Jak ufinancovat rekonstrukci - Pár sedí na zemi a plánuje rekonstrukci

Jak naplánovat a ufinancovat rekonstrukci domácnosti

Chystáte se modernizovat své bydlení od základu nebo plánujete jen menší úpravy? Pak vás nejspíš zajímá, jak se na rekonstrukci připravit krok za krokem, aby vše běželo jako po drátkách. Kde najít spolehlivé řemeslníky, na kolik vás rekonstrukce vyjde a kde na ni vzít? To všechno se dozvíte v článku.

Rozsah a plán rekonstrukce

Základem každé rekonstrukce jsou plánování a přípravy. Jinak může vzniknout chaos – práce na sebe nebudou navazovat, nebudete mít včas nakoupený materiál nebo zamluvené řemeslníky.

Co budete rekonstruovat?

Jedná se o kompletní rekonstrukci bytu, včetně nových rozvodů či podlah? U bytu 2+1 počítejte přibližně s 1,5 měsícem práce, když si najmete firmu. Svépomocí vám taková rekonstrukce zabere několik měsíců. U kompletní rekonstrukce se vyplatí angažovat i projektanta či architekta, který jí dá jasný řád.

Pokud plánujete pouze částečnou rekonstrukci bytu – například předělání kuchyně či koupelny, je důležité si uvědomit, co všechno chcete měnit. Nová místnost by měla ladit se zbytkem bytu.

Sestavte si návrh rekonstrukce

Vezměte si tužku a papír a shrňte všechny důležité detaily:

 • co konkrétně se bude rekonstruovat – nestačí napsat koupelna, ale vyjmenovat jednotlivé dílčí kroky (např. rozvody vody, dlažba, obklady, nová vana),

 • jaké řemeslníky budete potřebovat a co můžete provést svépomocí (nezapomeňte na vyklízecí a bourací práce, úklid apod.),

 • jak dlouho bude rekonstrukce trvat a kolik jste si na ni vyhradili peněz (jedná se pouze o prvotní odhad, který si dále upřesníte, ale je dobré mít přibližnou představu, v jakých relacích jsou vaše představy).

Najděte si inspiraci

Než se pustíte do rekonstrukce, ujasněte si představu o použitých materiálech, barvách a celkovém designu. Instagram, Facebook, Pinterest, časopisy o bydlení či katalogy vám dodají inspiraci, jak by mohl výsledek rekonstrukce vypadat.

Nápady najdete také u rodiny či přátel, když obhlédnete jejich bydlení. Vyplatí se prodiskutovat i praktické použití, třeba proč nejsou spokojení s některými materiály. Vzhledem k rostoucím cenám energií při plánování rekonstrukce zapřemýšlejte, jaké úpravy udělat, abyste ušetřili na energiích.

Nevíte-li si rady nebo chcete, aby byt po rekonstrukci splňoval nejvyšší nároky na design i funkčnost, vezměte si na pomoc bytového designéra.

Věděli jste...

Při plánování rekonstrukce máte povinnosti vůči sousedům a úřadům. Pokud jste součástí SVJ, měli byste ho informovat o rozsahu prací. Vyžaduje-li rekonstrukce zásah do nosných konstrukcí, budete potřebovat statika, stavební povolení a souhlas SVJ. V každém případě informujte sousedy o tom, kdy budou probíhat bourací a další hlučné práce.

Rozpočet stavby a financování rekonstrukce

Na rekonstrukci si vyhraďte dostatek financí. Jinak budete muset dělat kompromisy v kvalitě materiálu či provedení. Nemáte-li na realizaci dost prostředků, zvažte, jestli ji raději neodložíte. Další možností je půjčka na rekonstrukci.

Cena rekonstrukce bytu

Udělejte si průzkum, kolik co bude stát:

 • materiál,

 • práce,

 • vybavení, nábytek a spotřebiče,

 • doplňky.


Nezapomínejte ani na položky, jako je odvoz odpadu. Při kalkulaci materiálu a práce počítejte s tím, že obvykle se celková cena vyšplhá na dvojnásobek ceny materiálu – to platí například u položení podlahy. Kromě práce řemeslníků totiž musíte započítat další doplňkové položky, což jsou u podlahy třeba nivelační stěrka, lišty a podobně.

Do kalkulace přidejte i rezervu alespoň 20 %. Jedině tak předejdete situaci, že vám během rekonstrukce dojdou peníze. Spoustu problémů – například vlhkost, plíseň – se často objeví pod omítkou či pod podlahou a jakmile je odhalíte, je potřeba je vyřešit, nikoliv pouze znovu zakrýt. To samozřejmě bude něco stát.

Financování rekonstrukce

Kompletní rekonstrukce malého bytu spolkne i přes půl milionu korun, a to nepočítáme nové spotřebiče či vybavení. I menší přestavba se prodraží a ne všechny domácnosti na ni zvládnou našetřit. Když nemáte dost vlastních prostředků, můžete si vzít půjčku na rekonstrukci bytu.

Půjčka bez starostí

Půjčte si chytře

Spočítejte si, kolik zvládnete splácet.

Chci si spočítat půjčku

Všeobecně platí, že půjčka dává smysl, když si za peníze pořídíte něco s dlouhodobou hodnotou – životnost by měla být delší než doba splácení. Pokud se rozhodnete pro rekonstrukci starého bytu, která navýší jeho hodnotu, lze půjčku považovat za užitečnou. Neměli byste si však půjčovat jen proto, abyste si mohli dovolit nejmodernější televizi či jiný spotřebič, když ty původní ještě velmi dobře slouží a pořizovali jste je nedávno.

Hypotéka

Málokdo ví, že hypoteční úvěr neslouží pouze k nákupu nové nemovitosti, ale může pomoci i při rekonstrukci bytu. Hodí se pro velkou přestavbu s vysokými náklady. Chystáte-li se na rekonstrukci včetně nových rozvodů, oken či podlah, mohla by pro vás být hypotéka správnou volbou.

V rámci hypotečního úvěru získáte až milionové částky. Jednoznačnou výhodou jsou nízké úroky. Navíc si díky dlouhé době splácení můžete nastavit nízké splátky. Úroky z hypotéky lze odečíst od základu daně, a to až ve výši 300 000 Kč – tato výhoda platí pro nemovitosti určené k vlastnímu bydlení, nikoliv k pronájmu. U hypotéky musíte počítat s tím, že i při úvěru na rekonstrukci budete ručit svou nemovitostí.

Nová hypotéka

Hypotéka snadno a rychle

Pomůžeme vám se sjednáním hypotéky s výhodnou sazbou i podmínkami.

Chci hypotéku na rekonstrukci

Úvěr ze stavebního spoření

Úvěr ze stavebního spoření je určený přímo pro stavbu či rekonstrukci bydlení, jedná se tedy o účelový úvěr, a z toho důvodu bývá výhodnější než běžný spotřebitelský úvěr. Každá stavební spořitelna má nastavena pravidla pro čerpání úvěru. Někteří poskytovatelé vyžadují, aby měl klient naspořeno alespoň 50 % z cílové částky.

Jestliže podmínky stavební spořitelny nesplňujete, ještě není nic ztraceno. Často existuje možnost překlenovacího úvěru. Tím překlenete období, než splníte podmínky řádného úvěru ze stavebního spoření.

Stejně jako u hypotéky se u úvěru ze stavebního spoření nabízí odečet úroků od základu daně.

Spotřebitelský úvěr

Rekonstrukci bytu můžete financovat za pomoci klasického spotřebitelského úvěru. K jeho hlavním výhodám patří, že je bezúčelový. Tím pádem smíte peníze použít na cokoliv a nemusíte bance dokazovat účty.

Nicméně bezúčelovost znamená i vyšší úroky. Celkově dosáhnete na nižší částku, a proto se hodí pro menší úpravy v bytě.

Někdy narazíte v nabídce bank na speciální spotřebitelské úvěry, nazývané jako půjčka na bydlení či půjčka na rekonstrukci. U nich by měly být úrokové sazby výhodnější.

Půjčka na vybavení domácnosti – nákup na splátky

Na pořízení nábytku či spotřebičů lze u mnoha obchodníků využít nákup na splátky. Lákavě zní především nabídky na úvěr bez navýšení. Skutečně můžete dosáhnout na 0 % úrok, ale je důležité hradit splátky včas a v plné výši. Jinak může být nákup na splátky naopak velmi nevýhodný.

Státní půjčka pro mladé

Jste mladší 40 let a žijete v manželství či registrovaném partnerství, nebo sami vychováváte potomka do věku 15 let? V takovém případě můžete využít státní půjčky pro mladé na modernizaci bydlení ve výši 50 až 750 000 Kč. Doba splácení je stanovena na 10 let od uzavření smlouvy. Bohužel je každoročně na státní půjčky vyčleněn jen určitý objem peněz, který bývá poměrně rychle vyčerpán.

Srovnejte si podmínky úvěru

Při výběru úvěru si pečlivě porovnejte nabídky od několika poskytovatelů. Důležitá je nejen úroková sazba, ale také celkové roční náklady na úvěr včetně dalších poplatků, tzv. RPSN. Se srovnáním půjček vám pomůže naše online kalkulačka.

Rekonstrukce svépomocí nebo s řemeslníky?

Češi jsou národ kutilů, a tak nepřekvapí, že mnoho domácností si velkou část rekonstrukce provádí svépomocí. Některé práce byste ale vždy měli nechat na řemeslnících.

Co si můžete udělat svépomocí:

 • vyklízení, bourací práce,

 • výmalba, tapetování,

 • obklady a dlažba, spárování,

 • montáž umyvadla, toalety, vany či sprchového koutu,

 • osazení dveří,

 • smontování nábytku,

 • položení podlah se systémem „klik“,

 • úklidové práce.

Jaké činnosti vždy nechat na řemeslnících:

 • zásahy do rozvodů (elektřina, voda, plyn, odpady),

 • zdění a omítky,

 • usazení oken a vstupních dveří.


Neodborné zásahy do rozvodů jsou rizikové a dokonce životu nebezpečné. Navíc v případě nehody (vytopení bytu, požár, výbuch plynu, úraz elektrickým proudem) se bude pojišťovna zajímat o revizní zprávy. Pokud si budete úpravy provádět svépomocí, pojišťovna vám škody z pojištění majetku neuhradí.

Nepřeplácíte za pojištění majetku?

Srovnejte si nabídky jednotlivých pojišťoven v naší kalkulačce. Naši specialisté vám s výběrem té nejvhodnější rádi pomohou.

Chci si spočítat ceny pojištění majetku

Kde najít spolehlivé řemeslníky

Kvalitních řemeslníků je jako šafránu. Proto si je nasmlouvejte raději několik měsíců dopředu. Ptejte se známých, nejlepší je získat osobní doporučení na prověřené profesionály. Případně využijte k vyhledání některý z portálů, kam zákazníci uvádí i recenze.

Promyslete si, zda dáte přednost jednotlivým řemeslníkům, nebo najmete firmu, která provede rekonstrukci bytu tzv. na klíč. S firmou vám ubyde většina starostí – dodá veškerý materiál i pracovníky a naplánuje návaznost prací. Nemusíte obvolávat jednotlivé řemeslníky, ti na sebe nemusí čekat, a tak ušetříte spoustu času. Nicméně za kompletní rekonstrukci na klíč zaplatíte nejvíce a ani tak nemáte záruku, že vše proběhne zcela hladce.

Podepište smlouvu

Při sjednávání řemeslníků byste neměli opomenout ještě další důležitý aspekt, a tím je kvalitní smlouva. Jedná se o smlouvu o dílo. Platit řemeslníky na ruku je sice lákavé kvůli nižším nákladům, nicméně bez smlouvy nemáte čím se zaštítit při případných reklamacích.

Ve smlouvě by měla být jasně uvedená kalkulace, termín dodání, popis prací a použitého materiálu. Dohodněte si rovněž jasné platební podmínky. Obvykle se hradí záloha předem a další částky jsou splatné v průběhu prací. Část peněz (např. 15 %) by měla být splatná až po odevzdání hotového díla a odstranění všech chyb a nedostatků.

Časový plán rekonstrukce

Na kdy si rekonstrukci naplánovat? Většina domácností si zvolí termín přestavby na léto, nicméně o to dříve musíte plánovat. V létě jsou řemeslníci nejvytíženější, a tak si kvalitní firmu musíte nasmlouvat i rok dopředu.

Naopak v zimě mají pracovníci více volna, nependlují mezi několika zakázkami a mohou vám nabídnout i lepší cenu. Pokud se rekonstrukce bytu bude odehrávat pouze v interiéru, stojí za to uvažovat nad zimním termínem.

Na nákupy se vydejte včas

Správné načasování rekonstrukce vám ušetří nemalé peníze na nákup nábytku a dalšího vybavení. Tradičně bývají výprodeje po Vánocích a na Black Friday. Někteří obchodníci dělají velké výprodeje nepravidelně – máte-li prostor pro skladování nového vybavení, můžete nakupovat průběžně rok dopředu a teprve poté se pustit do samotné rekonstrukce.

Včasné nákupy se vám vyplatí, i když pro vás není finanční stránka rozhodující. Některé zboží je totiž dostupné pouze na objednávku, dodací lhůty v této době činí i několik týdnů. Jestliže máte jasnou představu o designu svého bytu, objednejte vybavení včas. Jinak budete nuceni rekonstrukci odložit nebo vzít zavděk zbožím, které je zrovna k dostání.

Jak dlouho bude rekonstrukce trvat?

Kompletní rekonstrukce bytu může trvat 1,5–2 měsíce. U modernizace jednotlivých místností – například renovace bytového jádra a koupelny, počítejte s 2 týdny. To jsou termíny za předpokladu, že rekonstrukci provádí specializovaná firma a vy jí dáte prostor. Jestliže se rozhodnete pro provedení přestavby svépomocí a v bytě chcete zároveň bydlet, čas se výrazně prodlouží.

Při plánování termínu rekonstrukce je proto dobré promyslet, kde vlastně budete pobývat. Máte možnost náhradního bydlení na několik týdnů či dokonce měsíců? Můžete si vzít dovolenou nebo budete zároveň chodit do práce? Když zvolíte termín o prázdninách, kam dáte děti? To všechno je potřeba promyslet předem.

Naplánujte posloupnost prací

Aby rekonstrukce běžela jako po másle, je potřeba věnovat pozornost správné posloupnosti prací. Když si objednáte firmu, postará se o to. Ale jinak si budete muset připravit plán sami a podle toho nasmlouvat jednotlivé profese. Jak by měly jít jednotlivé úkony za sebou:

Jak by měly jít jednotlivé úkony za sebou:

 • vystěhování nábytku a vybavení,

 • bourací práce,

 • rozvody,

 • zdění příček, omítky,

 • obklady,

 • instalace kuchyňské linky a sanity,

 • výmalba,

 • montáž zásuvek a osvětlení,

 • položení podlahy a osazení dveří.

Udělejte si čas na dozor

Chcete si na rekonstrukci bytu najmout firmu a dál se o nic nestarat? To je přístup, který bychom vám nedoporučili. Bohužel jen výjimečně najdete firmu, na níž by se dalo 100% spolehnout a která by s vámi automaticky konzultovala všechny problémy a změny. Proto si udělejte čas na pravidelnou návštěvu stavby a průběh prací s řemeslníky konzultujte. U větších rekonstrukcí se vyplatí angažovat stavební dozor.

Desatero nejčastějších chyb při rekonstrukci bytu

 1. Chybí vám ucelená představa. Když se pustíte do rekonstrukce bez potřebného plánování, nejspíš se v jejím průběhu objeví spoustu dalších věcí, které je potřeba vyřešit. Rekonstrukce se tak prodlouží a prodraží.

 2. Počítáte s nízkým rozpočtem stavby. Pokud si nenecháte žádnou rezervu, hrozí, že budete muset rekonstrukci přerušit, přestože ještě není hotovo.

 3. Necháváte vše na poslední chvíli. Když se nevěnujete přípravě, nákupům vybavení a domluvě s řemeslníky v dostatečném předstihu, můžete čekat v rozbouraném bytě i několik týdnů, než se vám podaří sjednat náhradní pracovníky nebo sehnat požadované vybavení.

 4. Přeceníte své kutilské schopnosti. Náprava chyb může vyjít mnohem dráž, než kdybyste si hned najali profesionální firmu.

 5. Nevěnujete dost času výběru řemeslníka a sáhnete po prvním, který se namane. To vás může stát spoustu nervů a peněz za opravy škod, které napáchal. Není výjimkou, že řemeslník svoji práci rozdělá a poté není k zastižení.

 6. Nesjednali jste si smlouvu, a tak vám v případě nedodělků a vad často zbydou jen oči pro pláč. Reklamace se snáze vymáhají, když máte sepsanou kvalitní smlouvu.

 7. Zvolili jste levné materiály ve snaze ušetřit, ale během pár měsíců už vidíte, že to byla chyba. U vybavení, které má vydržet i desítky let a je nákladné ho vyměnit (např. podlahy, obklady, sanita), dejte raději přednost kvalitě.

 8. Nechali jste se zlákat do designu podle nejnovějších trendů. Fotky vašeho bytu možná ocení sledující na sociálních sítích, ale budete se v něm opravdu cítit dobře po několik let? Volte raději nadčasový design a myslete na své osobní potřeby – pokud se necítíte dobře v zářivých barvách, nejspíš bude chybou vymalovat si na kanárkově žlutou.

 9. Nepřesné měření a výpočty znamenají dodatečné náklady, což může vést k tomu, že vám nevystačí peníze na rekonstrukci. Kvůli špatnému měření také můžete nakoupit málo materiálu, a ten už pak nebude k dispozici (např. obklady). Proto vše raději přeměřte několikrát nebo to svěřte odborníkům.

 10. Kvůli nedostatečnému dozoru nad stavbou se řemeslníci mohou začít flinkat. Pravidelná kontrola vám pomůže objevit i praktické problémy, které jste si při plánování na papíře neuvědomili a můžete je uhasit ještě v zárodku. Nechcete přece příštích několik let narážet do rohu kuchyňské linky, která mohla být o pár centimetrů kratší.

Autor - Jana Březinová
Jana Březinová Více článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Žena sedí nad účty a smlouvami
  Půjčky a úvěry
  13. prosince 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Trápí vás nevýhodné půjčky? Poradíme, jak se jich zbavit

  Podle České bankovní asociace má zkušenosti s půjčkou 83 % obyvatel Česka. To znamená, že peníze si někdy půjčilo 8 z 10 Čechů. Pokud vy sami půjčku splácíte a zároveň cítíte, že vám přerůstá přes hlavu, poradíme, co dělat, abyste se jí zbavili jednou pro vždy!

 • o dělat, když nedokážete uhradit další splátku - Žena s účty v ruce počítá na kalkulačce
  Půjčky a úvěry
  07. prosince 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Co dělat, když nedokážete uhradit další splátku? Nestrkejte hlavu do písku a situaci aktivně řešte

  Zhruba třetina obyvatel České republiky má hypotéku nebo půjčku. Každý čtvrtý z nich přitom vůbec netuší, kolik věřiteli dluží. A třetina lidí dokonce přiznává, že se občas zpozdí se splátkami. Co dělat, pokud je to i váš případ? Situaci aktivně řešte a hledejte možnosti, jak si nezadělat na ještě větší komplikace.

 • Účty za vánoční dárky - žena počítá na kalkulačce
  Půjčky a úvěry
  01. prosince 2022|Jana Březinová
  Vánoční půjčka – kdy pomůže a kdy se jí raději vyhnout

  Dárky k Vánocům neodmyslitelně patří, ale co dělat, když máte hluboko do kapsy a na hodnotnější dárky nezbývají finance? Možná přemýšlíte o vánoční půjčce. Ta vám dokáže s nákupem vánočních dárků pomoci, ale jen když si ji dobře promyslíte.

 • Půjčky v rodině - rodiče, prarodiče a holčička na gauči
  Půjčky a úvěry
  09. listopadu 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Půjčky v rodině a mezi známými. Víte, na co si dát pozor?

  I přes snižující se zájem o nové dlouhodobé úvěry stále roste celkové zadlužení domácností. Na konci prvního pololetí činil dlouhodobý dluh 3,14 bilionu korun. Průměrný Čech tak hypoteticky dluží přibližně 300 000 Kč. Nejčastěji si půjčujeme na bydlení. Naopak nejmenší zájem je o půjčky v rodině. Zkušenost s nimi má pouze 8 % dotázaných. Pokud sami půjčku v rodině nebo mezi známými zvažujete, měli byste vědět, na co si dát pozor.

 • Porovnání kreditní karty a kontokorentu - Žena držící před obličejem kreditní kartu
  Půjčky a úvěry
  06. listopadu 2022|Jana Březinová
  Porovnání kreditní karty a kontokorentu

  Potřebujete zaplatit nečekaný výdaj nebo chcete mít finanční zálohu pro všechny případy? Pak vám poslouží kontokorent i kreditní karta. Jedná se o krátkodobé úvěrové produkty, díky nimž si můžete opakovaně vypůjčit až desítky tisíc korun. To mají společné, ale jinak mezi nimi najdete řadu rozdílů. V jakých situacích se vyplatí kreditní karta a kdy kontokorent?

 • Propočítání půjčky - kalkulačka a kasička s mincemi
  Půjčky a úvěry
  29. října 2022|Jana Březinová
  Kdy si vzít rychlou půjčku?

  Díky rychlé půjčce získáte peníze během několika málo minut až hodin. To zní velmi lákavě, ale počítejte s tím, že půjčku budete muset také rychle splatit – obvykle za 1 měsíc. Jaké další výhody a nevýhody má rychlá půjčka? A jaké existují alternativy, když potřebujete rychle sehnat peníze?

 • Jak vypočítat úrok z půjčky - paní počítá na kalkulačce
  Půjčky a úvěry
  24. října 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Jak vypočítat úrok z půjčky? Stačí vám znát tři základní parametry

  Potřebujete peníze navíc a nemáte našetřeno? Pravděpodobně budete zvažovat možnost půjčky. Ať už se rozhodnete pro půjčku od banky nebo nebankovní společnosti, určitě vás bude zajímat, kolik za ni ve finále zaplatíte. Pokud společnost tuto informaci neuvádí, je dobré vědět, jak vypočítat úrok z půjčky, což vám pomůže při samotném výběru i rozhodování.

 • Žena se složenkami a účty
  Půjčky a úvěry
  21. října 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Jak funguje oddlužení? Na pár let se omezíte výměnou za život bez dluhů

  Nových insolvencí meziročně ubylo. A to i přes fakt, že ČR čelí ekonomické krizi a inflace prudce roste. Jedním z důvodů tohoto trendu může být i to, že o možnosti oddlužení řada dlužníků neví. Jak takové oddlužení funguje a co vás během něj čeká?

 • Půjčky a úvěry
  07. října 2022|Jana Březinová
  Návod, jak získat půjčku za nejvýhodnějších podmínek

  Abyste získali co nejvýhodnější půjčku, je potřeba správně vybrat její typ a poskytovatele. Pozorně si projděte podmínky – úrokovou sazbu a další poplatky, RPSN, výši splátek a dobu splácení. K lepším podmínkám vám rovněž pomůže, když zvýšíte svoji bonitu. Máme pro vás podrobný návod, jak získat nejvýhodnější půjčku.

 • Exekuce - žena s prázdnou peněženkou
  Půjčky a úvěry
  03. října 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Co vše vám může exekutor zabavit? Peníze, majetek, řidičák i spoření

  Statistiky Exekutorské komory ČR za první pololetí roku 2022 potvrzují, že se v Česku dál snižuje počet lidí s exekucemi. Zatímco ke konci roku 2021 bylo v exekuci 698 028 lidí, ke konci června 2022 jich bylo zhruba o 15 000 méně. Pokud se vás exekuce týká, určitě vás bude zajímat, co vše vám exekutor může zabavit.

 • Jak si půjčit a nedostat se do potíží - muž sedí u okna s počítačem a přemýšlí
  Půjčky a úvěry
  19. září 2022|Jana Březinová
  Jak si půjčit a nedostat se do nesnází

  Ať si chcete půjčit deset tisíc na výměnu porouchané pračky nebo potřebujete stovky tisíc na rekonstrukci domu, měli byste být při výběru půjčky opatrní. Za lákavými reklamními slogany se někdy ukrývají neférové podmínky, které vás mohou dostat do nesnází. Podívejte se na kompletní návod, jak si půjčit bezpečně a za co nejvýhodnějších podmínek.

 • Žena s nezaplacenými účty
  Půjčky a úvěry
  05. září 2022|Jana Březinová
  Milostivé léto pokračuje. Jak se zbavit exekucí?

  Druhé kolo tzv. milostivého léta začíná 1. září 2022. Jedná se o jedinečnou příležitost, jak se zbavit exekuce, kterou proti vám vede stát a další veřejnoprávní instituce. Stačí splatit jistinu a nízký poplatek exekutorovi, zbytek dluhu bude odpuštěn. Jak přesně milostivé léto funguje?

 • Schválení bankovní půjčky - Šťastný muž a žena si plácají rukou
  Půjčky a úvěry
  Schválení bankovní půjčky: Celým procesem vás provedeme krok za krokem

  Než vám banka půjčí, důkladně si vás prověří. Jak zvládnout celý proces schválení a vyřízení bankovní půjčky bez zbytečných průtahů a komplikací? Máme pro vás jednoduchý návod i několik praktických rad a tipů.

 • Podpis smlouvy
  Půjčky a úvěry
  Specifika bankovní půjčky: Přísnější podmínky, ale bohaté portfolio produktů, které vám sednou

  Naprostá většina žadatelů o půjčku míří v první řadě do banky, kde na ně čeká poměrně přísný schvalovací proces s předem nejasným výsledkem. Co bude banku zajímat a jaká specifika se k bankovním půjčkám pojí?

 • Nebankovní poskytovatelé - zamyšlený muž, který kouká do papírů
  Půjčky a úvěry
  30. července 2022|Jana Březinová
  Čeho si všímat, když si půjčujete u nebankovní společnosti?

  Nebankovní půjčky vnímá řada lidí negativně. Nemusí se však automaticky jednat o špatné řešení. Někdy může být nebankovní půjčka i levnější, než kdybyste šli do banky. Je však třeba vědět, na co se při žádosti o úvěr u nebankovní společnosti zaměřit a jaké nástrahy očekávat.

 • Na co se zaměřit, než budete žádat o půjčku - Muž koukající skrz lupu na počítač
  Půjčky a úvěry
  24. července 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Na co se zaměřit, než budete žádat o půjčku?

  V životě každého z nás může nastat nespočet situací, které vyžadují okamžité finanční řešení. Pokud jste se do některé z nich dostali vy sami, měli byste vědět, co všechno zvážit a na co se zaměřit ještě před tím, než banku či nebankovní instituci o půjčku doopravdy požádáte.

 • Počítač peníze papíry
  Půjčky a úvěryOsobní finance
  10. července 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Splátkový kalendář a vše, co jste o něm chtěli vědět

  Se splátkovým kalendářem, coby plánem všech vašich budoucích splátek, se setkáte ve chvíli, kdy si sjednáte spotřebitelskou půjčku, úvěr nebo hypotéku. Domluvit se na něm ale můžete i tehdy, pokud vybrané instituci dlužíte větší částku, kterou nejste schopni jednorázově uhradit. Jak si ho správně nastavit, aby vám co nejvíce vyhovoval a nepůsobil zbytečné komplikace?

 • Peníze v peněžence
  Půjčky a úvěry
  25. června 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Půjčka na dovolenou: Kdy má smysl o ní uvažovat a jak ji vybrat?

  Jedním ze způsobů, jak si splnit svou představu o ideální dovolené, je právě půjčka na dovolenou. Opravdu se ale vyplatí anebo je dobré si raději pár dnů u moře nebo na horách pro letošek odpustit?

 • Proč mi v bance nepůjčili - žárovka v ruce
  Půjčky a úvěry
  15. června 2022|Jana Březinová
  Proč mi v bance nepůjčili? Ověřte svůj záznam v registrech

  Při žádosti o půjčku si banky každého žadatele důkladně proklepnou a zjišťují jeho úvěrovou historii. Máte z minulosti škraloup nebo aktuálně splácíte jiný úvěr a chcete vědět, zda to bude mít vliv na vaši současnou žádost o půjčku? Přinášíme tipy, jak zjistit vaši platební historii.

 • Sberbank ukončení
  Půjčky a úvěryOsobní finance
  Sberbank v Česku končí! ČNB jí plánuje odebrat licenci. Co to znamená pro její klienty?

  Česká národní banka (dále jen ČNB) dne 28. 2. 2022 zahájila kroky k odebrání licence Sberbank CZ, která má vazby na Rusko. Hlavním důvodem je razantní zhoršení její likviditní situace v souvislosti s odlivem vkladů. V praxi to znamená, že Sberbank v Česku končí.

 • předávání peněz nad smlouvou
  Půjčky a úvěry
  22. února 2022|Petr Woff
  Vysoká inflace zlevňuje staré a zdražuje nové půjčky. Komu se vyplatí předčasná splátka?

  Průměrné životní náklady meziročně zdražují o více než 8 %. Vysoká inflace těší některé dlužníky, ale zneklidňuje střadatele a centrální bankéře. Proto stouply úrokové sazby a zdražily nové úvěry. Přinášíme několik modelových příkladů, aby bylo jasnější, komu se vyplatí předčasná splátka nebo investice do půjček. Pokaždé záleží na aktuálním vztahu mezi inflací a úrokovou mírou.

 • Půjčky a úvěry
  15. února 2022|Petr Woff
  Úvěrové podmínky budou v roce 2022 přísnější

  Česká národní banka využije svoje nové pravomoci a od dubna zchladí přehřátý realitní trh. Zároveň sleduje, jak se vyvíjí spontánní nabídka a poptávka. Některé komerční banky nečekají na povinné regulace a samy zpřísňují svoje úvěrové podmínky. Zatímco domácnosti stále opatrněji zvažují, jestli požádají o hypotéku nebo spotřebitelskou půjčku.

 • matka, dcera a otec stehovani
  HypotékyPůjčky a úvěry
  Úrokové sazby hypoték rostou, má smysl vzít si teď úvěr na vlastní bydlení?

  Zvažujete koupi nemovitosti na hypotéku nebo se zajímáte o situaci na hypotečním trhu? Pak vám jistě neuniklo, že úrokové sazby u hypoték v posledních měsících výrazně vzrostly. Co za růstem úrokových sazeb stojí a má teď vůbec cenu vzít si hypotéku na koupi nemovitosti? A jakou fixaci případně zvolit?

 • Pobocka raiffeisenbank
  Půjčky a úvěryOsobní finance
  24. ledna 2022|Jana Poncarová
  Equa bank se spojila s Raiffeisenbankou. Co to znamená pro klienty?

  Dva významní bankovní hráči na českém trhu se spojili. Od 1. ledna 2022 se Equa bank sloučila s Raiffeisenbankou a přestala tak existovat jako samostatná společnost. Klienti Equa bank se ale o svá bankovní konta a další služby obávat nemusí. Raiffeisenbank je se vším všudy převzala pod svá křídla. Co to v praxi znamená? Přinášíme odpovědi na ty nejdůležitější otázky.

 • Muž vysypává prasátko
  Půjčky a úvěry
  29. října 2021|Vendula Flassig Vrablová
  Home Credit a Air Bank se přidávají k Milostivému létu. Na odpuštění sankcí ale dosáhnou jen někteří

  Těsně před zahájením unikátní akce s názvem Milostivé léto, která nabízí dlužníkům výjimečnou možnost zbavit se exekucí a dluhů vůči státu, se částečně připojila i společnost Home Credit a Air Bank, spadající skupiny PPF. I tyto dva zmíněné subjekty ale odpustí sankce svým klientům pouze za určitých podmínek.

© 2023 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.