Blog
Hypotéky
Hypotéka dům

Jak získat hypotéku na dům? Pomoci mohou i rodiče

25. května 2020|Monika Šaríková|

Mladí lidé by rádi bydleli ve vlastním, bohužel ne vždy si to mohou dovolit. Překážku často nepředstavují ani tak jejich výdělky, které nejsou zas tak nízké, obzvláště tehdy žádá-li o hypotéku pár, ale rostoucí ceny nemovitostí a přísné podmínky pro získání hypotéky.

V současné doby v získání hypotéky na byt či dům mladým lidem nejčastěji brání čtyři věci. Každý problém však má řešení a pomoci mladým lidem při získání vlastního bydlení mohou rodiče.

Nejčastější 4 důvody bránící získání hypotéky:

  1. Nedostatečný příjem

  2. Malé nebo žádné úspory

  3. Vysoké ceny nemovitostí

  4. Přísné podmínky získání hypotéky

Mám zájem o hypotéku

Tipy, jak snadno získat hypotéku na dům

Najděte si spolužadatele

Problém číslo jedna má relativně snadné řešení. Mladý pár může o hypotéku požádat společně. V žádosti vystupují jako rovnocenní partneři neboli spolužadatelé a jejich příjmy se tak sčítají. Díky tomu mohou společnými silami dosáhnout nejen na vyšší hypotéku, ale mají šanci získat i výhodnější podmínky.

Založte si včas stavební spoření

Úspory je ideální začít řešit co nejdřív a vytvářet si finanční rezervu, která se buď hodí v případech nouze nebo právě při financování bydlení. Mladí lidí se šetřením mívají problém, protože si chtějí také užívat života, bavit se a cestovat. V tomto konkrétním případě se vyplatí mít založeno stavební spoření, z něhož si lze vzít výhodný úvěr a finance použít na koupi bytu či domu.

Dejte si do pořádku osobní finance

Zásadní roli v získání hypotéky hrají celkové osobní finance, příjmy i výdaje. Poskytovatelé hypoték budou chtít vědět nejen to, kolik vyděláváte, ale také za co utrácíte. Zajímají je pravidelné výdaje související s bydlením a rodinou a také všechny další úvěry a závazky, které splácíte.

Chcete-li zvýšit svou šanci na získání hypotéky, zbavte se všech závazků, co to jde. Zaplaťte kreditní karty a kontokorenty a zrušte je. Je-li to jen trochu možné, ponechte si pouze nejdůležitější závazky. Čím bude vaše finanční konto “čistší”, tím lépe bude vypadat vaše bonita na papíře a tím snáze získáte výhodnou hypotéku na dům.

Partneři bydlení

Jak získat hypotéku na dům s pomocí rodičů

Podpořit mohou mladé lidi také jejich rodiče a to hned několika způsoby.

Finanční podpora od rodičů

Asi nejčastějším způsobem, jak rodiče své děti podporují, je tučný finanční příspěvek. V případě koupě bytu či domu mohou rodiče své děti “zasponzorovat” tak, že částku potřebnou k získání hypotéky (10 % a více, protože banky poskytují maximálně 90% hypotéky) zaplatí celou nebo z částí dle toho, kolik má jejich dítě našetřeno.

Dům rodičů jako zástava hypotéky

Poslední možností, jak mohou rodiče své děti podpořit při získání hypotéky na dům či byt, je poskytnutí vhodné nemovitosti k zajištění úvěru na bydlení (např. rodinný dům, chalupa).

Tento případ nastává zejména tehdy, kdy není-li možné kupovanou nemovitost použít jako zástavu (např. koupě družstevního nebo obecního bytu). Dvě nemovitosti použité k zajištění jedné hypotéky zase může zvýšit šanci na získání vyšší hypotéky.

Rodič jako spolužadatel

Pokud o hypotéku na dům žádá mladý člověk sám, může být jeho žádost zamítnuta kvůli nízkému příjmu. V roli spolužadatele však nemusí vystupovat pouze životní partner či partnerka.

Je-li rodič dostatečně finančně zajištěný a výdělečný, může se nabídnout jako spolužadatel a pomoci tak svému synovi či dceři k vlastnímu bydlení. Spolužadateli může být jeden i oba rodiče.

Žádost o hypotéku společně s rodiči má dvě hlavní nevýhody. První je vyšší věk rodičů, kvůli kterému může být zkrácena doba splatnosti hypoték, druhou pak nezodpovědné a dítě nesplácející své závazky.

Některé banky dokonce nabízí hypotéky, které přímo počítají s účastí rodičů. Například Equa bank v loňském roce představila hypotéku, díky které mohou děti se spoluúčastí rodičů dosáhnout až na 100% hypotéku. Komerční banka zase nabízí Štafetovou hypotéku, která umožňuje nastavit poměr příspěvků (rozdělení splátky na více částek) mezi rodiče a jejich děti.

Monika Šaríková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).