Cestovní pojištění – srovnání cen
Co je překlenovací úvěr
Překlenovací úvěr je označován také jako meziúvěr. Nabízí jej stavební spořitelny v rámci sjednaného stavebního spoření. Překlenovací úvěr slouží k rychlému získání finančních prostředků a překonání doby mezi uzavřením smlouvy a získáním nároku na plnohodný úvěr ze stavebního spoření.
Kdy se používá překlenovací úvěr?
Většina lidí koupi vlastního bydlení financuje prostřednictvím vhodného úvěru určeného na bydlení. Nejčastěji se jedná o klasický hypoteční úvěr nebo úvěr ze stavebního spoření, má-li jej sjednaný, případně kombinaci obou produktů.
Aby klient mohl využít řádný úvěr ze stavebního spoření, musí splnit řadu podmínek. Mezi tyto podmínky patří spoření minimálně po dobou 2 let a naspoření určitého procenta cílové částky (obvykle alespoň 40 %). Překlenovací úvěr lze využít v případě, že klient tyto podmínky nesplňuje.
Případy, kdy může klient požádat o překlenovací úvěr:
- pokud klient stavební spořitelny spoří méně než 2 roky.
- pokud klient nemá na účtu dostatečný procentní podíl cílové částky.
- pokud klient nedosáhl potřebné výše hodnotícího čísla.
Překlenovací úvěr - jak funguje?
Překlenovací úvěr funguje odlišně než klasický úvěr, u kterého klient v rámci měsíční splátky hradí jistinu a úrok. V případě překlenovacího úvěru klient splácí pouze úrok a dále posílá vklad na stavební spoření.
Jakmile klient splní podmínky, překlenovací úvěr se převede na plnohodnotný úvěr na bydlení ze stavebního spoření, a klient začne splácet úvěr běžným způsobem. Klient samozřejmě musí prokázat dostatečnou bonitu stejně jako u běžného úvěru na bydlení.
Hlavní výhody překlenovacího úvěru
- Je dostupný široké veřejnosti.
- Nevyžaduje mít hned naspořenou cílovou částku.
- Lze o něj požádat ihned po uzavření nové smlouvy o stavebním spoření.
Nevýhody překlenovacího úvěru
- Po dobu překlenovacího úvěru klient splácí pouze úrok a neumořuje samotný dluh.
- Stavební spořitelny neumožňují předčasné splacení.
- Je s ním spojená vyšší úroková sazba.