LED žárovky

Přepis energií – vše, co potřebujete vědět

28. 10. 2023
|
Délka čtení: 10 min.

Přepisu energií se nevyhnete při stěhování, koupi nemovitosti nebo řešení dědictví. Při součinnosti původního a nového odběratele proběhne během 2–4 týdnů. Ne vždy ale vše běží jako po másle. Zjistěte, jak na přepis energií a jak vyřešit případné komplikace.

Kdy k přepisu energií dochází?

Přepis energií můžete řešit v rozličných životních situacích. Dochází k němu nejčastěji při:

Při přepisu odběrného místa můžete zůstat u stejného dodavatele nebo si vybrat nového dodavatele.

Využijte přepis energií pro výběr nového dodavatele

Přepis elektřiny nebo plynu se neobejde bez papírování, a tak se jedná o ideální příležitost, kdy si najít nového dodavatele. Porovnejte si nabídky od desítek dodavatelů na českém trhu a vyberte si tu nejvýhodnější.

Jak dlouho trvá přepis energií?

Přepis odběrného místa bez změny dodavatele trvá asi 2 týdny. Se změnou dodavatele se protáhne přibližně na 4 týdny. Přepis energií urychlíte, když si předem připravíte a správně vyplníte všechny dokumenty. K přepisu odběrného místa je důležitá součinnost původního a nového odběratele energií. Smlouvy na sebe musí navazovat, jinak hrozí, že vám budou dodávky elektřiny či plynu přerušeny.

Jaké dokumenty si k přepisu energií připravit?

Každá ze situací vyžaduje odlišné dokumenty. Vždy musíte znát adresu a kód EAN pro přesnou identifikaci odběrného místa – najdete ho například ve smlouvě nebo vyúčtování původního odběratele. Někteří dodavatelé mají speciální formuláře na přepis elektřiny či plynu, ale obvykle budete potřebovat tyto dokumenty:

 • žádost o ukončení smlouvy, kterou podá původní odběratel,

 • podepsanou novou smlouvu o dodávkách elektřiny, kterou si sjedná nový odběratel,

 • doklad o vztahu k odběrnému místu – např. kupní nebo nájemní smlouva, úmrtní list při úmrtí původního dodavatele, případně čestné prohlášení,

 • předávací protokol, ve kterém si původní a nový odběratel odsouhlasí stav elektroměru či plynoměru,

 • plná moc od původního odběratele, pokud se nechce přepisem energií zabývat.

Postup a typ dokumentů se v zásadě neliší, ať už se jedná o přepis elektřiny nebo přepis plynu. Dokumenty zašlete poštou nebo se s nimi zastavte osobně na pobočce dodavatele. U některých dodavatelů zvládnete vše vyřídit online.

Náš tip

Vyplatí se přepis energií na nájemníka?

Je lepší přepsat energie na nájemníka nebo je radši nechat na majiteli nemovitosti? Čtěte, jaké výhody a nevýhody mají obě řešení.

Postup při přepisu energií

Pokud se nemění dodavatel, je přepis odběrného místa velmi jednoduchý.

 1. Původní zákazník požádá o přepis odběrného místa u svého dodavatele.

 2. Dodavatel zašle návrh smlouvy novému zákazníkovi.

 3. Jakmile nový zákazník smlouvu podepíše, dodavatel ukončí smlouvu původnímu zákazníkovi.

 4. Nový zákazník obdrží rozpis záloh, původní konečné vyúčtování.

Rozhodli jste se pro změnu dodavatele? Pak požádejte o přepis energií nového dodavatele. Měl by se postarat o to, aby na sebe obě smlouvy navazovaly.

 1. Nový zákazník podá žádost o přepis energií u zvoleného dodavatele.

 2. Nový zákazník podepíše smlouvu s novým dodavatelem.

 3. Původní zákazník udělí plnou moc novému dodavateli, aby ukončil smlouvu u jeho stávajícího dodavatele.

 4. Nový zákazník obdrží rozpis záloh od zvoleného dodavatele. Původní zákazník obdrží konečné vyúčtování od svého dodavatele.

Vyřiďte s námi přepis energií online

Ne všichni dodavatelé vám ale nabídnou pomoc s přepisem energií. A ne všichni ho vyřídí online. Ušetřete si starosti a nechte administrativu na nás. Pomůžeme vám vyhledat nejvýhodnějšího dodavatele a postaráme se o přepis energií, aby proběhl hladce a co nejrychleji. S námi vše vyřídíte z pohodlí svého domova.

Možné komplikace při přepisu energií

Původní odběratel s vámi odmítá řešit přepis energií

Jako nový odběratel si dokážete zařídit všechny dokumenty sám, ale je nutná plná moc k přepisu energií od původního odběratele. Bez ní nemůžete ukončit jeho stávající smlouvu.

Nepodepsali jste předávací protokol

Pokud nedoložíte předávací protokol, dodavatel stav odhadne na základě průměrné předchozí spotřeby. Pro jistotu si vyfoťte stavy měřáků, abyste mohli velké odchylky od skutečného stavu případně u dodavatele reklamovat.

Původní nájemník se odstěhoval a nedaří se jej zkontaktovat

Pokud původní nájemník neukončil odběr energií a nedaří se ho zastihnout, můžete dodavateli předložit čestné prohlášení. Máte-li k dispozici nájemní smlouvu a ostatní potřebné dokumenty, nemělo by přepisu stát nic v cestě.

Chcete vyřešit přepis energií při koupi bytu, ale kupní smlouva není podepsaná

S velkou pravděpodobností to bez kupní smlouvy nepůjde. U některých dodavatelů může stačit smlouva o smlouvě budoucí kupní. Ovšem uvědomte si, že přepis energií bez kupní smlouvy je pro vás velice riskantní.

Plyn i elektřina byly v nemovitosti odpojeny

Jestliže původní majitel nechal odhlásit odběr energií bez současného přihlášení nového majitele, došlo k odpojení energií, a tudíž k odmontování elektroměru či plynoměru. Znamená to, že musíte nechat nainstalovat nové měřáky a zaplatit připojení nového odběrného místa včetně potřebných revizí.


Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Technik kontroluje kotel
  10. června 2024|Petr Woff
  Nová zelená úsporám 2024: Co se změnilo a jak žádat o dotaci?

  Vláda navýšila rozpočet pro oblíbený dotační program, který slouží na zateplení bytových a rodinných domů, instalaci energetických zdrojů a jiné chytré investice. Nová zelená úsporám v roce 2024 nabízí českým domácnostem o 10 miliard Kč více, než bylo původně plánováno. Stoupla podpora pro komplexní renovace, například pro zateplení a souběžnou instalaci fotovoltaické elektrárny. Aktuální jsou také kotlíkové dotace, protože od září budou zakázány staré nevyhovující kotle.fallback mark

 • Instalace slunečních panelů
  19. května 2024|Petr Woff
  Jak využít solární energii na ohřev vody? Chytře a efektivně!

  Fotovoltaické panely vyrábějí elektřinu, ale vodu vám levněji ohřejí fototermické kolektory, které přeměňují sluneční energii rovnou na teplo. Potřebné technologie jsou přitom dotované. Když průměrná česká domácnost napojí svůj bojler nebo kotel na solární systém, na tepelné energii ušetří 5 000 Kč/rok. Otázka však zní, jestli se taková inovace vyplatí právě vám. Srovnáme vám různé možnosti, ceny a dotace.

 • Fotovoltaika
  22. března 2024|Petr Woff
  Jaké jsou výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky v roce 2024?

  Mnozí Češi investují do fotovoltaických panelů, aby měli vlastní levnou energii. Přebytky, které sami nespotřebují, nebo neuloží do baterie, posílají do centrální distribuční soustavy. Za tyto přetoky však dostávají zaplaceno pouze pokud mají uzavřenou výhodnou smlouvu o výkupu. Zjistěte, jaké jsou aktuální výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky.

 • Povinná výměna kotlů
  14. března 2024|Petr Woff
  Povinná výměna kotlů na tuhá paliva: Kdy a proč už si ve starém kotli nezatopíte?

  Povinná výměna starých kotlů na tuhá paliva se blíží. Od 1. září 2024 nesmí být provozovány kotle 1. a 2. emisní třídy, původní termín vláda kvůli energetické krizi posunula. Zjistěte, zda se výměna týká i vašeho kotle.

 • 22. února 2024|Petr Woff
  Jaká je průměrná spotřeba elektřiny v rodinném domě a bytě?

  V tuzemských domácnostech přibývají sušičky, myčky a další spotřebiče. Nejnáročnější však zůstávají elektrické přímotopy, akumulační kamna a tepelná čerpadla. Srovnejme různé distribuční sazby, které závisí na používaných přístrojích. Průměrná spotřeba elektřiny v české domácnosti vychází na 2 930 kWh/rok, zateplená garsonka však funguje daleko šetrněji než starý rodinný dům.

 • Fotovoltaika na bytovém domě
  12. prosince 2023|Jana Březinová
  Fotovoltaika v bytovém domě od 2023: Až do výkonu 50 kWp a bez souhlasu všech vlastníků

  Od roku 2023 je instalace fotovoltaiky na bytový dům o dost jednodušší. Není potřeba souhlas všech vlastníků, ani sloučení do jednoho elektroměru. Existují dokonce čtyři způsoby, jak může SVJ provozovat fotovoltaiku a sdílet vyrobenou energii. Vlastníci bytů tak mohou ročně ušetřit 50–90 % na účtech za elektřinu.

 • Zapalování plynového sporáku
  02. prosince 2023|Petr Woff
  Jaká je průměrná spotřeba plynu v malém bytě? Výpočet

  V České republice převažují jednočlenné a dvojčlenné domácnosti, které snižují svoji spotřebu zemního plynu. V praxi záleží na tom, čím vytápějí, ohřívají vodu a rozpalují svoje kuchyňské sporáky nebo trouby. Při vytápění rozhoduje také tepelná izolace, a proto stará nezateplená garsonka může mít vyšší provozní náklady než velký moderní rodinný dům. Ukážeme vám, jak se počítá spotřeba plynu v malém bytě. 

 • Zálohy za energie - Dávání z peněženky peníze na topení
  29. listopadu 2023|Petr Woff
  Zálohy na energie: Jak řešit konkrétní situace?

  Za elektřinu či plyn platíte průběžné zálohy, které jsou regulované zákonem. Poradíme vám, jak snížíte své pravidelné výdaje, kdo vám okamžitě vrátí přeplatky, kdy je výhodný nedoplatek a přidáme další užitečné tipy. 

 • pojistky elektřiny
  23. listopadu 2023|Petr Woff
  Cenové stropy pro energie končí. Víte, kolik zaplatíte v roce 2024?

  Vláda brzy ukončí dotace, kterými doposud zmírňovala inflaci, a proto pravděpodobně opět zdraží elektřina. Zemní plyn může zlevnit, ale cena fosilních paliv záleží na nejistém geopolitickém vývoji. Zamysleme se společně, co znamená konec cenových stropů pro české domácnosti. Na tuzemském trhu a v legislativě najdeme zajímavé příležitosti, jak ušetřit nebo se vyhnout prudkému zdražení.

 • Žena u topení - srovnání nákladů na vytápění
  19. listopadu 2023|Petr Woff
  Srovnání nákladů na vytápění: Kolik zaplatíte za topení elektřinou nebo plynem?

  Nejnáročnější zůstávají elektrické přímotopy, ale zdražil i provoz plynových a peletových kotlů, městských tepláren a tepelných čerpadel. Nižší jsou ceny palivového dřeva nebo uhlí. Nejlevnější topení mají domácnosti, které důkladně zateplily svůj dům a větrají přes takzvanou rekuperaci. Aktualizujeme porovnání nákladů na vytápění: kilowatthodina (kWh) stojí od 1 do 6 Kč.