Přepis elektřiny při úmrtí

 • Co pro přepis elektřiny při úmrtí potřebujete

 • Jak dlouho přepis trvá

 • Je možné smlouvu ukončit

Přepis elektřiny při úmrtí - srdce a desky s dokumenty
 • Úmrtí blízkých je vždy složité období. Vypořádání pozůstalosti pak vyžaduje i řešení řad praktických záležitostí. Pokud měl na sebe váš blízký vedenou elektřinu, máte dvě možnosti, jak situaci vyřešit:

  • pokud chcete zachovat dodávky elektřiny na odběrném místě, provedete přepis odběrného místa,

  • pokud nebude nemovitost dlouhodobě obývána a není potřeba odebírat elektřinu, ukončete smlouvu o odběru elektřiny.


  Přepis nebo ukončení smlouvy byste měli vyřídit co nejdříve, není možné odebírat energie na zesnulou osobu. Celou záležitost je možné začít řešit ještě před vypořádáním dědického řízení. U většiny dodavatelů ale budete potřebovat kopii úmrtního listu, proto se do přepisu pusťte až po jeho vystavení.

Přepis odběrného místa při úmrtí

Přepis energií využijete v případě, že nemovitost po zesnulé osobě bude nadále někdo využívat. Odběrné místo se převede na nového zákazníka. To ale neznamená, že musíte převzít původní smlouvu. Naopak můžete uzavřít novou smlouvu s výhodnějším dodavatelem.

Co je pro přepis energií při úmrtí potřeba

Konkrétní dokumenty se mohou lišit, ale dodavatelé zpravidla vyžadují pro přepis elektřiny při úmrtí následující:

Plnou moc

Předáte dodavateli pro ukončení stávající smlouvy.

Čestné prohlášení o úmrtí nebo kopii úmrtního listu

Žádost o uzavření nové smlouvy

Doklad o vašem vztahu k nemovitosti

Pouze v některých případech. Pokud stále probíhá dědické řízení, lze nahradit kopií úmrtního listu.


Vyplněné a podepsané dokumenty zašlete na adresu dodavatele nebo je odneste na pobočku. Někteří dodavatelé poskytují možnost online přepisu elektřiny.


Jak dlouho přepis elektřiny trvá

K ukončení stávající smlouvy se dokládá úmrtní list nebo čestné prohlášení. Díky tomu se celý proces může urychlit, ale přesto počítejte s 2–4 týdny. Pokud byste v některých dokumentech udělali chybu, nebo jste nepředložili veškeré doklady, může se doba vyřízení přepisu elektřiny ještě protáhnout.

Náš tip

Jak je to s přeplatkem?

Jestliže jste jediným dědicem, požádáte si o vrácení přeplatku na svůj bankovní účet. Nebylo-li dědické řízení ještě ukončeno, provede se přepis elektřiny včetně vypořádání přeplatku na jednoho z pozůstalých – přeplatek či nedoplatek je pak součástí dědického řízení.

Přepis elektřiny online – pomůžeme vám

Chcete si být jistí, že postupujete správně? Nechcete mít problémy během dědického řízení? Nechte přepis elektřiny na nás. Provedeme vás celým procesem, ať už potřebujete vyřídit přepis elektřiny u jakéhokoliv dodavatele. A ještě si můžete vybrat výhodnější nabídku.

Využijte praktický srovnávač, kde najdete nejvýhodnějšího dodavatele, který vyhovuje vašim požadavkům. Pak už jen stačí odsouhlasit, že máte o nabídku zájem, a my vám pomůžeme s přepisem elektřiny od zesnulého zákazníka.

Ukončení smlouvy při úmrtí

Nebudete nemovitost nadále využívat? V tom případě je nejsnazší ukončit smlouvu o odběru elektřiny a nechat demontovat elektroměr. Žádost o ukončení smlouvy podávejte u dodavatele, kde zesnulý zákazník odebíral elektřinu. Budete muset podepsat plnou moc pro dodavatele a čestné prohlášení o úmrtí, případně předložit kopii úmrtního listu. Přeplatek či nedoplatek s vámi dodavatel vypořádá po ukončení smlouvy.Srovnaný magazín

 • Instalace slunečních panelů
  19. května 2024|Petr Woff
  Jak využít solární energii na ohřev vody? Chytře a efektivně!

  Fotovoltaické panely vyrábějí elektřinu, ale vodu vám levněji ohřejí fototermické kolektory, které přeměňují sluneční energii rovnou na teplo. Potřebné technologie jsou přitom dotované. Když průměrná česká domácnost napojí svůj bojler nebo kotel na solární systém, na tepelné energii ušetří 5 000 Kč/rok. Otázka však zní, jestli se taková inovace vyplatí právě vám. Srovnáme vám různé možnosti, ceny a dotace.

 • 10. května 2024|Petr Woff
  Jak vybrat dodavatele elektřiny? Záleží nejen na ceně

  Při přechodu na levnější tarif vám klesnou měsíční zálohy a ušetříte tak na souhrnném ročním vyúčtování. Elektřinu kupujte od levného, férového a spolehlivého dodavatele. V České republice funguje volný energetický trh, na kterém působí desítky obchodních společností, takže máte široký výběr. V článku vám srovnáme ceny, smluvní podmínky a zákaznický servis jednotlivých dodavatelů.

 • Fotovoltaika
  22. března 2024|Petr Woff
  Jaké jsou výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky v roce 2024?

  Mnozí Češi investují do fotovoltaických panelů, aby měli vlastní levnou energii. Přebytky, které sami nespotřebují, nebo neuloží do baterie, posílají do centrální distribuční soustavy. Za tyto přetoky však dostávají zaplaceno pouze pokud mají uzavřenou výhodnou smlouvu o výkupu. Zjistěte, jaké jsou aktuální výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky.

 • Povinná výměna kotlů
  14. března 2024|Petr Woff
  Povinná výměna kotlů na tuhá paliva: Kdy a proč už si ve starém kotli nezatopíte?

  Povinná výměna starých kotlů na tuhá paliva se blíží. Od 1. září 2024 nesmí být provozovány kotle 1. a 2. emisní třídy, původní termín vláda kvůli energetické krizi posunula. Zjistěte, zda se výměna týká i vašeho kotle.

 • 22. února 2024|Petr Woff
  Jaká je průměrná spotřeba elektřiny v rodinném domě a bytě?

  V tuzemských domácnostech přibývají sušičky, myčky a další spotřebiče. Nejnáročnější však zůstávají elektrické přímotopy, akumulační kamna a tepelná čerpadla. Srovnejme různé distribuční sazby, které závisí na používaných přístrojích. Průměrná spotřeba elektřiny v české domácnosti vychází na 2 930 kWh/rok, zateplená garsonka však funguje daleko šetrněji než starý rodinný dům.

 • Fotovoltaika na bytovém domě
  12. prosince 2023|Jana Březinová
  Fotovoltaika v bytovém domě od 2023: Až do výkonu 50 kWp a bez souhlasu všech vlastníků

  Od roku 2023 je instalace fotovoltaiky na bytový dům o dost jednodušší. Není potřeba souhlas všech vlastníků, ani sloučení do jednoho elektroměru. Existují dokonce čtyři způsoby, jak může SVJ provozovat fotovoltaiku a sdílet vyrobenou energii. Vlastníci bytů tak mohou ročně ušetřit 50–90 % na účtech za elektřinu.

 • Zapalování plynového sporáku
  02. prosince 2023|Petr Woff
  Jaká je průměrná spotřeba plynu v malém bytě? Výpočet

  V České republice převažují jednočlenné a dvojčlenné domácnosti, které snižují svoji spotřebu zemního plynu. V praxi záleží na tom, čím vytápějí, ohřívají vodu a rozpalují svoje kuchyňské sporáky nebo trouby. Při vytápění rozhoduje také tepelná izolace, a proto stará nezateplená garsonka může mít vyšší provozní náklady než velký moderní rodinný dům. Ukážeme vám, jak se počítá spotřeba plynu v malém bytě. 

 • Zálohy za energie - Dávání z peněženky peníze na topení
  29. listopadu 2023|Petr Woff
  Zálohy na energie: Jak řešit konkrétní situace?

  Za elektřinu či plyn platíte průběžné zálohy, které jsou regulované zákonem. Poradíme vám, jak snížíte své pravidelné výdaje, kdo vám okamžitě vrátí přeplatky, kdy je výhodný nedoplatek a přidáme další užitečné tipy. 

 • pojistky elektřiny
  23. listopadu 2023|Petr Woff
  Cenové stropy pro energie končí. Víte, kolik zaplatíte v roce 2024?

  Vláda brzy ukončí dotace, kterými doposud zmírňovala inflaci, a proto pravděpodobně opět zdraží elektřina. Zemní plyn může zlevnit, ale cena fosilních paliv záleží na nejistém geopolitickém vývoji. Zamysleme se společně, co znamená konec cenových stropů pro české domácnosti. Na tuzemském trhu a v legislativě najdeme zajímavé příležitosti, jak ušetřit nebo se vyhnout prudkému zdražení.

 • Žena u topení - srovnání nákladů na vytápění
  19. listopadu 2023|Petr Woff
  Srovnání nákladů na vytápění: Kolik zaplatíte za topení elektřinou nebo plynem?

  Nejnáročnější zůstávají elektrické přímotopy, ale zdražil i provoz plynových a peletových kotlů, městských tepláren a tepelných čerpadel. Nižší jsou ceny palivového dřeva nebo uhlí. Nejlevnější topení mají domácnosti, které důkladně zateplily svůj dům a větrají přes takzvanou rekuperaci. Aktualizujeme porovnání nákladů na vytápění: kilowatthodina (kWh) stojí od 1 do 6 Kč.

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici.