Získat hypotéku na dům je stále složitější. Vedle zpřísňujících se podmínek se dál zvyšují i hypoteční sazby, poháněné restriktivní politikou České národní banky. Ceny nemovitostí i stavebních materiálů překonávají dlouholeté rekordy a pokračující pandemie covidu i situace na Ukrajině nervozitu na hypotečním trhu ještě více umocňuje.
Hypotéka na dům jde ruku v ruce s řadou podmínek, mezi které patří nejen plnoletost, bydliště nebo trvalý pobyt na území Česka, ale také dostatečný, pravidelný a doložitelný příjem a vlastní úspory. Od dubna letošního roku navíc Česká národní banka opět zpřísnila podmínky pro získání hypotéky.
Hypotéku na dům tak zjednodušeně řečeno nedostane nikdo, komu by příliš „ukrojila“ z rodinného rozpočtu a nemá dost naspořeno. Mírnější podmínky platí pro žadatele do 36 let, kteří úvěrem financují nákup vlastního bydlení.
Maximální výše hypotéky stanovená ČNB je 80 % z hodnoty nemovitosti (neboli 80 % LTV). V případě investičních úvěrů nebo u žadatelů nad 36 let je to až 90 % z hodnoty nemovitosti.
Výše hypotéky nesmí přesáhnout 8,5násobek čistého ročního příjmu žadatele. Lidé do 36 let si pak smí půjčit až 9,5násobek. Do tohoto ukazatele se počítá nejen hypotéka, ale i veškeré další závazky.
Výše splátek všech úvěrů, které klient má, může činit maximálně 45 % (u žadatelů do 36 let jde o 50 %) z čistého měsíčního příjmu.
Hodnotu nemovitosti zde nepředstavuje její kupní, nýbrž odhadní cena. Tu vypracuje odhadce doporučený bankou.
Nechte si udělat odhad nemovitosti v jiné bance: Odhad v bance může být o desítky procent nižší oproti kupní ceně nemovitosti. Protože však každá banka přistupuje k odhadu trochu jinak, máte velkou šanci, že u konkurence bude odhad vyšší.
Pracujte se zástavou: Maximální výše hypotečního úvěru se počítá z hodnoty všech zastavených nemovitostí. Je proto dobré vědět, že zástavou nemusí být jen dům, který chcete postavit, ale kterákoliv jiná nemovitost (např. dům rodičů, družstevní byt v osobním vlastnictví apod.).
Odstraňte příčinu snížení zástavní hodnoty: Pokud je zástavní hodnota nemovitosti překvapivě nízká, může být na vině tzv. právní vada. Ověřte proto, zda není nemovitost zatížena jiným zástavním právem, věcným břemenem apod.
Uhraďte dluhy z dřívějška: Šanci na získání hypotéky na dům zvýšíte i doplacením dluhů z minulosti. Veškeré vaše dluhy jsou totiž vidět v registrech dlužníků a mohou vás připravit o šanci hypotéku získat. Uhraďte je proto a zažádejte si o jejich vymazání. Pamatujte ovšem na to, že v některých registrech zůstávají dluhy i několik let po uhrazení a jejich výmaz nelze urychlit.
Zvyšte příjmy: Některé banky se dívají na příjmy žadatele zpětně do jednoho roku. V takovém případě pomůžou například jednorázové odměny v práci, dočasné získání druhé práce či jakéhokoliv jiného příjmu (např. nájemné).
Požádejte o pomoc spolužadatele: Hypotéka na stavbu domu bude v případě nízkých příjmů snáz dostupná, pokud o ni požádáte společně s další osobou. Může jít o partnera, rodiče nebo děti. Zmíněný spolužadatel může v procesu figurovat jako ručitel, který garantuje jistotu splácení. Pokud je mladší než sám žadatel, vypočítává se z jeho věku maximální doba splatnosti hypotéky.
K získání financí na nákup nemovitosti můžete využít třeba i spotřebitelský úvěr, překlenovací nebo řádný úvěr ze stavebního spoření, či půjčku od rodiny. I v takovém případě ale mějte na paměti, že banka bude chtít o vašich závazcích vědět, protože ji bude zajímat, jak ovlivní vaši schopnost úvěr splácet.
Pokud na hypoteční úvěr ani přes výše zmíněné rady a doporučení nedosáhnete, promyslete alternativní možnosti, jak vysněné bydlení získat. Mezi ně patří například družstevní bydlení, které není tak drahé jako bydlení v osobním vlastnictví.
Ekonomicky dostupnou možností, jak získat nebo rozšířit bydlení, je pro úzkou skupinu klientů také rekonstrukce starší nemovitosti v rodině, na kterou si můžete vzít třeba klasický spotřebitelský úvěr. Jistou alternativou jsou i nejrůznější státní půjčky a dotace, které se vyznačují relativně nízkou úrokovou sazbou.