Co je překlenovací úvěr

Překlenovací úvěr je označován také jako meziúvěr. Nabízí jej stavební spořitelny v rámci sjednaného stavebního spoření.  Překlenovací úvěr slouží k rychlému získání finančních prostředků a překonání doby mezi uzavřením smlouvy a získáním nároku na plnohodný úvěr ze stavebního spoření.

Kdy se používá překlenovací úvěr?

Většina lidí koupi vlastního bydlení financuje prostřednictvím vhodného  úvěru určeného na bydlení. Nejčastěji se jedná o klasický hypoteční úvěr nebo úvěr ze stavebního spoření, má-li jej sjednaný, případně kombinaci obou produktů.

Aby klient mohl využít řádný úvěr ze stavebního spoření, musí splnit řadu podmínek. Mezi tyto podmínky patří spoření minimálně po dobou 2 let a naspoření určitého procenta cílové částky  (obvykle alespoň 40 %). Překlenovací úvěr lze využít v případě, že klient tyto podmínky nesplňuje.

Případy, kdy může klient požádat o překlenovací úvěr:

  • pokud klient stavební spořitelny spoří méně než 2 roky.

  • pokud klient nemá na účtu dostatečný procentní podíl cílové částky.

  • pokud klient nedosáhl potřebné výše hodnotícího čísla.

 

Překlenovací úvěr - jak funguje?

Překlenovací úvěr funguje odlišně než klasický úvěr, u kterého klient v rámci měsíční splátky hradí jistinu a úrok. V případě překlenovacího úvěru klient splácí pouze úrok a dále posílá vklad na stavební spoření.

Jakmile klient splní podmínky, překlenovací úvěr se převede na plnohodnotný úvěr na bydlení ze stavebního spoření, a klient začne splácet úvěr běžným způsobem. Klient samozřejmě musí prokázat dostatečnou bonitu stejně jako u běžného úvěru na bydlení.

Hlavní výhody překlenovacího úvěru

  • Je dostupný široké veřejnosti.

  • Nevyžaduje mít hned naspořenou cílovou částku.

  • Lze o něj požádat ihned po uzavření nové smlouvy o stavebním spoření.

 

Nevýhody překlenovacího úvěru

  • Po dobu překlenovacího úvěru klient splácí pouze úrok a neumořuje samotný dluh.

  • Stavební spořitelny neumožňují předčasné splacení.

  • Je s ním spojená vyšší úroková sazba.

Porovnat půjčky

Kam dál?

Slovník pojmů - energie
Slovník pojmů - pojištění
Slovník pojmů - tarify
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).