Přepis energií – vše, co potřebujete vědět
Přepisu energií se nevyhnete při stěhování, koupi nemovitosti nebo řešení dědictví. Při součinnosti původního a nového odběratele proběhne během 2–4 týdnů. Ne vždy ale vše běží jako po másle. Zjistěte, jak na přepis energií a jak vyřešit případné komplikace.
Kdy k přepisu energií dochází?
Přepis energií můžete řešit v rozličných životních situacích. Dochází k němu nejčastěji při:
úmrtí osoby, na níž bylo odběrné místo vedeno.
Při přepisu odběrného místa můžete zůstat u stejného dodavatele nebo si vybrat nového dodavatele.
Jak dlouho trvá přepis energií?
Přepis odběrného místa bez změny dodavatele trvá asi 2 týdny. Se změnou dodavatele se protáhne přibližně na 4 týdny. Přepis energií urychlíte, když si předem připravíte a správně vyplníte všechny dokumenty. K přepisu odběrného místa je důležitá součinnost původního a nového odběratele energií. Smlouvy na sebe musí navazovat, jinak hrozí, že vám budou dodávky elektřiny či plynu přerušeny.
Jaké dokumenty si k přepisu energií připravit?
Každá ze situací vyžaduje odlišné dokumenty. Vždy musíte znát adresu a kód EAN pro přesnou identifikaci odběrného místa – najdete ho například ve smlouvě nebo vyúčtování původního odběratele. Někteří dodavatelé mají speciální formuláře na přepis elektřiny či plynu, ale obvykle budete potřebovat tyto dokumenty:
žádost o ukončení smlouvy, kterou podá původní odběratel,
podepsanou novou smlouvu o dodávkách elektřiny, kterou si sjedná nový odběratel,
doklad o vztahu k odběrnému místu – např. kupní nebo nájemní smlouva, úmrtní list při úmrtí původního dodavatele, případně čestné prohlášení,
předávací protokol, ve kterém si původní a nový odběratel odsouhlasí stav elektroměru či plynoměru,
plná moc od původního odběratele, pokud se nechce přepisem energií zabývat.
Postup a typ dokumentů se v zásadě neliší, ať už se jedná o přepis elektřiny nebo přepis plynu. Dokumenty zašlete poštou nebo se s nimi zastavte osobně na pobočce dodavatele. U některých dodavatelů zvládnete vše vyřídit online.
Vyplatí se přepis energií na nájemníka?
Je lepší přepsat energie na nájemníka nebo je radši nechat na majiteli nemovitosti? Čtěte, jaké výhody a nevýhody mají obě řešení.
Postup při přepisu energií
Pokud se nemění dodavatel, je přepis odběrného místa velmi jednoduchý.
Původní zákazník požádá o přepis odběrného místa u svého dodavatele.
Dodavatel zašle návrh smlouvy novému zákazníkovi.
Jakmile nový zákazník smlouvu podepíše, dodavatel ukončí smlouvu původnímu zákazníkovi.
Nový zákazník obdrží rozpis záloh, původní konečné vyúčtování.
Rozhodli jste se pro změnu dodavatele? Pak požádejte o přepis energií nového dodavatele. Měl by se postarat o to, aby na sebe obě smlouvy navazovaly.
Nový zákazník podá žádost o přepis energií u zvoleného dodavatele.
Nový zákazník podepíše smlouvu s novým dodavatelem.
Původní zákazník udělí plnou moc novému dodavateli, aby ukončil smlouvu u jeho stávajícího dodavatele.
Nový zákazník obdrží rozpis záloh od zvoleného dodavatele. Původní zákazník obdrží konečné vyúčtování od svého dodavatele.
Vyřiďte s námi přepis energií online
Ne všichni dodavatelé vám ale nabídnou pomoc s přepisem energií. A ne všichni ho vyřídí online. Ušetřete si starosti a nechte administrativu na nás. Pomůžeme vám vyhledat nejvýhodnějšího dodavatele a postaráme se o přepis energií, aby proběhl hladce a co nejrychleji. S námi vše vyřídíte z pohodlí svého domova.
Možné komplikace při přepisu energií
Původní odběratel s vámi odmítá řešit přepis energií
Jako nový odběratel si dokážete zařídit všechny dokumenty sám, ale je nutná plná moc k přepisu energií od původního odběratele. Bez ní nemůžete ukončit jeho stávající smlouvu.
Nepodepsali jste předávací protokol
Pokud nedoložíte předávací protokol, dodavatel stav odhadne na základě průměrné předchozí spotřeby. Pro jistotu si vyfoťte stavy měřáků, abyste mohli velké odchylky od skutečného stavu případně u dodavatele reklamovat.
Původní nájemník se odstěhoval a nedaří se jej zkontaktovat
Pokud původní nájemník neukončil odběr energií a nedaří se ho zastihnout, můžete dodavateli předložit čestné prohlášení. Máte-li k dispozici nájemní smlouvu a ostatní potřebné dokumenty, nemělo by přepisu stát nic v cestě.
Chcete vyřešit přepis energií při koupi bytu, ale kupní smlouva není podepsaná
S velkou pravděpodobností to bez kupní smlouvy nepůjde. U některých dodavatelů může stačit smlouva o smlouvě budoucí kupní. Ovšem uvědomte si, že přepis energií bez kupní smlouvy je pro vás velice riskantní.
Plyn i elektřina byly v nemovitosti odpojeny
Jestliže původní majitel nechal odhlásit odběr energií bez současného přihlášení nového majitele, došlo k odpojení energií, a tudíž k odmontování elektroměru či plynoměru. Znamená to, že musíte nechat nainstalovat nové měřáky a zaplatit připojení nového odběrného místa včetně potřebných revizí.