Kuchyně

6 zásad, jak bezpečně pronajmout byt

5. 8. 2021
|
Délka čtení: 5 min.

Chystáte se pronajmout svůj byt? Ještě než podepíšete nájemní smlouvu, měli byste se držet několika zásad pro bezpečný pronájem bytu. Nikdo přece nechce mít problémy s opožděným placením nájemného nebo poškozeným vybavením. Zjistěte, jak najít spolehlivého nájemníka i jak sestavit nájemní smlouvu, aby vás dostatečně chránila.

Nepronajímejte byt příliš levně

Ještě než zveřejníte inzerát na pronájem bytu, musíte se rozhodnout, jak vysoké nájemné budete požadovat. Při stanovení nájemného se obvykle vychází z cen za pronájem obdobných nemovitostí. Udělejte si průzkum podobných bytů ve vašem okolí, ve srovnatelném stavu a se stejným vybavením.

Cenu nájmů zprůměrujte a stanovte, za kolik byt budete pronajímat. Je-li vaší prioritou najít rychle nájemníka, určete cenu o něco nižší, než vám vyšel průměr. Jestliže je pro vás prioritou bezpečný pronájem bytu, měli byste naopak cenu stanovit o něco výš než průměr.

Prověřte si potenciálního nájemníka

Výběr vhodného nájemníka je alfou a omegou bezpečného pronájmu bytu. Pokud se vám do bytu dostane chronický neplatič, není totiž tak jednoduché se ho zbavit. Navíc neuhrazené nájemné je jen jedním rizikem, hrozí i návštěva exekutora. Proto si vždy důkladně prověřte každého zájemce o byt.

V první řadě si potenciálního nájemníka proklepněte v rejstřících a seznamech dlužníků. Jestliže má dluhy jinde, vzniká vysoké riziko, že nebude platit ani vám. Je-li v exekuci, hrozí, že vám na byt zaklepe exekutor a vy budete složitě dokazovat, jaký majetek patří vám a jaký nájemníkovi.

Informace z těchto rejstříků jsou dostupné zdarma či za malý poplatek:

Dalším krokem je osobní schůzka, kde se můžete nájemníka doptat na podrobnosti, například kde dosud bydlel a proč se odstěhoval. Ideální je získat reference od předchozího pronajímatele. Možná si říkáte, že vám přece zájemce o byt může lhát – to sice ano, ale osobní setkání mnoho napoví i z řeči těla a celkového vystupování. Hodně se o budoucím nájemníkovi dozvíte také při vyhledání na Googlu či sociálních sítích.

Důkladnému výběru nájemníka věnujte dostatek času – je to základní předpoklad, jak bezpečně pronajmout byt.

Řekněte si o vratnou kauci

Vratná kauce, neboli peněžitá jistota slouží nejen k ochraně vybavení vašeho bytu a jako záloha pro pokrytí dluhů. Hodně napoví také o tom, jak solventní váš budoucí nájemník vlastně je. Není-li zájemce o byt schopen uhradit kauci ve výši několika tisíc korun, není to pro vás dobré znamení. Maximální výše kauce může činit až trojnásobek měsíčního nájemného. Čím dražší vybavení bytu máte, tím vyšší by měla být i kauce.

Kromě kauce můžete do nájemní smlouvy zanést rovněž smluvní pokuty za poškození bytu či vybavení. Tato možnost existuje od 1. července 2020, ale je velmi omezená. Maximální výše smluvních pokut a vratné kauce nesmí v součtu přesáhnout trojnásobek měsíčního nájemného.

Kvalitní nájemní smlouva na byt

Máte vybraného vhodného nájemníka? Pak přichází na řadu další krok, jak bezpečně pronajmout byt, a tím je kvalitní nájemní smlouva.

Ta by měla obsahovat:

 • označení předmětu nájmu (tj. bytu či domu),

 • informace o době trvání nájemního vztahu,

 • výši a způsob úhrady nájemného a poplatků za služby,

 • výši a způsob úhrady vratné kauce,

 • práva a povinnosti smluvních stran,

 • informace o smluvních pokutách.

Vyplatí se, aby součástí smlouvy byla povinnost nájemníka uzavřít pojištění domácnosti a odpovědnosti. Díky tomu bude váš majetek chráněn proti přírodním živlům či haváriím. Nesjednání pojištění nemůže být důvodem k ukončení smlouvy, ale opravňuje vás k vymáhání škod, které by jinak byly kryty pojištěním.

Při sepisování nájemní smlouvy se nespoléhejte na vzory stažené z internetu. Raději se obraťte na zkušeného právníka.


Mladý pár u krabic při stěhování

Sepište předávací protokol

Kromě nájemní smlouvy je vhodné písemně připravit také předávací protokol, kde si s nájemníkem odsouhlasíte položky z vybavení bytu a jejich stav. Do předávacího protokolu zapište případná poškození a aktuální stav elektroměru a plynoměru. Pokud vyžadujete, aby nájemník uvedl byt do původního stavu – například vymaloval stejnou barvou – nezapomeňte to písemně zaznamenat.

Předávací protokol se vám bude hodit rovněž v případě, že na nájemníka bude uvalena exekuce. Proto v dokumentu jednoznačně uveďte, že vybavení je vaším majetkem. Uschovejte si také veškeré doklady o nákupu nového vybavení do domácnosti.

Máte-li obavy z poškození nábytku nebo spotřebičů, pronajímejte byt raději nevybavený.

Přepište elektřinu a plyn na nájemníka

Další zásadou, jak bezpečně pronajmout byt, je přepis elektřiny a plynu na nájemníka. Sice vás čeká více papírování, ale je to varianta výhodnější pro obě strany. Nájemník má zcela v rukou výběr dodavatele i výši plateb za energie. A vy se díky přepisu energií na nájemníka chráníte – případné nedoplatky totiž půjdou za ním, nikoliv za vámi. Dlužnou částku za energie bude u neplatiče vymáhat přímo dodavatel.

Navíc se vyhnete rozpočítávání spotřeby na konci nájemní smlouvy a nemusíte z energií odvádět daň z pronájmu, pokud používáte výdajový paušál.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Předání vánočních dárků
  25. září 2023|Nikola Zatloukalová
  S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

  Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

 • motorkář v Alpách
  23. září 2023|Petr Pohůdka
  Jak vybrat výbavu na motorku na dlouhé cesty

  Kvalitní a bezpečné oblečení, uzamykatelné kufry na motorku nebo povinná výbava přizpůsobená navštěvovaným zemím. Vícedenní výlety na dvou kolech vyžadují delší přípravu. Jaká výbava vám na dlouhých cestách přijde vhod?

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?