• Koupili jste nemovitost? Jedna z prvních věcí, kterou budete řešit, je přepis elektřiny. Existují dva základní scénáře:

    1. plánujete využít služeb stejného dodavatele elektřiny jako původní majitel nemovitosti,

    2. chystáte se odebírat elektřinu od jiného dodavatele než původní majitel nemovitosti.

    Přepis odběrného místa

    Pokud bude do prodané nemovitosti i nadále dodávat elektřinu stejný poskytovatel, jedná se o přepis odběrného místa. Tento typ přepisu elektřiny je rychlejší a administrativně jednodušší. Máte-li ale možnost výhodnějšího odběru od jiného dodavatele, rozhodně se vám vyplatí společně s přepisem zařídit i změnu dodavatele.

    Přepis elektřiny se změnou dodavatele

    Druhá varianta je označována jako přepis se změnou dodavatele. Bude trvat o něco déle a vyžaduje více papírování. Může nastat například v situacích, kdy chcete zůstat u svého dodavatele elektřiny a původní majitel měl smlouvu s jiným poskytovatelem.

Jak dlouho trvá přepis elektřiny při koupi nemovitosti?

Počítejte s tím, že vám přepis energií zabere několik týdnů. Konkrétní doba se bude lišit v závislosti na jednotlivých dodavatelích a typu přepisu. Přepis odběrného místa u stejného poskytovatele zabere okolo dvou týdnů. Vstupují-li do hry dva dodavatelé, měl by celý proces přihlášení elektřiny trvat zhruba měsíc.

Při přihlášení elektřiny je důležitá spolupráce obou stran

Celková doba trvání přepisu elektřiny závisí i na vaší rychlosti při vyplňování a dodávání potřebných dokumentů. Ovlivňuje ji také způsob, jakým spolupracujete s původním majitelem nemovitosti. Součinnost je nutná například při vyplňování předávacího protokolu, ve kterém si obě strany odsouhlasí stav elektroměru.


V případě koupě nemovitosti se nepředpokládá, že by v tomto ohledu měly nastat komplikace. Ostatně spolupracovat jste museli už při podepisování kupní smlouvy. Další možností, jak vyřešit přepis elektřiny, je prostřednictvím plné moci od původního majitele. Vy jako nový majitel pak můžete zařídit přihlášení elektřiny sám.

Náš tip

Stěhujete se a čeká vás přepis energií? Přečtěte si náš článek Přepis energií: Jaké komplikace mohou nastat? a zjistěte, jak předejít možným problémům.

Přepis energií: Jaké dokumenty a náležitosti budou potřeba?

Přepis elektřiny není u jednotlivých dodavatelů nijak sjednocen. V praxi to znamená, že každý dodavatel po vás může chtít jiné dokumenty. Mezi ty nejběžnější dokumenty a náležitosti, které budete muset poskytnout každému dodavateli patří:

údaje o odběrném místě

kontaktní údaje stávajícího i nového odběratele

předávací protokol se stavem elektroměru a údaji o měřidle

doklad o vztahu k nemovitosti - kupní smlouva

Přepis elektřiny při koupi nemovitosti krok za krokem

Chronologický postup při přepisu elektřiny je tedy následující:



Přepis elektřiny bez starostí

S přepisem elektřiny vám pomůžeme

Bojíte se, že při přepisu energií na něco zapomenete nebo jen nemáte dostatek času na zdlouhavé papírování? Nevadí! Přihlášení elektřiny za vás vyřídíme a ještě při tom ušetříte.


Využijte naši kalkulačku cen elektřiny. Během jedné minuty uvidíte přehledné srovnání několika desítek dodavatelů. Vyberte si poskytovatele, který odpovídá vašim požadavkům a my se postaráme, aby přepis elektřiny proběhl bez komplikací.



Srovnaný magazín

  • Palubní kamera na čelním skle v autě
    29. května 2023|Jana Březinová
    Palubní kamera do auta: Jak se nedostat do problémů se zákonem

    Stále více lidí si do svého vozidla pořizuje palubní kameru. Záznam z kamery se totiž hodí jako důkazní materiál pro policii či pojišťovnu. Pozor by si však řidiči měli dát na to, jak se záznamy z kamer nakládají, jinak se sami mohou dostat do křížku se zákonem.

  • Výpočet půjčky
    25. května 2023|Nikola Zatloukalová
    Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

    Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

  • Solární panely na střeše domu
    23. května 2023|Petr Woff
    Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

    Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

  • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
    19. května 2023|Petr Woff
    Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

    Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

  • Nastavení kotle
    17. května 2023|Monika Šaríková
    Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

    Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

  • cestování-vozem
    15. května 2023|Petr Pohůdka
    Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

    Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

  • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
    14. května 2023|Petr Woff
    Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

    Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.

  • Turistka si prohlíží maďarský parlament
    13. května 2023|Jana Březinová
    Tipy na dovolenou v Evropě za pár korun

    Hledáte evropské město, kde si užijete fajn prodloužený víkend za cenu, která vás nezruinuje? Máme pro vás dva tipy, kam letos v létě vyrazit za poznáním.

  • Kalkulačka s brýlemi a bankovkami
    11. května 2023|Magdaléna Kubečková
    Začněte spořit na důchod už dnes

    Spoříte si na důchod? Děláte dobře. Příjmy od státu vám zřejmě nebudou stačit. Počet seniorů roste a vlády už léta tápou, z čeho penze v budoucnu financovat. Roky zaslouženého odpočinku vám tak může znepříjemnit citelný pokles životní úrovně. 

  • Dráty vysokého napětí
    09. května 2023|Petr Woff
    Jaké jsou ceny elektřiny v EU? Česká republika zaspala

    Evropská unie věří volnému trhu, takže cena elektrické energie vzniká na velkoobchodních burzách. Jednotlivé členské státy však spotřebitelům připočítávají různé distribuční poplatky a daně, nebo rozdávají dotace. Proto průměrná dánská domácnost zaplatí za kilowatthodinu (kWh) pětkrát více než typická maďarská rodina. Ale nejbouřlivější cenový vývoj zaznamenaly Rumunsko a Česká republika.

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici v pracovní dny od 8:00 do 18:00 hodin.