Přepis elektřiny v pronájmu

 • Nájemník nebo majitel? Na koho napsat energie

 • Jaké jsou výhody a nevýhody

 • Dá se vše vyřešit online

Přepis elektřiny v pronájmu - klíče a desky s dokumenty
 • Stěhujete se do nového nájmu nebo podnájmu? Pak možná budete muset řešit i přepis elektřiny. Většinou určuje pronajímatel bytu, zda si energie přepíšete na sebe nebo je budete hradit v rámci nájmu. Někdy je možné se s pronajímatelem domluvit, a tak je dobré znát výhody a nevýhody obou variant.

Smlouva na elektřinu psaná na nájemníka

Podpis smlouvy - ikonka
 • Obvykle vychází výhodněji, pokud si energie přepíšete na sebe.

 • Máte kompletní kontrolu nad svými výdaji za elektřinu.

 • Sami si zvolíte dodavatele a nastavíte si výši záloh.

 • Když snížíte spotřebu, vaše výdaje na energie se reálně sníží.

 • Nevýhodou je vyšší administrativní zátěž – musíte vyřešit přepis elektřiny.

Smlouva zůstává psaná na pronajímatele

Stisk rukou - ikonka
 • Ušetříte si starosti, protože nemusíte řešit přepis odběrného místa.

 • Musíte spokojit s dodavatelem, kterého vybral váš pronajímatel.

 • Zvolený dodavatel nemusí být zrovna výhodný.

 • Nemáte přehled nad vyúčtováním.

 • Majitelé bytů někdy požadují úhradu nedoplatků, ale přeplatky vám zamlčí.

Náš tip

Stěhujete se do nového podnájmu a řešíte přepis energií? Smlouvu s dodavatelem můžete uzavřít vy nebo pronajímatel. Přečtěte náš článek Nájemník nebo majitel - na koho napsat energie? si podrobněji, jaké jsou výhody a nevýhody obou variant.

Přepis elektřiny na nájemníka

Budete si elektřinu přepisovat na sebe? Pak se hodí vědět, co všechno k tomu budete potřebovat. Nejdříve si vyberte dodavatele, od kterého chcete elektřinu odebírat. Nemusíte zůstávat u stejného poskytovatele, kterého měl předchozí nájemník. Pokud se vám zdají jeho podmínky nevýhodné, přejděte k výhodnějšímu dodavateli – vždy totiž musíte uzavřít novou smlouvu.

Co je k přepisu elektřiny potřeba?

Přepis energií není u dodavatelů sjednocený, a tak každý vyžaduje trochu jiné dokumenty. Obvykle budete potřebovat:

žádost o přepis

předávací protokol

tzn. odsouhlasení stavů elektroměru

nájemní smlouvu

K přepisu energií budete potřebovat spolupráci původního nájemníka, který podá žádost o ukončení původní smlouvy. Pokud chcete vyřídit přepis elektřiny sami, je možné si od něj nechat podepsat plnou moc.


Co když není původní nájemník k zastižení?

U nájemních bytů se může stát, že původní nájemník se odstěhuje a přepis energií se nestihne vyřídit před jeho odchodem. Jestliže nemůžete stávajícího odběratele energií dohnat ani k vystavení plné moci, nabízí někteří dodavatelé možnost podepsat čestné prohlášení. V tom se specifikuje, z jakého důvodu není možná součinnost původního odběratele. Přepis elektřiny tak zařídíte nezávisle na původním nájemníkovi.

Jak dlouho přepis elektřiny trvá?

Standardně by doba vyřízení přepisu elektřiny neměla přesáhnout 4 týdny. Nemáte-li ale k dispozici všechny dokumenty, nebo je vyplníte chybně, může se přepis elektřiny protáhnout na ještě delší dobu. Důležité je si pohlídat, že odhlášení původního nájemníka a přihlášení nového nájemníka na sebe bude navazovat. Jinak se vám může stát, že budete několik dní bez dodávek elektřiny.


Proto se doporučuje zajít s předchozím nájemníkem (či pronajímatelem nebo osobou, která na sebe měla odběrné místo vedené) osobně na pobočku dodavatele, kde vyplníte potřebné dokumenty a přímo na místě přepis dokončíte. To ale znamená najít čas a pobočku, která vyhovuje oběma stranám.

Přepis elektřiny na nájemníka online

Někteří dodavatelé již umožňují vyřídit přepis elektřiny online. To vám ušetří čas, na druhou stranu si nemůžete být jistí, že jste dokumenty vyplnili správně. Proto jsou tu naši experti, kteří za vás vyřídí nejen přepis elektřiny, ale také vám pomohou vybrat nejvýhodnějšího dodavatele.


Prvním krokem je zadání vaší spotřeby elektřiny do srovnávače dodavatelů. Díky tomu získáte nabídky desítek dodavatelů přímo na míru vašim spotřebám. Pak už jen stačí vybrat konkrétní produkt a naši poradci na telefonu vás zbylým procesem provedou krok za krokem. Výhodou je, že vše zařídíte online a navíc dáme pozor na to, abyste dokumentaci vyplnili správně. To vám ušetří čas i starosti.


Po úspěšném vyřízení přepisu elektřiny vám od dodavatele přijde rozpis záloh na následující rok. Původní nájemník dostane konečné vyúčtování, kde najde také přeplatek či nedoplatek.

Srovnaný magazín

 • Instalace slunečních panelů
  19. května 2024|Petr Woff
  Jak využít solární energii na ohřev vody? Chytře a efektivně!

  Fotovoltaické panely vyrábějí elektřinu, ale vodu vám levněji ohřejí fototermické kolektory, které přeměňují sluneční energii rovnou na teplo. Potřebné technologie jsou přitom dotované. Když průměrná česká domácnost napojí svůj bojler nebo kotel na solární systém, na tepelné energii ušetří 5 000 Kč/rok. Otázka však zní, jestli se taková inovace vyplatí právě vám. Srovnáme vám různé možnosti, ceny a dotace.

 • 10. května 2024|Petr Woff
  Jak vybrat dodavatele elektřiny? Záleží nejen na ceně

  Při přechodu na levnější tarif vám klesnou měsíční zálohy a ušetříte tak na souhrnném ročním vyúčtování. Elektřinu kupujte od levného, férového a spolehlivého dodavatele. V České republice funguje volný energetický trh, na kterém působí desítky obchodních společností, takže máte široký výběr. V článku vám srovnáme ceny, smluvní podmínky a zákaznický servis jednotlivých dodavatelů.

 • Fotovoltaika
  22. března 2024|Petr Woff
  Jaké jsou výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky v roce 2024?

  Mnozí Češi investují do fotovoltaických panelů, aby měli vlastní levnou energii. Přebytky, které sami nespotřebují, nebo neuloží do baterie, posílají do centrální distribuční soustavy. Za tyto přetoky však dostávají zaplaceno pouze pokud mají uzavřenou výhodnou smlouvu o výkupu. Zjistěte, jaké jsou aktuální výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky.

 • Povinná výměna kotlů
  14. března 2024|Petr Woff
  Povinná výměna kotlů na tuhá paliva: Kdy a proč už si ve starém kotli nezatopíte?

  Povinná výměna starých kotlů na tuhá paliva se blíží. Od 1. září 2024 nesmí být provozovány kotle 1. a 2. emisní třídy, původní termín vláda kvůli energetické krizi posunula. Zjistěte, zda se výměna týká i vašeho kotle.

 • 22. února 2024|Petr Woff
  Jaká je průměrná spotřeba elektřiny v rodinném domě a bytě?

  V tuzemských domácnostech přibývají sušičky, myčky a další spotřebiče. Nejnáročnější však zůstávají elektrické přímotopy, akumulační kamna a tepelná čerpadla. Srovnejme různé distribuční sazby, které závisí na používaných přístrojích. Průměrná spotřeba elektřiny v české domácnosti vychází na 2 930 kWh/rok, zateplená garsonka však funguje daleko šetrněji než starý rodinný dům.

 • Fotovoltaika na bytovém domě
  12. prosince 2023|Jana Březinová
  Fotovoltaika v bytovém domě od 2023: Až do výkonu 50 kWp a bez souhlasu všech vlastníků

  Od roku 2023 je instalace fotovoltaiky na bytový dům o dost jednodušší. Není potřeba souhlas všech vlastníků, ani sloučení do jednoho elektroměru. Existují dokonce čtyři způsoby, jak může SVJ provozovat fotovoltaiku a sdílet vyrobenou energii. Vlastníci bytů tak mohou ročně ušetřit 50–90 % na účtech za elektřinu.

 • Zapalování plynového sporáku
  02. prosince 2023|Petr Woff
  Jaká je průměrná spotřeba plynu v malém bytě? Výpočet

  V České republice převažují jednočlenné a dvojčlenné domácnosti, které snižují svoji spotřebu zemního plynu. V praxi záleží na tom, čím vytápějí, ohřívají vodu a rozpalují svoje kuchyňské sporáky nebo trouby. Při vytápění rozhoduje také tepelná izolace, a proto stará nezateplená garsonka může mít vyšší provozní náklady než velký moderní rodinný dům. Ukážeme vám, jak se počítá spotřeba plynu v malém bytě. 

 • Zálohy za energie - Dávání z peněženky peníze na topení
  29. listopadu 2023|Petr Woff
  Zálohy na energie: Jak řešit konkrétní situace?

  Za elektřinu či plyn platíte průběžné zálohy, které jsou regulované zákonem. Poradíme vám, jak snížíte své pravidelné výdaje, kdo vám okamžitě vrátí přeplatky, kdy je výhodný nedoplatek a přidáme další užitečné tipy. 

 • pojistky elektřiny
  23. listopadu 2023|Petr Woff
  Cenové stropy pro energie končí. Víte, kolik zaplatíte v roce 2024?

  Vláda brzy ukončí dotace, kterými doposud zmírňovala inflaci, a proto pravděpodobně opět zdraží elektřina. Zemní plyn může zlevnit, ale cena fosilních paliv záleží na nejistém geopolitickém vývoji. Zamysleme se společně, co znamená konec cenových stropů pro české domácnosti. Na tuzemském trhu a v legislativě najdeme zajímavé příležitosti, jak ušetřit nebo se vyhnout prudkému zdražení.

 • Žena u topení - srovnání nákladů na vytápění
  19. listopadu 2023|Petr Woff
  Srovnání nákladů na vytápění: Kolik zaplatíte za topení elektřinou nebo plynem?

  Nejnáročnější zůstávají elektrické přímotopy, ale zdražil i provoz plynových a peletových kotlů, městských tepláren a tepelných čerpadel. Nižší jsou ceny palivového dřeva nebo uhlí. Nejlevnější topení mají domácnosti, které důkladně zateplily svůj dům a větrají přes takzvanou rekuperaci. Aktualizujeme porovnání nákladů na vytápění: kilowatthodina (kWh) stojí od 1 do 6 Kč.

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici.