Přepis elektřiny při koupi nemovitosti

  • Přepis elektřiny při koupi nemovitosti krok za krokem

  • Jak dlouho přepis trvá

  • Na co se připravit

Přepis elektřiny při koupi nemovitosti - dům a desky s dokumenty
  • Koupili jste nemovitost? Jedna z prvních věcí, kterou budete řešit, je přepis elektřiny. Existují dva základní scénáře:

    1. plánujete využít služeb stejného dodavatele elektřiny jako původní majitel nemovitosti,

    2. chystáte se odebírat elektřinu od jiného dodavatele než původní majitel nemovitosti.

    Přepis odběrného místa

    Pokud bude do prodané nemovitosti i nadále dodávat elektřinu stejný poskytovatel, jedná se o přepis odběrného místa. Tento typ přepisu elektřiny je rychlejší a administrativně jednodušší. Máte-li ale možnost výhodnějšího odběru od jiného dodavatele, rozhodně se vám vyplatí společně s přepisem zařídit i změnu dodavatele.

    Přepis elektřiny se změnou dodavatele

    Druhá varianta je označována jako přepis se změnou dodavatele. Bude trvat o něco déle a vyžaduje více papírování. Může nastat například v situacích, kdy chcete zůstat u svého dodavatele elektřiny a původní majitel měl smlouvu s jiným poskytovatelem.

Jak dlouho trvá přepis elektřiny při koupi nemovitosti?

Počítejte s tím, že vám přepis energií zabere několik týdnů. Konkrétní doba se bude lišit v závislosti na jednotlivých dodavatelích a typu přepisu. Přepis odběrného místa u stejného poskytovatele zabere okolo dvou týdnů. Vstupují-li do hry dva dodavatelé, měl by celý proces přihlášení elektřiny trvat zhruba měsíc.

Při přihlášení elektřiny je důležitá spolupráce obou stran

Celková doba trvání přepisu elektřiny závisí i na vaší rychlosti při vyplňování a dodávání potřebných dokumentů. Ovlivňuje ji také způsob, jakým spolupracujete s původním majitelem nemovitosti. Součinnost je nutná například při vyplňování předávacího protokolu, ve kterém si obě strany odsouhlasí stav elektroměru.


V případě koupě nemovitosti se nepředpokládá, že by v tomto ohledu měly nastat komplikace. Ostatně spolupracovat jste museli už při podepisování kupní smlouvy. Další možností, jak vyřešit přepis elektřiny, je prostřednictvím plné moci od původního majitele. Vy jako nový majitel pak můžete zařídit přihlášení elektřiny sám.

Náš tip

Stěhujete se a čeká vás přepis energií? Přečtěte si náš článek Přepis energií: Jaké komplikace mohou nastat? a zjistěte, jak předejít možným problémům.

Přepis energií: Jaké dokumenty a náležitosti budou potřeba?

Přepis elektřiny není u jednotlivých dodavatelů nijak sjednocen. V praxi to znamená, že každý dodavatel po vás může chtít jiné dokumenty. Mezi ty nejběžnější dokumenty a náležitosti, které budete muset poskytnout každému dodavateli patří:

údaje o odběrném místě

kontaktní údaje stávajícího i nového odběratele

předávací protokol se stavem elektroměru a údaji o měřidle

doklad o vztahu k nemovitosti - kupní smlouva

Přepis elektřiny při koupi nemovitosti krok za krokem

Chronologický postup při přepisu elektřiny je tedy následující:
1

Nový majitel žádá o přepis u zvoleného dodavatele, původní majitel podává žádost o ukončení smlouvy (případně uděluje plnou moc k ukončení smlouvy novému dodavateli).

2

Nový majitel podepisuje smlouvu s dodavatelem, původní majitel svoji smlouvu ukončuje (v případě udělení plné moci tak činí nový dodavatel).

3

Nový majitel dostává rozpis záloh, původní majitel konečné vyúčtování.



Přepis elektřiny bez starostí

S přepisem elektřiny vám pomůžeme

Bojíte se, že při přepisu energií na něco zapomenete nebo jen nemáte dostatek času na zdlouhavé papírování? Nevadí! Přihlášení elektřiny za vás vyřídíme a ještě při tom ušetříte.


Využijte naši kalkulačku cen elektřiny. Během jedné minuty uvidíte přehledné srovnání několika desítek dodavatelů. Vyberte si poskytovatele, který odpovídá vašim požadavkům a my se postaráme, aby přepis elektřiny proběhl bez komplikací.



Srovnaný magazín

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.

  • Odvzdušnění radiátoru
    25. září 2024|Petr Woff
    Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

    Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.

  • Moderní pasivní dům
    24. září 2024|Petr Woff
    Jak snadno zjistit, kudy z domu uniká teplo, a co s tím udělat

    Jestli platíte vysoké účty za vytápění, vaší domácnosti pravděpodobně chybí důkladná tepelná izolace. Jakmile zateplíte slabá místa v domovní konstrukci, ušetříte až desetitisíce Kč ročně. Zároveň se ochráníte před další energetickou krizí. Poradíme vám, jak zjistíte, zda hlavní problém vězí ve fasádě, stropu nebo jinde. Pro začátek nepotřebujete termokameru, postačí vám bystré oči, uši a hmat.

  • Žena kontrolujte radiátor
    19. září 2024|Jana Březinová
    Přehledně: Kdy začíná topná sezóna v roce 2024

    Topná sezóna začíná 1. září a končí 31. května, ale kromě tohoto časového vymezení záleží i na teplotní podmínce. Když teplota poklesne alespoň dva po sobě jdoucí dny pod 13 °C, dojde k zahájení dodávek. Co dalšího byste o topné sezóně měli vědět?

  • Elektroměr s kasičkou
    25. července 2024|Petr Woff
    Kdy chodí roční a mimořádné vyúčtování za elektřinu?

    Dodavatel, od kterého kupujete elektřinu, po vás každý měsíc požaduje zálohovou platbu. Na oplátku by vám měl v pravidelných ročních intervalech posílat vyúčtování za elektřinu. Nejdříve však potřebuje, aby distributor odečetl příslušný elektroměr. Jestli spěcháte, proveďte samoodečet a požádejte o mimořádně vyúčtování elektřiny. Poradíme, jak na to.

  • Technik kontroluje kotel
    10. června 2024|Petr Woff
    Nová zelená úsporám 2024: Co se změnilo a jak žádat o dotaci?

    Vláda navýšila rozpočet pro oblíbený dotační program, který slouží na zateplení bytových a rodinných domů, instalaci energetických zdrojů a jiné chytré investice. Nová zelená úsporám v roce 2024 nabízí českým domácnostem o 10 miliard Kč více, než bylo původně plánováno. Stoupla podpora pro komplexní renovace, například pro zateplení a souběžnou instalaci fotovoltaické elektrárny. Aktuální jsou také kotlíkové dotace, protože od září budou zakázány staré nevyhovující kotle.fallback mark

  • Instalace slunečních panelů
    19. května 2024|Petr Woff
    Jak využít solární energii na ohřev vody? Chytře a efektivně!

    Fotovoltaické panely vyrábějí elektřinu, ale vodu vám levněji ohřejí fototermické kolektory, které přeměňují sluneční energii rovnou na teplo. Potřebné technologie jsou přitom dotované. Když průměrná česká domácnost napojí svůj bojler nebo kotel na solární systém, na tepelné energii ušetří 5 000 Kč/rok. Otázka však zní, jestli se taková inovace vyplatí právě vám. Srovnáme vám různé možnosti, ceny a dotace.

  • 10. května 2024|Petr Woff
    Jak vybrat dodavatele elektřiny? Záleží nejen na ceně

    Při přechodu na levnější tarif vám klesnou měsíční zálohy a ušetříte tak na souhrnném ročním vyúčtování. Elektřinu kupujte od levného, férového a spolehlivého dodavatele. V České republice funguje volný energetický trh, na kterém působí desítky obchodních společností, takže máte široký výběr. V článku vám srovnáme ceny, smluvní podmínky a zákaznický servis jednotlivých dodavatelů.

  • Fotovoltaika
    22. března 2024|Petr Woff
    Jaké jsou výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky v roce 2024?

    Mnozí Češi investují do fotovoltaických panelů, aby měli vlastní levnou energii. Přebytky, které sami nespotřebují, nebo neuloží do baterie, posílají do centrální distribuční soustavy. Za tyto přetoky však dostávají zaplaceno pouze pokud mají uzavřenou výhodnou smlouvu o výkupu. Zjistěte, jaké jsou aktuální výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky.

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici.