Pár vyměřuje zeď při rekonstrukci bytu

Jak naplánovat a ufinancovat rekonstrukci domácnosti

Chystáte se modernizovat své bydlení od základu nebo plánujete jen menší úpravy? Pak vás nejspíš zajímá, jak se na rekonstrukci připravit krok za krokem, aby vše běželo jako po drátkách. Kde najít spolehlivé řemeslníky, na kolik vás rekonstrukce vyjde a kde na ni vzít? To všechno se dozvíte v článku.

Rozsah a plán rekonstrukce

Základem každé rekonstrukce jsou plánování a přípravy. Jinak může vzniknout chaos – práce na sebe nebudou navazovat, nebudete mít včas nakoupený materiál nebo zamluvené řemeslníky.

Co budete rekonstruovat?

Jedná se o kompletní rekonstrukci bytu, včetně nových rozvodů či podlah? U bytu 2+1 počítejte přibližně s 1,5 měsícem práce, když si najmete firmu. Svépomocí vám taková rekonstrukce zabere několik měsíců. U kompletní rekonstrukce se vyplatí angažovat i projektanta či architekta, který jí dá jasný řád.

Pokud plánujete pouze částečnou rekonstrukci bytu – například předělání kuchyně či koupelny, je důležité si uvědomit, co všechno chcete měnit. Nová místnost by měla ladit se zbytkem bytu.

Sestavte si návrh rekonstrukce

Vezměte si tužku a papír a shrňte všechny důležité detaily:

 • co konkrétně se bude rekonstruovat – nestačí napsat koupelna, ale vyjmenovat jednotlivé dílčí kroky (např. rozvody vody, dlažba, obklady, nová vana),

 • jaké řemeslníky budete potřebovat a co můžete provést svépomocí (nezapomeňte na vyklízecí a bourací práce, úklid apod.),

 • jak dlouho bude rekonstrukce trvat a kolik jste si na ni vyhradili peněz (jedná se pouze o prvotní odhad, který si dále upřesníte, ale je dobré mít přibližnou představu, v jakých relacích jsou vaše představy).

Najděte si inspiraci

Než se pustíte do rekonstrukce, ujasněte si představu o použitých materiálech, barvách a celkovém designu. Instagram, Facebook, Pinterest, časopisy o bydlení či katalogy vám dodají inspiraci, jak by mohl výsledek rekonstrukce vypadat.

Nápady najdete také u rodiny či přátel, když obhlédnete jejich bydlení. Vyplatí se prodiskutovat i praktické použití, třeba proč nejsou spokojení s některými materiály. Vzhledem k rostoucím cenám energií při plánování rekonstrukce zapřemýšlejte, jaké úpravy udělat, abyste ušetřili na energiích.

Nevíte-li si rady nebo chcete, aby byt po rekonstrukci splňoval nejvyšší nároky na design i funkčnost, vezměte si na pomoc bytového designéra.

Věděli jste...

Při plánování rekonstrukce máte povinnosti vůči sousedům a úřadům. Pokud jste součástí SVJ, měli byste ho informovat o rozsahu prací. Vyžaduje-li rekonstrukce zásah do nosných konstrukcí, budete potřebovat statika, stavební povolení a souhlas SVJ. V každém případě informujte sousedy o tom, kdy budou probíhat bourací a další hlučné práce.

Rozpočet stavby a financování rekonstrukce

Na rekonstrukci si vyhraďte dostatek financí. Jinak budete muset dělat kompromisy v kvalitě materiálu či provedení. Nemáte-li na realizaci dost prostředků, zvažte, jestli ji raději neodložíte. Další možností je půjčka na rekonstrukci.

Cena rekonstrukce bytu

Udělejte si průzkum, kolik co bude stát:

 • materiál,

 • práce,

 • vybavení, nábytek a spotřebiče,

 • doplňky.


Nezapomínejte ani na položky, jako je odvoz odpadu. Při kalkulaci materiálu a práce počítejte s tím, že obvykle se celková cena vyšplhá na dvojnásobek ceny materiálu – to platí například u položení podlahy. Kromě práce řemeslníků totiž musíte započítat další doplňkové položky, což jsou u podlahy třeba nivelační stěrka, lišty a podobně.

Rekonstrukce bytu - pokoj se stavebním materiálem

Do kalkulace přidejte i rezervu alespoň 20 procent. Jedině tak předejdete situaci, že vám během rekonstrukce dojdou peníze. Spoustu problémů – například vlhkost, plíseň – se často objeví pod omítkou či pod podlahou a jakmile je odhalíte, je potřeba je vyřešit, nikoliv pouze znovu zakrýt. To samozřejmě bude něco stát.

Financování rekonstrukce

Kompletní rekonstrukce malého bytu spolkne i přes půl milionu korun, a to nepočítáme nové spotřebiče či vybavení. I menší přestavba se prodraží a ne všechny domácnosti na ni zvládnou našetřit. Když nemáte dost vlastních prostředků, můžete si vzít půjčku na rekonstrukci bytu.

Půjčka bez starostí

Půjčte si chytře

Spočítejte si, kolik zvládnete splácet

Srovnejte si nabídky jednotlivých poskytovatelů a vyberte si tu nejvýhodnější pro vás.

Chci půjčku

Všeobecně platí, že půjčka dává smysl, když si za peníze pořídíte něco s dlouhodobou hodnotou – životnost by měla být delší než doba splácení. Pokud se rozhodnete pro rekonstrukci starého bytu, která navýší jeho hodnotu, lze půjčku považovat za užitečnou. Neměli byste si však půjčovat jen proto, abyste si mohli dovolit nejmodernější televizi či jiný spotřebič, když ty původní ještě velmi dobře slouží a pořizovali jste je nedávno.

Hypotéka

Málokdo ví, že hypoteční úvěr neslouží pouze k nákupu nové nemovitosti, ale může pomoci i při rekonstrukci bytu. Hodí se pro velkou přestavbu s vysokými náklady. Chystáte-li se na rekonstrukci včetně nových rozvodů, oken či podlah, mohla by pro vás být hypotéka správnou volbou.

V rámci hypotečního úvěru získáte až milionové částky. Jednoznačnou výhodou jsou nízké úroky. Navíc si díky dlouhé době splácení můžete nastavit nízké splátky. Úroky z hypotéky lze odečíst od základu daně, a to až ve výši 300 tisíc korun – tato výhoda platí pro nemovitosti určené k vlastnímu bydlení, nikoliv k pronájmu. U hypotéky musíte počítat s tím, že i při úvěru na rekonstrukci budete ručit svou nemovitostí.

Nová hypotéka

Hypotéka snadno a rychle

Pomůžeme vám se sjednáním hypotéky s výhodnou sazbou i podmínkami.

Chci hypotéku na rekonstrukci

Úvěr ze stavebního spoření

Úvěr ze stavebního spoření je určený přímo pro stavbu či rekonstrukci bydlení, jedná se tedy o účelový úvěr, a z toho důvodu bývá výhodnější než běžný spotřebitelský úvěr. Každá stavební spořitelna má nastavena pravidla pro čerpání úvěru. Někteří poskytovatelé vyžadují, aby měl klient naspořeno alespoň 50 % z cílové částky.

Jestliže podmínky stavební spořitelny nesplňujete, ještě není nic ztraceno. Často existuje možnost překlenovacího úvěru. Tím překlenete období, než splníte podmínky řádného úvěru ze stavebního spoření.

Stejně jako u hypotéky se u úvěru ze stavebního spoření nabízí odečet úroků od základu daně.

Spotřebitelský úvěr

Rekonstrukci bytu můžete financovat za pomoci klasického spotřebitelského úvěru. K jeho hlavním výhodám patří, že je bezúčelový. Tím pádem smíte peníze použít na cokoliv a nemusíte bance dokazovat účty.

Nicméně bezúčelovost znamená i vyšší úroky. Celkově dosáhnete na nižší částku, a proto se hodí pro menší úpravy v bytě.

Někdy narazíte v nabídce bank na speciální spotřebitelské úvěry, nazývané jako půjčka na bydlení či půjčka na rekonstrukci. U nich by měly být úrokové sazby výhodnější.

Půjčka na vybavení domácnosti – nákup na splátky

Na pořízení nábytku či spotřebičů lze u mnoha obchodníků využít nákup na splátky. Lákavě zní především nabídky na úvěr bez navýšení. Skutečně můžete dosáhnout na 0 % úrok, ale je důležité hradit splátky včas a v plné výši. Jinak může být nákup na splátky naopak velmi nevýhodný.

Státní půjčka pro mladé

Jste mladší 40 let a žijete v manželství či registrovaném partnerství, nebo sami vychováváte potomka do věku 15 let? V takovém případě můžete využít státní půjčky pro mladé na modernizaci bydlení ve výši 50 až 750 tisíc korun. Doba splácení je stanovena na 10 let od uzavření smlouvy. Bohužel je každoročně na státní půjčky vyčleněn jen určitý objem peněz, který bývá poměrně rychle vyčerpán.

Srovnejte si podmínky úvěru

Při výběru úvěru si pečlivě porovnejte nabídky od několika poskytovatelů. Důležitá je nejen úroková sazba, ale také celkové roční náklady na úvěr včetně dalších poplatků, tzv. RPSN. Se srovnáním půjček vám pomůže naše online kalkulačka.

Rekonstrukce svépomocí nebo s řemeslníky?

Češi jsou národ kutilů, a tak nepřekvapí, že mnoho domácností si velkou část rekonstrukce provádí svépomocí. Některé práce byste ale vždy měli nechat na řemeslnících.

Co si můžete udělat svépomocí:

 • vyklízení, bourací práce,

 • výmalba, tapetování,

 • obklady a dlažba, spárování,

 • montáž umyvadla, toalety, vany či sprchového koutu,

 • osazení dveří,

 • smontování nábytku,

 • položení podlah se systémem „klik“,

 • úklidové práce.


Dělník při rekonstrukci bytu

Jaké činnosti vždy nechat na řemeslnících:

 • zásahy do rozvodů (elektřina, voda, plyn, odpady),

 • zdění a omítky,

 • usazení oken a vstupních dveří.


Neodborné zásahy do rozvodů jsou rizikové a dokonce životu nebezpečné. Navíc v případě nehody (vytopení bytu, požár, výbuch plynu, úraz elektrickým proudem) se bude pojišťovna zajímat o revizní zprávy. Pokud si budete úpravy provádět svépomocí, pojišťovna vám škody z pojištění majetku neuhradí.

Nepřeplácíte za pojištění majetku?

Srovnejte si nabídky jednotlivých pojišťoven v naší kalkulačce. Naši specialisté vám s výběrem té nejvhodnější rádi pomohou.

Chci si spočítat ceny pojištění majetku

Kde najít spolehlivé řemeslníky

Kvalitních řemeslníků je jako šafránu. Proto si je nasmlouvejte raději několik měsíců dopředu. Ptejte se známých, nejlepší je získat osobní doporučení na prověřené profesionály. Případně využijte k vyhledání některý z portálů, kam zákazníci uvádí i recenze.

Promyslete si, zda dáte přednost jednotlivým řemeslníkům, nebo najmete firmu, která provede rekonstrukci bytu tzv. na klíč. S firmou vám ubyde většina starostí – dodá veškerý materiál i pracovníky a naplánuje návaznost prací. Nemusíte obvolávat jednotlivé řemeslníky, ti na sebe nemusí čekat, a tak ušetříte spoustu času. Nicméně za kompletní rekonstrukci na klíč zaplatíte nejvíce a ani tak nemáte záruku, že vše proběhne zcela hladce.

Podepište smlouvu

Při sjednávání řemeslníků byste neměli opomenout ještě další důležitý aspekt, a tím je kvalitní smlouva. Jedná se o smlouvu o dílo. Platit řemeslníky na ruku je sice lákavé kvůli nižším nákladům, nicméně bez smlouvy nemáte čím se zaštítit při případných reklamacích.

Ve smlouvě by měla být jasně uvedená kalkulace, termín dodání, popis prací a použitého materiálu. Dohodněte si rovněž jasné platební podmínky. Obvykle se hradí záloha předem a další částky jsou splatné v průběhu prací. Část peněz (např. 15 %) by měla být splatná až po odevzdání hotového díla a odstranění všech chyb a nedostatků.

Časový plán rekonstrukce

Na kdy si rekonstrukci naplánovat? Většina domácností si zvolí termín přestavby na léto, nicméně o to dříve musíte plánovat. V létě jsou řemeslníci nejvytíženější, a tak si kvalitní firmu musíte nasmlouvat i rok dopředu.

Naopak v zimě mají pracovníci více volna, nependlují mezi několika zakázkami a mohou vám nabídnout i lepší cenu. Pokud se rekonstrukce bytu bude odehrávat pouze v interiéru, stojí za to uvažovat nad zimním termínem.

Na nákupy se vydejte včas

Správné načasování rekonstrukce vám ušetří nemalé peníze na nákup nábytku a dalšího vybavení. Tradičně bývají výprodeje po Vánocích a na Black Friday. Někteří obchodníci dělají velké výprodeje nepravidelně – máte-li prostor pro skladování nového vybavení, můžete nakupovat průběžně rok dopředu a teprve poté se pustit do samotné rekonstrukce.

Včasné nákupy se vám vyplatí, i když pro vás není finanční stránka rozhodující. Některé zboží je totiž dostupné pouze na objednávku, dodací lhůty v této době činí i několik týdnů. Jestliže máte jasnou představu o designu svého bytu, objednejte vybavení včas. Jinak budete nuceni rekonstrukci odložit nebo vzít zavděk zbožím, které je zrovna k dostání.

Jak naplánovat a ufinancovat rekonstrukci domácnosti - Zaznačování do plánu bytu

Jak dlouho bude rekonstrukce trvat?

Kompletní rekonstrukce bytu může trvat 1,5–2 měsíce. U modernizace jednotlivých místností – například renovace bytového jádra a koupelny, počítejte s 2 týdny. To jsou termíny za předpokladu, že rekonstrukci provádí specializovaná firma a vy jí dáte prostor. Jestliže se rozhodnete pro provedení přestavby svépomocí a v bytě chcete zároveň bydlet, čas se výrazně prodlouží.

Při plánování termínu rekonstrukce je proto dobré promyslet, kde vlastně budete pobývat. Máte možnost náhradního bydlení na několik týdnů či dokonce měsíců? Můžete si vzít dovolenou nebo budete zároveň chodit do práce? Když zvolíte termín o prázdninách, kam dáte děti? To všechno je potřeba promyslet předem.

Naplánujte posloupnost prací

Aby rekonstrukce běžela jako po másle, je potřeba věnovat pozornost správné posloupnosti prací. Když si objednáte firmu, postará se o to. Ale jinak si budete muset připravit plán sami a podle toho nasmlouvat jednotlivé profese. Jak by měly jít jednotlivé úkony za sebou:

Jak by měly jít jednotlivé úkony za sebou:

 • vystěhování nábytku a vybavení,

 • bourací práce,

 • rozvody,

 • zdění příček, omítky,

 • obklady,

 • instalace kuchyňské linky a sanity,

 • výmalba,

 • montáž zásuvek a osvětlení,

 • položení podlahy a osazení dveří.

Udělejte si čas na dozor

Chcete si na rekonstrukci bytu najmout firmu a dál se o nic nestarat? To je přístup, který bychom vám nedoporučili. Bohužel jen výjimečně najdete firmu, na níž by se dalo 100% spolehnout a která by s vámi automaticky konzultovala všechny problémy a změny. Proto si udělejte čas na pravidelnou návštěvu stavby a průběh prací s řemeslníky konzultujte. U větších rekonstrukcí se vyplatí angažovat stavební dozor.

Desatero nejčastějších chyb při rekonstrukci bytu

 1. Chybí vám ucelená představa. Když se pustíte do rekonstrukce bez potřebného plánování, nejspíš se v jejím průběhu objeví spoustu dalších věcí, které je potřeba vyřešit. Rekonstrukce se tak prodlouží a prodraží.

 2. Počítáte s nízkým rozpočtem stavby. Pokud si nenecháte žádnou rezervu, hrozí, že budete muset rekonstrukci přerušit, přestože ještě není hotovo.

 3. Necháváte vše na poslední chvíli. Když se nevěnujete přípravě, nákupům vybavení a domluvě s řemeslníky v dostatečném předstihu, můžete čekat v rozbouraném bytě i několik týdnů, než se vám podaří sjednat náhradní pracovníky nebo sehnat požadované vybavení.

 4. Přeceníte své kutilské schopnosti. Náprava chyb může vyjít mnohem dráž, než kdybyste si hned najali profesionální firmu.

 5. Nevěnujete dost času výběru řemeslníka a sáhnete po prvním, který se namane. To vás může stát spoustu nervů a peněz za opravy škod, které napáchal. Není výjimkou, že řemeslník svoji práci rozdělá a poté není k zastižení.

 6. Nesjednali jste si smlouvu, a tak vám v případě nedodělků a vad často zbydou jen oči pro pláč. Reklamace se snáze vymáhají, když máte sepsanou kvalitní smlouvu.

 7. Zvolili jste levné materiály ve snaze ušetřit, ale během pár měsíců už vidíte, že to byla chyba. U vybavení, které má vydržet i desítky let a je nákladné ho vyměnit (např. podlahy, obklady, sanita), dejte raději přednost kvalitě.

 8. Nechali jste se zlákat do designu podle nejnovějších trendů. Fotky vašeho bytu možná ocení sledující na sociálních sítích, ale budete se v něm opravdu cítit dobře po několik let? Volte raději nadčasový design a myslete na své osobní potřeby – pokud se necítíte dobře v zářivých barvách, nejspíš bude chybou vymalovat si na kanárkově žlutou.

 9. Nepřesné měření a výpočty znamenají dodatečné náklady, což může vést k tomu, že vám nevystačí peníze na rekonstrukci. Kvůli špatnému měření také můžete nakoupit málo materiálu, a ten už pak nebude k dispozici (např. obklady). Proto vše raději přeměřte několikrát nebo to svěřte odborníkům.

 10. Kvůli nedostatečnému dozoru nad stavbou se řemeslníci mohou začít flinkat. Pravidelná kontrola vám pomůže objevit i praktické problémy, které jste si při plánování na papíře neuvědomili a můžete je uhasit ještě v zárodku. Nechcete přece příštích několik let narážet do rohu kuchyňské linky, která mohla být o pár centimetrů kratší.

Autor - Jana Březinová
Jana Březinová Více článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Muž u počítače počítá účty
  Půjčky a úvěry
  19. září 2022|Jana Březinová
  Jak si půjčit a nedostat se do nesnází

  Ať si chcete půjčit deset tisíc na výměnu porouchané pračky nebo potřebujete stovky tisíc na rekonstrukci domu, měli byste být při výběru půjčky opatrní. Za lákavými reklamními slogany se někdy ukrývají neférové podmínky, které vás mohou dostat do nesnází. Podívejte se na kompletní návod, jak si půjčit bezpečně a za co nejvýhodnějších podmínek.

 • Žena s nezaplacenými účty
  Půjčky a úvěry
  05. září 2022|Jana Březinová
  Milostivé léto pokračuje. Jak se zbavit exekucí?

  Druhé kolo tzv. milostivého léta začíná 1. září 2022. Jedná se o jedinečnou příležitost, jak se zbavit exekuce, kterou proti vám vede stát a další veřejnoprávní instituce. Stačí splatit jistinu a nízký poplatek exekutorovi, zbytek dluhu bude odpuštěn. Jak přesně milostivé léto funguje?

 • Schválení bankovní půjčky - Šťastný muž a žena si plácají rukou
  Půjčky a úvěry
  Schválení bankovní půjčky: Celým procesem vás provedeme krok za krokem

  Než vám banka půjčí, důkladně si vás prověří. Jak zvládnout celý proces schválení a vyřízení bankovní půjčky bez zbytečných průtahů a komplikací? Máme pro vás jednoduchý návod i několik praktických rad a tipů.

 • Podpis smlouvy
  Půjčky a úvěry
  Specifika bankovní půjčky: Přísnější podmínky, ale bohaté portfolio produktů, které vám sednou

  Naprostá většina žadatelů o půjčku míří v první řadě do banky, kde na ně čeká poměrně přísný schvalovací proces s předem nejasným výsledkem. Co bude banku zajímat a jaká specifika se k bankovním půjčkám pojí?

 • Nebankovní poskytovatelé - zamyšlený muž, který kouká do papírů
  Půjčky a úvěry
  30. července 2022|Jana Březinová
  Čeho si všímat, když si půjčujete u nebankovní společnosti?

  Nebankovní půjčky vnímá řada lidí negativně. Nemusí se však automaticky jednat o špatné řešení. Někdy může být nebankovní půjčka i levnější, než kdybyste šli do banky. Je však třeba vědět, na co se při žádosti o úvěr u nebankovní společnosti zaměřit a jaké nástrahy očekávat.

 • Na co se zaměřit, než budete žádat o půjčku - Muž koukající skrz lupu na počítač
  Půjčky a úvěry
  24. července 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Na co se zaměřit, než budete žádat o půjčku?

  V životě každého z nás může nastat nespočet situací, které vyžadují okamžité finanční řešení. Pokud jste se do některé z nich dostali vy sami, měli byste vědět, co všechno zvážit a na co se zaměřit ještě před tím, než banku či nebankovní instituci o půjčku doopravdy požádáte.

 • Počítač peníze papíry
  Půjčky a úvěryOsobní finance
  10. července 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Splátkový kalendář a vše, co jste o něm chtěli vědět

  Se splátkovým kalendářem, coby plánem všech vašich budoucích splátek, se setkáte ve chvíli, kdy si sjednáte spotřebitelskou půjčku, úvěr nebo hypotéku. Domluvit se na něm ale můžete i tehdy, pokud vybrané instituci dlužíte větší částku, kterou nejste schopni jednorázově uhradit. Jak si ho správně nastavit, aby vám co nejvíce vyhovoval a nepůsobil zbytečné komplikace?

 • Peníze v peněžence
  Půjčky a úvěry
  25. června 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Půjčka na dovolenou: Kdy má smysl o ní uvažovat a jak ji vybrat?

  Jedním ze způsobů, jak si splnit svou představu o ideální dovolené, je právě půjčka na dovolenou. Opravdu se ale vyplatí anebo je dobré si raději pár dnů u moře nebo na horách pro letošek odpustit?

 • Proč mi v bance nepůjčili - žárovka v ruce
  Půjčky a úvěry
  15. června 2022|Jana Březinová
  Proč mi v bance nepůjčili? Ověřte svůj záznam v registrech

  Při žádosti o půjčku si banky každého žadatele důkladně proklepnou a zjišťují jeho úvěrovou historii. Máte z minulosti škraloup nebo aktuálně splácíte jiný úvěr a chcete vědět, zda to bude mít vliv na vaši současnou žádost o půjčku? Přinášíme tipy, jak zjistit vaši platební historii.

 • Sberbank ukončení
  Půjčky a úvěryOsobní finance
  Sberbank v Česku končí! ČNB jí plánuje odebrat licenci. Co to znamená pro její klienty?

  Česká národní banka (dále jen ČNB) dne 28. 2. 2022 zahájila kroky k odebrání licence Sberbank CZ, která má vazby na Rusko. Hlavním důvodem je razantní zhoršení její likviditní situace v souvislosti s odlivem vkladů. V praxi to znamená, že Sberbank v Česku končí.

 • předávání peněz nad smlouvou
  Půjčky a úvěry
  22. února 2022|Petr Woff
  Vysoká inflace zlevňuje staré a zdražuje nové půjčky. Komu se vyplatí předčasná splátka?

  Průměrné životní náklady meziročně zdražují o více než 8 %. Vysoká inflace těší některé dlužníky, ale zneklidňuje střadatele a centrální bankéře. Proto stouply úrokové sazby a zdražily nové úvěry. Přinášíme několik modelových příkladů, aby bylo jasnější, komu se vyplatí předčasná splátka nebo investice do půjček. Pokaždé záleží na aktuálním vztahu mezi inflací a úrokovou mírou.

 • Půjčky a úvěry
  15. února 2022|Petr Woff
  Úvěrové podmínky budou v roce 2022 přísnější

  Česká národní banka využije svoje nové pravomoci a od dubna zchladí přehřátý realitní trh. Zároveň sleduje, jak se vyvíjí spontánní nabídka a poptávka. Některé komerční banky nečekají na povinné regulace a samy zpřísňují svoje úvěrové podmínky. Zatímco domácnosti stále opatrněji zvažují, jestli požádají o hypotéku nebo spotřebitelskou půjčku.

 • matka, dcera a otec stehovani
  HypotékyPůjčky a úvěry
  Úrokové sazby hypoték rostou, má smysl vzít si teď úvěr na vlastní bydlení?

  Zvažujete koupi nemovitosti na hypotéku nebo se zajímáte o situaci na hypotečním trhu? Pak vám jistě neuniklo, že úrokové sazby u hypoték v posledních měsících výrazně vzrostly. Co za růstem úrokových sazeb stojí a má teď vůbec cenu vzít si hypotéku na koupi nemovitosti? A jakou fixaci případně zvolit?

 • dluhy ochrana osobních údajů
  Půjčky a úvěry
  Zneužití osobních údajů: Hrozí dluhy a exekuce

  Ke zneužití osobních údajů dochází nejčastěji poté, co ztratíte svůj občanský průkaz. Podvodníci, kteří se skrývají za vaši identitu, si tak můžou neoprávněně sjednat i úvěr. Jak se zneužití osobních údajů bránit a jak tento problém souvisí se zamítnutím půjčky, o kterou máte zájem?

 • Pobocka raiffeisenbank
  Půjčky a úvěryOsobní finance
  24. ledna 2022|Jana Poncarová
  Equa bank se spojila s Raiffeisenbankou. Co to znamená pro klienty?

  Dva významní bankovní hráči na českém trhu se spojili. Od 1. ledna 2022 se Equa bank sloučila s Raiffeisenbankou a přestala tak existovat jako samostatná společnost. Klienti Equa bank se ale o svá bankovní konta a další služby obávat nemusí. Raiffeisenbank je se vším všudy převzala pod svá křídla. Co to v praxi znamená? Přinášíme odpovědi na ty nejdůležitější otázky.

 • Muž vysypává prasátko
  Půjčky a úvěry
  29. října 2021|Vendula Flassig Vrablová
  Home Credit a Air Bank se přidávají k Milostivému létu. Na odpuštění sankcí ale dosáhnou jen někteří

  Těsně před zahájením unikátní akce s názvem Milostivé léto, která nabízí dlužníkům výjimečnou možnost zbavit se exekucí a dluhů vůči státu, se částečně připojila i společnost Home Credit a Air Bank, spadající skupiny PPF. I tyto dva zmíněné subjekty ale odpustí sankce svým klientům pouze za určitých podmínek.

 • Milostivé léto - muž s prázdnými kapsami
  Půjčky a úvěry
  22. října 2021|Vendula Flassig Vrablová
  Blíží se Milostivé léto! Unikátní akce, která pomůže tisícům lidí v exekucích

  Ačkoli se letošní rok nedávno přehoupl do podzimu, za pár dnů startuje ojedinělá akce, která nemá v Česku obdoby. Jde o tzv. Milostivé léto, díky němuž se mohou desítky tisíc osob dostat z exekucí. Akce startuje už 28. října. Jak se do ní zapojit?

 • necekane-vydaje
  Půjčky a úvěryOsobní finance
  17. října 2021|Vendula Flassig Vrablová
  Jste v insolvenci a chcete si půjčit? Jednoduché to mít nebudete

  Za první polovinu letošního roku bylo v Česku podáno 13 153 nových insolvenčních návrhů. Ve srovnání se stejným obdobím loni jde o 13% pokles. Důvodem jsou nejrůznější programy státní pomoci i úvěrová moratoria. Letošní dosavadní maximum počtu nových insolvenčních návrhů připadá na měsíc březen, kdy jich lidé podali 2700. Ve druhém čtvrtletí pak počet návrhů stagnoval na úrovni okolo 2200 měsíčně. Pokud se vás insolvence přímo týká, měli byste vědět, jaké možnosti financování v této chvíli máte a čemu se naopak vyhnout.

 • Muž střádá peníze do sklenice
  Půjčky a úvěry
  12. října 2021|Vendula Flassig Vrablová
  Zonky mění strategii a končí s manuálním investováním. Nově už za vás může peníze zhodnotit jen Rentiér

  Původní koncept P2P platformy Zonky končí. Od 31. srpna společnost Benxy, která službu Zonky provozuje, novým klientům poskytuje už jen službu Rentiér. Stávajícím klientům pak možnost manuálního investování skončí prvním listopadem. Co to znamená v praxi?

 • Muž a prázdné prasátko
  Půjčky a úvěry
  30. září 2021|Jana Poncarová
  Ptáte se: Kde mi půjčí? My přehledně odpovídáme

  Potřebujete pár tisíc korun půjčky, nebo hledáte dobrý spotřebitelský úvěr? Chcete nízké splátky a dobré podmínky? Máte pošramocenou úvěrovou historii a teď potřebujete peníze? Podívejte se, kde všude vám půjčí a vyberte si úvěr nebo rychlou půjčku podle svých preferencí.

 • Žena držící platební terminál
  Půjčky a úvěry
  07. července 2021|Jana Poncarová
  Kreditní karta: Co dělat, když vám ji ukradli nebo jste ji ztratili?

  Můžete ji ztratit jako každou jinou věc. A co hůř, mohou vám ji i ukradnout. Jistěže svoji kreditku opatrujete jako oko v hlavě, ale v životě se takové věci prostě dějí. Pokud jste o kreditní kartu přišli, hned jednejte a zablokujte ji. Sepsali jsme pro vás návod, jak postupovat a přinášíme rady také přímo od bank.

 • Žena ukazuje kreditní kartu
  Osobní financePůjčky a úvěry
  30. května 2021|Monika Šaríková
  Jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

  Kreditní karta umí být prospěšná těm, kteří s ní umějí zacházet. Mezi její výhody patří například to, že zákazníkovi vrátí nějaké to procento z nákupu a poskytuje bezúročné období. Na druhou stranu může stát na začátku začarovaného kruhu drobných půjček, který nejednou končí velkým malérem v podobě exekuce.

 • Konsolidace - žena
  Půjčky a úvěry
  14. května 2021|Monika Šaríková
  Na co si dát pozor při konsolidaci

  Jedna splátka, druhá, třetí… U každé půjčky jiná doba splatnosti, jiné úroky i poplatky. Jde vám z toho hlava kolem? Východiskem může být konsolidace, tedy sjednocení všech vašich dluhů do jedné splátky. Než se však rozhodnete učinit pořádek ve svých úvěrech tímto způsobem, přečtěte si všechna pro a hlavně proti.

 • Lichva
  Půjčky a úvěry
  03. května 2021|Petr Woff
  Co je lichva? Záleží na aktuální průměrné sazbě

  Lichva znamená, že věřitel zneužil vaši tíživou životní situaci, aby od vás získal podstatně více peněz, než kolik vám půjčil. Podle Nejvyššího soudu není mravná úroková míra, která například čtyřnásobně přesahuje obvyklý standard. Aktuální průměrné sazby zveřejňuje Česká národní banka.

 • Skládání mincí
  Půjčky a úvěry
  01. května 2021|Petr Woff
  Průměrná RPSN pro domácnosti? Na spotřebu 8,06 %, na bydlení 2,28 %

  Česká národní banka průběžně sleduje, jak drahé jsou tuzemské úvěry. Přitom porovnává úrokové sazby a celkové náklady (RPSN), které musejí dlužníci zaplatit bankám. Oba ukazatele dlouhodobě klesají, zejména pokud půjčka slouží na bydlení. Průměrná RPSN byla původně zhruba dvakrát vyšší, než nyní.

© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).