Připravte se na nečekané výdaje - Prázdná peněženka a rozsypané peníze na fakturách

Připravte se na nečekané výdaje. Poradíme vám, jak zlepšíte svůj rodinný rozpočet

13. 9. 2022
|
Délka čtení: 12 min.

Moderní domácnost potřebuje elektřinu a teplo, ale obě tyto komodity nyní hrozivě zdražují. Nečekejte, až vám dodavatel opět zvýší cenu a připravte se na energetickou krizi už teď. Máme pro vás ověřené tipy, jak zvýšíte své příjmy a snížíte výdaje, aby rostla vaše finanční rezerva. Prozatím zapomeňte na vysokou politiku a makroekonomické analýzy, a zaměřte se pouze na svůj osobní či rodinný rozpočet.

Aktuálně řešíme surovinovou krizi, protože Ruská federace snížila dodávky zemního plynu do Evropské unie. Vývoj na pražské energetické burze (PXE) ukazuje, že elektřina a zemní plyn českým domácnostem zdraží až na trojnásobek svojí loňské ceny! Nevíme přesně, jaké budou příští měsíce a roky. Ale pokud se na další krizi připravíte už nyní, získáte výhodu.

Zrevidujte svůj rodinný rozpočet

Začněte inventurou, abyste našli své slabiny a skryté příležitosti. Nejdříve sepište svoje pravidelné měsíční příjmy: pracovní výdělky (mzdy, platy, brigádnické odměny, podnikatelské zisky), pojistné plnění (důchody), sociální dávky a další případné zdroje. Následně sepište svoje pravidelné měsíční výdaje: nájem, hypotéku nebo jiné náklady na bydlení, energie, potraviny, dopravu a podobné položky. Teď od celkových příjmů odečtěte souhrnné výdaje –⁠ a vyjde kladná finanční rezerva, či záporný schodek.

Pozor: Vyrovnaný rodinný rozpočet nestačí, potřebujete dostatečnou finanční rezervu, aby vás nezruinovaly nečekané výdaje. V České republice funguje pracovní trh a sociální stát, ale nezodpovědní dlužníci mají problémy. Exekutorská komora ČR uvádí, že vloni bylo zahájeno 459 319 nových exekucí.

Zvyšte své výdělky a další příjmy

Nejpočetnější sociální skupinou jsou zaměstnanci, jejichž průměrná hrubá mzda činí 37 929 Kč. Pokud vyděláváte výrazně méně, sledujte pracovní portály a průběžně hledejte lepší zaměstnání. Nebo využijte rekvalifikační kurzy a finanční podporu při rekvalifikaci, kterou nabízí Úřad práce.

Pro inspiraci

Podívejte se na dokumentární film Nová šichta, kde vystupuje skutečný moravský horník přeškolený na profesionálního programátora.


Druhou nejpočetnější skupinou jsou důchodci, přičemž průměrný starobní důchod letos stoupl na 17 299 Kč. Máte-li nízkou penzi, zapátrejte po přijatelné brigádě. Supermarkety hledají lidi, kteří by roznášeli slevové letáky. Sociologické agentury shánějí tazatele pro výzkumy veřejného mínění. Případně nabídněte svoje služby jako vrátný, hlídač, chůva, nebo doučujte školáky. Využijte své bohaté zkušenosti a vědomosti.

Mezi českými seniory jsou také „chudí milionáři”, kteří mají vlastní dům či byt, ale nedostatečné příjmy. V takovém případě prodejte svoji nemovitost, přestěhujte se do nájmu a utržené peníze vám pravděpodobně vystačí. Nebo využijte takzvanou reverzní hypotéku –⁠ kupec vám nevyplatí jednorázově celou kupní cenu, ale každý měsíc vám přispěje domluvenou částkou (například 10 000 Kč) a nechá vás dožít ve vašem domě.

Eventuálně požádejte na Úřadu práce o sociální dávky: na děti, na bydlení, na zdravotní potřeby, na jídlo a další nutnosti.

Pouze sedmina současné lidské populace má vymoženosti, které v České republice považujeme za samozřejmosti –⁠ pitnou vodu z vodovodního kohoutku, sporák, jídla dosytosti, pohodlnou postel, automobilovou dopravu a příjem přes 32 $/den (775 Kč/den). Podrobnosti popsal švédský profesor Hans Rosling v knize Factfulness (česky vyšla jako Faktomluva).

Optimalizujte svoje výdaje

Na energetickou krizi jsou připraveni lidé, kteří zateplili své domovy, vytápějí dřevem a mají vlastní zdroje –⁠ les, fotovoltaické panely, tepelné čerpadlo, solární kolektory. Jejich průběžné výdaje zůstanou nízké. Pokud jste závislí na velkých elektrárnách a plynárnách, přejděte k levnějšímu dodavateli. Srovnáme vám také mobilní tarify, poskytovatele internetového připojení, hypotéky a pojišťovny.

Chci výhodnější cenu energií

Trápí vás vysoké účty za energie? Srovnejte si nabídky jednotlivých dodavatelů v naší kalkulačce a zjistěte, zda na trhu najdete výhodnější.

Příklad: Středočeská domácnost odebírá elektřinu a zemní plyn, za obě komodity v letošním roce zaplatí 36 000 Kč (3 000 Kč/měsíc). Její dosavadní dodavatel zdraží o 100 %. Takže kdyby byla pasivní, příští rok zaplatí 72 000 Kč (6 000 Kč/měsíc). Proto změní svého dodavatele, ale taky mobilního operátora a pojišťovnu. Ušetří na energiích, datových službách, povinném ručení a havarijním pojištění. Další slevu na elektřinu a plyn proplatí stát. Energie přesto zdraží, ale celkové rodinné výdaje zůstanou stejné jako dříve.

Modelový příklad vypadá optimisticky, ale raději se připravte na horší vývoj. Až začne topná sezóna, teple se oblékejte. Každý teplotní stupeň, o který snížíte pokojovou teplotu, znamená zhruba 6% úsporu na vytápění. Kupříkladu Britové takhle šetří dlouhodobě. Britská vláda v oficiálním „zimním plánu” píše, že 18 °C znamená minimální riziko pro lidské zdraví, pakliže jste vhodně oblečení.

Finanční rezerva je nutná

Ve zdravém rodinném rozpočtu vznikají úspory, které poslouží jako finanční polštář pro krizové scénáře. Naspořené prostředky přijdou vhod, jakmile onemocníte, ztratíte pravidelné výdělky nebo razantně zdraží energie. Česká bankovní asociace doporučuje, abyste měli našetřenou finanční rezervu, která odpovídá minimálně vašim 3 normálním měsíčním příjmům. Ale ještě lepší prý bude dvojnásobek.

Příklad

Na průměrného občana podle Českého statistického úřadu připadá čistý měsíční příjem 18 342 Kč. Takže doporučená osobní finanční rezerva vychází na 55 026 Kč až 110 052 Kč. Nejužší rodina ovšem hospodaří společně. Proto na čtyřčlennou domácnost, ve které vyrůstají malé děti, vychází žádoucí finanční rezerva 220 104 Kč až 440 208 Kč.


Otázka zní, jak takový finanční polštář nashromáždit. Americká profesorka Elizabeth Warren doporučuje, abyste svoje čisté příjmy rozdělovali následovně:

 • 50 % na nezbytné výdaje (bydlení, energie, potraviny, doprava, ošacení a obuv, léky)

 • 30 % na radosti (společenský život a kultura, vzdělávání, cestování, restaurace) a

 • 20 % na úspory (běžný či spořící bankovní účet, rozumné investice).


Češi dosahují lepších výsledků. Na spotřební výdaje, počínaje alkoholem a konče zdravotními potřebami, padne 72 % čistých příjmů. Zbytek zůstává v investičních a penzijních fondech, v životním pojištění, v akciích a dluhopisech, nebo v samotných rodinách. Ministerstvo financí spočítalo, že na běžných bankovních účtech mají české domácnosti uloženo přes 2,8 bilionu Kč. Nyní hovoříme pouze o netermínovaných vkladech, takže průměrný občan si může kdykoli vybrat přes 269 000 Kč.

Nepodceňto

Život rodin zdražuje. Kde šetřit?

Rostoucími životními náklady a tím, kde hledat skuliny v rodinném rozpočtu, jsme se zabývali i v jedné z epizod podcastu Nepodceňto.

Kontokorent, kreditka a půjčka

Nicméně nežijeme v ideálním světě. Možná jste sami, nemáte úspory, výdělečnou práci už nezvládáte a čekáte, až úředníci vyřídí vaši žádost o sociální dávky. V takovém případě požádejte nějakou solidní banku o kontokorent nebo kreditní kartu. Jde vlastně o rychlé automatické půjčky, díky kterým zaplatíte nové neočekávané výdaje, než vám případně pomůže stát.

 • Kontokorent vás zachrání, pokud máte ve svém internetbankingu nastavené pravidelné platby (za bydlení, energie, internet), ale zůstatek vašeho bankovního účtu není dostatečný. Banka vám automaticky půjčí peníze, aby byly platební příkazy realizovány. Ale úroky bývají vysoké: kolem 20 % p.a.

 • Kreditní kartou sami zaplatíte nezbytné výdaje (za potraviny, chybějící oblečení, novou pračku), přestože nemáte dostatečné úspory. Banka vám půjčí peníze až do smluveného úvěrového limitu (například 20 000 Kč). Pokud půjčku splatíte v určitém bezúročném období (například v následujících 45 dnech), kreditka bývá bezplatná. Jinak ale nabíhají vysoké úroky: opět kolem 20 % p.a.

 • Klasický úvěr se hodí pro větší dlouhodobější půjčku, například na zateplení rodinného domu a fotovoltaické panely. Nezadlužujte se kvůli postradatelným věcem, jako je televizor nebo drahý vánoční dárek. A nepřijímejte úvěr od nebankovní společnosti, která nemá potřebné oprávnění od České národní banky! Bezpečné nabídky vám srovnáme. Najdeme vám takovou půjčku, aby roční procentní sazba celkových nákladů (RPSN) byla nižší než 8 %.


Jděte na půjčku chytře

Spočítejte si, kolik zvládnete splácet. Nezapomeňte ale také na finanční rezervu ve výši alespoň 3 vašich měsíčních platů.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Mladý pár a společné finance
  31. prosince 2023|Magdaléna Kubečková
  Dokud nás dluhy nerozdělí: Jak řešit finance ve vztahu?

  Mluvíte doma o penězích? Pokud ne, měli byste začít. Téměř polovina partnerů před svými protějšky tají příjmy a výdaje. Tzv. finanční nevěra umí rozbít vztah stejně spolehlivě jako opravdová milenka. Pokud jí chcete předejít, vyložte karty (a nejen platební) na stůl nejpozději před společným stěhováním. Sladit byste měli společné finanční cíle i způsob, jak budete hradit běžné výdaje domácnosti.

 • Účty za vánoční dárky - žena počítá na kalkulačce
  10. listopadu 2023|Jana Březinová
  Vánoční půjčka – kdy pomůže a kdy se jí vyhnout

  Půjčku na vánoční dárky si loni sjednalo 3 % Čechů, nejčastěji na částku do 10 000 Kč. Bohužel 20 % lidí, kteří si v minulosti na Vánoce půjčili, splácí s problémy a musí žádat o odklad splátek. Existuje tak poměrně vysoké riziko, že vás vánoční půjčka dostane do finančních potíží. Proto si ji dobře promyslete.

 • Trápení placení na internetu
  06. listopadu 2023|Magdaléna Kubečková
  SOS! Poslal jsem peníze na špatný účet. Jak nyní postupovat?

  Stačí špatně kliknout a peníze mizí na úplně jiný účet. Taky se vám to už stalo? Zachovejte klid. Čísla účtů se tvoří podle daného algoritmu, a je docela náhoda se do něj strefit. Kdybyste zadali omylem existující číslo, stále máte šanci peníze získat zpět. Pokud totiž příjemce peníze nevrátí, může se dopustit trestného činu.

 • Porovnání kreditní karty a kontokorentu - Žena držící před obličejem kreditní kartu
  02. listopadu 2023|Jana Březinová
  Porovnání kreditní karty a kontokorentu

  Potřebujete zaplatit nečekaný výdaj nebo chcete mít finanční zálohu pro všechny případy? Pak vám poslouží kontokorent i kreditní karta. Jedná se o krátkodobé úvěrové produkty, díky nimž si můžete opakovaně vypůjčit až desítky tisíc korun. To mají společné, ale jinak mezi nimi najdete řadu rozdílů.

 • Exekuce - žena s prázdnou peněženkou
  10. října 2023|Jana Březinová
  Co může exekutor zabavit? Peníze i auto ano, ale postel ani psa ne

  Exekutor vám může zabavit peníze i majetek, ale na určité věci sáhnout nesmí. Třeba postel, snubní prsten nebo váš pes jsou před exekutorem v bezpečí.

 • Předání vánočních dárků
  25. září 2023|Nikola Zatloukalová
  S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

  Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Mladý vyděšený pár prochází účty
  09. srpna 2023|Magdaléna Kubečková
  Podvodné firmy lákají na zázračné investice: 7 tipů, jak nenaletět

  Zaručený výnos s nulovým rizikem? Příliš dobré, aby to byla pravda. Investičních podvodů v ČR přibývá a pachatelé jsou čím dál rafinovanější. Od Ponziho schémat přešli ke kryptoměnám, falešným investičním fondům, podvodným e-mailům a reklamám s Elonem Muskem. Využívají přitom vaši nepozornost, důvěřivost nebo finanční tíseň. Jak poznáte podvodníky?

 • Revize smluv - žena se probírá štosem dokumentů
  05. srpna 2023|Magdaléna Kubečková
  Dostaňte ze smluv maximum: poradíme, jak na roční revizi

  Každý rok vám berou z peněženky stovky až tisíce korun. Smlouvy, které roky leží v šuplíku a jsou pěkně zastaralé. Třeba havarijní pojištění 10 let starého auta, tarif na energie, který se tiše každý rok navyšuje, dům pojištěný na ceny z roku 2010 nebo drahý mobilní tarif. Když všechny smlouvy budete pravidelně aktualizovat, nebudete zbytečně přeplácet a získáte přesně ty produkty, které potřebujete. Chcete vědět, jak na to? 

 • Žádost o hypotéku krok za krokem - krabice, obývák, žena vyplňuje formulář
  21. června 2023|Monika Šaríková
  Žádost o hypotéku krok za krokem

  Hypotéka představuje dlouhodobý finanční závazek, jehož pravidelná měsíční splátka zatíží rodinný rozpočet klidně až na 40 let. Vzhledem k výši hypotečního úvěru a délce splatnosti je proto vyřízení hypotéky zdlouhavé, plné papírování a může trvat i několik týdnů až měsíců. Proces urychlí důkladná příprava.