Přepis elektřiny při úmrtí

 • Co pro přepis elektřiny při úmrtí potřebujete

 • Jak dlouho přepis trvá

 • Je možné smlouvu ukončit

Přepis elektřiny při úmrtí - srdce a desky s dokumenty
 • Úmrtí blízkých je vždy složité období. Vypořádání pozůstalosti pak vyžaduje i řešení řad praktických záležitostí. Pokud měl na sebe váš blízký vedenou elektřinu, máte dvě možnosti, jak situaci vyřešit:

  • pokud chcete zachovat dodávky elektřiny na odběrném místě, provedete přepis odběrného místa,

  • pokud nebude nemovitost dlouhodobě obývána a není potřeba odebírat elektřinu, ukončete smlouvu o odběru elektřiny.


  Přepis nebo ukončení smlouvy byste měli vyřídit co nejdříve, není možné odebírat energie na zesnulou osobu. Celou záležitost je možné začít řešit ještě před vypořádáním dědického řízení. U většiny dodavatelů ale budete potřebovat kopii úmrtního listu, proto se do přepisu pusťte až po jeho vystavení.

Přepis odběrného místa při úmrtí

Přepis energií využijete v případě, že nemovitost po zesnulé osobě bude nadále někdo využívat. Odběrné místo se převede na nového zákazníka. To ale neznamená, že musíte převzít původní smlouvu. Naopak můžete uzavřít novou smlouvu s výhodnějším dodavatelem.

Co je pro přepis energií při úmrtí potřeba

Konkrétní dokumenty se mohou lišit, ale dodavatelé zpravidla vyžadují pro přepis elektřiny při úmrtí následující:

Plnou moc

Předáte dodavateli pro ukončení stávající smlouvy.

Čestné prohlášení o úmrtí nebo kopii úmrtního listu

Žádost o uzavření nové smlouvy

Doklad o vašem vztahu k nemovitosti

Pouze v některých případech. Pokud stále probíhá dědické řízení, lze nahradit kopií úmrtního listu.


Vyplněné a podepsané dokumenty zašlete na adresu dodavatele nebo je odneste na pobočku. Někteří dodavatelé poskytují možnost online přepisu elektřiny.


Jak dlouho přepis elektřiny trvá

K ukončení stávající smlouvy se dokládá úmrtní list nebo čestné prohlášení. Díky tomu se celý proces může urychlit, ale přesto počítejte s 2–4 týdny. Pokud byste v některých dokumentech udělali chybu, nebo jste nepředložili veškeré doklady, může se doba vyřízení přepisu elektřiny ještě protáhnout.

Náš tip

Jak je to s přeplatkem?

Jestliže jste jediným dědicem, požádáte si o vrácení přeplatku na svůj bankovní účet. Nebylo-li dědické řízení ještě ukončeno, provede se přepis elektřiny včetně vypořádání přeplatku na jednoho z pozůstalých – přeplatek či nedoplatek je pak součástí dědického řízení.

Přepis elektřiny online – pomůžeme vám

Chcete si být jistí, že postupujete správně? Nechcete mít problémy během dědického řízení? Nechte přepis elektřiny na nás. Provedeme vás celým procesem, ať už potřebujete vyřídit přepis elektřiny u jakéhokoliv dodavatele. A ještě si můžete vybrat výhodnější nabídku.

Využijte praktický srovnávač, kde najdete nejvýhodnějšího dodavatele, který vyhovuje vašim požadavkům. Pak už jen stačí odsouhlasit, že máte o nabídku zájem, a my vám pomůžeme s přepisem elektřiny od zesnulého zákazníka.

Ukončení smlouvy při úmrtí

Nebudete nemovitost nadále využívat? V tom případě je nejsnazší ukončit smlouvu o odběru elektřiny a nechat demontovat elektroměr. Žádost o ukončení smlouvy podávejte u dodavatele, kde zesnulý zákazník odebíral elektřinu. Budete muset podepsat plnou moc pro dodavatele a čestné prohlášení o úmrtí, případně předložit kopii úmrtního listu. Přeplatek či nedoplatek s vámi dodavatel vypořádá po ukončení smlouvy.Srovnaný magazín

 • Předání vánočních dárků
  25. září 2023|Nikola Zatloukalová
  S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

  Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

 • motorkář v Alpách
  23. září 2023|Petr Pohůdka
  Jak vybrat výbavu na motorku na dlouhé cesty

  Kvalitní a bezpečné oblečení, uzamykatelné kufry na motorku nebo povinná výbava přizpůsobená navštěvovaným zemím. Vícedenní výlety na dvou kolech vyžadují delší přípravu. Jaká výbava vám na dlouhých cestách přijde vhod?

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici.