáky. Sociologické agentury shánějí tazatele pro výzkumy veřejného mínění. Případně nabídněte svoje služby jako vrátný, hlídač, chůva, nebo doučujte školáky. Využijte své bohaté zkušenosti a vědomosti.

Mezi českými seniory jsou také „chudí milionáři”, kteří mají vlastní dům či byt, ale nedostatečné příjmy. V takovém případě prodejte svoji nemovitost, přestěhujte se do nájmu a utržené peníze vám pravděpodobně vystačí. Nebo využijte takzvanou reverzní hypotéku –⁠ kupec vám nevyplatí jednorázově celou kupní cenu, ale každý měsíc vám přispěje domluvenou částkou (například 10 000 Kč) a nechá vás dožít ve vašem domě.

Eventuálně požádejte na Úřadu práce o sociální dávky: na děti, na bydlení, na zdravotní potřeby, na jídlo a další nutnosti.

Pouze sedmina současné lidské populace má vymoženosti, které v České republice považujeme za samozřejmosti –⁠ pitnou vodu z vodovodního kohoutku, sporák, jídla dosytosti, pohodlnou postel, automobilovou dopravu a příjem přes 32 $/den (775 Kč/den). Podrobnosti popsal švédský profesor Hans Rosling v knize Factfulness (česky vyšla jako Faktomluva).

Optimalizujte svoje výdaje

Na energetickou krizi jsou připraveni lidé, kteří zateplili své domovy, vytápějí dřevem a mají vlastní zdroje –⁠ les, fotovoltaické panely, tepelné čerpadlo, solární kolektory. Jejich průběžné výdaje zůstanou nízké. Pokud jste závislí na velkých elektrárnách a plynárnách, přejděte k levnějšímu dodavateli. Srovnáme vám také mobilní tarify, poskytovatele internetového připojení, hypotéky a pojišťovny.

Chci výhodnější cenu energií

Trápí vás vysoké účty za energie? Srovnejte si nabídky jednotlivých dodavatelů v naší kalkulačce a zjistěte, zda na trhu najdete výhodnější.

Chci si spočítat aktuální ceny energií

Příklad: Středočeská domácnost odebírá elektřinu a zemní plyn, za obě komodity v letošním roce zaplatí 36 000 Kč (3 000 Kč/měsíc). Její dosavadní dodavatel zdraží o 100 %. Takže kdyby byla pasivní, příští rok zaplatí 72 000 Kč (6 000 Kč/měsíc). Proto změní svého dodavatele, ale taky mobilního operátora a pojišťovnu. Ušetří na energiích, datových službách, povinném ručení a havarijním pojištění. Další slevu na elektřinu a plyn proplatí stát. Energie přesto zdraží, ale celkové rodinné výdaje zůstanou stejné jako dříve.

Modelový příklad vypadá optimisticky, ale raději se připravte na horší vývoj. Až začne topná sezóna, teple se oblékejte. Každý teplotní stupeň, o který snížíte pokojovou teplotu, znamená zhruba 6% úsporu na vytápění. Kupříkladu Britové takhle šetří dlouhodobě. Britská vláda v oficiálním „zimním plánu” píše, že 18 °C znamená minimální riziko pro lidské zdraví, pakliže jste vhodně oblečení.

Finanční rezerva je nutná

Ve zdravém rodinném rozpočtu vznikají úspory, které poslouží jako finanční polštář pro krizové scénáře. Naspořené prostředky přijdou vhod, jakmile onemocníte, ztratíte pravidelné výdělky nebo razantně zdraží energie. Česká bankovní asociace doporučuje, abyste měli našetřenou finanční rezervu, která odpovídá minimálně vašim 3 normálním měsíčním příjmům. Ale ještě lepší prý bude dvojnásobek.

Příklad

Na průměrného občana podle Českého statistického úřadu připadá čistý měsíční příjem 18 342 Kč. Takže doporučená osobní finanční rezerva vychází na 55 026 Kč až 110 052 Kč. Nejužší rodina ovšem hospodaří společně. Proto na čtyřčlennou domácnost, ve které vyrůstají malé děti, vychází žádoucí finanční rezerva 220 104 Kč až 440 208 Kč.


Otázka zní, jak takový finanční polštář nashromáždit. Americká profesorka Elizabeth Warren doporučuje, abyste svoje čisté příjmy rozdělovali následovně:

 • 50 % na nezbytné výdaje (bydlení, energie, potraviny, doprava, ošacení a obuv, léky)

 • 30 % na radosti (společenský život a kultura, vzdělávání, cestování, restaurace) a

 • 20 % na úspory (běžný či spořící bankovní účet, rozumné investice).


Češi dosahují lepších výsledků. Na spotřební výdaje, počínaje alkoholem a konče zdravotními potřebami, padne 72 % čistých příjmů. Zbytek zůstává v investičních a penzijních fondech, v životním pojištění, v akciích a dluhopisech, nebo v samotných rodinách. Ministerstvo financí spočítalo, že na běžných bankovních účtech mají české domácnosti uloženo přes 2,8 bilionu Kč. Nyní hovoříme pouze o netermínovaných vkladech, takže průměrný občan si může kdykoli vybrat přes 269 000 Kč.

Nepodceňto

Život rodin zdražuje. Kde šetřit?

Rostoucími životními náklady a tím, kde hledat skuliny v rodinném rozpočtu, jsme se zabývali i v jedné z epizod podcastu Nepodceňto.

Chci si poslechnout epizodu Život rodin zdražuje

Kontokorent, kreditka a půjčka

Nicméně nežijeme v ideálním světě. Možná jste sami, nemáte úspory, výdělečnou práci už nezvládáte a čekáte, až úředníci vyřídí vaši žádost o sociální dávky. V takovém případě požádejte nějakou solidní banku o kontokorent nebo kreditní kartu. Jde vlastně o rychlé automatické půjčky, díky kterým zaplatíte nové neočekávané výdaje, než vám případně pomůže stát.

 • Kontokorent vás zachrání, pokud máte ve svém internetbankingu nastavené pravidelné platby (za bydlení, energie, internet), ale zůstatek vašeho bankovního účtu není dostatečný. Banka vám automaticky půjčí peníze, aby byly platební příkazy realizovány. Ale úroky bývají vysoké: kolem 20 % p.a.

 • Kreditní kartou sami zaplatíte nezbytné výdaje (za potraviny, chybějící oblečení, novou pračku), přestože nemáte dostatečné úspory. Banka vám půjčí peníze až do smluveného úvěrového limitu (například 20 000 Kč). Pokud půjčku splatíte v určitém bezúročném období (například v následujících 45 dnech), kreditka bývá bezplatná. Jinak ale nabíhají vysoké úroky: opět kolem 20 % p.a.

 • Klasický úvěr se hodí pro větší dlouhodobější půjčku, například na zateplení rodinného domu a fotovoltaické panely. Nezadlužujte se kvůli postradatelným věcem, jako je televizor nebo drahý vánoční dárek. A nepřijímejte úvěr od nebankovní společnosti, která nemá potřebné oprávnění od České národní banky! Bezpečné nabídky vám srovnáme. Najdeme vám takovou půjčku, aby roční procentní sazba celkových nákladů (RPSN) byla nižší než 8 %.


Jděte na půjčku chytře

Spočítejte si, kolik zvládnete splácet. Nezapomeňte ale také na finanční rezervu ve výši alespoň 3 vašich měsíčních platů.

Chci si spočítat, kolik zvládnu splácet

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Žena spoří do kasičky
  Osobní finance
  23. ledna 2023|Jana Březinová
  Víc peněz v roce 2023. Jak na to?

  Novoroční předsevzetí týkající se financí si podle průzkumů dává zhruba 72 % Čechů. Bohužel jen málokomu se toto předsevzetí podaří naplnit. Pokud je to i váš případ, máme pro vás několik praktických rad a tipů, jak skutečně ušetřit a vyzrát na zbytečné utrácení.

 • Zubař kouká do otevřených úst
  Osobní finance
  09. ledna 2023|Monika Šaríková
  Kolik stojí péče o zuby a jak se na ni finančně připravit

  Péče o zuby a návštěva zubaře by měly být každý rok samozřejmostí, pokud nechcete zbytečně doplácet. Spoustě zákroků lze totiž předejít dobrou preventivní péčí. Také se hodí vědět, co vše je hrazeno z veřejného zdravotního pojištění a za co si připlatíte.

 • Revolut nabízí účet i kartu zdarma - mobilní telefon a karta Revolut
  Osobní finance
  03. ledna 2023|Jana Březinová
  Revolut nabízí účet i kartu zdarma. Jak funguje a kdy se vyplatí?

  Stále větší množství z nás chce mít svoje finance neustále pod kontrolou a po ruce. Často tak nahrazujeme hotovost platebními kartami, ale i chytrými telefony nebo hodinkami. Jednu z chytrých alternativ představuje Revolut – online aplikace, která nabízí účet i kartu zdarma. Opravdu se vyplatí nebo je potřeba počítat s nějakým háčkem?

 • Plánujete dovolenou? Podadíme, jak si na ni našetři - Mapa, foťák a mužská ruka ukazující na místo cíle
  Osobní finance
  26. listopadu 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Plánujete dovolenou? Poradíme, jak na ni našetřit!

  Letní dovolenou v zahraničí plánovalo letos podle analýz portálu Czech Tourism Tourdata zhruba 52 % Čechů. Plány řady z nich bohužel ovlivnil nedostatek finančních prostředků. Pokud jste podobnou nepříjemnost sami řešili, ale zahraniční dovolenou na horách, či u moře si příští rok nechcete odepřít, máme pro vás tipy, jak na ni našetřit.

 • Žena se sešitem a kasičkou ve tvaru prasátka
  Osobní finance
  16. listopadu 2022|Jana Březinová
  Vše zdražuje, kde můžete ušetřit?

  Inflace atakuje téměř 20 %, a tím výrazně zvyšuje životní náklady. Zdražuje takřka vše – potraviny, energie, doprava a celá řada dalších produktů a služeb. Jak si s rostoucími cenami poradit a kde najít úspory?

 • Zneužití osobních údajů - překvapený mladý muž s telefonem v ruce
  Osobní finance
  14. listopadu 2022|Jana Březinová
  Zneužití osobních údajů: Hrozí dluhy a exekuce

  Ke zneužití osobních údajů dochází nejčastěji poté, co ztratíte svůj občanský průkaz. Podvodníci, kteří se skrývají za vaši identitu, si tak můžou neoprávněně sjednat i úvěr. Jak se zneužití osobních údajů bránit a jak tento problém souvisí se zamítnutím půjčky, o kterou máte zájem?

 • Logo Raiffeisenbank nad vchodem do banky
  Osobní finance
  14. listopadu 2022|Jana Březinová
  Sloučení Equa bank s Raiffeisenbank

  Dnes, 14. listopadu 2022, došlo k finálnímu sloučení Equa bank a Raiffeisenbank. Od tohoto data budou banky nadále fungovat pod hlavičkou Raiffeisenbank. Co to znamená pro klienty obou bank?

 • Jak chránit své platební údaje - Žena s mobilem v ruce, zabezpečení, notebook na stole
  Osobní finance
  04. listopadu 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Jak chránit své platební údaje na internetu + rady, co dělat, pokud vaši kartu někdo zneužije

  Koronavirová krize a související opatření, přesunula naprostou většinu plateb do světa internetu. Online nakupování jsme doslova propadli. Ne vždy však šlo o dobrovolné rozhodnutí. Jistá dávka svobody a komfortu je na druhou stranu vykoupena obavami o naše soukromí i finance. Jak chránit své platební údaje na internetu a co dělat, pokud vaši kartu někdo zneužije? Čtěte dále.

 • PayPal pro začátečníky - Žena drží nad notebookem telefon v ruce s nápisem PayPal
  Osobní finance
  03. listopadu 2022|Vendula Flassig Vrablová
  PayPal pro začátečníky: Co to je, jak funguje a má vůbec smysl o něm uvažovat?

  Aby byl nákup na internetu úspěšný a bezproblémový, je potřeba zvolit maximálně bezpečnou platební metodu. A právě v téhle fázi nákupu se můžete poprvé setkat s platebním systémem PayPal. Jak tenhle systém funguje, je bezpečný a má smysl o něm uvažovat?

 • Proč využívat kreditní kartu - Kreditní karty koukající z peněženky
  Osobní finance
  04. září 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Proč využívat kreditní kartu? Získáte peníze zpět a navíc výhody a slevy u partnerů

  Zhruba 90 % Čechů vlastní jednu nebo více platebních karet. Často jde nejen o karty debetní, ale taky kreditky. Těch ale v našich peněženkách rok od roku ubývá. Poslední zveřejněná statistika České národní banky hovoří o 1 500 000 kusech kreditních karet, které Češi vlastní. Důvodem jejich meziročního poklesu je stále mylné přesvědčení, že kreditní karta je nevýhodným a drahým produktem, s nímž je spojena řada „háčků“. Jak je to ve skutečnosti?

 • Žena s účty
  Osobní finance
  17. července 2022|Jana Březinová
  Metody a nástroje pro sestavení rodinného rozpočtu

  Náklady na život českým domácnostem se zvyšují, proto se vyplatí mít přehled o rodinných financích. K sestavení rozpočtu můžete využít různých metod a nástrojů, od jednoduchého zapisování do tabulky až po chytré mobilní aplikace.

 • Počítač peníze papíry
  Půjčky a úvěryOsobní finance
  10. července 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Splátkový kalendář a vše, co jste o něm chtěli vědět

  Se splátkovým kalendářem, coby plánem všech vašich budoucích splátek, se setkáte ve chvíli, kdy si sjednáte spotřebitelskou půjčku, úvěr nebo hypotéku. Domluvit se na něm ale můžete i tehdy, pokud vybrané instituci dlužíte větší částku, kterou nejste schopni jednorázově uhradit. Jak si ho správně nastavit, aby vám co nejvíce vyhovoval a nepůsobil zbytečné komplikace?

 • kreditni-debetni
  Osobní finance
  21. května 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Kreditní vs. debetní karta: Znáte základní rozdíly a víte, která se vám vyplatí?

  Z průzkumu České bankovní asociace, která se v minulém roce zaměřila na naše platební zvyklosti, vyplývá, že celých 82 % Čechů upřednostňuje bezkontaktní platby. Platba kartou je nejen jednoduchá, ale taky nesmírně pohodlná. Pokud sami nedáte na tyhle plastové kartičky dopustit, určitě vás bude zajímat, jaké výhody s sebou nesou karty debetní a na co si dát pozor u „kreditek“.

 • banka
  Osobní finance
  13. května 2022|Jana Březinová
  Alternativní financování: Co o něm potřebujete vědět?

  Už během pandemie se zejména menším firmám a podnikatelům zkomplikoval přístup k úvěrům. A ani nyní není situace lepší – nejen kvůli vysoké inflaci, která půjčky zdražuje, ale také z důvodu větší obezřetnosti bank a zpřísnění podmínek pro získání úvěru. Firmy se tak musí poohlížet po alternativních zdrojích financování podniku. Jaké jsou možnosti?

 • penize-potrebujete
  Osobní finance
  09. května 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Na co myslet, než si sjednáte půjčku?

  České domácnosti měly podle statistik České národní banky na konci letošního března rozpůjčováno 2 085 miliard korun. Pokud vy sami možnost půjčky zvažujete, měli byste tohle rozhodnutí odpovídajícím způsobem promyslet. Půjčka je totiž dobrý sluha, ale špatný pán. Proto je potřeba si před jejím sjednáním odpovědět alespoň na několik základních otázek.

 • pujka-pro-icare
  Osobní finance
  24. března 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Půjčky a hypotéky pro „ičaře“ a živnostníky: Jaká jsou jejich specifika a mají šanci na ně vůbec dosáhnout?

  Pracovat na IČO a mít svoji živnost s sebou nepochybně nese obrovskou dávku svobody. Zároveň z tohohle rozhodnutí plyne řada povinností a v zásadě taky komplikací, které běžný zaměstnanec třeba vůbec nemusí řešit. Jednou z těchto oblastí jsou i půjčky a hypotéky pro „ičaře“ a živnostníky, které mají svoje specifika a získat je, není zrovna jednoduché.

 • struktura-vydaju
  Osobní finance
  13. března 2022|Petr Woff
  Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

  Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například současné zdražování elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři, než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje českých domácností.

 • Sberbank ukončení
  Půjčky a úvěryOsobní finance
  Sberbank v Česku končí! ČNB jí plánuje odebrat licenci. Co to znamená pro její klienty?

  Česká národní banka (dále jen ČNB) dne 28. 2. 2022 zahájila kroky k odebrání licence Sberbank CZ, která má vazby na Rusko. Hlavním důvodem je razantní zhoršení její likviditní situace v souvislosti s odlivem vkladů. V praxi to znamená, že Sberbank v Česku končí.

 • modré prasátko stříbrné mince
  Osobní finance
  Finanční gramotnost v praxi: 7 tipů, jak na ni

  Finanční gramotnost představuje soubor pravidel, znalostí, dovedností a hodnotových postojů, podle nichž hospodaříme a o penězích – jako takových – také přemýšlíme. Umění finanční gramotnosti nás může ochránit před dluhovou spirálou a zároveň nám umožní zabezpečit nejen sebe, ale také naše nejbližší. Jak ovládnout finanční gramotnost v praxi?

 • rodina s kasičkou
  HypotékyOsobní finance
  23. února 2022|Veronika Doskočilová
  ​​Život rodin se zdraží o tisíce - refinancujte výhodně

  Život mnoha rodin postupně zdražuje o tisíce korun. Výdaje za energie se v průměru zvýší o 943 Kč měsíčně, cena potravin může vzrůst až o 30 % a za pohonné hmoty aktuálně zaplatíte v průměru 46 Kč za litr. Ti, kterým letos končí pětiletá fixace hypoték, navíc musí řešit i zvýšení úrokových sazeb.

 • prodejce pojištění a mladý pár
  Osobní finance
  Jaký je rozdíl mezi investičním a kapitálovým životním pojištěním?

  Chcete zabezpečit svoji rodinu pro případ nenadálé události? Nedokážete se ale bezpečně zorientovat ve světě složitých pojistných termínů? Nevíte, jestli uzavřít investiční nebo kapitálové pojištění? Poradíme vám, jak se v této problematice zorientovat a zvolit to nejvýhodnější řešení.

 • kalkulačka, počítač, papíry, daňové přiznání
  Osobní finance
  Přehled tipů, jak legálně ušetřit na daních: Darujte, odečtěte si úroky nebo si zřiďte „penzijko“

  Pokud podnikáte, pak už pravděpodobně řešíte finální podobu daňového přiznání za rok 2021. Základní termín pro vyplnění a odevzdání tohoto dokumentu je 1. 4. 2022. Pokud se vám v podnikání dařilo a máte platit vysoké daně, máme pro vás několik tipů, jak na nich legálně ušetřit.

 • Pobocka raiffeisenbank
  Půjčky a úvěryOsobní finance
  24. ledna 2022|Jana Poncarová
  Equa bank se spojila s Raiffeisenbankou. Co to znamená pro klienty?

  Dva významní bankovní hráči na českém trhu se spojili. Od 1. ledna 2022 se Equa bank sloučila s Raiffeisenbankou a přestala tak existovat jako samostatná společnost. Klienti Equa bank se ale o svá bankovní konta a další služby obávat nemusí. Raiffeisenbank je se vším všudy převzala pod svá křídla. Co to v praxi znamená? Přinášíme odpovědi na ty nejdůležitější otázky.

 • Muž počítá účty
  Osobní finance
  20. prosince 2021|Jana Poncarová
  Zdražování energií: Jak kompenzovat díru v rozpočtu?

  Skokový nárůst ceny elektřiny a zemního plynu zaskočil všechny domácnosti. Pro lidi s nižšími příjmy představuje zdražení o desítky procent zásadní problém. Jak se s navýšením záloh za energie vypořádat? Kdy a jak můžete získat pomoc od státu? A jak doma šetřit a snížit svoji spotřebu?

 • Pár na vánočních trzích
  Osobní finance
  24. listopadu 2021|Vendula Flassig Vrablová
  Jak se připravit na vánoční výdaje? Sepište si seznam, šetřete a využijte slevových akcí

  Do nejkrásnějších svátků v roce zbývá několik posledních týdnů. Zanedlouho se začnou regály obchodů plnit vánočními figurkami i třpytivými ozdobami. Jde vám z toho všeho hlava kolem, protože nemáte jediný dárek ani peníze bokem? Neklesejte na mysli a zachovejte chladnou hlavu. Máme pro vás pár tipů, jak se připravit na vánoční výdaje a přitom nestrádat.

© 2023 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.