Přepis elektřiny v pronájmu

  • Nájemník nebo majitel? Na koho napsat energie

  • Jaké jsou výhody a nevýhody

  • Dá se vše vyřešit online

Přepis elektřiny v pronájmu - klíče a desky s dokumenty
  • Stěhujete se do nového nájmu nebo podnájmu? Pak možná budete muset řešit i přepis elektřiny. Většinou určuje pronajímatel bytu, zda si energie přepíšete na sebe nebo je budete hradit v rámci nájmu. Někdy je možné se s pronajímatelem domluvit, a tak je dobré znát výhody a nevýhody obou variant.

Smlouva na elektřinu psaná na nájemníka

Podpis smlouvy - ikonka
  • Obvykle vychází výhodněji, pokud si energie přepíšete na sebe.

  • Máte kompletní kontrolu nad svými výdaji za elektřinu.

  • Sami si zvolíte dodavatele a nastavíte si výši záloh.

  • Když snížíte spotřebu, vaše výdaje na energie se reálně sníží.

  • Nevýhodou je vyšší administrativní zátěž – musíte vyřešit přepis elektřiny.

Smlouva zůstává psaná na pronajímatele

Stisk rukou - ikonka
  • Ušetříte si starosti, protože nemusíte řešit přepis odběrného místa.

  • Musíte spokojit s dodavatelem, kterého vybral váš pronajímatel.

  • Zvolený dodavatel nemusí být zrovna výhodný.

  • Nemáte přehled nad vyúčtováním.

  • Majitelé bytů někdy požadují úhradu nedoplatků, ale přeplatky vám zamlčí.

Náš tip

Stěhujete se do nového podnájmu a řešíte přepis energií? Smlouvu s dodavatelem můžete uzavřít vy nebo pronajímatel. Přečtěte náš článek Nájemník nebo majitel - na koho napsat energie? si podrobněji, jaké jsou výhody a nevýhody obou variant.

Přepis elektřiny na nájemníka

Budete si elektřinu přepisovat na sebe? Pak se hodí vědět, co všechno k tomu budete potřebovat. Nejdříve si vyberte dodavatele, od kterého chcete elektřinu odebírat. Nemusíte zůstávat u stejného poskytovatele, kterého měl předchozí nájemník. Pokud se vám zdají jeho podmínky nevýhodné, přejděte k výhodnějšímu dodavateli – vždy totiž musíte uzavřít novou smlouvu.

Co je k přepisu elektřiny potřeba?

Přepis energií není u dodavatelů sjednocený, a tak každý vyžaduje trochu jiné dokumenty. Obvykle budete potřebovat:

žádost o přepis

předávací protokol

tzn. odsouhlasení stavů elektroměru

nájemní smlouvu

K přepisu energií budete potřebovat spolupráci původního nájemníka, který podá žádost o ukončení původní smlouvy. Pokud chcete vyřídit přepis elektřiny sami, je možné si od něj nechat podepsat plnou moc.


Co když není původní nájemník k zastižení?

U nájemních bytů se může stát, že původní nájemník se odstěhuje a přepis energií se nestihne vyřídit před jeho odchodem. Jestliže nemůžete stávajícího odběratele energií dohnat ani k vystavení plné moci, nabízí někteří dodavatelé možnost podepsat čestné prohlášení. V tom se specifikuje, z jakého důvodu není možná součinnost původního odběratele. Přepis elektřiny tak zařídíte nezávisle na původním nájemníkovi.

Jak dlouho přepis elektřiny trvá?

Standardně by doba vyřízení přepisu elektřiny neměla přesáhnout 4 týdny. Nemáte-li ale k dispozici všechny dokumenty, nebo je vyplníte chybně, může se přepis elektřiny protáhnout na ještě delší dobu. Důležité je si pohlídat, že odhlášení původního nájemníka a přihlášení nového nájemníka na sebe bude navazovat. Jinak se vám může stát, že budete několik dní bez dodávek elektřiny.


Proto se doporučuje zajít s předchozím nájemníkem (či pronajímatelem nebo osobou, která na sebe měla odběrné místo vedené) osobně na pobočku dodavatele, kde vyplníte potřebné dokumenty a přímo na místě přepis dokončíte. To ale znamená najít čas a pobočku, která vyhovuje oběma stranám.

Přepis elektřiny na nájemníka online

Někteří dodavatelé již umožňují vyřídit přepis elektřiny online. To vám ušetří čas, na druhou stranu si nemůžete být jistí, že jste dokumenty vyplnili správně. Proto jsou tu naši experti, kteří za vás vyřídí nejen přepis elektřiny, ale také vám pomohou vybrat nejvýhodnějšího dodavatele.


Prvním krokem je zadání vaší spotřeby elektřiny do srovnávače dodavatelů. Díky tomu získáte nabídky desítek dodavatelů přímo na míru vašim spotřebám. Pak už jen stačí vybrat konkrétní produkt a naši poradci na telefonu vás zbylým procesem provedou krok za krokem. Výhodou je, že vše zařídíte online a navíc dáme pozor na to, abyste dokumentaci vyplnili správně. To vám ušetří čas i starosti.


Po úspěšném vyřízení přepisu elektřiny vám od dodavatele přijde rozpis záloh na následující rok. Původní nájemník dostane konečné vyúčtování, kde najde také přeplatek či nedoplatek.

Srovnaný magazín

  • pojistky elektřiny
    23. listopadu 2023|Petr Woff
    Cenové stropy pro energie končí. Víte, kolik zaplatíte v roce 2024?

    Vláda brzy ukončí dotace, kterými doposud zmírňovala inflaci, a proto pravděpodobně opět zdraží elektřina. Zemní plyn může zlevnit, ale cena fosilních paliv záleží na nejistém geopolitickém vývoji. Zamysleme se společně, co znamená konec cenových stropů pro české domácnosti. Na tuzemském trhu a v legislativě najdeme zajímavé příležitosti, jak ušetřit nebo se vyhnout prudkému zdražení.

  • Žena u topení - srovnání nákladů na vytápění
    19. listopadu 2023|Petr Woff
    Srovnání nákladů na vytápění: Kolik zaplatíte za topení elektřinou nebo plynem?

    Nejnáročnější zůstávají elektrické přímotopy, ale zdražil i provoz plynových a peletových kotlů, městských tepláren a tepelných čerpadel. Nižší jsou ceny palivového dřeva nebo uhlí. Nejlevnější topení mají domácnosti, které důkladně zateplily svůj dům a větrají přes takzvanou rekuperaci. Aktualizujeme porovnání nákladů na vytápění: kilowatthodina (kWh) stojí od 1 do 6 Kč.

  • Zásuvky s eury
    15. listopadu 2023|Petr Woff
    Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější plyn, ale nejvyšší inflaci

    Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

  • Balkónové solární panely
    15. listopadu 2023|Petr Pohůdka
    Balkonové solární panely: Vyplatí se jejich pořízení?

    Popularita solárních panelů na balkon roste. Lákají především nízkou cenou a snadnou instalací. Jejich neohlášeným provozem ale často riskujete mastnou pokutu. Má solární panel na balkoně skutečně smysl a na co si při provozu dávat pozor?

  • Dráty vysokého napětí
    15. listopadu 2023|Petr Woff
    Jaké jsou ceny elektřiny v EU? Česká republika není nejdražší

    Evropská unie věří volnému trhu, takže cena elektrické energie vzniká na velkoobchodních burzách. Jednotlivé členské státy však spotřebitelům připočítávají různé distribuční poplatky a daně, nebo rozdávají dotace. Proto průměrná nizozemská domácnost zaplatí za kilowatthodinu (kWh) čtyřikrát více než typická bulharská rodina. Ale bouřlivým vývojem prošla také Česká republika.

  • Otevírání oken
    05. listopadu 2023|Petr Pohůdka
    Jak správně větrat? Nebojte se udělat průvan

    Bolest hlavy, únava nebo poruchy soustředění. Nedostatečné větrání si rychle vybere svou daň. Ve většině českých domácností ke správné výměně vzduchu bohužel nedochází. Jak to vypadá u vás? Větráte alespoň třikrát za den?

  • LED žárovky
    28. října 2023|Jana Březinová
    Přepis energií – vše, co potřebujete vědět

    Přepisu energií se nevyhnete při stěhování, koupi nemovitosti nebo řešení dědictví. Při součinnosti původního a nového odběratele proběhne během 2–4 týdnů. Ne vždy ale vše běží jako po másle. Zjistěte, jak na přepis energií a jak vyřešit případné komplikace.

  • Ovladač klimatizace
    15. října 2023|Petr Woff
    Kolik vás bude stát topení klimatizací?

    Stejný přístroj, který v parném létě zchladí vaši domácnost, umí také vytápět. Splitová klimatizace funguje podobně jako tepelné čerpadlo, ale je daleko levnější a většinou i menší. Proto se hodí především do moderních zateplených domů, ovšem využití najde v každé české domácnosti. Srovnejme, jestli vyjde levněji než klasický kotel. 

  • Podpis smlouvy
    03. října 2023|Petr Woff
    Jak poznáte dobrou smlouvu na elektřinu nebo plyn?

    Energii pro svoji domácnost nakupujete na volném trhu, kde můžete přejít k levnému dodavateli. Někteří obchodníci však myslí spíše na svůj zisk než na zákazníka. Lákají vás na slevu, ale přitom zamlčují problematické smluvní podmínky. Proto srovnejme alternativy a dávejme pozor na zdánlivé detaily. Přinášíme vám 10 nejdůležitějších bodů, podle kterých poznáte férovou smlouvu na elektřinu či plyn. 

  • Žárovka s mincemi v pozadí
    18. září 2023|Petr Woff
    Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

    Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici.