Stěhujete se do nového nájmu nebo podnájmu? Pak možná budete muset řešit i přepis elektřiny. Většinou určuje pronajímatel bytu, zda si energie přepíšete na sebe nebo je budete hradit v rámci nájmu. Někdy je možné se s pronajímatelem domluvit, a tak je dobré znát výhody a nevýhody obou variant.

Smlouva na elektřinu psaná na nájemníka

Obvykle vychází výhodněji, pokud si energie přepíšete na sebe. Máte kompletní kontrolu nad svými výdaji za elektřinu. Sami si zvolíte dodavatele a nastavíte si výši záloh. Když snížíte spotřebu, vaše výdaje na energie se reálně sníží. Nevýhodou je vyšší administrativní zátěž – musíte vyřešit přepis elektřiny.

TIP

Přečtěte si: Nájemník nebo majitel –⁠ na koho napsat energie.

Smlouva zůstává psaná na pronajímatele

Ušetříte si starosti, protože nemusíte řešit přepis odběrného místa. Na druhou stranu se musíte spokojit s dodavatelem, kterého vybral váš pronajímatel. A ten nemusí být zrovna výhodný. Také nemáte přehled nad vyúčtováním. Bohužel se někdy stává, že majitelé bytů požadují úhradu nedoplatků, ale přeplatky vám zamlčí.

Chci přepis elektřiny

Přepis elektřiny na nájemníka

Budete si elektřinu přepisovat na sebe? Pak se hodí vědět, co všechno k tomu budete potřebovat. Nejdříve si vyberte dodavatele, od kterého chcete elektřinu odebírat. Nemusíte zůstávat u stejného poskytovatele, kterého měl předchozí nájemník. Pokud se vám zdají jeho podmínky nevýhodné, přejděte k výhodnějšímu dodavateli – vždy totiž musíte uzavřít novou smlouvu.

Co je k přepisu elektřiny potřeba?

Přepis energií není u dodavatelů sjednocený, a tak každý vyžaduje trochu jiné dokumenty. Obvykle budete potřebovat:

  • žádost o přepis,

  • předávací protokol (tzn. odsouhlasení stavů elektroměru),

  • nájemní smlouvu.

K přepisu energií budete potřebovat spolupráci původního nájemníka, který podá žádost o ukončení původní smlouvy. Pokud chcete vyřídit přepis elektřiny sami, je možné si od něj nechat podepsat plnou moc.

Co když není původní nájemník k zastižení?

U nájemních bytů se může stát, že původní nájemník se odstěhuje a přepis energií se nestihne vyřídit před jeho odchodem. Jestliže nemůžete stávajícího odběratele energií dohnat ani k vystavení plné moci, nabízí někteří dodavatelé možnost podepsat čestné prohlášení. V tom se specifikuje, z jakého důvodu není možná součinnost původního odběratele. Přepis elektřiny tak zařídíte nezávisle na původním nájemníkovi.

Chci přepis elektřiny

Jak dlouho přepis elektřiny trvá?

Standardně by doba vyřízení přepisu elektřiny neměla přesáhnout 4 týdny. Nemáte-li ale k dispozici všechny dokumenty, nebo je vyplníte chybně, může se přepis elektřiny protáhnout na ještě delší dobu. Důležité je si pohlídat, že odhlášení původního nájemníka a přihlášení nového nájemníka na sebe bude navazovat. Jinak se vám může stát, že budete několik dní bez dodávek elektřiny.

Proto se doporučuje zajít s předchozím nájemníkem (či pronajímatelem nebo osobou, která na sebe měla odběrné místo vedené) osobně na pobočku dodavatele, kde vyplníte potřebné dokumenty a přímo na místě přepis dokončíte. To ale znamená najít čas a pobočku, která vyhovuje oběma stranám.

Přepis elektřiny na nájemníka online

Někteří dodavatelé již umožňují vyřídit přepis elektřiny online. To vám ušetří čas, na druhou stranu si nemůžete být jistí, že jste dokumenty vyplnili správně. Proto jsou tu naši experti, kteří za vás vyřídí nejen přepis elektřiny, ale také vám pomohou vybrat nejvýhodnějšího dodavatele.

Prvním krokem je zadání vaší spotřeby elektřiny do srovnávače dodavatelů. Díky tomu získáte nabídky desítek dodavatelů přímo na míru vašim spotřebám. Pak už jen stačí vybrat konkrétní produkt a naši poradci na telefonu vás zbylým procesem provedou krok za krokem. Výhodou je, že vše zařídíte online a navíc dáme pozor na to, abyste dokumentaci vyplnili správně. To vám ušetří čas i starosti.

Po úspěšném vyřízení přepisu elektřiny vám od dodavatele přijde rozpis záloh na následující rok. Původní nájemník dostane konečné vyúčtování, kde najde také přeplatek či nedoplatek.

Chci přepis elektřiny
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.