LED žárovky

Přepis energií: Jaké komplikace mohou nastat?

Přepis energií je proces, kterému se nevyhnete při stěhování, koupi nemovitosti nebo řešení dědictví. Při dobré součinnosti zainteresovaných stran proběhne přepis energií bez problémů. Ne vždy ale vše běží jako po másle. Podívejte se, jaké komplikace mohou nastat při přepisu energií.

Kdy k přepisu energií dochází?

Přepis energií můžete řešit v rozličných situacích. Dochází k němu nejčastěji při:

Podle jednotlivých případů bude přizpůsoben i přepis energií. Vždy však platí, že hladký průběh závisí na spolupráci všech zúčastněných stran. Obecně se rozlišují dva typy přepisu energií – přepis odběrného místa a přepis se změnou dodavatele. Při tom prvním se mění odběratel, ale společnost dodávající energie zůstává stejná. Druhý typ s sebou přináší změnu odběratele i dodavatele.

Jak dlouho trvá přepis energií?

Celkem zhruba 2–4 týdny. Rychlejší bude přepis odběrného místa, s delšími prodlevami počítejte u přepisu energií se změnou dodavatele. Délka celého procesu se odvíjí i od toho, zda máte předem připravené a správně vyplněné všechny dokumenty.

Co si k přepisu energií připravit?

Každá ze situací vyžaduje odlišné dokumenty. Liší se i formuláře jednotlivých dodavatelů. Nicméně obvykle se setkáte s tímto typem dokumentů:

 • Žádost o převod odběru elektřiny, žádost o ukončení smlouvy od původního odběratele

 • Doklad o vlastnictví nebo jiném vztahu k odběrnému místu – např. kupní nebo nájemní smlouva

 • Plná moc pronajímatele

 • Plná moc k vyřízení dokumentů za původního odběratele

 • Úmrtní list nebo čestné prohlášení

 • Předávací protokol – formulář, ve kterém si původní a nový odběratel odsouhlasí stav elektroměru či plynoměru

Postup a typ dokumentů se v zásadě neliší, ať už se jedná o elektřinu, nebo plyn. U některých dodavatelů zvládnete celý proces online.

Jaký je postup při přepisu energií?

Pokud vše probíhá bez komplikací, pak by celý proces měl vypadat následovně:

 1. Nový odběratel podá žádost o přepis u zvoleného dodavatele, ten původní zažádá o ukončení smlouvy (eventuálně tak za něj s plnou mocí učiní nový odběratel). Pro případy, kdy původní zákazník nemůže podat žádost, jsou určeny další zmiňované dokumenty (čestné prohlášení, úmrtní list).

 2. Dodavatel pošle novému zákazníkovi návrh smlouvy. Po jejím podpisu dojde k ukončení původního kontraktu a k vyřízení všech náležitostí se starým zákazníkem.

 3. Nový zákazník obdrží rozpis záloh, původní konečné vyúčtování.

Jaké komplikace mohou nastat při přepisu energií?

Bohužel i u při přepisu energií se mohou vyskytnout problémy. Podívejte se na možné komplikace, které mohou nastat.

Původní odběratel odmítá řešit papírování a chce, aby si všechno zařídil ten nový

Nejde o nijak vzácný případ. Novému odběrateli by to nemělo způsobit žádné komplikace, všechny dokumenty dokáže vyřídit sám. Potřebuje k tomu pouze plnou moc od původního odběratele.

Obě strany se nejsou schopné dohodnout na předávacím protokolu

Ani tento problém by neměl přepis energií ohrozit. Pokud nedoložíte předávací protokol, budou údaje odhadnuty na základě průměrné předchozí spotřeby. Nebudete ale mít jistotu, zda spotřeba zcela odpovídá realitě a neplatíte částečně i výdaje toho druhého. Proto si alespoň vyfoťte stavy měřáků.

V naší spotřebitelské poradně jsme se setkali i s případy, kdy dodavatelé účtovali spotřebu za stejné období jak původnímu, tak novému odběrateli. Je proto vhodné mít zaznamenány údaje o spotřebě a vyúčtování případně reklamovat,“ říkají odborníci z dTestu pro e15.cz.


Kontrola napětí pojistky

Nový odběratel na sebe chce přepsat energie, ale doposud nedošlo k podepsání kupní smlouvy

Tahle varianta vás může napadnout, například když chcete nemovitost začít připravovat na své nastěhování. Kupní smlouva stále není podepsaná a starý majitel nemá čas řešit přepis s vámi. S velkou pravděpodobností to bez kupní smlouvy nepůjde, vyžadují ji všichni velcí dodavatelé energií. Jednoduše musíte nějak prokázat svůj vztah k nemovitosti. U některých dodavatelů by vám mohla stačit smlouva o budoucí kupní smlouvě. V první řadě si ale uvědomte, že přepis energií bez kupní smlouvy v ruce je pro vás velice riskantní.

Plyn i elektřina byly v nemovitosti odpojeny

Jestliže původní majitel nechal odhlásit odběr energií bez současného přihlášení nového majitele, pak došlo k odpojení elektřiny a plynu, tedy k odmontování elektroměru, respektive plynoměru. Znamená to, že nový majitel bude muset nechat nainstalovat nová zařízení a vše včetně potřebných revizí zaplatit.

Původní nájemník se odstěhoval, jsou na něj napsány energie a nedaří se jej zkontaktovat

Obvykle se vše vyřeší domluvou původního a nového nájemníka a odsouhlasením předávacího protokolu. Problém nastává v situaci, kdy se původního nájemníka nedaří nijak zastihnout. Poté nezbyde novému nájemníkovi nic jiného než napsat o této skutečnosti čestné prohlášení, které předloží vybranému dodavateli. Má-li k dispozici nájemní smlouvu a ostatní potřebné dokumenty, nemělo by přepisu energií stát nic v cestě.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Předání vánočních dárků
  25. září 2023|Nikola Zatloukalová
  S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

  Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

 • motorkář v Alpách
  23. září 2023|Petr Pohůdka
  Jak vybrat výbavu na motorku na dlouhé cesty

  Kvalitní a bezpečné oblečení, uzamykatelné kufry na motorku nebo povinná výbava přizpůsobená navštěvovaným zemím. Vícedenní výlety na dvou kolech vyžadují delší přípravu. Jaká výbava vám na dlouhých cestách přijde vhod?

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?