Stěhujete se do nového nájmu nebo kupujete nemovitost? V obou případech musíte vyřešit přepis elektřiny a začít odebírat energie pod svým jménem. Můžete si ponechat stávajícího dodavatele, nebo se rozhodnout pro nového.

Přepis elektřiny beze změny dodavatele je o něco jednodušší, ale určitě vám nestojí za to, abyste přijali nevýhodnou nabídku, kterou měl dosavadní nájemník. Změna bydliště je naopak ideální příležitost pro změnu dodavatele – tak jako tak budete uzavírat novou smlouvu na novou adresu.

Chci přepis elektřiny

Každý dodavatel vyžaduje pro přepis elektřiny jiné dokumenty

Celý proces přepisu odběrného místa na nového zákazníka komplikuje fakt, že každý dodavatel vyžaduje trochu jiné dokumenty a využívá různé procesy. Standardně byste přepis elektřiny měli vyřídit během 4 týdnů, ale pokud některé dokumenty vyplníte chybně, může se doba ještě protáhnout.

Důležité je, aby odhlášení původního odběratele a přihlášení nového probíhalo naráz. Jedině tak se vyhnete riziku, že vám bude přerušen přívod elektřiny.

Pro přepis energií potřebujete obě strany

Přepis energií si bere na svá bedra obvykle nový nájemník. Ještě než se pustíte do přepisu energií, měli byste si ale zajistit součinnost původního nájemníka nebo majitele nemovitosti. Pokud kupujete novostavbu, může to být i developer nebo jiná zprostředkující společnost. Není-li ještě hotová přípojka, nejedná se o přepis energií, ale o zřízení nového odběrného místa.

Přepis elektřiny můžete zařídit i sami, pokud získáte od dosavadního odběratele plnou moc. Pouze ve výjimečných případech, například když už původní nájemce není k zastižení, můžete přepis elektřiny dohodnout s dodavatelem zcela sami. Pak budete muset vyplnit čestné prohlášení.

Chci přepis elektřiny

Co budete pro přepis energií při stěhování potřebovat?

Každý dodavatel vyžaduje trochu jiné dokumenty a náležitosti, ale zpravidla budete potřebovat:

  • adresu odběrného místa,

  • kód EAN nebo jiná identifikace zákazníka (najdete na faktuře původního odběratele nebo v jeho smlouvě),

  • kontaktní údaje stávajícího odběratele (pro ukončení smlouvy) a kontaktní údaje nového odběratele (pro uzavření nové smlouvy),

  • doklad o vztahu k nemovitosti (nájemní nebo kupní smlouva).

Důležité je také odsouhlasení stavu elektroměru – nahlaste číslo a stav elektroměru ke dni přepisu. Jinak není potřeba přepis elektroměru, či fyzická kontrola přístroje. Chcete-li zároveň provést i změnu distribuční sazby, měli byste o tom informovat vybraného dodavatele. Především při žádosti o dvoutarifní sazbu je pak nutná kontrola správného zapojení přístrojů a instalace HDD.

Přepis energií – jak postupovat

Záleží zcela na vaší domluvě se stávajícím odběratelem, zda ukončí svoji smlouvu sám, či poskytne plnou moc vámi vybranému dodavateli. Ten se pak může s původním dodavatelem domluvit na ukončení smlouvy napřímo. Vy jako nový zákazník musíte uzavřít novou smlouvu o dodávkách elektřiny s vámi vybraným dodavatelem.

Dokumenty k přepisu energií najdete zpravidla na webových stránkách dodavatele. Je potřeba je vyplnit, podepsat a zaslat na adresu dodavatele, či donést na pobočku.

Pokud jste vše vyplnili správně a přepis elektřiny proběhl bez komplikací, obdržíte od dodavatele rozpis záloh na další rok. Původní nájemce dostane konečné vyúčtování.

Pro přehlednost uvádíme ještě jednou obvyklý postup při přepisu elektřiny:

  • nový zákazník podá žádost o přepis u vybraného dodavatele, stávající zákazník podá žádost o ukončení smlouvy (resp. udělí plnou moc k ukončení smlouvy),

  • nový zákazník podepíše smlouvu s novým dodavatelem,

  • původní zákazník ukončí původní smlouvu, nebo k ukončení zplnomocní nového dodavatele,

  • nový zákazník dostane rozpis záloh, stávající zákazník obdrží konečné vyúčtování.

TIP

Přečtěte si: Přepis energií: Jaké komplikace mohou nastat?

Chci přepis elektřiny

Jak na přepis elektřiny online?

Někteří dodavatelé nabízí možnost udělat při změně bydliště přepis elektřiny online. To vám ušetří čas i peníze – nemusíte absolvovat zdlouhavý proces na pobočce nebo zasílat dokumenty poštou. Na druhou stranu si musíte dávat pozor, abyste vše měli správně vyplněné. Pokud vás nikdo nevede krok za krokem, můžete snadno udělat v dokumentech chybu. Pak vám hrozí nejen přerušení dodávek elektřiny, ale také sankce.

Získejte pomoc s přepisem elektřiny

Přepis elektřiny není jednoduchý a každý dodavatel si ho dělá po svém. Proto svěřte přepis energií raději do našich rukou. Dáme pozor, abyste měli všechno správně připravené, a tak přepis proběhne rychle a hladce. Navíc ho s námi můžete udělat online a ještě ušetříte.

Udělejte si srovnání dodavatelů pomocí jednoduché kalkulačky elektřiny, vyberte si nejlepšího dodavatele a zbytek zařídíme my. Provedeme vás krok za krokem k výhodnější elektřině v novém bytě nebo domě.

Chci přepis elektřiny
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).