• Stěhujete se do nového nájmu nebo podnájmu? Pak možná budete muset řešit i přepis elektřiny. Většinou určuje pronajímatel bytu, zda si energie přepíšete na sebe nebo je budete hradit v rámci nájmu. Někdy je možné se s pronajímatelem domluvit, a tak je dobré znát výhody a nevýhody obou variant.

Smlouva na elektřinu psaná na nájemníka

Podpis smlouvy - ikonka
  • Obvykle vychází výhodněji, pokud si energie přepíšete na sebe.

  • Máte kompletní kontrolu nad svými výdaji za elektřinu.

  • Sami si zvolíte dodavatele a nastavíte si výši záloh.

  • Když snížíte spotřebu, vaše výdaje na energie se reálně sníží.

  • Nevýhodou je vyšší administrativní zátěž – musíte vyřešit přepis elektřiny.

Smlouva zůstává psaná na pronajímatele

Stisk rukou - ikonka
  • Ušetříte si starosti, protože nemusíte řešit přepis odběrného místa.

  • Musíte spokojit s dodavatelem, kterého vybral váš pronajímatel.

  • Zvolený dodavatel nemusí být zrovna výhodný.

  • Nemáte přehled nad vyúčtováním.

  • Majitelé bytů někdy požadují úhradu nedoplatků, ale přeplatky vám zamlčí.

Náš tip

Stěhujete se do nového podnájmu a řešíte přepis energií? Smlouvu s dodavatelem můžete uzavřít vy nebo pronajímatel. Přečtěte náš článek Nájemník nebo majitel - na koho napsat energie? si podrobněji, jaké jsou výhody a nevýhody obou variant.

Přepis elektřiny na nájemníka

Budete si elektřinu přepisovat na sebe? Pak se hodí vědět, co všechno k tomu budete potřebovat. Nejdříve si vyberte dodavatele, od kterého chcete elektřinu odebírat. Nemusíte zůstávat u stejného poskytovatele, kterého měl předchozí nájemník. Pokud se vám zdají jeho podmínky nevýhodné, přejděte k výhodnějšímu dodavateli – vždy totiž musíte uzavřít novou smlouvu.

Co je k přepisu elektřiny potřeba?

Přepis energií není u dodavatelů sjednocený, a tak každý vyžaduje trochu jiné dokumenty. Obvykle budete potřebovat:

žádost o přepis

předávací protokol

tzn. odsouhlasení stavů elektroměru

nájemní smlouvu

K přepisu energií budete potřebovat spolupráci původního nájemníka, který podá žádost o ukončení původní smlouvy. Pokud chcete vyřídit přepis elektřiny sami, je možné si od něj nechat podepsat plnou moc.


Poraďte mi s přepisem elektřiny

Co když není původní nájemník k zastižení?

U nájemních bytů se může stát, že původní nájemník se odstěhuje a přepis energií se nestihne vyřídit před jeho odchodem. Jestliže nemůžete stávajícího odběratele energií dohnat ani k vystavení plné moci, nabízí někteří dodavatelé možnost podepsat čestné prohlášení. V tom se specifikuje, z jakého důvodu není možná součinnost původního odběratele. Přepis elektřiny tak zařídíte nezávisle na původním nájemníkovi.

Jak dlouho přepis elektřiny trvá?

Standardně by doba vyřízení přepisu elektřiny neměla přesáhnout 4 týdny. Nemáte-li ale k dispozici všechny dokumenty, nebo je vyplníte chybně, může se přepis elektřiny protáhnout na ještě delší dobu. Důležité je si pohlídat, že odhlášení původního nájemníka a přihlášení nového nájemníka na sebe bude navazovat. Jinak se vám může stát, že budete několik dní bez dodávek elektřiny.


Proto se doporučuje zajít s předchozím nájemníkem (či pronajímatelem nebo osobou, která na sebe měla odběrné místo vedené) osobně na pobočku dodavatele, kde vyplníte potřebné dokumenty a přímo na místě přepis dokončíte. To ale znamená najít čas a pobočku, která vyhovuje oběma stranám.

Potřebuji pomoct s přepisem

Přepis elektřiny na nájemníka online

Někteří dodavatelé již umožňují vyřídit přepis elektřiny online. To vám ušetří čas, na druhou stranu si nemůžete být jistí, že jste dokumenty vyplnili správně. Proto jsou tu naši experti, kteří za vás vyřídí nejen přepis elektřiny, ale také vám pomohou vybrat nejvýhodnějšího dodavatele.


Prvním krokem je zadání vaší spotřeby elektřiny do srovnávače dodavatelů. Díky tomu získáte nabídky desítek dodavatelů přímo na míru vašim spotřebám. Pak už jen stačí vybrat konkrétní produkt a naši poradci na telefonu vás zbylým procesem provedou krok za krokem. Výhodou je, že vše zařídíte online a navíc dáme pozor na to, abyste dokumentaci vyplnili správně. To vám ušetří čas i starosti.


Po úspěšném vyřízení přepisu elektřiny vám od dodavatele přijde rozpis záloh na následující rok. Původní nájemník dostane konečné vyúčtování, kde najde také přeplatek či nedoplatek.

Srovnaný magazín

  • Zapínání indukčního sporáku
    Energie
    13. března 2023|Pavla Pavelková
    Je levnější vařit na plynu nebo elektřině?

    Naše babičky a maminky měly rozhodování, na čem vařit, o něco jednodušší. Dnes je nabídka velmi široká a každému vyhovuje něco jiného. Jaké jsou hlavní rozdíly mezi jednotlivými typy sporáků a varných desek? Je lepší vařit na plynu nebo indukci a můžete správnou volbou ušetřit?

  • Síť elektrického vedení při západu slunce
    Energie
    07. března 2023|Jana Březinová
    Co je regulovaná cena elektřiny a kdo ji určuje?

    Cena elektřiny pro domácnosti se skládá ze dvou částí a pouze jednu z nich jste schopni ovlivnit změnou dodavatele. Jak vysoká je regulovaná cena elektřiny a kdo ji určuje? Zjistěte všechny podrobnosti.

  • Dům s větrnou elektrárnou v pozadí
    Energie
    01. března 2023|Petr Pohůdka
    Větrná elektrárna pro domácnosti: Kdy dává smysl?

    Zatímco fotovoltaika se v Česku uchytila rychle a nyní zažívá opětovný boom, na domácí větrné elektrárny narazíte jen zřídka. Menší větrník by přitom v mnoha situacích přispěl k energetické soběstačnosti domácnosti. Kde dává malá větrná elektrárna smysl a kolik vyrobí elektřiny?

  • Energetický štítek domu
    Energie
    17. února 2023|Jana Březinová
    Co je energetický štítek domu a proč ho potřebujete?

    Energetický štítek musíte mít při výstavbě nového domu, ale potřebujete ho i v případě, že chcete svoji nemovitost pronajímat či prodat. Zjistěte všechny případy, kdy je energetický štítek potřeba, kdo ho může vystavit a jaká je jeho cena.

  • Ostrovní dům na okraji lesa
    Energie
    11. února 2023|Petr Woff
    Ostrovní fotovoltaika: Vyplatí se ji pořídit?

    V České republice přibývají solární elektrárny, které nejsou připojeny k centrální distribuční soustavě. Zvýhodněny jsou profesionální projekty na klíč. Pokud započítáme dotaci, skromné domácnosti stačí 314 000 Kč a pravděpodobná návratnost takové investice činí necelých 16 let. Dražší jsou fotovoltaické soupravy pro amatérské kutily, kteří si ostrovní elektrárny instalují svépomocí.

  • Moderní pasivní dům
    Energie
    07. února 2023|Petr Pohůdka
    Co všechno byste měli vědět o pasivních domech?

    Uvažujete o výstavbě rodinného domu? Vzhledem k cenám energií rozhodně stojí za zvážení stavba v pasivním standardu. Jak pasivní domy fungují a komu jsou určeny? V čem spočívají jejich hlavní výhody a nevýhody? S jakou spotřebou energie můžete v podobných budovách počítat? Shrnuli jsme pro vás základní informace o pasivních domech.

  • Seniorka s vyúčtováním za energie
    Osobní finance
    02. února 2023|Petr Woff
    Přehled státní sociální podpory v nouzi

    V Evropě propukla válka, kvůli které trpí nevinní lidé a zdražují komodity. Česká republika zůstává bezpečná, ale čelí vysoké inflaci. Naše vláda zavedla cenové stropy pro elektřinu a zemní plyn. Pokud se ocitnete v nouzi, požádejte o další státní podporu. Letos stouply sociální dávky na energie, bydlení a ostatní nutné výdaje. Existuje řada státních příspěvků a přídavků, a proto přinášíme jejich přehled.

  • Žárovka s mincemi v pozadí
    Energie
    31. ledna 2023|Petr Woff
    Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

    Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo EP Energy Trading nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Pokud se potvrdí aktuální trendy, ještě letos se dočkáme početnějších a výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

  • Technik kontroluje kotel
    Energie
    21. ledna 2023|Petr Woff
    Nová zelená úsporám 2021–2030: Co se změnilo a jak žádat o dotaci?

    Oblíbený dotační program, který podporuje instalaci fotovoltaiky, zateplení domů a jiné energetické úspory, vstoupil do další dekády. Nová zelená úsporám v letech 2021 až 2030 nabízí českým domácnostem minimálně 39 miliard Kč. Mladý žadatel musí nejdříve sám zaplatit celou investici a potom dostane část uznatelných nákladů od státu. Důchodci a chudší domácnosti mohou získat všechny potřebné peníze předem v doprovodném dotačním programu Nová zelená úsporám Light.

  • Instalace solárních panelů na rodinném domě
    Energie
    17. ledna 2023|Jana Březinová
    Jak na stavbu fotovoltaické elektrárny pro vlastní potřebu?

    Možná i vás při pohledu na rostoucí účty za elektřinu napadlo, jestli by nebylo lepší vyrábět si elektřinu svépomocí. Takovou možnost nabízí domácí fotovoltaika. Jaké existují typy fotovoltaických elektráren a kolik energie vyrobí? Na kolik se vyšplhá počáteční investice? A je možné si instalovat fotovoltaiku svépomocí?

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici v pracovní dny od 8:00 do 18:00 hodin.

Zavolejte mi
© 2023 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.