Blog
Hypotéky
Bydlení - klíč

Půjčka na bydlení od státu: Jak ji získáte? - 1. díl

19. února 2020|Monika Šaríková|

Pro hypotéku na bydlení chodí většina lidí žádat do banky. Není to ale jediná možnost, jak k hypotéce přijít. A nemáme na mysli nebankovní instituce s nechvalně známou pověstí. Existuje ještě jiná varianta. Požádat o hypotéku stát. Poradíme, jak na to.

Oslovte speciální fond

O půjčku od státu, která je často též označovaná jako státní půjčka na bydlení, můžete zažádat přes Státní fond rozvoje bydlení (SFRB). Ten je zřízen Zákonem o Státním fondu rozvoje bydlení (zákon č. 211/2000 Sb.) a je v působnosti Ministerstva pro místní rozvoj. Cílem tohoto Fondu je podporovat rozvoj a dostupnost bydlení.

Programů má Fond pod svou správou několik. A jeden z nich se věnuje právě poskytování hypoték na bydlení. Tzv. “Program pro mladé” je určen na pořízení nebo modernizaci bydlení. Není ale určen pro každého, musíte splnit řadu podmínek.

Fond na hypotéky pro mladé disponuje částkou 1 miliardy korun. Až se vyčerpá, bude program pozastaven. Aktuálně je program stále aktivní.

Nejdříve si ale představme, co to je hypotéka od státu a za jakých podmínek je možné ji získat.

Na co je hypotéka určena?

Hypotéku od státu můžete využít několika způsoby. Jedním z nich je výstavba novostavby rodinného domu, dále pak koupě bytu, koupě rodinného domu, ale i modernizace obydlí.

Peníze získané z programu můžete využít na výše uvedené 4 varianty, a to v rámci celé České republiky.

Kolik peněz dostanete?

Výše úvěru se liší podle toho, za jakým účelem si hypotéku budete brát. Pokud chcete jen modernizovat své stávající obydlí, státní půjčka se může pohybovat v rozmezí 30 000 Kč - 300 000 Kč. Čtete správně, v rámci programu jsou nastaveny i minimální částky, o které můžete žádat. Méně než 30 000 Kč vám na modernizaci bydlení stát nepůjčí a z programu by vás s takovou žádostí vyřadil.

Pokud byste žádali o úvěr za účelem výstavby či koupě rodinného domu, půjčí vám Fond maximálně 2 000 000 Kč. Zároveň vám ale půjčí maximálně 80 % skutečných nákladů na výstavbu či sjednané ceny, a to včetně ceny pozemku.

Pokud byste kupovali rodinný dům i s pozemkem za 3 000 000 Kč, půjčí vám stát maximálně 2 000 000 Kč. Pokud byste ale dům s pozemkem kupovali za 2 000 000 Kč, pak vám stát půjčí maximálně 1 600 000 Kč, tedy 80 % sjednané ceny domu a pozemku.

Při žádosti o hypotéku za účelem koupě bytu dostanete maximálně 80 % hodnoty nemovitosti, nejvýše však 1 200 000 Kč.

A za jakých podmínek?

Co řadu lidí láká při žádosti o státní hypotéku, jsou podmínky. Ty jsou totiž příznivější, než kdybyste šli pro hypotéku do banky.

Úroková sazba této hypotéky se řídí výší základní sazby Evropské unie pro Českou republiku. Činí pak minimálně 1 % ročně. Fixace je na maximálně 5 let.

Případné předčasné splacení nebo mimořádná splátka je bez poplatků. Stejně tak správa a vedení úvěru, odborná pomoc a konzultace ze strany Státního fondu rozvoje bydlení.

Pokud žádáte o úvěr na pořízení bydlení, dostanete při narození nebo osvojení dítěte dotaci ve výši 30 000 Kč.

Splatnost úvěru se odvíjí od jeho účelu. Pokud je půjčka od státu určena na modernizaci bydlení, musíte ji splatit do 10 let. V případě úvěru na pořízení bydlení si berete hypotéku na maximálně 20 let.

Bydlení - pár

A co když potřebujete splácení přerušit?

Některé banky v rámci doplňkových služeb nabízí možnost některé splátky odložit. V případě hypotéky od státu máte tuto možnost také.

Pokud se vám narodí dítě, osvojíte si dítě, nebo vám bude svěřeno do péče či pěstounství, umožní vám Fond přerušit splácení jistiny až na 2 roky. Celková doba splatnosti úvěru se pak přesně o tuto dobu prodlouží.

Přerušení splácení jistiny vám pak Fond může povolit i v případě, že přijdete o práci a jste nezaměstnaní déle než 3 měsíce. Případně pokud se potýkáte s nemocí, která trvá déle než 3 měsíce. Dočasné přerušení splácení jistiny vám povolí i v případě smrti člena rodiny. Celková doba přerušení splácení jistiny ale nesmí překročit 2 roky.

Teď se podíváme na to, jaké podmínky musíte pro získání hypotéky splnit.

Jen pro mladé

O hypotéku od státu mohou zažádat manželé nebo registrovaní partneři. Čistě pro partnery tedy hypotéka určena není. Kromě toho musíte splnit i podmínku věku. Rozhodující je den podání žádosti. K tomuto dni musí být alespoň jeden z vás mladší 36 let.

O hypotéku pak můžete požádat i jako samoživitel, pokud je vám do 36 let a pečujete trvale o dítě do 15 let. Opět je rozhodující den podání žádosti.

Dnem podáním žádosti se v tomto případě myslí datum doručení žádosti do Státního fondu rozvoje bydlení, případně termín doručení do datové schránky Fondu.

V následujícím článku se podíváme na to, co vše budete k žádosti o úvěr potřebovat a co musíte splňovat.

Monika Šaríková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).