mlady-par

Hypotéka pro mladé: Jaké jsou aktuální možnosti?

5. 6. 2022
|
Délka: 10 min.

Chcete si pořídit vlastní bydlení, ale nemáte dostatečné úspory? Pokud jste mladší 36 let, můžete využít hypotéky pro mladé. Do věku 40 let se nabízí také státní půjčka pro mladé. Jaké další podmínky musíte splnit?

Hypotéka pro mladé v bance

Mladí lidé mají o hypotéky zájem častěji než dříve – to dokazují i statistiky. Dle průzkumu Hypoteční banky chce 57 % mladých Čechů financovat své bydlení pomocí hypotéky. Podle údajů České spořitelny tvoří objem hypoték ve věkové kategorii 18 až 36 let téměř polovinu nových hypoték.

Největší výhodou mladých lidí je, že si mohou zvolit maximální dobu splácení, která u většiny bank činí 30 let. Wüstenrot, mBank a ČSOB nabízí hypotéku dokonce na 40 let. Pro banku představují mladí lidé atraktivní klienty, jelikož do budoucna existuje pravděpodobnost, že jejich příjmy porostou, a tudíž nebudou mít problémy se splácením.

V praxi je to tak, že většina klientů doplácí hypotéku ještě před plánovaným termínem. Čím jste starší a zkušenější, tím víc peněz vyděláváte a můžete si tím pádem dovolit i víc umořovat dluh a ušetřit na úrocích. Někomu také s umořením dluhu pomůže dědictví. S věkem zároveň roste touha mít životní kapitolu jménem hypotéka konečně uzavřenou a své peníze investovat někam jinam,“ říká specialista Marian Holub z České spořitelny.

Jaké podmínky mají mladí lidé v bankách

Hypotéka pro mladé nabízí kromě delší doby splácení i další výhody, a to jsou mírnější pravidla pro posuzování žadatelů o hypotéku. Česká národní banka stanovuje závazné požadavky, které musí žadatel o hypotéku splnit, aby na hypotéku dosáhnul. Jedná se o ukazatele LTV, DTI a DSTI.

Pro žadatele mladší 36 let platí tyto limity:

 • LTV (poměr výše hypotéky k ceně nemovitosti) dosahuje maximálně 90 % hodnoty zastavené nemovitosti (běžně 80 %),

 • DTI (poměr celkového zadlužení k celkovému ročnímu čistému příjmu) nesmí přesáhnout 9,5násobek (běžně 8,5násobek),

 • DSTI (poměr mezi výší měsíčních splátek všech úvěrů a čistým měsíčním příjmem) nesmí převýšit 50 % (běžně 45 %).

Nicméně i u hypotéky pro mladé si dejte pozor na to, že do celkového dluhu i výše splátek se počítá nejen hypotéka, ale také všechny ostatní úvěry. Navíc mírnější hranice pro žadatele do 36 let se vztahuje pouze na úvěry, které slouží k nákupu vlastního bydlení, nikoliv na investiční nemovitosti.

doklady

Příklady, jak může vypadat hypotéka pro mladé

Pojďme si dané limity ukázat ještě na příkladu žádosti o hypotéku na nemovitost v hodnotě 4 000 000 Kč. Žadatelům o hypotéku pro mladé stačí jen 10 % z hodnoty nemovitosti, zbylých 90 % jim může půjčit banka – to znamená, že musí mít naspořeno jen 400 000 Kč.

Stejně tak mohou být celkově více zadluženi než starší žadatelé o hypotéku – celkové zadlužení může dosáhnout až 9,5násobku čistého ročního příjmu. Pro získání hypotéky na 4 000 000 Kč tak mladému člověku stačí příjem 421 000 Kč ročně, to znamená 35 000 Kč čistého měsíčně. Pokud si o hypotéku žádají partneři, jejich čisté příjmy se sčítají.

Výhodu mají mladí lidé také u maximální výše měsíční splátky – ta nesmí být vyšší než 50 %. To znamená, že při čistém měsíčním příjmu 35 000 Kč může jít na splátku hypotéky až 17 500 Kč.

Chci hypotéku

Státní půjčka pro mladé

Další možností, jak získat peníze na bydlení, je státní půjčka pro mladé. Vyplácí se ze Státního fondu podpory investic. Mladí lidé mohou díky ní získat zvýhodněnou půjčku na pořízení bydlení výstavbou nebo koupí, případně na rekonstrukci.

Kdo může žádat o půjčku na bydlení pro mladé:

 • žadatelé žijí v manželství či registrovaném partnerství,

 • alespoň jeden z páru je mladší 40 let,

 • o půjčku může žádat i jednotlivec do 40 let, pokud má v péči dítě do 15 let,

 • žadatel nesmí být vlastníkem ani spoluvlastníkem obydlí (tato podmínka se netýká úvěru na modernizaci).

Podmínky státní půjčky pro mladé

Úvěr na modernizaci činí minimálně 50 000 Kč a maximálně 750 000 Kč. Doba splácení je stanovena na 10 let od uzavření smlouvy.

Na pořízení rodinného domu je maximální výše úvěru stanovena na 3 500 000 Kč, nejvýše 90 % skutečných nákladů na výstavbu nebo 90 % z kupní ceny (včetně pozemku).

Maximální výše úvěru na pořízení bytu je 3 000 000 Kč, nejvýše 90 % z ceny bytové jednotky. Doba splácení činí 30 let od uzavření smlouvy.

Úroková sazba státní půjčky na bydlení se stanovuje ve výši Základní referenční sazby EU pro Českou republiku, minimálně činí 1 %. Od 1. května 2022 je tato sazba 4,85 %. Fixuje se na pět let od uzavření smlouvy. Její aktuální výši naleznete na webu SFPI.

Nevýhodou půjčky pro mladé je, že pro každý rok fond vyhradí pouze určitý objem peněz, například pro rok 2022 činil 700 milionů korun. Obvykle se proto alokovaná částka vyčerpá během několika týdnů.

3 tipy, jak získat nejvýhodnější hypotéku pro mladé

1. Srovnejte si nabídky

Udělejte si představu, za kolik vám hypotéku nabídnou různé banky. Pomůže vám s tím online srovnání hypoték. Díky našemu srovnání získáte průměrně o 0,5 % nižší úrokovou sazbu oproti té oficiální.

2. Volte kratší fixaci

Hypoteční sazby v posledních měsících výrazně vzrostly, a proto odborníci doporučují spíše kratší fixaci. Předpokládá se, že sazby se budou v dohledné době opět snižovat. Z toho důvodu se vyplatí zvolit fixaci v délce 1–3 roky.

3. Zvyšte svoji bonitu

Při žádosti o hypotéku pro mladé posuzuje banka vaši bonitu, kromě toho si vás proklepne v registrech. Přitom spousta lidí si ani není vědoma, že tam má záznam. V bankovním registru se zaznamenává například to, že máte kreditní kartu nebo kontokorent, a to i v případě, že je nečerpáte. Zrušení kreditky je tak jednoduchý způsob, jak zlepšit své skóre při žádosti o hypotéku pro mladé. Podívejte se na další tipy, jak zvýšit svoji bonitu.

Chci zjistit podmínky hypotéky
Autor - Jana Březinová
Jana Březinová Více článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Vrácení úroků z hypotéky - šťastná žena, kolem které lítají peníze
  Hypotéky
  06. ledna 2023|Jana Březinová
  Vrácení úroků z hypotéky: Víte, jak to funguje?

  Víte, že hypotéka vám může pomoci ušetřit na daních? Úroky zaplacené za hypotéku lze totiž uplatnit jako odečitatelnou položku, která sníží základ daně. Povíme vám, kdo všechno může odpočet úroků uplatnit, kdo nikoliv a jak velkou slevu na daních můžete získat.

 • Co dělat, když hypotéka zatěžuje příliš rozpočet - Muž ztrápeně hledí do svých účtů
  Hypotéky
  02. listopadu 2022|Jana Březinová
  Co dělat, když hypotéka příliš zatěžuje rozpočet

  Končí vám fixace úrokové sazby a splátky vám ze dne na den vzrostly o tisíce korun? Existuje několik možností, jak si hypotéku zlevnit. Nejdůležitější je jednat včas –⁠ obraťte se na banku předtím, než se dostanete do problémů se splácením.

 • Hypotéka na dům není pro každého - mladý pár s klíči v ruce
  Hypotéky
  27. září 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Hypotéka na dům není pro každého. Jak zvýšit šance na její získání?

  Získat hypotéku na dům je stále složitější. Vedle zpřísňujících se podmínek se dál zvyšují i hypoteční sazby, poháněné restriktivní politikou České národní banky. Ceny nemovitostí i stavebních materiálů překonávají dlouholeté rekordy a pokračující pandemie covidu i situace na Ukrajině nervozitu na hypotečním trhu ještě více umocňuje.

 • Jaké jsou úrokové sazby hypoték - dřevěná procenta a baráček na stole
  Hypotéky
  20. září 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Jaké jsou úrokové sazby hypoték? Nižší. Důvod k oslavě to ale není

  Inflace v Česku se vymkla kontrole a centrální banka proti ní bojuje mimo jiné zvýšením základní úrokové sazby. Úroková sazba hypotéky se zvedla na 7 %, což znamená zdražení hypoték i spotřebitelských úvěrů. Některé banky ovšem aktuálně přišly s akčními nabídkami, díky kterým můžete na hypotéce mírně ušetřit.

 • Jak převést hypotéku na jinou osobu - Schůzka s bankéřem
  Hypotéky
  11. srpna 2022|Jana Březinová
  Jak převést hypotéku na jinou osobu

  Prodáváte byt nebo se rozvádíte a potřebujete převést hypotéku na jinou osobu? K převodu musí svolit vaše banka. Zjistěte, jaké dokumenty bude banka vyžadovat a co všechno převod hypotéky na jinou osobu obnáší.

 • Hypotéka a rozvod - Rozvádějící se manželé
  Hypotéky
  05. srpna 2022|Jana Březinová
  Hypotéka a rozvod: Jak vyřešit složitou životní situaci

  Rozvod není sám o sobě nic příjemného. Když je do toho potřeba vyřešit ještě společnou nemovitost s hypotékou, spoustu párů se dostane do patové situace. Přitom možností existuje několik – prodat nemovitost, vyvázat jednoho z manželů z hypotéky či pokračovat ve společném splácení. Ve všech případech musíte získat souhlas banky.

 • Vývoj úrokových sazeb - graf s dřevěnými baráčky
  Hypotéky
  18. července 2022|David Eim
  Dočkáme se u hypotečních úvěrů snížení úrokové sazby?

  Již pěknou řádku měsíců si zvykáme na trend růstu úrokových sazeb. Stojí za ním zásahy České národní banky, která se pomocí zvyšování úrokových sazeb snaží bojovat s vysokou inflací.

 • nájem-nebo-hypotéka
  HypotékyDům a domácnost
  05. července 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Nájem vs. hypotéka na byt: Kdy se co vyplatí?

  Žít ve vlastním by chtěl každý. Bohužel zdaleka už ne každý si může dovolit koupit byt či dokonce dům. Rostou ceny nemovitostí, hypotéky jsou dražší a podmínky získání přísnější, ale o mnoho lépe na tom nejsou ani nájmy. Nakonec nejvíce záleží na aktuální finanční situaci.

 • Další vlna zdražování hypoték
  Hypotéky
  27. června 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Další vlna zdražování hypoték. Jak ji ustát a co dělat v případě problémů?

  Hypoteční úvěry s pětkou na začátku prakticky v posledních dnech vymizely ze sazebníků bank. Sehnat dneska hypotéku pod 6 % se rovná malému zázraku. Hypoteční sazby navíc v některých bankách dokonce překračují hranici 7 %. A ani v budoucnu finanční experti a odborníci nepředpovídají jejich razantní zlevnění.

 • Zelená hypotéka - bytový dům
  Hypotéky
  19. června 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Zelená hypotéka: Pro koho je určená a kdo na ni dosáhne?

  Není vám lhostejný osud naší planety? Při stavbě domu využíváte ekologických principů? Poohlížíte se po nízkoenergetické nemovitosti k prodeji? Pokud jste alespoň na jednu z výše uvedených otázek odpověděli kladně, pak vás jistě bude zajímat produkt s názvem Zelená hypotéka, který vám pomůže s financováním ekologického bydlení.

 • viceucelova hypoteka
  Hypotéky
  29. května 2022|Jana Březinová
  Vícegenerační hypotéka: Je to řešení nedostupného bydlení?

  Vlastní bydlení je stále méně dostupné a s rostoucími úrokovými sazbami se situace nejspíš ještě zhorší. Proto banky hledají cesty, jak udělat hypotéky dosažitelnější. Jednou z možností je vícegenerační hypotéka. Jaké jsou její výhody a nevýhody?

 • Jak vydělat na hypotéce - šťastný pár s penězi navíc
  Hypotéky
  23. května 2022|Lucie Dosedělová
  Na hypotéce se dá stále vydělat. Jak dostat peníze „navíc“?

  Je inflace důvodem, proč už není správný čas zvolit hypotéku? Nebo může inflace pomoct hodnotě majetku a ještě se na ní dá vydělat? Srovnejto.cz připravilo přehled, proč s hypotékou neotálet a nečekat na lepší situaci. Investice do bydlení je v zásadě stále bezpečným a výnosným zhodnocením majetku a míra inflace zisku paradoxně výrazně pomáhá.

 • Jste dostatečně bonitní? - peníze na hromádkách
  Hypotéky
  12. května 2022|Jana Březinová
  Jste dostatečně bonitní? Zjistěte, jak si bonitu zvýšit

  Žádáte o hypotéku nebo spotřebitelský úvěr? Pak už jste nejspíš na pojem bonita narazili. Co přesně se pod pojmem bonita skrývá a proč záleží i na tom, jakou vykonáváte profesi nebo kolik máte dětí? Zjistěte, jestli jste dostatečně bonitní a jak si bonitu navýšit.

 • Podle čeho vybrat hypotéku - dům s otazníkem
  Hypotéky
  19. dubna 2022|Renata Badalíková
  Podle čeho vybírat hypotéku a na jak dlouho ji fixovat při rostoucích sazbách?

  Vlastní bydlení vám asi nikdo zadarmo nedá a ne každý má tolik finančních prostředků, aby si za ně koupil vlastní dům či byt. Hypotéční úvěr představuje spolehlivé řešení financování bydlení. Rok 2022 bude pro hypotéční trh, díky rostoucí inflaci a intervencím ČNB, velmi zátěžový. Úrokové sazby stoupají a počet zájemců o poskytnutí úvěru prudce klesá.

 • spolužadatel
  Hypotéky
  Spolužadatel hypotéky: Jaké výhody a rizika tahle možnost nese?

  Cesta k vlastnímu bydlení je stále komplikovanější. Zvyšující se úrokové sazby, limitující podmínky a doporučení České národní banky, ale i neexistence 100% hypoték nutí řadu žadatelů hledat jiné možnosti a alternativy. Jednou z nich je žádost o hypotéku společně se spolužadatelem. Jaké výhody a nedostatky jsou s touhle možností spojené?

 • Zvýšení repo sazby - Detail bankovky 500
  Hypotéky
  23. února 2022|Renata Badalíková
  Co bude znamenat pro úvěry zvýšení repo sazby ČNB?

  Bankovní rada ČNB na svém únorovém jednání (4. 2. 2022) zvýšila dvoutýdenní repo sazbu (2T repo sazbu) o 0,75 procentního bodu na 4,50 %. To znamená, že zvýšení sazeb jistě povede ke zdražení úvěrů a zvýšení sazeb hypoték, a tedy zhoršení přístupu k financování pro podniky i fyzické osoby. Pro fyzické osoby především v oblasti financování, a tím i dostupnosti vlastního bydlení. Během roku 2022 by se základní repo sazba mohla vyšplhat až k pěti procentům.

 • rodina s kasičkou
  HypotékyOsobní finance
  23. února 2022|Veronika Doskočilová
  ​​Život rodin se zdraží o tisíce - refinancujte výhodně

  Život mnoha rodin postupně zdražuje o tisíce korun. Výdaje za energie se v průměru zvýší o 943 Kč měsíčně, cena potravin může vzrůst až o 30 % a za pohonné hmoty aktuálně zaplatíte v průměru 46 Kč za litr. Ti, kterým letos končí pětiletá fixace hypoték, navíc musí řešit i zvýšení úrokových sazeb.

 • matka, dcera a otec stehovani
  HypotékyPůjčky a úvěry
  Úrokové sazby hypoték rostou, má smysl vzít si teď úvěr na vlastní bydlení?

  Zvažujete koupi nemovitosti na hypotéku nebo se zajímáte o situaci na hypotečním trhu? Pak vám jistě neuniklo, že úrokové sazby u hypoték v posledních měsících výrazně vzrostly. Co za růstem úrokových sazeb stojí a má teď vůbec cenu vzít si hypotéku na koupi nemovitosti? A jakou fixaci případně zvolit?

 • Mladí manželé sedící u stolečku s papíry
  Hypotéky
  Nejvyšší čas vzít si hypotéku za nezpřísněných podmínek

  Pokud v nejbližší době uvažujete o vlastním bydlení, měli byste si pospíšit. Nejen, že výrazně stoupají ceny nemovitostí i úrokové sazby hypoték, ale vzít si úvěr na bydlení bude od dubna 2022 mnohem složitější. Česká národní banka totiž zpřísňuje ukazatele LTV, DTI a DSTI, podle nichž hypoteční banky schvalují úvěry. Zjistěte, jak najít optimální nabídku na hypoteční úvěr.

 • Muž a žena drží klíč od nového bytu
  Hypotéky
  Je výhodnější hypotéka nebo stavební spoření? Porovnali jsme obojí za vás

  Neustále se zvyšující ceny nemovitostí a horší dostupnost hypotečních úvěrů nutí ty, kteří sní o vlastním bydlení, hledat vhodné alternativy, jimiž by mohli vysněné bydlení financovat. Jednou z nich je i stavební spoření. Je vůbec možné brát tuhle možnost v potaz, a jaké rozdíly mezi ním a klasickým hypotečním úvěrem panují?

 • Odhad ceny nemovitosti
  Hypotéky
  29. října 2021|Vendula Flassig Vrablová
  Odhad nemovitosti: Kde ho získáte zdarma a kde naopak zaplatíte?

  Vlastnictví nemovitosti s sebou přináší řadu situací, kdy po vás bude banka nebo jiná instituce žádat odhad ceny vašeho domu či bytu. Při odhadu nemovitosti navíc hraje roli spousta specifických faktorů a pouze opravdoví odborníci dokáží vypočítat cenu nemovitosti správně. Kolik za odhad zaplatíte a kde ho můžete získat zcela zdarma?

 • Manželé na schůzce o hypotéce
  Hypotéky
  06. září 2021|Vendula Flassig Vrablová
  Navýšení hypotéky: Jak na to, abyste si vybrali dobře a proces absolvovali bez zbytečných komplikací?

  Ceny stavebních materiálů letí vzhůru. A ani do budoucna nemá být situace dle odborníků jiná. Důvodů, proč potřebujete navýšit hypoteční úvěr, navíc může být celá řada. V průběhu let se vám totiž může rozrůst rodina, změníte vkus i nároky na bydlení nebo jednoduše zjistíte, že staré kalkulace nejsou vzhledem ke dražšímu materiálu použitelné. Jak hypotéku navýšit bez zbytečných komplikací a starostí navíc? Poradíme!

 • Podání rukou
  Hypotéky
  24. srpna 2021|Monika Šaríková
  Stavební materiál zdražuje: Jak si navýšit hypotéku?

  Kdo staví dům nebo rekonstruuje byt, s napětím sleduje aktuální ceny stavebního materiálu. V posledních měsících zdražuje vše – tepelné izolace, kovové stavební prvky, dřevěné trámy, palubky. V některých případech se nárůst počítá o desítky až stovky procent. Stavebníci tak potřebují na dokončení projektu více peněz, což někdy nejde bez navýšení hypotéky.

 • Vypočítávání hypotéky
  Hypotéky
  25. července 2021|Monika Šaríková
  Zdražování hypoték pokračuje. Průměrné sazby v červnu stouply na 2,13 %

  Česko se v posledních měsících přiblížilo k desítce zemí v EU s nejvyššími úrokovými sazbami u hypotečních úvěrů. Od letošního března průměrné úrokové sazby vzrostly na červnových 2,13 %. Finanční analytici očekávají růst sazeb i v dalších měsících.

 • Garsonka
  Hypotéky
  17. července 2021|Vendula Flassig Vrablová
  Jak prodat byt s hypotékou?

  Splácíte hypotéku na byt a po několika letech potřebujete nemovitost prodat? Ať už je to z důvodu stěhování do nové nemovitosti nebo kvůli rozvodu, není prodej bytu s hypotékou nic složitého. Podívejte se, jak prodat byt s hypotékou.

© 2023 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.