Připravte se na nečekané výdaje - Prázdná peněženka a rozsypané peníze na fakturách

Připravte se na nečekané výdaje. Poradíme vám, jak zlepšíte svůj rodinný rozpočet

13. 9. 2022
|
Délka čtení: 12 min.

Moderní domácnost potřebuje elektřinu a teplo, ale obě tyto komodity nyní hrozivě zdražují. Nečekejte, až vám dodavatel opět zvýší cenu a připravte se na energetickou krizi už teď. Máme pro vás ověřené tipy, jak zvýšíte své příjmy a snížíte výdaje, aby rostla vaše finanční rezerva. Prozatím zapomeňte na vysokou politiku a makroekonomické analýzy, a zaměřte se pouze na svůj osobní či rodinný rozpočet.

Aktuálně řešíme surovinovou krizi, protože Ruská federace snížila dodávky zemního plynu do Evropské unie. Vývoj na pražské energetické burze (PXE) ukazuje, že elektřina a zemní plyn českým domácnostem zdraží až na trojnásobek svojí loňské ceny! Nevíme přesně, jaké budou příští měsíce a roky. Ale pokud se na další krizi připravíte už nyní, získáte výhodu.

Zrevidujte svůj rodinný rozpočet

Začněte inventurou, abyste našli své slabiny a skryté příležitosti. Nejdříve sepište svoje pravidelné měsíční příjmy: pracovní výdělky (mzdy, platy, brigádnické odměny, podnikatelské zisky), pojistné plnění (důchody), sociální dávky a další případné zdroje. Následně sepište svoje pravidelné měsíční výdaje: nájem, hypotéku nebo jiné náklady na bydlení, energie, potraviny, dopravu a podobné položky. Teď od celkových příjmů odečtěte souhrnné výdaje –⁠ a vyjde kladná finanční rezerva, či záporný schodek.

Pozor: Vyrovnaný rodinný rozpočet nestačí, potřebujete dostatečnou finanční rezervu, aby vás nezruinovaly nečekané výdaje. V České republice funguje pracovní trh a sociální stát, ale nezodpovědní dlužníci mají problémy. Exekutorská komora ČR uvádí, že vloni bylo zahájeno 459 319 nových exekucí.

Zvyšte své výdělky a další příjmy

Nejpočetnější sociální skupinou jsou zaměstnanci, jejichž průměrná hrubá mzda činí 37 929 Kč. Pokud vyděláváte výrazně méně, sledujte pracovní portály a průběžně hledejte lepší zaměstnání. Nebo využijte rekvalifikační kurzy a finanční podporu při rekvalifikaci, kterou nabízí Úřad práce.

Pro inspiraci

Podívejte se na dokumentární film Nová šichta, kde vystupuje skutečný moravský horník přeškolený na profesionálního programátora.


Druhou nejpočetnější skupinou jsou důchodci, přičemž průměrný starobní důchod letos stoupl na 17 299 Kč. Máte-li nízkou penzi, zapátrejte po přijatelné brigádě. Supermarkety hledají lidi, kteří by roznášeli slevové letáky. Sociologické agentury shánějí tazatele pro výzkumy veřejného mínění. Případně nabídněte svoje služby jako vrátný, hlídač, chůva, nebo doučujte školáky. Využijte své bohaté zkušenosti a vědomosti.

Mezi českými seniory jsou také „chudí milionáři”, kteří mají vlastní dům či byt, ale nedostatečné příjmy. V takovém případě prodejte svoji nemovitost, přestěhujte se do nájmu a utržené peníze vám pravděpodobně vystačí. Nebo využijte takzvanou reverzní hypotéku –⁠ kupec vám nevyplatí jednorázově celou kupní cenu, ale každý měsíc vám přispěje domluvenou částkou (například 10 000 Kč) a nechá vás dožít ve vašem domě.

Eventuálně požádejte na Úřadu práce o sociální dávky: na děti, na bydlení, na zdravotní potřeby, na jídlo a další nutnosti.

Pouze sedmina současné lidské populace má vymoženosti, které v České republice považujeme za samozřejmosti –⁠ pitnou vodu z vodovodního kohoutku, sporák, jídla dosytosti, pohodlnou postel, automobilovou dopravu a příjem přes 32 $/den (775 Kč/den). Podrobnosti popsal švédský profesor Hans Rosling v knize Factfulness (česky vyšla jako Faktomluva).

Optimalizujte svoje výdaje

Na energetickou krizi jsou připraveni lidé, kteří zateplili své domovy, vytápějí dřevem a mají vlastní zdroje –⁠ les, fotovoltaické panely, tepelné čerpadlo, solární kolektory. Jejich průběžné výdaje zůstanou nízké. Pokud jste závislí na velkých elektrárnách a plynárnách, přejděte k levnějšímu dodavateli. Srovnáme vám také mobilní tarify, poskytovatele internetového připojení, hypotéky a pojišťovny.

Chci výhodnější cenu energií

Trápí vás vysoké účty za energie? Srovnejte si nabídky jednotlivých dodavatelů v naší kalkulačce a zjistěte, zda na trhu najdete výhodnější.

Příklad: Středočeská domácnost odebírá elektřinu a zemní plyn, za obě komodity v letošním roce zaplatí 36 000 Kč (3 000 Kč/měsíc). Její dosavadní dodavatel zdraží o 100 %. Takže kdyby byla pasivní, příští rok zaplatí 72 000 Kč (6 000 Kč/měsíc). Proto změní svého dodavatele, ale taky mobilního operátora a pojišťovnu. Ušetří na energiích, datových službách, povinném ručení a havarijním pojištění. Další slevu na elektřinu a plyn proplatí stát. Energie přesto zdraží, ale celkové rodinné výdaje zůstanou stejné jako dříve.

Modelový příklad vypadá optimisticky, ale raději se připravte na horší vývoj. Až začne topná sezóna, teple se oblékejte. Každý teplotní stupeň, o který snížíte pokojovou teplotu, znamená zhruba 6% úsporu na vytápění. Kupříkladu Britové takhle šetří dlouhodobě. Britská vláda v oficiálním „zimním plánu” píše, že 18 °C znamená minimální riziko pro lidské zdraví, pakliže jste vhodně oblečení.

Finanční rezerva je nutná

Ve zdravém rodinném rozpočtu vznikají úspory, které poslouží jako finanční polštář pro krizové scénáře. Naspořené prostředky přijdou vhod, jakmile onemocníte, ztratíte pravidelné výdělky nebo razantně zdraží energie. Česká bankovní asociace doporučuje, abyste měli našetřenou finanční rezervu, která odpovídá minimálně vašim 3 normálním měsíčním příjmům. Ale ještě lepší prý bude dvojnásobek.

Příklad

Na průměrného občana podle Českého statistického úřadu připadá čistý měsíční příjem 18 342 Kč. Takže doporučená osobní finanční rezerva vychází na 55 026 Kč až 110 052 Kč. Nejužší rodina ovšem hospodaří společně. Proto na čtyřčlennou domácnost, ve které vyrůstají malé děti, vychází žádoucí finanční rezerva 220 104 Kč až 440 208 Kč.


Otázka zní, jak takový finanční polštář nashromáždit. Americká profesorka Elizabeth Warren doporučuje, abyste svoje čisté příjmy rozdělovali následovně:

 • 50 % na nezbytné výdaje (bydlení, energie, potraviny, doprava, ošacení a obuv, léky)

 • 30 % na radosti (společenský život a kultura, vzdělávání, cestování, restaurace) a

 • 20 % na úspory (běžný či spořící bankovní účet, rozumné investice).


Češi dosahují lepších výsledků. Na spotřební výdaje, počínaje alkoholem a konče zdravotními potřebami, padne 72 % čistých příjmů. Zbytek zůstává v investičních a penzijních fondech, v životním pojištění, v akciích a dluhopisech, nebo v samotných rodinách. Ministerstvo financí spočítalo, že na běžných bankovních účtech mají české domácnosti uloženo přes 2,8 bilionu Kč. Nyní hovoříme pouze o netermínovaných vkladech, takže průměrný občan si může kdykoli vybrat přes 269 000 Kč.

Nepodceňto

Život rodin zdražuje. Kde šetřit?

Rostoucími životními náklady a tím, kde hledat skuliny v rodinném rozpočtu, jsme se zabývali i v jedné z epizod podcastu Nepodceňto.

Kontokorent, kreditka a půjčka

Nicméně nežijeme v ideálním světě. Možná jste sami, nemáte úspory, výdělečnou práci už nezvládáte a čekáte, až úředníci vyřídí vaši žádost o sociální dávky. V takovém případě požádejte nějakou solidní banku o kontokorent nebo kreditní kartu. Jde vlastně o rychlé automatické půjčky, díky kterým zaplatíte nové neočekávané výdaje, než vám případně pomůže stát.

 • Kontokorent vás zachrání, pokud máte ve svém internetbankingu nastavené pravidelné platby (za bydlení, energie, internet), ale zůstatek vašeho bankovního účtu není dostatečný. Banka vám automaticky půjčí peníze, aby byly platební příkazy realizovány. Ale úroky bývají vysoké: kolem 20 % p.a.

 • Kreditní kartou sami zaplatíte nezbytné výdaje (za potraviny, chybějící oblečení, novou pračku), přestože nemáte dostatečné úspory. Banka vám půjčí peníze až do smluveného úvěrového limitu (například 20 000 Kč). Pokud půjčku splatíte v určitém bezúročném období (například v následujících 45 dnech), kreditka bývá bezplatná. Jinak ale nabíhají vysoké úroky: opět kolem 20 % p.a.

 • Klasický úvěr se hodí pro větší dlouhodobější půjčku, například na zateplení rodinného domu a fotovoltaické panely. Nezadlužujte se kvůli postradatelným věcem, jako je televizor nebo drahý vánoční dárek. A nepřijímejte úvěr od nebankovní společnosti, která nemá potřebné oprávnění od České národní banky! Bezpečné nabídky vám srovnáme. Najdeme vám takovou půjčku, aby roční procentní sazba celkových nákladů (RPSN) byla nižší než 8 %.


Jděte na půjčku chytře

Spočítejte si, kolik zvládnete splácet. Nezapomeňte ale také na finanční rezervu ve výši alespoň 3 vašich měsíčních platů.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?

 • Žena s účty počítá na kalkulačce
  08. září 2023|Jana Březinová
  Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

  Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

 • struktura-vydaju
  07. září 2023|Petr Woff
  Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

  Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například nedávné zdražení elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje našich domácností.